Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρεπει να εχεις σπασει ρεκορ post χωρις το κινητο στο χερι. Θα πανηγυριζουμε και μεις μαζι σου..

Κοιτα στις πρωτες σελιδες προσπερνωντας το χαος περι fake.

 

χεχε τι να κανω βρε μαν ρωτουσα για να εχω στα υποψιν μου τωρα ειμαι αρκετα πληροφορημενος αν και θα σας τα ζαλισω λιγο ακομα.

π.χ πως να γινω ροοτ και τα συναφη γιατι αμα φοραει καμια εκδοση v4 πρεπει να βαλω την v5.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δες πρώτα τι φοράει και τι σου λείπει βρε άνθρωπε και βλέπουμε :p

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Δες πρώτα τι φοράει και τι σου λείπει βρε άνθρωπε και βλέπουμε :p

 

δεν εχω ανοιξει ακομα το κουτι περιμενω την κοπελια μου ν ατραβηξει βιντεο για καλο και για κακο για την συσκευη οχι για τιποτα αλο:lol:

λοιπον εχουμε και λεμε το ανοιξα πηγα εκει που λεει σχετικα με το τηλεφωνο σαν πρωτη εντυπωση μου φαινετε εχουν βαλει αυτα που τους εχω πει εχει μεσα play store

λοιπον λεει εκδοση adroid 4.2.2hm2013023

miui version miui-jhbcnal25.0

ekdosh κερνελ 3.4.5

Edited by saouron35
Link to comment
Share on other sites

Να σαι σίγουρος, ειναι χαμηλότερο από κάτι iphone, nokia κλπ που ξεπερνάνε το 1W/kg

 

Πού το στηρίζεις αυτό; Φυσικά δεν ισχύει, τουλάχιστον για τις Mediatek συσκευές σοβαρών κατασκευαστών, κι η Xiaomi ειναι απ τους πιο σοβαρούς

 

Και χαμηλότερα τα σύγχρονα MT658x (συνήθως το Sar τους για 3G στο κεφάλι είναι κάτω από 0.6W/kg, και γύρω στο 0.65 με wifi ταυτόχρονα) με εξαίρεση συσκευές που έχουν μεταλλικη πλάτη και φτάνουν το 1W/kg (πχ Lenovo P780 0.97W/kg αν θυμάμαι καλά), και΄κάτι κινεζιές με κακής απόδοσης κεραίες (κλώνοι S4 πχ κι άλλες φθηνιαδούρες )

 

Για να επιβεβαιώσω τα παραπάνω θα γράψω για τη συγκριτική μέτρηση που έκανα χρησιμοποιώντας ένα Cornet electrosmog meter ED-25G ανάμεσα στο Motorola Fire XT 311 που έχω τώρα κι ένα Cubot One που πήρα δώρο στη γυναίκα μου. Τα κινητά ήταν πλάι-πλάι και σε μισό μέτρο απόσταση από το meter. Και τα 2 με Cosmote sim και έκανα από το άλλο δωμάτιο κλήσεις διαδοχικά. Το Motorola {με US sar δηλωμένο στο gsmarena 0.96 W/kg (head) 1.11 W/kg (body)} έδινε περίπου 20πλάσια τιμή σε σχέση με το Cubot.

Επίσης σε άλλη συγκριτική μέτρηση, το iphone 4s διπλάσια τιμή σε σχέση με xiaomi mi2s. Το Cornet meter στη διάθεσή σας αν θέλετε να κανονίσουμε μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,έβγαλε κανείς άκρη με το πρόβλημα ήχου στην εγγραφή βίντεο;

 

Εγώ που έχω την multi v5 δεν έχω πρόβλημα με τον ήχο στη εγγραφή video. Νομίζω ότι το πρόβλημα αυτό υπάρχει μόνο στη custom ultimate.

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

Συγχώραμε που δεν καταλαβαίνω γιατί οι επεξεργαστές παίζουν (οποιοδήποτε) ρόλο στο SAR. Είχα την εντύπωση ότι είναι θέμα κεραίας, κυκλωμάτων εκπομπής, τοποθέτησης και θωράκισης.

Τη γνώμη μου τη στηρίζω στη δήλωση του κατασκευαστή (σε άπταιστη κινεζική) ότι το SAR δεν είναι μεγαλύτερο του 2w/kg. Το έχω δει τόσο στο δικό μου, όσο και σε άλλα παρόμοιας προέλευσης τηλέφωνα. Αν ήταν μικρότερο του 1, δε νομίζω ότι θα δίσταζε να το ανακοινώσει και να δεσμευτεί γι' αυτό. Επομένως αυτό που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι, είτε όλες οι συσκευές είναι συστηματικά κοντά στο 2 αλλά όχι πάνω από αυτό, είτε ότι ο ποιοτικός έλεγχος έδειξε ότι στατιστικά σημαντικό μέρος των συσκευών είναι κοντά στο 2 και για να αποφεύγονται παρεξηγήσεις δηλώνεται το 2 σαν ανώτατο όριο. Αν σου κάτσει συσκευή με 0,8 ακόμη καλύτερα αλλά δεν μπορείς να παραπονεθείς αν έχει 2 ακριβώς. Με ενδιαφέρει πάντως να δω που, ποιός και πως το μέτρησε σε χαμηλά επίπεδα.

Δεν με ενοχλεί καθώς αυτό είναι το όριο (νομίζω) που έχει η ΕΕ. Έτσι και αλλιώς χρησιμοποιώ HF ασχέτως συσκευής.

Δεν εχει σχεση με τον επεξεργαστη. Αλλά τα mediatek ειναι all in one chipsets, εχουν πακετο και το modem, που είναι κοινό σ όλα τα μοντέλα. Δε βαζει ο κατασκευαστής ότι modem να ναι (ευτυχως).

Έχω αναλύσει σε παλιότερα μηνύματα πολλάκις τι παιζει με τα SAR των mediatek κινητών. Κι έχω sar test reports από πολλά μοντέλα, κι ας μην τα ανακοινώνουν, γιατί θεωρείται περιττό στην Κίνα.

Το Sar μονο σε μοντέλα με προβληματική κεραία ή μεταλλική πλάτη ξεπερνάει το 1W/kg. Το Xiaomi σίγουρα κυμαίνεται στο 0.55, όπως κι ολα σχεδόν τα THL, Zopo, Lenovo, Alcatel, Sony, Acer, που εχουν MT658x chipset.

Ορίστε κι ένα sar test repost από thl μοντέλο http://www.4shared.com/office/1dkGYZg9/W100-CE_SAR_report.html

Ας λήξουμε τη συζητηση περι Sar κι ας παραμείνουμε στο θέμα μας.

Όποιος έχει δουλέψει επώνυμο κινέζικο κι εχει συγκρίνει με κάτι iphone sony και nokia πχ μιλωντας με το κινητο στο κεφαλι επι ώρα, καταλαβαινει οτι το κινέζικο εχει μικρότερο SAR. Τα υπόλοιπα ειναι λογια του αέρα

Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣ noths σε ποια περιοχη εισαι ?αν εισαι βορεια προαστια σου διαθετω για μετρησεις το red rice απο περιεργεια για τα αποτελεσματα εχω δε την ιδια εντυπωση οτι δεν ξεπερνα το 1. εχει κανεις εμπειρια απο mhl ανταπτορα ασυρματο η καλωδιο προτεινεται καποιο για το red rice?
Link to comment
Share on other sites

απο εμφανιση το τηλεφωνο ειναι πολυ ωραιο. http://www.minideal.net/xiaomi-hongmi-smartphone-android-4-2-mtk6589t-1-5ghz-dual-sim-with-4-7-inch-ips-capacitive.html

απο wi-fi πως παει?

εχει καποιο κουσουρι το οποιο ειναι στανταρ? π.χ. το thl t5s ο ηχος στο βιντεο δεν υπαρχει σε ολες τις συσκευες.

ελληνικα απ οτι βλεπω εχει.και το κανουν και root.

σκεφτομαι και αυτο λογω των 2ram και μπαταρια 2300 http://www.to2c.com/huawei-honor-3c-basic.html

τι λετε?

ευχαριστω

Edited by patrik
Link to comment
Share on other sites

Και το WiFi του είναι παρά πολύ καλό όπως και η οθόνη και η μπαταρία!ζητάνε λίγα χρήματα πραγματικά, μη το σκέφτεστε να το πάρετε..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορει καποιος να μου απαντησει τελικα τι εκδοση εχω?το εχω γραψει στην προηγουμενη σελιδα τα στοιχεια.

που παω να δω αμα ειμαι ροοτ?το εχω στα ελληνικα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορει καποιος να μου απαντησει τελικα τι εκδοση εχω?το εχω γραψει στην προηγουμενη σελιδα τα στοιχεια.

που παω να δω αμα ειμαι ροοτ?το εχω στα ελληνικα.

 

με το ρουτ τι θέλεις να πετύχεις ? έχω την εντύπωση πως ίσως δεν το χρειάζεσαι

Link to comment
Share on other sites

το εχετε συνδεσει σε ηχεια με συνδεση 3,5mm βυσμα?

σε 1 home cinema επαιξε κανονικα σε 1 stereo χωρις καν να βαλω μουσικη επαιζε ενα κτυπο και αφου εβαλα συνεχισε να κτυπαει και η μουσικη ακουγοταν χαμηλα σε σχεση με τον θορυβο...εχει καποια ρυθμιση που το επηρεαζει?

Link to comment
Share on other sites

με το ρουτ τι θέλεις να πετύχεις ? έχω την εντύπωση πως ίσως δεν το χρειάζεσαι

 

το ροοτ δεν ξερω ακομα αμα το θελω αλλα μπορει να το χρειαστω μονο και μονο αυτο που κανουν τα παιδια που διαχωριζουν την καρτα μνημης ωστε να μετακινουν τα παιχνιδια εκει,αλλα στα ελληνικα δεν ξερω που παω να το βρω για να δω αμα ειναι.

σημερα μου ηρθε το κινητο και κατι αλλο σε παρακαλω αμα μπορεις να με βοηθησεις εξυσα για να δω τον κωδικο στο κουτι παω εκει που λεει το κουτι στο chaxum.xiaomi.com αλλα δεν φορτωνει η σελιδα μου πεταει error open dns.

σε παρακαλω αμα δεις την προηγουμενη σελιδα εκει που γραφω τι εχει το τηλ τελικα ποια εκδοση εχω?

Edited by saouron35
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σχεση με τον επεξεργαστη. Αλλά τα mediatek ειναι all in one chipsets, εχουν πακετο και το modem, που είναι κοινό σ όλα τα μοντέλα. Δε βαζει ο κατασκευαστής ότι modem να ναι (ευτυχως).

 

Μαθαίνεις Γιάννη μου, μαθαίνεις... Σ' ευχαριστώ :)

 

Ορίστε κι ένα sar test repost από thl μοντέλο http://www.4shared.com/office/1dkGYZg9/W100-CE_SAR_report.html

 

Διαφωτιστικό! Θα μου επιτρέψεις όμως να έχω τις αμφιβολίες μου όταν ο applicant είναι ο ίδιος ο manufacturer και έχω one sample report. Ο ορισμός της μεροληψίας....

 

Όπως και να έχει, χαίρομαι το κινητό μου, είναι πολύ μπροστά από το sony sola που είχα (δοκίμασε να γίνει χειμερινός κολυμβητής και παρά τρίχα θα το πετύχαινε...) και ελπίζω ν΄αντέξει στο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σχεση με τον επεξεργαστη. Αλλά τα mediatek ειναι all in one chipsets, εχουν πακετο και το modem, που είναι κοινό σ όλα τα μοντέλα. Δε βαζει ο κατασκευαστής ότι modem να ναι (ευτυχως).

Έχω αναλύσει σε παλιότερα μηνύματα πολλάκις τι παιζει με τα SAR των mediatek κινητών. Κι έχω sar test reports από πολλά μοντέλα, κι ας μην τα ανακοινώνουν, γιατί θεωρείται περιττό στην Κίνα.

Το Sar μονο σε μοντέλα με προβληματική κεραία ή μεταλλική πλάτη ξεπερνάει το 1W/kg. Το Xiaomi σίγουρα κυμαίνεται στο 0.55, όπως κι ολα σχεδόν τα THL, Zopo, Lenovo, Alcatel, Sony, Acer, που εχουν MT658x chipset.

Ορίστε κι ένα sar test repost από thl μοντέλο http://www.4shared.com/office/1dkGYZg9/W100-CE_SAR_report.html

Ας λήξουμε τη συζητηση περι Sar κι ας παραμείνουμε στο θέμα μας.

Όποιος έχει δουλέψει επώνυμο κινέζικο κι εχει συγκρίνει με κάτι iphone sony και nokia πχ μιλωντας με το κινητο στο κεφαλι επι ώρα, καταλαβαινει οτι το κινέζικο εχει μικρότερο SAR. Τα υπόλοιπα ειναι λογια του αέρα

 

Όντος με iPhone 3gs + Samsung Corby το αυτί μου έκαιγε ( μετα απο κάνα μισαωρο) αντίθετα το hogmni δεν έχει θέματα ουτε μου ψήνει το αυτί ουτε τιποτα

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρε παιδιά τελικά τι παιζει με τον ήχο και το βίντεο!( δεν σας κανει εγράφη ο ήχος) Εγώ στην V5 multi όλα άψογα!!

Link to comment
Share on other sites

Τα σπίτια μας είναι ένα πηνίο, καλώδια, μόντεμ, σταθερά τηλέφωνα, κεραίες κινητής όλα δίπλα μας, το 0,5kw παραπάνω μας πείραξε. Οποίος θέλει να ζήσει αγνά να πάει σε κανένα χωριό να ζει με τα κεριά μακριά από όλα αυτά :p
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τελικά τι παιζει με τον ήχο και το βίντεο!( δεν σας κανει εγράφη ο ήχος) Εγώ στην V5 multi όλα άψογα!!

 

Όσοι έχουμε την Ultimate, έχουμε αυτό το πρόβλημα. Είναι γνωστό bug, γιαυτό άλλωστε χαρακτηρίζεται ως beta

Link to comment
Share on other sites

παιδια γιατι μου βγαζει αυτο οταν βαζω το imei και το sn

Αυτό είναι ένα κόκκινο ρύζι H2W-WCDMA + GSM έκδοση της σύμβασης (γκρι κάλυμμα της μπαταρίας)

 

IMEI, S / N αριθμό του τι σημαίνει να βρεθεί στις πληροφορίες

 

Παρέχουμε κάποιες πληροφορίες για σας για να ελέγξετε τηλεφωνικές παραγγελίες, παρακαλούμε να επιβεβαιώσετε την ώρα της παραγγελίας σας και το χώρο υποδοχής

του κάθε IMEI, τον αριθμό S / N αντιστοιχεί σε ένα μοναδικό συνδυασμό ενός κινητού τηλεφώνου, και μόνο εσείς έχετε.

Εάν αγοράσετε αυτό το τηλέφωνο ανεπίσημων διαύλων, και αμφισβήτησε την αυθεντικότητά του, συνιστάται να πάτε σε ένα τοπικό κεχρί σπίτι ή εξουσιοδοτημένα καταστήματα επισκευής για τη δευτερογενή επιβεβαίωση.

 

το αλο που εκανα που βαζει τον κωδικο που ξυνεις μου λεει οτι ειναι 1 ρυζι

Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια παρακαλω εκανα αναβαθμιση την recovery οπως λεει στην πρωτη σελιδα εκανε επανεκινηση και βγαζει ενα σαν αθρωπακι το ανροιντ ξαπλωμενο με ανοιχτο το πορτακι και ενα κοκιννο συμβολο τι επαθε το κινητο μου αααααααα εντιτ ουφ εκανε επανεκινηση αλλα δεν με εβαλε στο recovery μπηως πατας κατι για να μπεις στο recovery?δεν λεει κατι στην πρωτη σελιδα Edited by saouron35
Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια παρακαλω εκανα αναβαθμιση την recovery οπως λεει στην πρωτη σελιδα εκανε επανεκινηση και βγαζει ενα σαν αθρωπακι το ανροιντ ξαπλωμενο με ανοιχτο το πορτακι και ενα κοκιννο συμβολο τι επαθε το κινητο μου αααααααα

 

Τπτ, πάτα το κάτω ή το power

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Τπτ, πάτα το κάτω ή το power

 

και?τι γινετε μετα εκανε επανακινηση βγηκε απο εκει .εχεις χρονο να σου δωσω σκαιπ να με βοηθησεις?πρεπει ξανα να βαλω το recovery?αφου εκανε την επανεκινηση τωρα?ολα καλα παιδια το εκανα αναβαθμιση του φορεσα την v5 και εδωσα δικαιωματα ροοτ,μια παρατηρηση στον οδηγο να μπει πως γινετε να μπουμε recovery δεν το γραφει και παλι καλα που μου ειπανε οτι κρατας το power και την φωνη.

βρε παιδια τα παιχνιδια που ειχα στο αλλο κινητο παρολου που εβαλα τον ιδιο λογαριασμο στο google στα παιχνιδια με ξεκιναει απο το πρωτο επιπεδο δεν υπαρχει λυση ειχα δυο της gameforge το vampire και τον war games ειχα φτιαξει συμμαχια εκει.

δεν γινετε να ξεκινησω απο το ιδιο επιπεδο που το αφησα?αλλα και την συμμαχια μου.

Edited by saouron35
Link to comment
Share on other sites

Για αγορά accessories piston klp το merimobiles είναι αξιόπιστο??πουλαει αυθεντικά xiaomi accesories έτσι??γνωρίζει κανεις???
Link to comment
Share on other sites

παιδια γιατι μου βγαζει αυτο οταν βαζω το imei και το sn

Αυτό είναι ένα κόκκινο ρύζι H2W-WCDMA + GSM έκδοση της σύμβασης (γκρι κάλυμμα της μπαταρίας)

 

IMEI, S / N αριθμό του τι σημαίνει να βρεθεί στις πληροφορίες

 

Παρέχουμε κάποιες πληροφορίες για σας για να ελέγξετε τηλεφωνικές παραγγελίες, παρακαλούμε να επιβεβαιώσετε την ώρα της παραγγελίας σας και το χώρο υποδοχής

του κάθε IMEI, τον αριθμό S / N αντιστοιχεί σε ένα μοναδικό συνδυασμό ενός κινητού τηλεφώνου, και μόνο εσείς έχετε.

Εάν αγοράσετε αυτό το τηλέφωνο ανεπίσημων διαύλων, και αμφισβήτησε την αυθεντικότητά του, συνιστάται να πάτε σε ένα τοπικό κεχρί σπίτι ή εξουσιοδοτημένα καταστήματα επισκευής για τη δευτερογενή επιβεβαίωση.

 

το αλο που εκανα που βαζει τον κωδικο που ξυνεις μου λεει οτι ειναι 1 ρυζι

 

και εμενα ετσι ειναι οποτε ειναι xiaomi αυθεντικο...και οσες φορες θα βαζεις τον κωδικο που εξυσες θα σου λεει ρυζι 1,2,3 και λοιπα!

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

και εμενα ετσι ειναι οποτε ειναι xiaomi αυθεντικο...και οσες φορες θα βαζεις τον κωδικο που εξυσες θα σου λεει ρυζι 1,2,3 και λοιπα!

 

α μαλιστα ευχαριστω πολυ.

καλη σου ημερα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!ειδα πρην λιγο στο xda οτι εκαναν αιτησεις για τα source τον kernel για ολες τις mt65xx συσκευες,και τα εδωσαν!!http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2362093οποτε θα δουμε καποια αξιολογη ρομ στο μελλον?η xiaomi θα μπορει να μας υποστιριξει περισσοτερο τωρα με αυτο ?η δεν εχει καποια σχεση?
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...