Jump to content

ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από τον Lycos

 

Επίσης να σημειώσω ότι οι πομποί των ραδιοφώνων και τηλεοράσεων που κάποιοι εδώ τους χαρακτήρισαν "αρκετών kW" στην πραγματικότητα είναι ζήτημα να είναι πάνω από 100W!

 

 

Δεν είναι αυτή η πραγματικότητα. Οι πομποί ραδιο-τηλεόρασης, ειδικά στα πάρκα κεραιών (Υμηττός, Χορτιάτης, Πάρνηθα, Αίνος, κτλ) έχουν ισχύεις εκπομπής συνήθως από 1KW ως 30KW.

 

 

Αρχικό Μήνυμα από τον Lycos

 

Οι πομποί των ΔΟΡΥΦΟΡΩΝ που απέχουν περίπου 36000km από τη γη (για GEO δορυφόρους) είναι στα 30-40dBW (δηλαδή 1-10kW) και βέβαια αυτό που δεχόμαστε εδώ είναι της τάξης κάποιων pW.

 

 

Η ισχύς εξόδου κάθε ενός από τους 30 αναμεταδότες (transponders) του Hellas-Sat 2 είναι 105 Watt ενώ η συνολική (ηλεκτρική) ισχύς του είναι 7.5 KWatt.

 

Αρχικό Μήνυμα από τον Lycos

 

Συνεχής έρευνα και πάντα επιφυλακτικότητα. Εξάλλου γνωρίζουμε ότι σε πολύ έντονα πεδία ΟΝΤΩΣ δημιουργούνται βλάβες.

 

 

Είμαι σίγουρος ότι είναι σε όλους γνωστό ότι ο φούρνος μικροκυμάτων ψήνει φαγητά.

 

Λυπάμαι που θα γίνω ειρωνικός, αλλά κανένα άλλο "επιστημονικό" στοιχείο έχουμε; :whistle:

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 107
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από τον panosFL

 

Δεν είναι αυτή η πραγματικότητα. Οι πομποί ραδιο-τηλεόρασης, ειδικά στα πάρκα κεραιών (Υμηττός, Χορτιάτης, Πάρνηθα, Αίνος, κτλ) έχουν ισχύεις εκπομπής συνήθως από 1KW ως 30KW.

 

 

Μάλιστα. Το ότι προκειμένου να λειτουργήσει το αεροδρόμιο των Σπάτων υποχρεώθηκαν όλοι να πέσουν κάτω από 100W δεν έγινε ποτέ.

 

Αρχικό Μήνυμα από τον panosFL

 

Η ισχύς εξόδου κάθε ενός από τους 30 αναμεταδότες (transponders) του Hellas-Sat 2 είναι 105 Watt ενώ η συνολική (ηλεκτρική) ισχύς του είναι 7.5 KWatt.

 

 

Ναι αλλά εσύ μιλάς για spot beams σε μικρές περιοχές ενώ εγώ για ένα beam σε μεγάλη περιοχή. Εκτός αυτού το νόημα της όλης ιστορίας είναι ότι η ακτινοβολία αυτή είναι ελάχιστη και απλά το επιβεβαιώνεις.

 

Αρχικό Μήνυμα από τον panosFL

 

Είμαι σίγουρος ότι είναι σε όλους γνωστό ότι ο φούρνος μικροκυμάτων ψήνει φαγητά.

 

Λυπάμαι που θα γίνω ειρωνικός, αλλά κανένα άλλο "επιστημονικό" στοιχείο έχουμε; :whistle:

 

 

Μα τι λέτε, τιμή μου να με ειρωνεύεται ένας Ηλεκτρολόγος Μηχανικός (από ΕΜΠ είμαι σίγουρος).

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Αρχιμήδης

 

Θα παρακαλέσω ως moderator να πέσουν οι τόνοι. Ο sigmacom διεκδικεί το ρόλο του ειδικού σε επικοινωνίες RF, και το γεγονός και μόνο ότι διαθέτει φασματογράφο κάτι υποδηλώνει. Το αν είναι συγκρίσιμες οι μετρήσεις στο φάσμα της ραδιοτηλεόρασης και του GSM σε ό,τι αφορά τις βιολογικές επιπτώσεις κανείς δεν ισχυρίστηκε ότι το γνωρίζει, αλλά από την άλλη κανείς δεν προσκόμισε αποδείξεις ότι διαφέρει. Το επιχείρημα λοιπόν είναι αν δεν ξέρεις ότι είναι διαφορετικά, γιατί ανησυχείς επιλεκτικά.

 

 

Χαίρομαι που το έθεσες έτσι ωραία. Ο sigmacom ΔΙΕΚΔΙΚΕΙ το ρόλο του ειδικού σε επικοινωνίες RF. Όπως το βλέπω εγώ λοιπόν, είναι ειδικός μόνο στο να μπορεί να διαβάζει τι λέει ο αναλυτής φάσματος ΚΑΙ ΟΧΙ στο να αξιολογεί τις επιπτώσεις στον ανθρώπινο οργανισμό.Αν τα πράγματα είναι διαφορετικά, ας με διαψεύσει.

 

Ανησυχώ επιλεκτικά γιατί η κεραία που βρίσκεται δίπλα μου είναι κάτι πολύ διαφορετικό από την κεραία που βρίσκεται στον Υμηττό και στην Πάρνηθα. Ιδιαίτερα αν είμαι στη διπλανή πολυκατοικία. Εϊναι τόσο παράλογο αυτό; Επίσης για να μη νομίζεις ότι είμαι επιλεκτικός ανησυχώ για όσους χωρίς πολλή σκέψη γεμίζουν το σπίτι τους με wireless routers, APs και λοιπά μπιχλιμπίδια. Αλλά αυτό δεν είναι του παρόντος και επιπλέον αν είναι να πάθει κάποιος κάτι θα είναι μόνο οι ίδιοι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Lycos

 

Μα τι λέτε, τιμή μου να με ειρωνεύεται ένας Ηλεκτρολόγος Μηχανικός (από ΕΜΠ είμαι σίγουρος).

 

 

Όταν ειρωνεύομαι τις θέσεις που εκφράζει κάποιος είμαι έτοιμος να δεχτώ ανάλογη συμπεριφορά. :)

 

Μόνο που σε αυτές τις ανταλλαγές μηνυμάτων φίλε lycos, αυτή η σιγουριά σου είναι που προβληματίζει.

 

Μην είσαι σίγουρος ούτε για μένα (που μόνο περαστικός έχω περάσει από το ΕΜΠ), ούτε για οτιδήποτε διαβάζεις εδώ ή διαβάζεις/ακούς/βλέπεις γύρω σου. Το καλύτερο είναι να κοιτάς τον κόσμο με κριτικό βλέμμα. ;)

 

Δεν σε γνωρίζω και πολύ περισσότερο δεν έχω να κερδίσω (ή να χάσω) κάτι από σένα. Μην το πέρνεις προσωπικά. Κουβέντα κάνουμε...

 

Φιλικά,

 

Πάνος

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον panosFL

 

Όταν ειρωνεύομαι τις θέσεις που εκφράζει κάποιος είμαι έτοιμος να δεχτώ ανάλογη συμπεριφορά. :)

 

Μόνο που σε αυτές τις ανταλλαγές μηνυμάτων φίλε lycos, αυτή η σιγουριά σου είναι που προβληματίζει.

 

Μην είσαι σίγουρος ούτε για μένα (που μόνο περαστικός έχω περάσει από το ΕΜΠ), ούτε για οτιδήποτε διαβάζεις εδώ ή διαβάζεις/ακούς/βλέπεις γύρω σου. Το καλύτερο είναι να κοιτάς τον κόσμο με κριτικό βλέμμα. ;)

 

Δεν σε γνωρίζω και πολύ περισσότερο δεν έχω να κερδίσω (ή να χάσω) κάτι από σένα. Μην το πέρνεις προσωπικά. Κουβέντα κάνουμε...

 

Φιλικά,

 

Πάνος

 

 

Χαίρομαι για το μήνυμά σου και αν ήταν έτσι όλα τα προηγούμενα που διάβασα κατά καιρούς πριν γράψω ειλικρινά δε θα σκεφτόμουν να υιοθετήσω τέτοιο τόνο (που βγαίνει ως αντίδραση στη σιγουριά που βλέπω εδώ μέσα και δεν είναι καν κάτι που συνηθίζω σε προσωπική βάση).

 

Ρίχνω κι εγώ τους τόνους και εύχομαι να προκύψει κάτι χρήσιμο από τις συζητήσεις αυτές (αν και οι ίδιες οι συζητήσεις από μόνες τους είναι ιδιαίτερα διαφωτιστικές για το πως σκέφτεται ο κόσμος).

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Lycos

 

Χαίρομαι για το μήνυμά σου και αν ήταν έτσι όλα τα προηγούμενα που διάβασα κατά καιρούς πριν γράψω ειλικρινά δε θα σκεφτόμουν να υιοθετήσω τέτοιο τόνο (που βγαίνει ως αντίδραση στη σιγουριά που βλέπω εδώ μέσα και δεν είναι καν κάτι που συνηθίζω σε προσωπική βάση).

 

Ρίχνω κι εγώ τους τόνους και εύχομαι να προκύψει κάτι χρήσιμο από τις συζητήσεις αυτές (αν και οι ίδιες οι συζητήσεις από μόνες τους είναι ιδιαίτερα διαφωτιστικές για το πως σκέφτεται ο κόσμος).

 

 

Όλα κάλα. :)

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος phadomas (20 Δεκ. 2003 , 08:55)

 

Εγω εχω ακουσει οτι σου καιει τον εγκεφαλο

 

 

Τι σου καίει τον εγκέφαλο φίλε phantomas; Και ποιός το υποστηρίζει;

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...