Jump to content

ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ερωτω το εξης.

Ποσο βλαβερη μπορει να ειναι η ακτινοβολια που εχουν οι κεραιες κινητης τηλεφωνιας που βρισκονται καμουφλαρισμενες σε διαφορες ταρατσες σπιτιων που πολλοι απο εμας ιδεα δεν εχουν τι ειναι.

Μολις ανακαλυψα οτι ο γειτονας μου περνει μερικες χιλιαδες ευρω εχωντας 2 κεραιες στην ταρατσα του σπιτιου του και 50 μετρα απο το σπιτι μου σε ευθεια.

SV9PFY
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 107
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Wirelessly posted (Nokia3510i/1.0 (04.44) Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Lene oti h aktinovolia mporei na einai epikindunh k ma prokalei karkinous k ta resta.Pros to paron den uparxoun para allhloanairomenes ereunes...

Link to comment
Share on other sites

Η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία από σταθμούς βάσης κινητής τηλεφωνίας (max 20W σε αστικές περιοχές, max 40W σε επαρχιακές περιοχές), προξενεί:

 

α) Ζήλια και νεύρα για τον γείτονα που τον προτίμησε η εταιρία να στήσει τον σταθμό της (και να του δίνει αρκετά χιλιάρικα το χρόνο). :p

 

β) Μείωση του αποθεματικού της τσέπης μας (λόγω καλού σήματος). :p

 

γ) Αφορμές στον κάθε πολιτικάντη για να στηρίξει τον προεκλογικό αγώνα του (ΚΑΤΩ ΟΙ ΚΕΡΑΙΕΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ!) :p

 

Μην ακούτε τον καθένα που λέει ότι θέλει. Αν θέλετε να κάνετε ένα πρώτο βήμα ώστε να καταναλώνετε λιγότερη HM ακτινοβολία, χρησιμοποιείτε hands free όταν μιλάτε με τις ώρες στο κινητό (για να το έχετε μακριά από το κεφάλι σας).

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

) Ζήλια και νεύρα για τον γείτονα που τον προτίμησε η εταιρία να στήσει τον σταθμό της (και να του δίνει αρκετά χιλιάρικα το χρόνο).

 

Ε δεν θα ελεγα οτι μου προκαλει και ζηλια να ζω με 2 κεραιες τοσα watt απο πανω απο το κεφαλι μου σε μονιμη βαση (οχι οτι εχω και αναγκη και για τα χιλιαρικα τοσο οσο να κανω κατι τετοιο με αμφιβολιες για την υγεια μου).

 

Παντως σε ερωτηση φιλου μου τεχνικου VODAFON που εγκαθιστα κεραιες σε διαφορες περιοχες της Ελλαδας μου ειπε οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο και να μην παραξενευτω για περιεργους πονοκεφαλους.

 

Γειτονας που μενει διπλα μου εχει παει σε 5 -6 γιατρους για ημικρανιες που δεν ειχε ποτε πριν και που τον κανει να μην μπορει να παει και στη του εδω και μερικους μηνες. (Για τις κεραιες μαθευτηκε προσφατα).

SV9PFY
Link to comment
Share on other sites

άν ξέρεις αγγλικά ρίξε μια ματιά στο

 

Cellular Phone Antennas (Mobile Phone Base Stations) and Human Health FAQ

 

πάντως εγώ δέν ζηλεύω καθόλου τον γείτονα σου και δέν θα ήθελα μία κεραία πάνω απο το κεφάλι μου όσα χρήματα και άν έδιναν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά!...Ηρεμία!!. Όντως δεν υπάρχουν απόλυτα τεκμηριωμένες έρευνες που να μας λένε πόσο επιβλαβείς είναι οι κεραίες κινητής τηλεφωνίας. Φήμες θέλουν το δίκτυο 1800, να είναι πιο επιβλαβές από το 900. Κι'αυτό επιδή το 1800άρι, έχει μικρότερο μήκος κύματος και ανακλάται...κατα κάποιο τρόπο στα κεφάλια μας. Τώρα όσον αφορά το τι παθαίνουν τα διάφορα ένζυμα στο DNA των κυττάρων μας.....Αυτά μόνο οι "Doctorαδες" τα γνωρίζουν .

 

Ωπα...Τώρα διαβάζω το link απο "+net". πολύ καλό! Μπράβο.

Αφού δεν μπορούμε να δώσουμε χρόνια στη ζωή μας....ας δώσουμε ζωή στα χρόνια μας.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον jiannisk

 

Ε δεν θα ελεγα οτι μου προκαλει και ζηλια να ζω με 2 κεραιες τοσα watt απο πανω απο το κεφαλι μου σε μονιμη βαση

 

Καλό είναι να μην βγάζουμε γρήγορα συμπεράσματα.

 

Είναι γνωστό στους έχοντες γνώση περί κεραιών, ότι στις κεραίες κινητής τηλεφωνίας, το μόνο μέρος που δεν υπάρχει σοβαρό μέγεθος ακτινοβολίας, είναι ακριβώς από πάνω και ακριβώς από κάτω.

 

Με λίγα λόγια, ο γείτονας είναι ο μόνος στην περιοχή που δεν "τρώει" την ακτινοβολία που "τρώτε" όλοι οι γύρω.

 

:worry:

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον blackup

 

Καλό είναι να μην βγάζουμε γρήγορα συμπεράσματα.

 

Είναι γνωστό στους έχοντες γνώση περί κεραιών, ότι στις κεραίες κινητής τηλεφωνίας, το μόνο μέρος που δεν υπάρχει σοβαρό μέγεθος ακτινοβολίας, είναι ακριβώς από πάνω και ακριβώς από κάτω.

 

Με λίγα λόγια, ο γείτονας είναι ο μόνος στην περιοχή που δεν "τρώει" την ακτινοβολία που "τρώτε" όλοι οι γύρω.

 

:worry:

 

 

Ορθώς!

Προσωπικά, προτιμώ ένα σταθμό βάσης στα 50 μέτρα με 15W, παρά ένα κινητό στο κεφάλι μου με 1W. Έτσι κι αλλιώς, αν ο σταθμός βάσης είναι τόσο κοντά, το κινητό θα κατεβάσει την ισχύ του στο ελάχιστο... ;)

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σωστοί οι blackup και sigmacom. :)

Όλοι εσείς που φωνάζεται για τους σταθμούς βάσης, έχετε αναρωτηθεί για την ισχύ της ΗΜ ακτινοβολίας που φτάνει σε εσάς από τους δεκάδες radio & TV σταθμούς (με ισχείς εκπομπής πολλές φορές πάνω από 10000 Watt); Από το ίδιο το κινητό σας; ;)

Πάντως, από όσο γνωρίζω, οι μόνες περιοχές που ξεπερνούν τα θεσμοθετημένα όρια ΗΜ ακτινοβολίας, είναι 2-3 πάρκα κεραιών σε όλη την Ελλάδα και οι περιοχές των radars. :o

Δυστυχώς όμως οι εταιρείες κινητής δεν μπορούν να κάνουν απεργία (5 μέρες χωρίς κινητά πανελλαδικά θα ήταν μια υπέροχη εβδομάδα)... :p

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

Eσυ λες για γειτονους αλλα δες και τα κτιρια του ΟΤΕ τι εχουν πανω?

Στην δικο μου μερος ο ΟΤΕ εχει μια μεγαλοπρεπη κεραια της Cosmote!

Και το κτιριο του βρισκεται σε κεντρικο σημειο!

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον elteo

 

Eσυ λες για γειτονους αλλα δες και τα κτιρια του ΟΤΕ τι εχουν πανω?

Στην δικο μου μερος ο ΟΤΕ εχει μια μεγαλοπρεπη κεραια της Cosmote!

Και το κτιριο του βρισκεται σε κεντρικο σημειο!

 

 

Και οι άλλες εταιρίες έχουν γεμίσει τις ταράτσες με σταθμούς βάσης, αλλά μάλλον δεν ξέρεις πως να τις δεις.... ;) Πάντως αν δεν θέλετε την κινητή τηλεφωνία (χωρίς κεραίες δεν γίνεται), να κάνουμε ένα δημοψήφισμα, να τις κλείσουμε όλες και να χαρούμε.... :cool:

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον +net

 

άντε ας δώσω ακόμα ένα link

 

εδώ

 

και εδώ

 

εύχομαι να μήν σας τρομάξει

 

 

Χμμμ, δεν νομίζω ότι μπορεί να μας τρομάξει ένα τέτοιο site. Τα άρθρα που διάβασα (από τα links) δεν λένε τίποτα επιστημονικά τεκμηριωμένο (έχω δει περισσότερες εικόνες στο πανεπιστήμιο ;) ), ειδικά για την παθολογία της έκθεσης στην ΗΜ ακτινοβολία. Πάντως οι διαφημίσεις στην δεξιά άκρη της σελίδας για "ΗΜ ασπίδες κινητών" με κάνουν να πιστεύω ότι οι τύποι θέλουν να πουλήσουν και όχι να ενημερώσουν.

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

ki ego afto pistevo. to thema einai oti akoma kai an einai epivlavis, tha to diapistosoume monoi mas (fantazeste pos :( )

me tosa fragka pou paizoun stis tilepikoinonies poios tha mporesei na milisei,poios tha ton pistepsei kai poios tha papsei na xrisimopoiei kinito?

periptosi tsigarou-afou kseroume oti kanei kako den to kovoume. poso mallon i kiniti, pou einai anagki pleon.

Link to comment
Share on other sites

Μια και μιλαμε για ακτινοβολια. Θα ηταν καλυτερα με hands free στο κινητο?

Μερικοι ισχυριζονται οτι ειναι ακομη χειροτερα.

SV9PFY
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia3510i/1.0 (04.44) Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την jiannisk

Μια και μιλαμε για ακτινοβολια. Θα ηταν καλυτερα με hands free στο κινητο?

Μερικοι ισχυριζονται οτι ειναι ακομη χειροτερα.

 

Oute auto einah 3eka8arismeno... Alla auto pou akougetai pio entona oti me to hf einai kalutera.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον jiannisk

 

Μια και μιλαμε για ακτινοβολια. Θα ηταν καλυτερα με hands free στο κινητο?

Μερικοι ισχυριζονται οτι ειναι ακομη χειροτερα.

 

 

Το καλώδιο του handsfree δρα ως φίλτρο (κατωδιαβατό) για τα υψίσυχνα ρεύματα RF του GSM, οπότε εξασθενεί την εκπεμπόμενη ΗΜ ακτινοβολία. Σαφώς είναι καλύτερα από το να έχεις την κεραία του κινητού κολλητά στην ευαίσθητη περιοχή του αυτιού.

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον panosFL

 

Το καλώδιο του handsfree δρα ως φίλτρο (κατωδιαβατό) για τα υψίσυχνα ρεύματα RF του GSM, οπότε εξασθενεί την εκπεμπόμενη ΗΜ ακτινοβολία. Σαφώς είναι καλύτερα από το να έχεις την κεραία του κινητού κολλητά στην ευαίσθητη περιοχή του αυτιού.

 

den nomizo oti exeis dikio, to kalodio metaferei apla to ixitiko sima,den emplekei tpt me to diktyo kai to sima, den eksanthenei tipota.

apla yparxei eksasthenisi logo tou oti to kinito (pou synista tin pigi tis ΗΛΜ aktinovolias) einai makria apo to afti sou.

i epidrasi tou bluetooth einai episis agnosti akoma.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον tasulm

 

den nomizo oti exeis dikio, to kalodio metaferei apla to ixitiko sima,den emplekei tpt me to diktyo kai to sima, den eksanthenei tipota.

apla yparxei eksasthenisi logo tou oti to kinito (pou synista tin pigi tis ΗΛΜ aktinovolias) einai makria apo to afti sou.

i epidrasi tou bluetooth einai episis agnosti akoma.

 

 

Πάμε τα πράγματα ένα, ένα:

Α) Η ερώτηση ήταν αν είναι χειρότερα με το handsfree. Χειρότερα = μεγαλύτερη ένταση ΗΜ πεδίου από ότι στην κεραία = ενίσχυση RF σήματος, που δεν υφίσταται. Άρα δεν μπορεί να είναι χειρότερα.

Β) Σαφώς υπάρχει εξασθένηση λόγω αύξησης της απόστασης (ανάλογη με το αντίστροφο τετράγωνο της απόστασης).

Γ) Στο καλώδιο του handsfree δημιουργούνται εξ' επαγωγής υψίσυχνα ρεύματα τα οποία δεν μπορούν να μεταδοθούν στο καλώδιο ώστε να "λειτουργήσουν ως κεραία" μέσα στο λοβό του αυτιού μας.

 

Όσο για το μπλε-δόντι χωρίς-χέρια :p δεν παύει να είναι ένας πομποδέκτης (χαμηλότερης ισχύος και υψηλότερης συχνότητας από GSM) στο αυτί μας...

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της ακτινοβολίας είναι πολύ μεγάλο. Έχω συζητήσει με (δυνάμει - δεν έχει αποφοιτήσει ακόμα :rolleyes: ) ραδιοακτινολόγο και μου είπε ότι πράγματι είναι αρκετά ισχυρή η ακτινοβολία των κινητών. Αυτό που πρέπει να προσέξουμε είναι ότι σε αντίθεση με την ιονίζουσα ακτινοβολία των ακτίνων Χ για παράδειγμα, η ακτινοβολία των κινητών δεν είναι ιονίζουσα που σημαίνει ότι αν και δρα και αυτή προσθετικά στη ζημιά που μας κάνει, η επίδραση της είναι πολύ λιγότερη από αυτή που έχουν οι ακτίνες Χ. BTW, έχετε παρατηρήσει αν τα καινούργια cdplayer, walkman, minidisc κλπ έχουν κλιπ για να τα φοράς στη ζώνη; Όχι! Είναι αποδεδιγμένο ότι ακόμα και τέτοιες συσκευές έκπέμπουν Η/Μ ακτινοβολία και προκαλούν προβλήματα σε ιστούς επηρρεπείς στην ακτινοβολία! Συγκεκριμένα αν τοποθετείτε το κινητό σε μια από τις μπροστινές τσέπες και το κρατάτε εκεί πολλές ώρες την ημέρα, το πιο πιθανό είναι να σας προκαλέσει μια μορφή καρκίνου που λέγετε ομοίωμα, μέσα σε 5-7 χρόνια! Επηρρεπείς στην ακτινοβολία δεν είναι οι ιστοί των μυών άρα αν βάζετε το κινητό στην κωλότσεπη (μύες των κωλομάγουλων :whistle: ) ή σε τσάντα (ακόμα καλύτερα) θα έχετε το κεφάλι σας ήσυχο για πολύ καιρό. Πάντως προσοχή!

Ελληνική Ναυαγοσωστική Ακαδημία - Σχολή Ναυαγοσωστικής, μια από τις παλαιότερες σχολές Ναυαγοσωστικής

Web hosting - VPS hosting - Dedicated servers - Domain Names

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν ειναι νομιμο να εχει κανεις κεραιες στην ταρατσα του. Τι νομικες διαδικασιες μπορει να γινουν για να κατεβασει ο κυριος τις κεραιες του.

Εχει λεει πολλα χρεη ο ανθρωπος γιατι εχτισε νεα πολυκατοικια και θα τον βοηθησουν τα ενοικια απο τις κεραιες.

Ακουσον ακουσον.

SV9PFY
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...