Jump to content

ZTE V975 geek


venividivici
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Guidman ευχαριστω πολυ φιλε για ολη τη βοηθεια. Μη το ξαναανεβασεις γιατι και τωρα β06 εχω και παλι εχω θεμα...

 

Εχω φαει τρελο ξενερωμα με το τηλεφωνο. Εφτιαξα ενα βιντεο για να στειλω στο κινεζο. Μη κοροιδεψετε το εφτιαξα προχειρο στην αρχη αλλα βαρεθηκα να κανω αλλο:p:p:p το ανεβασα στο dropbox για να μη γινω ρομπα στο youtube ελπιζω να μπορειτε να το κατεβασετε.

https://www.dropbox.com/s/mvb7u9u220zsa3t/VID_20050104_022505.mp4

Θα του γραψω οτι δοκιμασα και την Β06 και οτι δεν λυθηκε το θεμα. Θα ζητησω να γινει αντικατασταση το τηλεφωνο με καινουργια συσκευη. Αν μπορει καποιος να βοηθησει πως γινεται η διαδικασια (εστω με πμ για να μη χαλαει το thread) θα μου ηταν χρησιμος. Θελω να ξερω τι παιζει με το paypal και τι πρεπει να πατησω για να ειμαι καλυμενος...

 

 

Αν και γενικα με ενθουσιασε το κινητο σκεφτομαι να ζητησω να συμπληρωσω φραγκα και να παρω κατι αλλο(δε ξερω αν γινεται)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Νασαι καλα φιλε, μακαρι να μπορουσα να βοηθησω..

Οσο για το πως γινεται επιστροφη, refund η αντικατασταση δεν μου ετυχε οποτε δεν γνωριζω λεπτομερειες. Καποια παιδια εδω αντιμεωπισαν τετοια προβληματα οποτε θα μπορουν να σε συμβουλεψουν. Παντως καλο ειναι πρωτα πρωτα να ενημερωσεις τον πωλητη για το προβλημα και τις απαιτησεις σου.

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την B06, την έκανα root (επιβεβαίωση με root checker και έχω και superuser εγκατεστημένο), αλλα δεν μπορώ να μεταφέρω τα αρχεία των gapps στο system/app, και το root browser και το es μου βγάζουν "fail"... Edited by KostasMD
Link to comment
Share on other sites

Προφανως δεν εχεις permissions. Root browser και ES που τα βρηκες? Πως τα εγκατεστησες? Το κινητο δεν εχει εγκατεστημενο τον μαμα Κινεζικο ES File Explorer?

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα τα apk μέσω του μαμισιου file manager. Πρέπει να δω με τα permissions τι παίζει, δε καταλαβαίνω όμως τι κάνω λάθος αφού είμαι rooted κανονικά...
Link to comment
Share on other sites

Μετα το root ενφανιζεται ο Κινεζικος ES File Explorer στον οποιον εχεις 100% προσβαση οποτε θα μπορεσεις να εγκαταστησεις Gapps.

Δεν εμφανιστηκε ο Κινεζικος? Αν εχεις κανει root συμφωνα με τις οδηγιες πρεπει να εχει εμφανιστει Superuser και ο Κινεζικος ES..

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει θέμα με WiFi ας κάνει μια δοκιμή: http://translate.google.com/translate?depth=1&rurl=translate.google.com&sl=es&tl=en&u=http://www.htcmania.com/showthread.php%3Ft%3D776785

 

Αν και παίζει να είναι και hardware πρόβλημα, ίσως μας έστειλαν από B grade stock αφού τους είχε τελειώσει και άρχισαν να ξαναστέλνουν. Εγώ δεν το έχω τεστάρει αν έχει το θέμα, δεν είχα καθόλου χρόνο από τότε που το πήρα να το σετάρω και να ασχοληθώ, πολυάσχολη βδομάδα. Αλλά εγώ είμαι και psycho, αν δεν πιάνει το WiFi καλά θα το ανοίξω και θα βάλω αλουμινόχαρτο στην κεραία, ή θα αλλάξω router... :devil:

 

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να καταφέρω να βρω ή να φτιάξω TWRP recovery για το κινητό μας. Η CWM που έχουμε είναι πιο αργή και από την καθυστέρηση και ούτε καν touch...

Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά Guideman, όλα μια χαρά με τον κινέζικο, γιατί δε ζήταγαν permissions es και root explorer δε μπορώ να καταλάβω!

 

edit: Έχω άλλο πρόβλημα όμως, δε μπορεί να συνδεθεί, μου γράφει πως "δεν είναι δυνατή η δημιουργία αξιόπιστης σύνδεσης με το διακομιστή...."

Edited by KostasMD
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη εχω μπερδευτει λιγο,

πρωτα απο ολα για να αλλαξω την rom πρεπει να κανω

1)root

2)cmw recovery

3)εγκατασταση rom?

 

Αυτη ειναι η σωστη σειρα?

Επισης το αρχειο που rootαρει τη συσκευη που το περναω στην καρτα sd οταν παω και παταω update from external storage

δεν το βλεπει το κινητο μου.

 

Τι γινεται τωρα?

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

μου γράφει πως "δεν είναι δυνατή η δημιουργία αξιόπιστης σύνδεσης με το διακομιστή...."

Για τι ειδους συνδεση μιλας τωρα?

Παιδια επειδη εχω μπερδευτει λιγο,

πρωτα απο ολα για να αλλαξω την rom πρεπει να κανω

1)root

2)cmw recovery

3)εγκατασταση rom?

Αυτη ειναι η σωστη σειρα?

Επισης το αρχειο που rootαρει τη συσκευη που το περναω στην καρτα sd οταν παω και παταω update from external storage

δεν το βλεπει το κινητο μου.

Τι γινεται τωρα?

1) CWM recovery

2) εγκατασταση ρομ

3) Root

4) Gapps

Το αρχειο ειναι το update.zip? Το εβαλες ετσι χυμα στην καρτα και δεν το βλεπει? Την εκανες ενα φορματ προηγουμενως?

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Για τι ειδους συνδεση μιλας τωρα?

 

1) CWM recovery

2) εγκατασταση ρομ

3) Root

4) Gapps

Το αρχειο ειναι το update.zip? Το εβαλες ετσι χυμα στην καρτα και δεν το βλεπει? Την εκανες ενα φορματ προηγουμενως?

 

ΑΚΥΡΟ

σε αλλη καρτα που το εβαλα κομπλε

Edited by gdimitris

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

Βάζω username/pass για να κάνω login στο google play και δε μπορεί να συνδεθεί.

Πέρασα chrome και βλέπω πως παρ'ότι συνδέεται κανονικά στο wi-fi δεν λαμβάνει δεδομένα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα δυο φαινεται να εχουν την ιδια αιτια μεταξυ τους..

Δεν μπορεις γενικα να συνδεθεις στο ιντερνετ?

Εχεις καλο σημα wifi? Δεν αλλαζεις και κανενα καναλακι στο ρουτερ?

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οταν περναμε την custom recovery v2 εκει που λεει

1)wipe data/factory reset οταν το παταμε, μετα παταμε το yes που εχει?

2)wipe cache partition παταμε το yes?

3)advanced -> wipe dalvik παταμε το yes?

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οταν περναμε την custom recovery v2 εκει που λεει

1)wipe data/factory reset οταν το παταμε, μετα παταμε το yes που εχει?

2)wipe cache partition παταμε το yes?

3)advanced -> wipe dalvik παταμε το yes?

 

 

Δυστυχως φίλε μου και η αδερφη μου έχει θέμα με το wifi! Είναι απαράδεκτο! Το δίπλα δωματιο με κλειστή πόρτα και δεν παίζει βιντεο στο tube! Βλέπω παιδεύτηκες αρκετά με το κινητό, μακαρι να τα καταφερεις και να ειναι προβλημα λογισμικού! Εγώ δεν μπορώ να ασχοληθώ γτι ούτε κατάλαβε τι της εξηγουσα για root και roms και μονο που άκουσε ότι θα πρεπει να κανει backup τα αρχεια της έφριξε :D!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως φίλε μου και η αδερφη μου έχει θέμα με το wifi! Είναι απαράδεκτο! Το δίπλα δωματιο με κλειστή πόρτα και δεν παίζει βιντεο στο tube! Βλέπω παιδεύτηκες αρκετά με το κινητό, μακαρι να τα καταφερεις και να ειναι προβλημα λογισμικού! Εγώ δεν μπορώ να ασχοληθώ γτι ούτε κατάλαβε τι της εξηγουσα για root και roms και μονο που άκουσε ότι θα πρεπει να κανει backup τα αρχεια της έφριξε :D!

 

Λοιπόν λίγο το δοκίμασα σε Β03 και με τον stock Browser φαίνεται να κάνει αυτό που λέτε που δείχνει full σήμα αλλά δεν ανταποκρίνεται. Το περίεργο είναι ότι ανοίγει τη σελίδα αλλά μετά δεν φορτώνει αν πατήσεις κάποιο link. Anyway, έκανα το 1 από τις οδηγίες του ισπανικού forum (αλλαγή του 3C σε 64). Reboot και τώρα πάει σφαίρα. Βέβαια δε θα αφήσω την Β03 και θα πάω μάλλον σε Belarus. Η Β03 ήταν με Superuser αλλά δεν είχε δικαιώματα, κλασσικοί Κινέζοι. Φλάσαρα ένα καθαρό Superuser που έχουν στο ισπανικό forum και έδωσε αμέσως δικαιώματα (για να πειράξω το αρχείο που έπρεπε στο /etc/wifi).

 

Παλέψτε το λίγο εσείς με το WiFi, φαίνεται να είναι software. Μην ξεχνάτε ότι και η Β03 και η Β06 είναι κινέζικες σεταρισμένες roms. Δηλαδή όλο και κάτι θα είναι σεταρισμένο λάθος όσο αφορά τα radio (wifi, gps κτλ). Η πιο ευρωπαϊκή είναι η Belarus.

Link to comment
Share on other sites

Όλα άψογα με το κινητό με την B06. Για να βγάλω και τις εναπομείναντες κινεζιές που δε μπορώ μέσω των ρυθμίσεων τι μπορώ να χρησιμοποιήσω;

xposed framework και greenify?

 

Να το έχετε υπ όψην, επειδή και στο αρχείο το αναφέρεται, είδα πως υπάρχει μια περίεργη "ασυμβατότητα" με το Viber.

Εαν δεν έχεις microSD δεν σου εμφανίζει τα stickers, εαν βάλεις τότε τα stickers δουλεύουν μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως φίλε μου και η αδερφη μου έχει θέμα με το wifi! Είναι απαράδεκτο! Το δίπλα δωματιο με κλειστή πόρτα και δεν παίζει βιντεο στο tube! Βλέπω παιδεύτηκες αρκετά με το κινητό, μακαρι να τα καταφερεις και να ειναι προβλημα λογισμικού! Εγώ δεν μπορώ να ασχοληθώ γτι ούτε κατάλαβε τι της εξηγουσα για root και roms και μονο που άκουσε ότι θα πρεπει να κανει backup τα αρχεια της έφριξε :D!

 

Δεν εχω κανενα προβλημα απολυτος, το κινητο γ@μ@ει

αλλα επειδη δεν ειναι για εμενα και ειναι για τον πατερα μου που δεν ξερει και πολλα αγγλικα

θελω να περασω μια νεα ρομ

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

Όλα άψογα με το κινητό με την B06. Για να βγάλω και τις εναπομείναντες κινεζιές που δε μπορώ μέσω των ρυθμίσεων τι μπορώ να χρησιμοποιήσω;

xposed framework και greenify?

 

Να το έχετε υπ όψην, επειδή και στο αρχείο το αναφέρεται, είδα πως υπάρχει μια περίεργη "ασυμβατότητα" με το Viber.

Εαν δεν έχεις microSD δεν σου εμφανίζει τα stickers, εαν βάλεις τότε τα stickers δουλεύουν μια χαρά!

 

Αν είναι root τότε: Titanium Backup, Link2SD, ES File Explorer. Όλα την κάνουν τη δουλειά. Αλλά συνήθως το Titanium χρησιμοποιείται...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον απευθυνομαι προς ΟΛΟΥΣ τους Β03 χρηστες

ΑΛΛΑΞΤΕ ΤΗΝ ΣΕ Β06

to κινητο κατα την αποψη μου βελτιωνεται

1)Σε μπαταρια

2)Σε ευαισθησια οθονης

3)Ρολλαρισμα του κινητου γενικοτερα

 

 

 

To interface δεν αλλαζει οπως και τα ασχημα ελληνικα του.(Εβαλα την custom rom v2)

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οταν περναμε την custom recovery v2 εκει που λεει

1)wipe data/factory reset οταν το παταμε, μετα παταμε το yes που εχει?

2)wipe cache partition παταμε το yes?

3)advanced -> wipe dalvik παταμε το yes?

Yes, yes, yes..

Για να βγάλω και τις εναπομείναντες κινεζιές που δε μπορώ μέσω των ρυθμίσεων τι μπορώ να χρησιμοποιήσω;

Ποιες δηλαδη ειναι οι εναπομεινουσες Κινεζιες που δεν βγαινουν? Εγω τις εβγαλα ολες με αυτο https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jumobile.manager.systemapp

με προσοχη ομως.. κι οταν λεμε ολες εννοουμε ΟΛΕΣ

Μη μπλεκεις με greenify αμα δεν το ξερεις, θα εχεις δυσλειτουργιες..

έκανα το 1 από τις οδηγίες του ισπανικού forum (αλλαγή του 3C σε 64). Reboot και τώρα πάει σφαίρα..

Παλέψτε το λίγο εσείς με το WiFi, φαίνεται να είναι software.

Δωσε συγκεκριμενες οδηγιες στο λαο..:)

 

Edit: Το βρηκα στο Ισπανικο, αν και δεν ειχα προβλημα, το αλλαξα κι εγω απο 3C σε 64, θα δοκιμασω το μεσημερι μηπως υπαρχει καποια βελτιωση..

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Ποιες δηλαδη ειναι οι εναπομεινουσες Κινεζιες που δεν βγαινουν? Εγω τις εβγαλα ολες με αυτο https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jumobile.manager.systemapp

με προσοχη ομως.. κι οταν λεμε ολες εννοουμε ΟΛΕΣ

Μη μπλεκεις με greenify αμα δεν το ξερεις, θα εχεις δυσλειτουργιες..

 

Είναι 2-3 κινεζίες που μένουν και δεν μπορούν να απεγκατασταθούν, μόνο διακοπή μπορείς να κάνεις!

Θα το μάθω το greenify, δεν έγινε τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω, οτι ηθελα το ξηλωσα με αυτον τον remover.

Το Greenify το εγκατεστησα κανα δυο φορες, αλλα δεν καταλαβα τιποτα, οποτε, το ξηλωσα κι αυτο..:lol:

Δεν μου φανηκε και τοσο απαραιτητο ωστε να επιμενω.

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Αφου το δικο σου δουλευει καλα, τι θες να το σκαλισεις?

Τα θελει κι εσενα η γουνα σου..:lol:

Ανοιγεις ES File Explorer, πας device/system/etc/wifi και βλεπεις επανω επανω το αρχειο Bcmdhd_43341.cal

Πατας να ανοιξει και βρισκεις (δεν ειναι πολυ κατω) το maxp2ga0 = 0x3C

Πατας κατω δεξι κουμπι, edit και το μετατρεπεις σε maxp2ga0 = 0x64

Μετα save, reboot και εισαι ετοιμος.

Εγω θα το τσεκαρω αυτες τις μερες, δεν πιστευω να δω διαφορα, δεδομενου οτι δουλευει πολυ καλα..

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...