Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλέ και γω έχω 85 εφαρμογές(5 games πανω απο 1 gb το καθένα)και δεν έχω θέμα!και γω παλι αυτό θα περνά!σε 1 μήνα κλείνω χρονο που τοχω!είμαι απλα απόλυτα ευχαριστημένος με την xiaomi
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ενοηται εκανα ,reboot!το μαγνήσιο launcher έχω!

υποπτεύθηκα ότι έχεις αλλάξει launcher άμα μου λες ότι χάνονται οι εφαρμογές.

Δεν χάνεται τίποτα,γύρνα στον default launcher και θα τις δείς.

Link to comment
Share on other sites

απ' την μια ζητάμε smartphones με άπειρες δυνατότητες που είναι κανονικοί υπολογιστές πια,και απ' την άλλη δεν θέλουμε να "ασχολούμαστε" ή να τα "πειράζουμε" - μην χρειαστεί και μάθουμε και τίποτα,δεν κάνει...

επιτέλους! δεν είναι για όλους,υπάρχουν και απλά τηλέφωνα...

 

Για πεστο σε ολες και ολους αυτους που ποσταρουν απο τα fb, twiter, instagram το που βρισκονται και τι κανουν ανα πασα ωρα και στιγμη με το κινητο στο χερι να δουμε τι θα σου πουνε; Η μηπως ολοι αυτοι γνωριζουν να ασχολουνται η να ρουταρουν συσκευες; Θα μου πεις δε χρησιμοποιουνε και αλλες εφαρμογες εκτος απο τις social, οποτε δε τους χρειαζεται. Ο μεσος χρηστης αυτα θελει, που δε τα κανουν τα απλα τηλεφωνα δυστυχως.

Εμεις εδω ειμαστε μεγαλη μειοψηφια.

Περαν αυτου ομως εγω προσωπικα εχω ΠΛΕΟΝ βαρεθει με τα διαφορα jailbreak, roots, και διαφορα αλλα κολπα με modifications απο bootloaders κλπ. Θελω κατι να παιζει out of the box. Σημερα πηγα να εγκαταστησω εφαρμογη απο το android app store μεγεθους 1,1 GB και φυσικα δεν την παιρνει. Και πρεπει να ξαναμπω στη διαδικασια διαμερισματοποιησης της καρτας μνημης, κλπ κλπ. Απλα βαριεμαι

Link to comment
Share on other sites

Για πεστο σε ολες και ολους αυτους που ποσταρουν απο τα fb, twiter, instagram το που βρισκονται και τι κανουν ανα πασα ωρα και στιγμη με το κινητο στο χερι να δουμε τι θα σου πουνε; Η μηπως ολοι αυτοι γνωριζουν να ασχολουνται η να ρουταρουν συσκευες; Θα μου πεις δε χρησιμοποιουνε και αλλες εφαρμογες εκτος απο τις social, οποτε δε τους χρειαζεται. Ο μεσος χρηστης αυτα θελει, που δε τα κανουν τα απλα τηλεφωνα δυστυχως.

Εμεις εδω ειμαστε μεγαλη μειοψηφια.

Περαν αυτου ομως εγω προσωπικα εχω ΠΛΕΟΝ βαρεθει με τα διαφορα jailbreak, roots, και διαφορα αλλα κολπα με modifications απο bootloaders κλπ. Θελω κατι να παιζει out of the box. Σημερα πηγα να εγκαταστησω εφαρμογη απο το android app store μεγεθους 1,1 GB και φυσικα δεν την παιρνει. Και πρεπει να ξαναμπω στη διαδικασια διαμερισματοποιησης της καρτας μνημης, κλπ κλπ. Απλα βαριεμαι

το "κόστος" για κάθε smart phone,smart tv,smart car,smart κτλ είναι η κατανόηση και ο έλεγχός του.Αλλιώς σε ελέγχει αυτό.

Αν εσύ περιμένεις να ταυτιστούν τα συμφέροντα των πολυεθνικών με τα δικά σου και νά' ρχονται "out of the box" μπορείς να περιμένεις.Προσωπικά θα προτιμώ πάντα προιόντα που παραμετροποιούνται σύμφωνα με τις δικές μου ανάγκες.

 

*αν πρόσεχες λίγο τα παραπάνω post θα 'βλεπες ότι υπάρχουν καλύτερες λύσεις από την διαμερισματοποίηση της κάρτας μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

υποπτεύθηκα ότι έχεις αλλάξει launcher άμα μου λες ότι χάνονται οι εφαρμογές.

Δεν χάνεται τίποτα,γύρνα στον default launcher και θα τις δείς.

 

Πω δε καταλαβαίνεις τι σου λεω ενα θέμα έχω αλλάξει τίποτα άλλο!το launcherτης ,Μiui ,έχω δεν έχω βάλει ποτε άλλον!!!!ίσως εσένα έχει γίνει επειδή του χεις κανει αναβάθμιση!παντός δεν ισχυει αυτό που λες στην περίπτωση μου!!!

Link to comment
Share on other sites

 

το μαγνήσιο launcher έχω!

μεταφραση: μαμισιο launcher

 

Κατι πρεπει να κανεις με τη συνταξη σου. (και μην τα βαζεις με αυτον που βοηθαει)

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει απο minideal το Φεβρουάριο το κινητό, δεν το έχω πειράξει καθόλου , είχα ζητήσει ροοτ αλλά μάλλον δεν πετυχε γιατι όταν ξεκινάει λέει οτι το ροοτ δεν είναι εφικτό στη stable version. Λέει please install development version to enable root access. Και ως τουτου δεν μπορώ να κανω τίποτα, πχ link2sd, repartitioning. Για καποιο λόγο δέν μπορω να βάλω ουτε τους mtk drivers, τους εγκαθιστω αλλα το κινητο αναγνωρίζεται ως Android HM1 phone. Έχω βαρεθεί πια και αναζητώ συναντηση με συμφορουμιτη απο Αγ Παρασκευή Χολαργό η Χαλάνδρι. Δεν φοβάμαι αν το μπρικαρω , τα tools του thread δεν μου δουλεύουν αν δεν δει το pc το κινητο. Παρακαλώ οποίος μπορεί να κανονισουμε συνανηση με pm. Δεν ξέρω αν υπάρχει μαγαζί που να παρέχει τέτοιες υπηρεσιες...
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει απο minideal το Φεβρουάριο το κινητό, δεν το έχω πειράξει καθόλου , είχα ζητήσει ροοτ αλλά μάλλον δεν πετυχε γιατι όταν ξεκινάει λέει οτι το ροοτ δεν είναι εφικτό στη stable version. Λέει please install development version to enable root access. Και ως τουτου δεν μπορώ να κανω τίποτα, πχ link2sd, repartitioning. Για καποιο λόγο δέν μπορω να βάλω ουτε τους mtk drivers, τους εγκαθιστω αλλα το κινητο αναγνωρίζεται ως Android HM1 phone. Έχω βαρεθεί πια και αναζητώ συναντηση με συμφορουμιτη απο Αγ Παρασκευή Χολαργό η Χαλάνδρι. Δεν φοβάμαι αν το μπρικαρω , τα tools του thread δεν μου δουλεύουν αν δεν δει το pc το κινητο. Παρακαλώ οποίος μπορεί να κανονισουμε συνανηση με pm. Δεν ξέρω αν υπάρχει μαγαζί που να παρέχει τέτοιες υπηρεσιες...

1.πάνε settings/about phone και πάτησε 5-6 φορές γρήγορα πάνω στο android version.

έτσι θα ενεργοποιήσεις το developer options,και μετά εκεί μέσα τσέκαρε το usb debugging.

2.δες αν έχεις εφαρμογή superuser ή αντίστοιχη.

3.για τους drivers είναι αποκλειστικά θέμα υπολογιστή,δοκίμασε και σε άλλον(πάντως δεν είναι λάθος το Android HM1 phone)

4.μεταφορά στην SD κάνεις και με το παρακάτω(και χωρίς root):

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ljmobile.move.app

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει απο minideal το Φεβρουάριο το κινητό, δεν το έχω πειράξει καθόλου , είχα ζητήσει ροοτ αλλά μάλλον δεν πετυχε γιατι όταν ξεκινάει λέει οτι το ροοτ δεν είναι εφικτό στη stable version. Λέει please install development version to enable root access. Και ως τουτου δεν μπορώ να κανω τίποτα, πχ link2sd, repartitioning. Για καποιο λόγο δέν μπορω να βάλω ουτε τους mtk drivers, τους εγκαθιστω αλλα το κινητο αναγνωρίζεται ως Android HM1 phone. Έχω βαρεθεί πια και αναζητώ συναντηση με συμφορουμιτη απο Αγ Παρασκευή Χολαργό η Χαλάνδρι. Δεν φοβάμαι αν το μπρικαρω , τα tools του thread δεν μου δουλεύουν αν δεν δει το pc το κινητο. Παρακαλώ οποίος μπορεί να κανονισουμε συνανηση με pm. Δεν ξέρω αν υπάρχει μαγαζί που να παρέχει τέτοιες υπηρεσιες...

αν εχεις ρεκοβερυ βαλε τη ελληνικη ρομ που ειναι ρουτ

Link to comment
Share on other sites

έχει διαβάσει το φόρουμ , αλλά έχω μπερδευτεί αρκετά.

Με ποιο συνδυασμό κουμπιών μπαίνω σε recovery ?

την ελληνική ρομ την βάζω στην sd χύμα ?, ποιο είναι το ακριβές λινκ ?

φοβάμαι μην το μπρικάρω.

Link to comment
Share on other sites

1.πάνε settings/about phone και πάτησε 5-6 φορές γρήγορα πάνω στο android version.

έτσι θα ενεργοποιήσεις το developer options,και μετά εκεί μέσα τσέκαρε το usb debugging.

2.δες αν έχεις εφαρμογή superuser ή αντίστοιχη.

3.για τους drivers είναι αποκλειστικά θέμα υπολογιστή,δοκίμασε και σε άλλον(πάντως δεν είναι λάθος το Android HM1 phone)

4.μεταφορά στην SD κάνεις και με το παρακάτω(και χωρίς root):

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ljmobile.move.app

 

1. Το έχω κάνει ήδη, Να δώσω ορισμένες πληροφορίες όπως φαίνονται στην καρτέλα: "σχετικά με το τηλέφωνο"

ο Αριθμός μοντέλου είναι: ΗΜ 1W, έκδοση Android 4.2.2 HM2013023, MIUI Version MIUI-JHBCNAH4.0

Έκδοση Βασικού Φάσματος, MOLY.WR8.W1248.MD.WG.MP.V28.2013/08/21 19:35 , Έκδοση Kernel 3.4.5.

Πρέπει να είναι παλιά , σωστά ?

Βασικά το κινητό δουλεύει τέλεια (κλήσεις από και προς τις δύο κάρτες, GPS, wifi, 3g, browsing, παιχνίδια) δεν λαγκάρει, δεν τρώει ρεσταρτ ή ακυρα κλεισίματα εφαρμογών (που και που ένα wipe memory κανω), αλλά δεν χωράει εφαρμογές !

Ο γιος μου παίζει το Angry birds Go που καταλαμβάνει 500+ ΜΒ, υπάρχουν καμιά 10αριά ακόμα μικρές , πόσα να χωρέσουν στα υπόλοιπα.

 

2. To κινητό ήρθε από minideal με το superuser εγκατεστημένο, και κάθε φορά που το ανάβω μου πετάει το παραπάνω μήνυμα. Τo superuser ΔΕΝ απεγκαθίσταται και απλά έχω απενεργοποιήσει το φόρτωμά του..., για να μην βλέπω το μήνυμα.

 

3. Έχω δοκιμάσει και στο σταθερό και στο λαπτοπ , και τα δύο με xp sp3 αγγλικά.

έχω εγκαταστήσει τους ΜΤΚ drivers (πατώντας το: InstallDriver.exe, εννοείται αφού ξεζιπάρω το φάκελο ΜΤΚ Driver) , πολλές φορές , κάθε φορά πετάει το dialog box (XP Driver installed successfully)

Βγάζει δύο φορές το παράθυρο, για αναζήτηση driver, δεν τους βρίσκει (αν και του έχω ήδη περάσει) ούτε στην αυτόματη αναζήτηση, ούτε όταν του δείξω το φάκελλο ΜΤΚ driver\XP_Vista. Με αυτό το πρόβλημα δεν μπορώ να ακολουθήσω τις οδηγίες που παρέχονται στην αρχή του νήματος.

Η εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου και η sd των 16gb που του έχω βάλει είναι προσβάσιμες κανονικά από τον windows explorer.

Ακόμα και όταν κλείσω το USB storage από το notifications pull down στο homgmi , η κατάσταση από πλευράς windows δεν αλλάζει.

 

4. ΤΟ κατέβασα, αλλά δεν με αφήνει να κάνω μεταφορά στην SD me to παραπάνω πρόγραμμα , μου βγάζει μήνυμα ότι δεν είμαι root:

"ROOT permission is disabled in MIUI stable version. Please install MIUI development version to activate root permission"

 

Σόρρυ για την μακροσκελή απάντηση, ήθελα να τα γράψω όσο αναλυτικά μπορώ μήπως και μπορέσει να με βοηθήσει κάποιος.

αλλά νομίζω ότι πάει χαμένο το κινητό ..τουλάχιστον στα χέρια μου που δεν ξέρω και που φοβάμαι να το πειράξω,

μία φορά κατά λάθος είχα ενεργοποιήσει το senior mode settings , μου γύρισε στα κινέζικα , και έσκασα μέχρι να βρω τρόπο να το βρώ να το αλλάξω !

Edited by stelrp
Link to comment
Share on other sites

1. Το έχω κάνει ήδη, Να δώσω ορισμένες πληροφορίες όπως φαίνονται στην καρτέλα: "σχετικά με το τηλέφωνο"

ο Αριθμός μοντέλου είναι: ΗΜ 1W, έκδοση Android 4.2.2 HM2013023, MIUI Version MIUI-JHBCNAH4.0

Έκδοση Βασικού Φάσματος, MOLY.WR8.W1248.MD.WG.MP.V28.2013/08/21 19:35 , Έκδοση Kernel 3.4.5.

Πρέπει να είναι παλιά , σωστά ?

Βασικά το κινητό δουλεύει τέλεια (κλήσεις από και προς τις δύο κάρτες, GPS, wifi, 3g, browsing, παιχνίδια) δεν λαγκάρει, δεν τρώει ρεσταρτ ή ακυρα κλεισίματα εφαρμογών (που και που ένα wipe memory κανω), αλλά δεν χωράει εφαρμογές !

Ο γιος μου παίζει το Angry birds Go που καταλαμβάνει 500+ ΜΒ, υπάρχουν καμιά 10αριά ακόμα μικρές , πόσα να χωρέσουν στα υπόλοιπα.

 

2. To κινητό ήρθε από minideal με το superuser εγκατεστημένο, και κάθε φορά που το ανάβω μου πετάει το παραπάνω μήνυμα. Τo superuser ΔΕΝ απεγκαθίσταται και απλά έχω απενεργοποιήσει το φόρτωμά του..., για να μην βλέπω το μήνυμα.

 

3. Έχω δοκιμάσει και στο σταθερό και στο λαπτοπ , και τα δύο με xp sp3 αγγλικά.

έχω εγκαταστήσει τους ΜΤΚ drivers (πατώντας το: InstallDriver.exe, εννοείται αφού ξεζιπάρω το φάκελο ΜΤΚ Driver) , πολλές φορές , κάθε φορά πετάει το dialog box (XP Driver installed successfully)

Βγάζει δύο φορές το παράθυρο, για αναζήτηση driver, δεν τους βρίσκει (αν και του έχω ήδη περάσει) ούτε στην αυτόματη αναζήτηση, ούτε όταν του δείξω το φάκελλο ΜΤΚ driver\XP_Vista. Με αυτό το πρόβλημα δεν μπορώ να ακολουθήσω τις οδηγίες που παρέχονται στην αρχή του νήματος.

Η εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου και η sd των 16gb που του έχω βάλει είναι προσβάσιμες κανονικά από τον windows explorer.

Ακόμα και όταν κλείσω το USB storage από το notifications pull down στο homgmi , η κατάσταση από πλευράς windows δεν αλλάζει.

 

4. ΤΟ κατέβασα, αλλά δεν με αφήνει να κάνω μεταφορά στην SD me to παραπάνω πρόγραμμα , μου βγάζει μήνυμα ότι δεν είμαι root:

"ROOT permission is disabled in MIUI stable version. Please install MIUI development version to activate root permission"

 

Σόρρυ για την μακροσκελή απάντηση, ήθελα να τα γράψω όσο αναλυτικά μπορώ μήπως και μπορέσει να με βοηθήσει κάποιος.

αλλά νομίζω ότι πάει χαμένο το κινητό ..τουλάχιστον στα χέρια μου που δεν ξέρω και που φοβάμαι να το πειράξω,

μία φορά κατά λάθος είχα ενεργοποιήσει το senior mode settings , μου γύρισε στα κινέζικα , και έσκασα μέχρι να βρω τρόπο να το βρώ να το αλλάξω !

έχεις πολύ παλιά έκδοση,αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω αν είναι η official ή η multi(έχει ελληνικά?)

τι προσπαθείς να κάνεις μέσω υπολογιστή?root μέσω vroot ή αλλαγή ROM μέσω flashtool.

Και στις δύο περιπτώσεις δεν ενεργοποιούμε το USB storage,και επιμένουμε λίγο μέχρι να το δεί.Αν προσπαθείς με το vroot δοκίμασε και με άλλες εκδόσεις του.

ενεργοποίησες το usb debugging?

πάντως μην θεωρείς ότι θά 'χεις πρόβλημα με νεότερες εκδόσεις.Αντίθετα έχουν λυθεί πολλά θέματα σε σχέση με αυτήν που έχεις.Μπορείς λοιπόν να βάλεις την ελληνική μέσω recovery που έχει και root by default.

Ή να αναβαθμίσεις αυτήν που έχεις και μετά root.(από την v.13 νομίζω και μετά το root γίνεται με το root-stable.zip στην SD,πολύ εύκολα χωρίς χρήση υπολογιστή).

αν αναβαθμίσεις στην ίδια ROM δεν χρειάζεται wipe data.

συστήνω αναβάθμιση πρώτα γιατί χωρίς root δεν μπορείς να πάρεις σωστό backup,ώστε να περάσεις μετά με full wipe την ελληνική ας πούμε.

μην φοβάσαι δεν μπρικάρει εύκολα(προσέχοντας τις οδηγίες),κι αν γίνει υπάρχει τρόπος επαναφοράς.

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

με την τελευταία 4. 10.17 αντιμετωπιζω πρόβλημα με usb συνδέσεις, δεν αναγνωριζετε σε υπολογιστες και mac, δεν διαβαζει εξωτερικο usb otg και κανει ενιοτε θέματα στη φορτιση ανοιχτο.

 

δοκιμασα να βαλω άλλες εκδόσεις, stable 26 απο official και ξανα το ιδιο μου κανει,

απενεργοποισα usb debug και γενικα developers mode αλλα τιποτα, αλλαξα κ ενα σωρο καλωδια για φορτιση και συνδεση του usb stick και πάλι τα ιδια, περιμενω τωρα να βγει η επόμενη gtv να δω αν θα αλλαξει κατι, αλλιως θα καταληξω οτι φταιει η θυρα usb

 

φλασαρω μεσω twrp, τι πρεπει να κανω ακριβώς για να μην υπαρχουν καταλοιπα απο αλλη ρομ και προκαλούν πρόβλημα;

εχει βγει νέα ελληνική εκδοση?

Link to comment
Share on other sites

με την τελευταία 4. 10.17 αντιμετωπιζω πρόβλημα με usb συνδέσεις, δεν αναγνωριζετε σε υπολογιστες και mac, δεν διαβαζει εξωτερικο usb otg και κανει ενιοτε θέματα στη φορτιση ανοιχτο.

 

δοκιμασα να βαλω άλλες εκδόσεις, stable 26 απο official και ξανα το ιδιο μου κανει,

απενεργοποισα usb debug και γενικα developers mode αλλα τιποτα, αλλαξα κ ενα σωρο καλωδια για φορτιση και συνδεση του usb stick και πάλι τα ιδια, περιμενω τωρα να βγει η επόμενη gtv να δω αν θα αλλαξει κατι, αλλιως θα καταληξω οτι φταιει η θυρα usb

 

φλασαρω μεσω twrp, τι πρεπει να κανω ακριβώς για να μην υπαρχουν καταλοιπα απο αλλη ρομ και προκαλούν πρόβλημα;

εχει βγει νέα ελληνική εκδοση?

γενικά η usb θύρα του είναι λίγο ευαίσθητη στην υγρασία.Είχα κι εγώ κάποια στιγμή θέμα με την φόρτιση και το έλυσα με λίγο contact cleaner (χωρίς λάδι)(Με την μπαταρία εκτός και καμμιά ώρα στέγνωμα)Αν υποθέσουμε ότι είναι το hardware.

Όταν βάζεις την ίδια ROM,μόνο dalvik cache και cache.

Όταν αλλάζεις,όλα τα wipes εκτός της SD.(φυσικά σβήνουν τα πάντα)

Link to comment
Share on other sites

εχει τυχει σε κανεναν αλλο να μη διαβάζει το otg? γιατί δεν βρίσκω κατι και σε ξενογλωσσα φορουμ δεν βρήκα σχεδον τιποτα.
Link to comment
Share on other sites

Εμενα το otg δουλεύει παντα, ακομα και αν σε αλλες συσκευές δεν αναγνωρίζει το otg flashακι. Ειναι πιθανο να φταιει το flashακι

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από πολύ βάσανο έβαλα TWP recovery, εγκατέστησα από εκεί το root stable.zip για να μπορέσω να κάνω ροοτ την multi 4 που έχει το κινητό μου.Μπορώ να κάνω ότι θέλω μια χαρά δεν έχω λαγκαρίσματα, το gps είναι ΟΚ όπως είναι εδώ και μήνες, αξίζει να φλασαριστώ σε Multi 5.0 ή να περιμένω την 6.0, που είναι σε κιτκατ (όλοι την αναμένουν αλλά αργεί...) ?

 

Τώρα έχω 520ΜΒ ελεύθερα μετά από "σκούπισμα με τη σκούπα". θα δω διαφορά σε κάτι με την 5.0 π.χ. σε μπαταρία ?

Ποιά 5.0 να βάλω , π.χ. αυτή : miuiandroid_multi_HM2013023_WCDMA_JHBCNAL5.0_jb-4.2.zip που προτείνεται στον οδηγό αναρτημένο στο ποστ #2380 (το λινκ υπάρχει και στην 1η σελίδα, post #1).

ή την ελληνική MIUI : xiaomi-miui-hellas-4.2.2_HM2013023_Stable17-Hellas-GTV-4.9.5.zip

Δεν ξέρω κάνει για το RedRice ή είναι για Μι-2, Μι-3 , δεν έχει κουμπάκι downoad στη σελίδα τους στην κοινότητα δίπλα στο Hongmi/Redmi ?

 

Επίσης, από την TWP recovery γίνεται κανονικά το φλασάρισμα της ROM sto post #2380 , ή θέλει σώνει και καλά τη stock ?

 

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

roid rage εχω δοκιμασει και με αλλα καλωδια και με αλλα φλασακια και γενικά να το συνδέσω σε διάφορους υπολογιστες, εγω πιστευω οτι ευθυνεται η ρομ για το προβλημα αν οχι η συσκευή καθ'αυτο.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από πολύ βάσανο έβαλα TWP recovery, εγκατέστησα από εκεί το root stable.zip για να μπορέσω να κάνω ροοτ την multi 4 που έχει το κινητό μου.Μπορώ να κάνω ότι θέλω μια χαρά δεν έχω λαγκαρίσματα, το gps είναι ΟΚ όπως είναι εδώ και μήνες, αξίζει να φλασαριστώ σε Multi 5.0 ή να περιμένω την 6.0, που είναι σε κιτκατ (όλοι την αναμένουν αλλά αργεί...) ?

 

Τώρα έχω 520ΜΒ ελεύθερα μετά από "σκούπισμα με τη σκούπα". θα δω διαφορά σε κάτι με την 5.0 π.χ. σε μπαταρία ?

Ποιά 5.0 να βάλω , π.χ. αυτή : miuiandroid_multi_HM2013023_WCDMA_JHBCNAL5.0_jb-4.2.zip που προτείνεται στον οδηγό αναρτημένο στο ποστ #2380 (το λινκ υπάρχει και στην 1η σελίδα, post #1).

ή την ελληνική MIUI : xiaomi-miui-hellas-4.2.2_HM2013023_Stable17-Hellas-GTV-4.9.5.zip

Δεν ξέρω κάνει για το RedRice ή είναι για Μι-2, Μι-3 , δεν έχει κουμπάκι downoad στη σελίδα τους στην κοινότητα δίπλα στο Hongmi/Redmi ?

 

Επίσης, από την TWP recovery γίνεται κανονικά το φλασάρισμα της ROM sto post #2380 , ή θέλει σώνει και καλά τη stock ?

 

Ευχαριστώ !

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μπερδεύεσαι έτσι με τόσο παλιά posts.

να βάλεις την JHBCNAL5.0 όταν έχουμε φτάσει στην 26???

τέλος πάντων,

η official:

http://en.miui.com/download-82.html#131

η multi (unofficial από xiaomi.eu με όλες τις γλώσσες):

http://media.celogeek.com/roms/android/miui/hongmi/xiaomi.eu_multi_HM2013023_WCDMA_26.0.0_v5-4.2.zip

η ελληνική(από xiaomi-miui.gr με ελληνικά,αγγλικά,root,twrp):

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Category/372-XIAOMI-Hongmi-Red-Rice-RedMi-1/

μέσω TWRP με όλα τα wipes(εκτός SD)

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια αν ειναι εύκολο και σε μένα.

 

Περασα την 26 ολα κομπλέ.

 

Το θέμα που εχω ειναι οτι ενω πριν οταν συνδεα το κινητό στον υπολογιστή το έβρισκε και μου εμφανιζε στην οθόνη του κινητού τις επιλογες συνδεσης usb (χωρος αποθηκευσης, mtp κτλ)κάτι πρέπει να πάτησα και τώρα το μενού αυτό εξαφανίστηκε και πλεον το κινητό το βλέπει μόνο με εναν περιεργο τρόπο όπου μπορώ απλά να μεταφέρω μόνο φωτογραφίες η αρχεία όπως λέει στην οθόνη.

 

Αν μπω στον υπολογιστή μου δεν εμφανίζεται σαν σκληρός δίσκος.

 

Εν τέλει κάτι έγινε και πλέον δεν μπορώ να μπω.

 

Το αστείο είναι οτι το δεύτερο που έχω το βλέπει κανονικά ο υπολογιστής και το μενού συνδεσης usb εμφανίζεται κανονικά και εχω πλήρη πρόσβαση.

 

Μια βοήθεια γιατί και ρομ ξαναπερασα αλλά τίποτα

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φιλε το θεμα πρεπει να ειναι του υπολογιστή. Δοκίμασε μόλις το συνδέσεις να πας στην διαχείριση συσκευών και να βρεις το κινητό. Επέλεξε update driver μετά επέλεξε εσύ από τους διαθέσιμους στη λίστα και φόρτωσε το mtp driver.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια αν ειναι εύκολο και σε μένα.

 

Περασα την 26 ολα κομπλέ.

 

Το θέμα που εχω ειναι οτι ενω πριν οταν συνδεα το κινητό στον υπολογιστή το έβρισκε και μου εμφανιζε στην οθόνη του κινητού τις επιλογες συνδεσης usb (χωρος αποθηκευσης, mtp κτλ)κάτι πρέπει να πάτησα και τώρα το μενού αυτό εξαφανίστηκε και πλεον το κινητό το βλέπει μόνο με εναν περιεργο τρόπο όπου μπορώ απλά να μεταφέρω μόνο φωτογραφίες η αρχεία όπως λέει στην οθόνη.

 

Αν μπω στον υπολογιστή μου δεν εμφανίζεται σαν σκληρός δίσκος.

 

Εν τέλει κάτι έγινε και πλέον δεν μπορώ να μπω.

 

Το αστείο είναι οτι το δεύτερο που έχω το βλέπει κανονικά ο υπολογιστής και το μενού συνδεσης usb εμφανίζεται κανονικά και εχω πλήρη πρόσβαση.

 

Μια βοήθεια γιατί και ρομ ξαναπερασα αλλά τίποτα

 

Ευχαριστώ

από την JHBCNBA13.0 και μετά έχει αφαιρεθεί η λειτουργία USB storage(λόγω Google):

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5393484#post5393484

 

[ATTACH]51977[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Επειδη προκειται να στησω το τηλεφωνο απο την αρχη

Υπαρχει καποιος οδηγος αυξησης της εσωτερικης μνημης χωρις ομως την χρησιμοποιηση ξεχωριστου διαμερισματος και χωρις τη χρηση του App2SD η Link2SD;

Η εστω καποιος τροπος για απευθειας εγκατασταση των εφαρμογων στην SD card χωρις τη χρηση Link2SD?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη προκειται να στησω το τηλεφωνο απο την αρχη

Υπαρχει καποιος οδηγος αυξησης της εσωτερικης μνημης χωρις ομως την χρησιμοποιηση ξεχωριστου διαμερισματος και χωρις τη χρηση του App2SD η Link2SD;

Η εστω καποιος τροπος για απευθειας εγκατασταση των εφαρμογων στην SD card χωρις τη χρηση Link2SD?

δεν είναι κακό να διαβάζουμε και λίγα post πιο πάνω,έχουν αναφερθεί τόσες φορές

με meteos:

http://en.miui.com/thread-13784-1-1.html

μεταφορά σε SD:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ljmobile.move.app

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ.

Τον πρωτο τροπο τον ξερω αλλα δε με βολευει και δε μου φτανει.

Θα δοκιμασω τον δευτερο, η θα ψαξω για κατι αλλο.

Edited by matzos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...