Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

αν εισαι ρουτ δοκιμασε τον root browser απ το play. αναφερθηκε οτι κανει αυτοματα ενοποιηση χωρις να κανεις περαιτερω αλλαγες..διαφορετικα κανε αυτο http://xiaomi.eu/community/threads/replace-internal-memory-by-sd-card.22100/

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

παιδια το παραγγελνω αυριο.Η αγγλικη ρομ κανει update αυτοματα χωρις να χανω δεδομενα?επισης χρειαζεται να ζητησω root βαλω δεν βαλω ελληνικα?

 

H αγγλική κάνει update χωρίς να χάνεις τίποτα.

To root είναι χρήσιμο για ενοποίηση χώρου αργότερα και για άλλα πραγματάκια. Μπορείς να ζητήσεις να έρθει rooted ή απλά να το κάνεις εσύ εξαιρετικά εύκολα και με οδηγίες με το Vroot.

Link to comment
Share on other sites

μωρε και εμενα απλα δεν το ειχα προσεξει..γενικα απο updates κανουν καθε μηνα;bull εχεις κανει εννοποιησει χωρου;με ποιον τροπο;

 

Κάθε μήνα τα updates. στην προηγούμενη έκδοση v4 είχα κάνει ενοποίηση με vold.fstab (http://xiaomi.eu/community/threads/replace-internal-memory-by-sd-card.22100/#post-193026) αλλα μόλις έκανα update σε v5 χάθηκε. Και τώρα χρησιμοποιώ το Mobileuncle tools που έχει επιλογή AppToSD για το πού θες να αποθηκεύονται οι εφαρμογές σου. Τον Root Browser τον έβαλα αλλά δεν ξέρω πώς δουλεύει. Δεν έκανε τίποτα μόνος του :p

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

δουλευει δηλαδη με την 5 το mobileuncletools..εγκαθιστας πρωτα στην εσωτερικη και μετα μεταφερεις στην εξωτερικη η γινεται κατευθειαν η εγκατασταση στην εξωτερικη;

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

δουλευει δηλαδη με την 5 το mobileuncletools..εγκαθιστας πρωτα στην εσωτερικη και μετα μεταφερεις στην εξωτερικη η γινεται κατευθειαν η εγκατασταση στην εξωτερικη;

 

το mobileuncle tools σου δίνει 3 επιλογές και διαλέγεις όπου θες εσύ να γίνετε εγκατάσταση. Μπορείς αν θες και κατευθείαν στην εξωτερική.

Curent apk default installation location:

1. auto

2. internal only

3. external

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο αυτο. ποιος ο λογος να κανεις ενοποιηση μετα αν τη χανεις κιολας μετα απο καθε αναβαθμιση;

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο αυτο. ποιος ο λογος να κανεις ενοποιηση μετα αν τη χανεις κιολας μετα απο καθε αναβαθμιση;

 

και εγώ νευρίασα που την έχασα :mad: και αυτός είναι ο λόγος που δεν την ξανακάνω. Λογικά βάζει πάλι το γνήσιο vold.fstab και αυτός είναι ο λόγος που την χάνουμε.

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

και εγώ νευρίασα που την έχασα :mad: και αυτός είναι ο λόγος που δεν την ξανακάνω. Λογικά βάζει πάλι το γνήσιο vold.fstab και αυτός είναι ο λόγος που την χάνουμε.

 

Για αυτό συνιστώ τον root browser......και εγώ την πρώτη φορά που τον εγκατέστησα δεν παρατήρησα να υπάρχει κάποια ρύθμιση, για αυτό και μετά τον απεγκατέστησα.......την δεύτερη φορά όμως έπαιξα με κάποιες εφαρμογές και είδα ότι πάνε κάρτα................

Επίσης δεν επηρεάζεται απο το autoupdate που κάνω στην αγγλική rom(o root browser δεν επηρεάζεται καθώς το τηλ θέλει πάλι root)...........

Edited by dimitrish
Link to comment
Share on other sites

Δημητρη εχεις κανει autoupdate στην v5? πως ρουταρες μετα για να παρει permissions o root browser? η ειχες ρουταρει την v4 και παρεμεινε το ρουτ στη v5?

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

το mobileuncle tools σου δίνει 3 επιλογές και διαλέγεις όπου θες εσύ να γίνετε εγκατάσταση. Μπορείς αν θες και κατευθείαν στην εξωτερική.

Curent apk default installation location:

1. auto

2. internal only

3. external

 

εμενα στη 5 δε δουλευει οτι και να βαλω το χανει μετα απο λιγο ειναι ολες οι επιλογες ανενεργες

Link to comment
Share on other sites

εγω το εκανα με το αρχειο vold.fstab..μολις περασα την v5 περασα και το su.zip γιατι ηταν ηδη ρουτ και μουλτι..το root permission της miui ομως δεν ενεργοποιειται ; Edited by Shinig
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Δημητρη εχεις κανει autoupdate στην v5? πως ρουταρες μετα για να παρει permissions o root browser? η ειχες ρουταρει την v4 και παρεμεινε το ρουτ στη v5?

Δυστυχώς μετά το autoupdate το root χάνεται......

To Vroot είναι στην επιφάνεια εργασίας όμως και λύνει το πρόβλημα σε 2 λεπτά.......

O root browser παίρνει πάλι τα permissions μόλις ξαναγίνει root......

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη για τις απανωτες ερωτησεις αλλα οπως λενε τα παιδια η v5 δεν γινεται ρουτ με vroot..8gb εσωτερικη να ειχε το ρυζακι δεν ηθελα τιποτα αλλο..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

θα την αγαπάς πολυ :)

Πάρτο αφοβα. στα 1.2.3 ειναι σουπερ. Το 4 ειναι κατα τη γνώμη μου επίσης μια χαρα. Σιγουρα εηαρταται τι χρηση του κανεις.

Πάρτο απο οπου νοιωθεις εσυ καλυτερα και θεωρείς ότι εχεις καλυτερη εξυπηρετηση. Εχουμε ηδη πει παρα πολλά για τα καταστηματα.

 

χιλια ευχαριστω για την απαντηση.

 

Εχω αριστες εντυπωσεις απο το Mi2A και πιστευω το ιδιο και καλυτερες θα εχει και η ιδια!

δεν εχει μεγαλες απαιτησεις,ομως θελει κατι το απροβληματιστο...

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη για τις απανωτες ερωτησεις αλλα οπως λενε τα παιδια η v5 δεν γινεται ρουτ με vroot..8gb εσωτερικη να ειχε το ρυζακι δεν ηθελα τιποτα αλλο..

 

Μετά το update δεν το είχα παρατηρήσει ότι χάθηκε το root. Ωστόσο έκανα χθες root με Vroot (1.73) και έγινε κανονικά.

Κανένα πρόβλημα για αγγλοκινέζικη...........(Απλά ενεργοποιούμε το USB DEBUG απο το DEVELOPERS και προσέχουμε να κάνουμε accept/install σε αυτά που μας ζητά το το τηλ στην οθόνη κατα τη διάρκεια της διαδικασίας.....'ενα λεπτό υπόθεση είναι....

Link to comment
Share on other sites

Μετά το update δεν το είχα παρατηρήσει ότι χάθηκε το root. Ωστόσο έκανα χθες root με Vroot (1.73) και έγινε κανονικά.

Κανένα πρόβλημα για αγγλοκινέζικη...........(Απλά ενεργοποιούμε το USB DEBUG απο το DEVELOPERS και προσέχουμε να κάνουμε accept/install σε αυτά που μας ζητά το το τηλ στην οθόνη κατα τη διάρκεια της διαδικασίας.....'ενα λεπτό υπόθεση είναι....

 

Εμένα δεν λειτούργησε το vroot στην v5 multi όπως κ σε πολλούς αλλους στο ευρωπαϊκό φόρουμ. Η λύση που αναφέρουν εκεί είναι να βάζεις cwm πριν πας στη v5 και μετά ρουταρεις απο recovery.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν λειτούργησε το vroot στην v5 multi όπως κ σε πολλούς αλλους στο ευρωπαϊκό φόρουμ. Η λύση που αναφέρουν εκεί είναι να βάζεις cwm πριν πας στη v5 και μετά ρουταρεις απο recovery.

 

εκεινο το σπαστικο που οταν τερματιζεις μια κληση που κανεις ο ιδιος και ειναι η οθονη κλειδωμενη και δεν σε βγαζει στο dialer πχ πως αλλαζει?

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

χιλια ευχαριστω για την απαντηση.

 

Εχω αριστες εντυπωσεις απο το Mi2A και πιστευω το ιδιο και καλυτερες θα εχει και η ιδια!

δεν εχει μεγαλες απαιτησεις,ομως θελει κατι το απροβληματιστο...

 

Εαν ειναι εντάξει με τα αγγλικα προτιμησε την Αγγλική "original" MIUI. Ετσι θα εχει αυτοματα updates και απροβληματιστη λειτουργια γενικότερα.

Η ευγένεια σου προσφέρει πολλά ... Μην τα χάνεις!
Link to comment
Share on other sites

παιδια το θεμα με τα fake /replica λυθηκε?? ειναι ενταξι απο Minideal / to2c ??

σκεφτομαι να το παρω και γω αλλα ειμαι αναμεσα σε αυτο και στο g4 advanced τι λετε αξιζει αυτο το xiaomi μπροστα στα 2gb ram tis jiayu?

 

μονο μαυρο υπαρχει?? γιατι βλεπω κατι ασπρα και μ αρεσει πιο πολυ.

http://www.aliexpress.com/item/Original-XIAOMI-Red-Rice-Hongmi-GSM-or-WCDMA-Quad-Core-Phone-1GB-RAM-4GB-ROM-4/1506021990.html

Link to comment
Share on other sites

Δεν δίνουν fake αυτά τα καταστήματα που αναφέρεις..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

μονο μαυρο υπαρχει?? γιατι βλεπω κατι ασπρα και μ αρεσει πιο πολυ.

http://www.aliexpress.com/item/Original-XIAOMI-Red-Rice-Hongmi-GSM-or-WCDMA-Quad-Core-Phone-1GB-RAM-4GB-ROM-4/1506021990.html

 

ισως να ηταν καλυτερα να παρεις το κινητό απο καποιο απο τα γνωστα καταστηματα και στη συνεχεια παιρνεις οσα πισω καλύματα θελεις και σε διαφορετικα χρωματα.

Η ευγένεια σου προσφέρει πολλά ... Μην τα χάνεις!
Link to comment
Share on other sites

μολις παρατηρησα πως στο antutu μου εμφανιζει στα g-sensor, gyro sensor, linear acceleration sensor & rotation vector sensor οτι ειναι not supported. Απο οτι βλεπω ομως σε διαφορα youtube videos θα επρεπε να ειναι supported. Μπορει καποιος με multi lang version να μου πει τι του εμφανιζει, μηπως ειναι θεμα software?

 

μολις τσεκαρα το δικο μου στο antutu και σε ολα τα παραπανω ειναι supported...

 

Eμενα γραφει HM2013023

 

επισης στο σχετικα με το τηλ σαν αριθμο μοντελου λεει hm1w...

 

το κινητο ειναι multi lang miui-jhbcnah1.0 αγορασμενο απο to2c.com..

 

εσυ απο που το πηρες? ελπιζω να μην την εχεις πατησει...

Link to comment
Share on other sites

μολις τσεκαρα το δικο μου στο antutu και σε ολα τα παραπανω ειναι supported...

 

 

 

επισης στο σχετικα με το τηλ σαν αριθμο μοντελου λεει hm1w...

 

το κινητο ειναι multi lang miui-jhbcnah1.0 αγορασμενο απο to2c.com..

 

εσυ απο που το πηρες? ελπιζω να μην την εχεις πατησει...

 

αυτο μπορει να οφειλεται στο οτι εχουμε μουλτι..στην οφισιαλ μπορει να γραφει αυτο που λεει το παιδι..

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...