Jump to content

myphone POLL: Ναι ή όχι στο root του Android και γιατί;


DJDB
 Κοινοποίηση

Έχετε προχωρήσει σε root της Android συσκευής σας;  

847 members have voted

  1. 1. Έχετε προχωρήσει σε root της Android συσκευής σας;

    • Ναι
      611
    • Όχι
      184
    • Δεν γνωρίζω / δεν απαντώ
      52


Recommended Posts

Άντε πάλι...

Ρε παιδιά ξεχωρίστε το root από το custom Rom... Άλλο πράμα ρωτάει ο φίλος.

Ναι φίλε μου γίνεται να το κάνεις unroot. Εκεί που υπάρχει κουμπί root υπάρχει και κουμπί unroot.

 

Εχεις δικαιο σε αυτο που λες. Απλα οταν θελω να παω τη συσκευη μου service, προτιμω να περασω την τελευταια επισημη ROM και καθαριζω.

Γιατι εγω κανω root περνωντας custom kernel, αν και γνωριζω οτι υπαρχουν απλουστεροι τροποι. (μιλαω παντα για Samsung)

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 172
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εγγύηση δεν έχω, τι ακριβώς είναι αυτό που λες?

 

οκ χωρίς εγγύηση πάνε ρώτα τι ακριβώς χάλασε και πόσο θα κοστίσει όχι σε κάποιον μάστορα της γειτονιάς αλλά στην αντιπροσωπία

Link to comment
Share on other sites

Όχι.... Είμαι casual χρήστης οπότε δεν χρειάστηκε ποτέ να κάνω την διαδικασία root... Ίσως γι'αυτό να και να μην είχα ποτέ πρόβλημα με τα κινητά πού είχα
I fly with ASICS DynaFlyte 2
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς ρουτ δεν λειτουργούν τα Titanium Backup, FauxClock, Greenify, AdAway, System Tuner, SD Maid, App Override, κ.α. που χρησιμοποιώ και κάνουν το κινητό καλύτερο και τη ζωή μου ευκολότερη!
Link to comment
Share on other sites

Ψηφισα Ναι κρινοντας απο το παρελθον γιατι εχω root-αρει οτι android ειχα μεχρι στιγμης και μετεπειτα ασχολια με custom roms , kernels Κτλ.

 

Πλεον με το htc ΟNE ειναι το πρωτο android που ουτε με root εχω ασχοληθει.Aυτο για μενα σημαινει πως το android βελτιωνεται ολοενα και περισσοτερα και επισης η συγκεκριμενη υλοποιηση της htc προσωπικα την βρισκω ολοκληρωμενη . :cool:

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

Όταν πρωτοέμαθα για το root, είπα "ώπα, κατεβασμένες εφαρμογές, ωραία". Με το που πήρα το τηλέφωνο στα χέρια μου, το rootαρα prin καν το ανοίξω.

Τώρα, 8 μήνες μετά, το μόνο πράγμα για το οποίο δεν χρειάστηκα το rooting ήταν για να κλέψω εφαρμογές, δεν κατέβασα ούτε μία!..

Δεν είμαι κανένας hardcore, δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με ROMS κτλ., αντίθετα, βρήκα το rooting απαραίτητο για:

-Ελαφρύ πείραγμα λειτουργιών μέσω της πρόσβασης στους φακέλους συστήματος

-Titanium back up

-Adaway

Link to comment
Share on other sites

Ψηφισα Ναι κρινοντας απο το παρελθον γιατι εχω root-αρει οτι android ειχα μεχρι στιγμης και μετεπειτα ασχολια με custom roms , kernels Κτλ.

 

Πλεον με το htc ΟNE ειναι το πρωτο android που ουτε με root εχω ασχοληθει.Aυτο για μενα σημαινει πως το android βελτιωνεται ολοενα και περισσοτερα και επισης η συγκεκριμενη υλοποιηση της htc προσωπικα την βρισκω ολοκληρωμενη . :cool:

 

εγώ στο one εκανα root μόνο και μονο να βγάλω αυτές της εφαρμογές της google και μερικά junks (μόνο που τα βλέπω αηδιάζω) να βάλω το adfree (σιχαίνομαι της διαφημίσεις) και το greenfy (ότι και να κάνεις το one /s4 έχουν σάπια αυτονομία) και κάποια άλλα προγράμματα κάτι network spoofers κλπ

Link to comment
Share on other sites

Eιναι τόσα πολλά αυτά που γινονται με το root (και κανονικά θα έπρεπε να γινονται και χωρις root) που προσωπικά για μένα ειναι μονόδρομος.Σε κάποιες περιπτώσεις και η ίδια η google με ώθησε σε νεότερες εκδόσεις android να έχω root για να έχω δυνατότητες που υπήρχαν στις προηγούμενες εκδόσεις και που τις έκοψε στις επόμενες εκδόσεις αλλά η κοινότητα μέσω mods (που χρειάζονται root) τις επαναφέρει.
Link to comment
Share on other sites

Ως κάτοχος πλέον ενός Nexus 4 με έκδοση 4.3, χρησιμοποιώ το root μόνο για να:

 

1. Σβήσω τελείως το SIM toolkit μιας και είναι η μόνη εφαρμογή που δεν μπορώ να κάνω disable (τι σπαστικό κι αυτό)

2. Να έχω πρόσβαση στον DATA φάκελο και να μπορώ να τον καθαρίζω από άχρηστα αρχεία (log files, tombstones) και την dalvik cache μια φορά το μήνα.

 

Κατά τα άλλα, το pure android με έχει γλιτώσει από παλαιότερα προβλήματα που είχα με galaxy συσκευές (bloatware, custom roms + kernels, fstrim και γενικότερα θέματα ταχύτητας). Απλά δεν ασχολούμαι πια!

Link to comment
Share on other sites

Mε το Nexus 4 και την 4.3 έχω την τελευταία έκδοση που τρέχουν τα σάλια όλων (κι ας μην έχουν το θάρρος να το παραδεχτούν), δεν έχω περιττές εφαρμογές για να αφαιρέσω, κάνω backup με το αγορασμένο Toolkit, έχω αγοράσει επί τόσα χρόνια όλες τις βασικές μου εφαρμογές και δεν έχω διαφημίσεις, έχω εκατοντάδες χιλιάδες εφαρμογές στο Play για να κάνω την εμφάνιση και τη λειτουργικότητα όπως γουστάρω...άρα...δε χρειάζομαι ρουτάρισμα!

 

Δεν έχουν όλοι αναβαθμισομανία. Και ειδικά για εκδόσεις .Χ να πω ότι ήταν η 5 και έφερνε επανάσταση να πω οκ.:lol:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

4.3 έχω την τελευταία έκδοση που τρέχουν τα σάλια όλων (κι ας μην έχουν το θάρρος να το παραδεχτούν),

 

εγώ εχω ics (και ας έχει για τι κινητό μου 4.2.2 επίσημη και μην την εχω σεταρει όπως θέλω εχω περάσει αρκετά mod και χίλια άλλα δύο είμαι καρά ευχαριστημένος όταν βρω λόγο και χρόνο βάζω την 4.2.2

 

αυτό με την αναβαθμισιομανια δεν το εχω καταλάβει πότε

Link to comment
Share on other sites

Πέραν από το γεγονός ότι τα μισά από τα εκατοντάδες χιλιάδων ποστς στο myphone αφορούν στο αν και πότε θα πάρει το κινητό του καθενός την επόμενη αναβάθμιση, δεν υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις πανδημίας αναβαθμισομανίας! :w00t:

 

Aυτοί ανήκουν στην δικιά σου κάστα. Είμαι με 4.1 και δεν με νοιάζει στο Νοte καθόλου. Οι διαφορές οι τρελές φαίνονται στο pure android.

Πρώην κάτοχος Νexus.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Πέραν από το γεγονός ότι τα μισά από τα εκατοντάδες χιλιάδων ποστς στο myphone αφορούν στο αν και πότε θα πάρει το κινητό του καθενός την επόμενη αναβάθμιση, δεν υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις πανδημίας αναβαθμισομανίας! :dash:

 

δικιά τους κάστα έχουν αυτοί αναβαθμιομανεις :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν διάβασα όλα τα πόστ αλλα θα πρέπει να είμαστε όλοι ενήμεροι το rooting ΔΕΝ είναι παράνομο σύμφωνα με ντιρεκτιβα της ευρωπαϊκής ένωσης

 

http://matija.suklje.name/rooting-and-flashing-your-device-does-not-void-the-warranty-in-eu

 

Σορρυ εάν κάνω ρεποστ :)

Link to comment
Share on other sites

Eιναι σαν να βαζεις στο αμαξι σου νεες ζαντες,πιο δυνατο μοτερ,καλυτερα λαστιχα,δερματινο σαλονι,και ποιος δεν θα το ηθελε?:lol:

Κανει ενα κινητο πιο διαχρονικο.......επι παραδειγματι εχω το xperia ray κινητο του 2011.

Ξεκλειδωσα το boot loader και το εκανα root για να ψαξω να επιλεξω την καλυτερη custom rom σε συνδιασμο με το καλυτερο kernel,αναβαθμιση γραφικων, για να εχω σημερα ενα jelly bean interface,μιας και δεν υπαρχει επισημα,overclocking στο 1.4GHz......

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Αν και λόγω του Galaxy Nexus που κατέχω δεν το rootαρα ποτέ, ούτε μπήκα στον κόπο για custom rom για να παίρνω τις νέες εκδόσεις του Android πρώτος, πριν 3 μέρες, απογοητευμένος από την απόδοση της μπαταρίας της 4.3, του πέρασα και custom firmware (JellyBam) και ειλικρινά δεν το μετάνιωσα...

 

Ένα κάρο features που η Google έβγαζε, η φωτεινότητα της οθόνης απερίγραπτα υψηλή (το 100% της Google είναι το 30% της JellyBam) καλύτερες φωτογραφίες, παραμετροποιήσιμα μενού και θέματα, ο επεξεργαστής τρέχει καβάλα στο άλογο, κολλήματα μηδέν... Η μπαταρία κρατάει (για μια μπαταρία σαν του GNexus πολύ, όχι αστεία) Τα πάντα...

 

Βέβαια δεν εξαιρούνται τα προβληματάκια που βγάζουν οι custom rom, τα οποία σαφώς άμεσα διορθώνονται. Οι ενημερώσεις είναι συχνές... Είμαι υπέρ.

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου Android Huawei U8800 IDEOS X5 το έχω δώσει στην κοπέλα μου και σκοπεύω να το ροοταρω (αν ήταν στα χέρια μου θα το είχα κάνει ήδη) για να εκμεταλλευτώ το ραδιόφωνο.. Βλέπεται η συγκεκριμένη συσκευή έχει hardware για ραδιόφωνο αλλά δεν φρόντισαν να βάλουν στο επίσημο λειτουργικό σύστημα μια εφαρμογή για ραδιόφωνο....

Το δεύτερο μου LG Optimus True HD LTE (P936) / Nitro HD το έχω κάνει ρουτ πιστεύοντας πως θα λύσει τα προβλήματα των τυχαίων επανεκκινήσεων πράγμα που δεν έγινε τελικά.. Τώρα το έχω κάνει un-root γιατί είναι ακόμη στην εγγύηση κι σκοπεύω να το ξαναστείλω για να μου το αντικαταστήσουν...

Η διαδικασία αυτή θα γίνει όταν κατασκευαστεί, και μόλις λάβω το τρίτο μου Fairphone το οποίο θα είναι ρουτ-αρισμενο από το εργοστάσιο...

Οπότε η απάντηση μου είναι [Ναι]

Resources based economy supporter

kutt.it/nomoney

History: Ericsson T10s,Nokia-3510i,Motorola-V525,SE-W700i,SE-W705, Huawei Ideos X5,LG p936, fairphone, Lenovo k3 note, Huawei P9 lite vns-l21, oneplus5t Τρέχουσα συσκευή: oneplus6t

Link to comment
Share on other sites

Προσθέτω λίγο στη συζήτηση...

Top 10 Reasons to Root Your Android Phone

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και root γιατί σου δίνει το δικαίωμα να έχεις τον απόλυτο έλεγχο της συσκευής σου και να βελτιώνεις ή να προσθέτεις πράγματα ελεύθερα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί οι άνθρωποι δεν καταλαβαίνουν ότι ο κάθε ένας έχει τις δικές του ανάγκες...

 

Θα δώσω ένα παράδειγμα με αυτοκίνητο.

Έστω ότι root = δυνατότητα να ανοίγεις το καπό.

 

Κάποιος που δεν ξέρει από αυτοκίνητα, 'η δεν θέλει να ασχοληθεί, δεν του χρειάζεται να ανοίγει το καπό. Έχει φροντίσει ο κατασκευαστής ώστε όλα να δουλεύουν ρολόι.

 

Κάποιος όμως που θέλει το κάτι παραπάνω από το αυτοκίνητο, θα ανοίξει το καπο! Θα ελέγξει τα λάδια, θα αλλάξει μπουζί με καλύτερα, θα βάλει άλλη μηχανή, θα αφαιρέσει σαβούρα που έχει βάλει ο κατασκευαστής...

 

Οι 2 αυτές ομάδες ανθρώπων είναι εντελώς διαφορετικές. Δεν γίνεται η μία να προσπαθεί να επιβληθεί στην άλλη για να κάνει, 'η να μην κάνει, root.

 

Οποίος ξέρει και το χρειάζεται, το κάνει.

Οποίος θεωρεί ότι δεν του χρειάζεται, δεν το κάνει.

Απλό...!

 

Επίσης, το θέμα θα έπρεπε να είναι "λόγοι για root", κι όχι "ναι 'η όχι root", ώστε να γράφουν μόνο όσοι έχουν κάνει root και να συγκεντρώνονται απόψεις.

Γιατί τώρα έχει γίνει vs....

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Εγώ δεν ξέρω πως γίνεται το root. οπότε δεν έχω κάνει ποτέ. Θα ήθελα να έχω τις γνώσεις να το κάνω, αλλά όχι για να λέω ότι το έκανα, αλλά για να δω τι παίζεται μέσα στη συσκευή, και πως μπορώ να την καλυτερέψω.
Fender Stratocaster (USA) 1988 Model - Gibson SG Faded (USA)- Gibson Les Paul Standard 1959 model (USA) -Schecter C1 Blackjack - Jackson DX10 D Reverse - Ovation Celebrity "electroacoustic" - Juan Martinez Spain Clasic guitar - Washburn bass
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως ναι. Όχι τόσο για την καταπολέμηση των ενεργοβόρων εφαρμογών αλλά κυρίως διότι το Root είναι το μέσο για να ξεκλειδώσεις και τον bootloader σε κάποιες συσκευές. Φυσικά και ο πρώτος παράγοντας είναι πολύ σημαντικός, αλλά το παν είναι να μπορείς να διορθώσεις ό,τι δεν σου αρέσει με μία άλλη Rom.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...