Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα στο φορουμ.Απο βδομαδα θα κανω παραγγελια απο minideal.Νομιζω ειναι αξιοπιστο το συγκεκριμενο μαγαζι ε?Και κατι αλλο,μιας και ειμαι ασχετος ακομα με android,root,roms κλπ,θα εχω καποιο προβλημα με την multi rom μεχρι να εξοικιωθω και να αποφασησω αν θα αλλάξω κατι μετα?Εννοω ειναι κομπλε η μαμα multi rom?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα στο φορουμ.Απο βδομαδα θα κανω παραγγελια απο minideal.Νομιζω ειναι αξιοπιστο το συγκεκριμενο μαγαζι ε?Και κατι αλλο,μιας και ειμαι ασχετος ακομα με android,root,roms κλπ,θα εχω καποιο προβλημα με την multi rom μεχρι να εξοικιωθω και να αποφασησω αν θα αλλάξω κατι μετα?Εννοω ειναι κομπλε η μαμα multi rom?

Ευχαριστω

 

εμενα απο minideal Μου ηρθε original συσκευη

Xiaomi 13 Lite 8/256, Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

αν εισαι εξοικειωμένος με αγγλικο μενου προτιμησε την αγγλικη Stable και οχι την multilanguage. ετσι θα γινονται οι ενημερωσεις αυτοματα. γενικα πιστευω ειναι καλυτερα να παραγγείλεις με αγγλική και αν θελεις τοσο να περασεις μονο σου multilanguage..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα τσεκαρει το κουτακι με το root που εχει και το αλλο απο κατω και μου ηρθε με multilanguage. Δεν πειραζω τιποτα και το κινητο δουλευει μια χαρα

Xiaomi 13 Lite 8/256, Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

εχει βαλει καποιος το real racing 3?παιζει κανονικα η κανει κολληματα και αργει?
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Αποφασισα να μην ξαναγραψω εδω μετα τα οσα εγιναν και την συμπεριφορα πολλων. Edited by nicolasdr
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά

 

σκέφτομαι και εγώ για την αγορά του αλλά έχω μερικές απορίες:

 

1. Τελικά από που ψωνίζουμε? minideal ή to2c ή άλλο?? για το θέμα αν σου στείλουν fake μιλάω...

2. Multilanguage έκδοση ή αγγλική stable?

3. Από ποιότητα η κάμερα τι λέει??αξίζει? νυχτερινές φώτο αποδεκτές?

4. Υποστηρίζει κανονικά 3g πλέον?

5. κάτι που πρέπει να προσέξω?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά

 

σκέφτομαι και εγώ για την αγορά του αλλά έχω μερικές απορίες:

 

1. Τελικά από που ψωνίζουμε? minideal ή to2c ή άλλο?? για το θέμα αν σου στείλουν fake μιλάω...

2. Multilanguage έκδοση ή αγγλική stable?

3. Από ποιότητα η κάμερα τι λέει??αξίζει? νυχτερινές φώτο αποδεκτές?

4. Υποστηρίζει κανονικά 3g πλέον?

5. κάτι που πρέπει να προσέξω?

 

1. Δες λιγακι τα προηγουμενα ποστ και αποφασίζεις. :)

2. Προσωπικα προτιμησα την Αγγλική για ευκολοτερα και απροβληματιστα OTA Updates.

3. Φωτό μια χαρα αν και δεν εχω κανει εκτεταμενες δοκιμές.

4. Προσεξε μονο να παρεις την εκδοση WDCMA. Δουλευει κανονικότατα

Η ευγένεια σου προσφέρει πολλά ... Μην τα χάνεις!
Link to comment
Share on other sites

1. Δες λιγάκι τα προηγούμενα ποστ και αποφασίζεις. :)

Τα είδα και γιαυτό μπερδεύτηκα παραπάνω...

 

Έλεγα από minideal στα 189$ αν και το Merimobiles (που είναι και επίσημος αντιπρόσωπος υποτίθεται) το δίνει ίδια τιμή πλέον...

 

Χρειάζεται να το κάνει root το μαγαζί ή το κάνω και εγώ μετά?

Link to comment
Share on other sites

Αποφασισα να μην ξαναγραψω εδω μετα τα οσα εγιναν και την συμπεριφορα πολλων.

 

Παρολα αυτα ειχα στειλει email σε υπευθυνο της xiaomi απο το email που αναφερει εδω https://www.facebook.com/xiaomichina/info και παραθετω τα screenshots.

 

Ευχαριστω οσους ειχαν καλη συμπεριφορα απεναντι μου και οσους φερθηκαν ασχημα και ευχομαι σε ολους καλη χρονια !!!

 

Το μηνυμα μου

 

[ATTACH]39371[/ATTACH]

 

Και η επισημη απαντηση

 

[ATTACH]39372[/ATTACH]

 

Καλησπέρα

Πιστεύω ότι είναι εγωιστικό από μέρους σου να μην ξαναγράψεις εδώ επειδή κάποιοι δεν συμπεριφέρθηκαν καλά.

Αν έστω κι ένας σου συμπεριφέρθηκε με σωστό τρόπο θα πρέπει να γράφεις σε αυτό το φόρουμ.

Περιμένω 2 hongmi από το to2c και θα το ψάξω αν είναι ρέπλικες μέχρι εκεί που δεν πάει...

Αν ανακαλύψω εγώ κι όλοι οι άλλοι εδώ μέσα ότι το to2c πουλάει μαζικά ρέπλικες τότε θα πρέπει να κάνουμε κάτι κι εμείς μαζικά.

Η ισχύς εν τη ενώσει. Για να γίνει αυτό θα πρέπει όλοι σε αυτό το φόρουμ να βοηθήσουν για να λάμψει η αλήθεια.

Τουλάχιστον οι καλοπροαίρετοι, έτσι δεν είναι ?

 

Φιλικά,

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Το μηνυμα μου

 

[ATTACH]39371[/ATTACH]

 

Και η επισημη απαντηση

 

[ATTACH]39372[/ATTACH]

Οπότε σύμφωνα με τον υπεύθυνο της xiaomi ο οδηγός από το spemall είναι σωστός και το merimobiles πουλάει εγγυημένα γνήσια xiaomi. Εάν προσέξεις το παρακάτω video στο 1:37 που έχει ανεβάσει το merimobiles, φαίνεται πως η κεραία είναι ίδια με το ψεύτικο που υπάρχει στον οδηγό του spemall.

 

Μιας και βρίσκεσαι σε επικοινωνία με τον υπεύθυνο, μπορείς να τον ρωτήσεις σχετικά με το Case E για να ξεκαθαρίσει το θέμα με την κεραία;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια το cpu-z δεν σου βγαζει αν ειναι ρεπλικα το κινητο η οχι;

 

όχι βέβαια , απλά σου εμφανίζει τα "πραγματικά" χαρακτηριστικά και όχι κάποιο κείμενο που μπορεί να είναι πειραγμένο

και ύστερα συγκρίνεις και βλέπεις εσύ τι παίζει (καλά μην συγκρίνεις το αν λέει 320 ή 312dpi γιατί αυτό πουθενά δεν το είδα εγώ να είναι ξεκάθαρο)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειδα και εγω τις φωτο,και σχετικα βιντεο στο youtube περι γνησιοτητας,γνωμη μου ειναι οτι στον οδηγο του spemall εχουν κανει λαθος και εχουν βαλει αναποδα την επιμαχη φωτο.Δηλαδη την φωτο του γνησιου,την εβαλαν στου ιματασιον.

 

όχι βέβαια , απλά σου εμφανίζει τα "πραγματικά" χαρακτηριστικά και όχι κάποιο κείμενο που μπορεί να είναι πειραγμένο

και ύστερα συγκρίνεις και βλέπεις εσύ τι παίζει (καλά μην συγκρίνεις το αν λέει 320 ή 312dpi γιατί αυτό πουθενά δεν το είδα εγώ να είναι ξεκάθαρο)

Ναι φιλε μου αυτο εννοω,απο την στιγμη που σου βγαζει το hardware του κινητου,δεν μπορεις να καταλαβεις αν ειναι ρεπλικα το κινητο;Η οι ρεπλικες εχουν τα ιδια ακριβως χαρακτηριστικα με το αυθεντικο;

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

σαν ρεπλικα λέμε πιστή (ή έστω πολύ καλή) αντιγραφή οπότε δύσκολα να καταλάβεις διαφορά (στα fake καταλαβαίνεις γιατί π.χ. έχει χαμηλή ανάλυση η οθόνη , πιο μάπα χαρακτηριστικά κ.ο.κ.)
Link to comment
Share on other sites

με σεβασμο σε οσους ρωτουν,τα batches του wcdma εχουν την κεραια οπως δειχνει το βιντεο. πολυ βασικο ειναι το recovery και να μπορει να περαστει η ρομ η επισημη χωρις προβληματα.

 

Επισης πιστευω προσωπικα οτι θα πρεπει να ριξει οποιος θελει, μια ματια στις φωτο του spemall κατω απο την wcdma εκδοση του hongmi ή να δει φωτογραφιες απο τα καταστηματα που μου προτειναν στο email.

 

Επισημες ρομ υπαρχουν εδω http://en.miui.com/ αλλα προσοχη στην εκδοση που θα κατεβασετε ( TD ή WCDMA )

Direct link για Red Rice : http://en.miui.com/download-82.html

Edited by nicolasdr
Link to comment
Share on other sites

Η αγγλική-κινεζικη stable ανεπίσημη είναι;

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

με σεβασμο σε οσους ρωτουν,τα batches του wcdma εχουν την κεραια οπως δειχνει το βιντεο. πολυ βασικο ειναι το recovery και να μπορει να περαστει η ρομ η επισημη χωρις προβληματα.

 

Επισης πιστευω προσωπικα οτι θα πρεπει να ριξει οποιος θελει, μια ματια στις φωτο του spemall κατω απο την wcdma εκδοση του hongmi ή να δει φωτογραφιες απο τα καταστηματα που μου προτειναν στο email.

 

Επισημες ρομ υπαρχουν εδω http://en.miui.com/ αλλα προσοχη στην εκδοση που θα κατεβασετε ( TD ή WCDMA )

Direct link για Red Rice : http://en.miui.com/download-82.html

 

αυτες η ρομ μπορουν να περαστουν και απο εμας που εχουμε μουλτιρομ και cmw recovery?

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

αυτες η ρομ μπορουν να περαστουν και απο εμας που εχουμε μουλτιρομ και cmw recovery?

 

Ναι, βεβαια στη μορφη που ειναι περνανε και με custom recovery. Οι ρομ αυτες ειναι επισημες για το red rice αλλα δεν εγκαθιστανται σε ρεπλικες, οποτε προσοχη αν τυχον βγαλει error στα asserts και πει για το product model.

Link to comment
Share on other sites

Τα είδα και γιαυτό μπερδεύτηκα παραπάνω...

 

Έλεγα από minideal στα 189$ αν και το Merimobiles (που είναι και επίσημος αντιπρόσωπος υποτίθεται) το δίνει ίδια τιμή πλέον...

 

Χρειάζεται να το κάνει root το μαγαζί ή το κάνω και εγώ μετά?

 

Ισως το merimobiles να ειναι προτιμοτερο

Η ευγένεια σου προσφέρει πολλά ... Μην τα χάνεις!
Link to comment
Share on other sites

Ναι, βεβαια στη μορφη που ειναι περνανε και με custom recovery. Οι ρομ αυτες ειναι επισημες για το red rice αλλα δεν εγκαθιστανται σε ρεπλικες, οποτε προσοχη αν τυχον βγαλει error στα asserts και πει για το product model.

 

πάντως το σφάλμα στο recovery με τα asserts error δεν σημαίνει απαραίτητα replica/fake , μπορεί να έγινε και κάποιο λάθος (νομίζω) προσπάθεια περάσματος άλλου recovery/rom κλπ κλπ

 

γνωρίζεις καλύτερα βέβαια αλλά κι εγώ έχω δει τέτοια σφάλματα και απλά ήθελε διαφορετικό τρόπο φλασαρίσματος (π.χ. δεν περνιόταν απλά από cwm και ήθελε flash με τα ειδικά προγράμματα για την συσκευή) η rom

 

(για το sgs και το lenovo που έχω στα χέρια μου)

Link to comment
Share on other sites

πάντως το σφάλμα στο recovery με τα asserts error δεν σημαίνει απαραίτητα replica/fake , μπορεί να έγινε και κάποιο λάθος (νομίζω) προσπάθεια περάσματος άλλου recovery/rom κλπ κλπ

 

γνωρίζεις καλύτερα βέβαια αλλά κι εγώ έχω δει τέτοια σφάλματα και απλά ήθελε διαφορετικό τρόπο φλασαρίσματος (π.χ. δεν περνιόταν απλά από cwm και ήθελε flash με τα ειδικά προγράμματα για την συσκευή) η rom

 

(για το sgs και το lenovo που έχω στα χέρια μου)

 

ολες οι official miui εχουν συνθηκες που αν ειναι αληθεις δηλαδη αν ανιχνευθει το σωστο μοντελο γινεται η εγκατασταση.αν οχι απλα σταματαει.δεν ειναι θεμα αν περαστει αλλο recovery κτλπ.μονο αν καποιος πειραξει το updater-script αφαιρωντας την συνθηκη μπορει να περασει την ρομ σε μη genuine.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...