Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με clean install θα τη βαλεις

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Με clean install θα τη βαλεις

 

Δηλαδη?

Sorry που ρωταω!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με clean install θα τη βαλεις

 

Εννοεις wipe&reset μεσω recovery σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Οχι μονο wipe cache/ dalvik, αλλα και με factory reset. (τα χανεις ολα)

Αν εχει προβλήματα, τοτε κανεις και wipe internal storage, τα παντα... (η ρομ θα ειναι στην εξωτερική SD για να μη σβηστει και αυτη)

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Οχι μονο wipe cache/ dalvik, αλλα και με factory reset. (τα χανεις ολα)

Αν εχει προβλήματα, τοτε κανεις και wipe internal storage, τα παντα... (η ρομ θα ειναι στην εξωτερική SD για να μη σβηστει και αυτη)

 

Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα να κανω τη διαδικασια update, μπαινω recovery και διαπιστωνω οτι ειναι στα κινεζικα!!!!!!!

Τρελλα!!!

Εχετε να προτεινετε καποιο custom για να βαλω?

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα να κανω τη διαδικασια update, μπαινω recovery και διαπιστωνω οτι ειναι στα κινεζικα!!!!!!!

Τρελλα!!!

Εχετε να προτεινετε καποιο custom για να βαλω?

 

Ευχαριστω!

 

Γιατί δεν το φλασαρεις από την αρχή με το spflashtool ώστε να σου περάσει σίγουρα ένα αγγλικό 3e recovery και από εκεί φλασαρεις κατευθυαν την ελληνική modded και ξεμπερδευεις

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν το φλασαρεις από την αρχή με το spflashtool ώστε να σου περάσει σίγουρα ένα αγγλικό 3e recovery και από εκεί φλασαρεις κατευθυαν την ελληνική modded και ξεμπερδευεις

 

Καλημερα

 

Θα πρεπει να το κανω αυτο που προτεινεις, αλλιως χωρις αγγλικο recovery δεν μπορω να κανω τιποτα.

Ευχατιστω!

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις την 25 μπορείς να βάλεις την twrp 2.5 που είναι στο λινκ παρακάτω είτε όπως λέει, είτε να την περάσεις με το mobile uncle tools (υπάρχει στο play store) αφού αποσυμπιέσεις το ζιπ και εξαγεις τη recovery.

http://en.miui.com/thread-17437-1-1.html

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παδιά.

Όντας κάτοχος του hongmi εδώ και 2 χρόνια θα θελα την άποψη σας σχετικά με την πιο "σβέλτη" rom που θα μπορούσα να βάλω.Τους τελευταίους μήνες έχει αρχίσει να κολλάει απελπιστικά(Νομίζω φοράω την ελληνική rom ΜIUI-26.0.0).

Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παδιά.

Όντας κάτοχος του hongmi εδώ και 2 χρόνια θα θελα την άποψη σας σχετικά με την πιο "σβέλτη" rom που θα μπορούσα να βάλω.Τους τελευταίους μήνες έχει αρχίσει να κολλάει απελπιστικά(Νομίζω φοράω την ελληνική rom ΜIUI-26.0.0).

Ευχαριστώ! :)

έμεινες λίγο πίσω είναι η αλήθεια:)

βάλε την τελευταία ελληνική developer, αλλά οπωσδήποτε με clean install(wipe cache,dalvic cache,user data)

θα δεις μεγάλη διαφορά(και στην αυτονομία),κυρίως λόγω android 4.4

Link to comment
Share on other sites

έμεινες λίγο πίσω είναι η αλήθεια:)

βάλε την τελευταία ελληνική developer, αλλά οπωσδήποτε με clean install(wipe cache,dalvic cache,user data)

θα δεις μεγάλη διαφορά(και στην αυτονομία),κυρίως λόγω android 4.4

 

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση.Θα την δοκιμάσω και θα επανέλθω :)

 

@Jokey5 Ποια modded ? :/

Link to comment
Share on other sites

Μήπως όμως η modded είναι καλύτερα; εγώ με αυτή σωθηκα και το τηλέφωνο τρέχει και πάλι σφαίρα

μα η modded developer είναι...

εννοείται κι εγώ αυτήν συστήνω

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

Επειδή και γω όταν βρω χρόνο τις επόμενες μέρες θα το ρίξω το φλασάρισμα(έχω μείνει στην 4.2.2 GTV-5.2.13),η 4.4.2 GTV 5.11.19 δουλεύει κομπλέ?

Κυρίως με ενδιαφέρουν το gps και η sd card ώστε να περνάω φωτό και apps εκεί.Την καλύτερη απόκριση την θεωρώ σίγουρη,μιας και σε μένα άρχισε να κολλάει αρκετά πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Περασα την modded που λεγαμε.Δεν το λες και καλυτερο απο πριν..Απλα εχω θεμα με την καμερα.Μου λεει οτι δν εχω συνδεδεμενη sd ενω εχω.Τι κανουμε τωρα?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Περασα την modded που λεγαμε.Δεν το λες και καλυτερο απο πριν..Απλα εχω θεμα με την καμερα.Μου λεει οτι δν εχω συνδεδεμενη sd ενω εχω.Τι κανουμε τωρα?

 

υπάρχει ένα ζιπακι που το διορθώνει αυτό αλλά δε μπορώ να βρω τη σελίδα αυτή τη στιγμή

μια λύση είναι να βάλεις άλλο πρόγραμμα για την κάμερα από το play store (π.χ. της google) όπου δεν θα έχεις αυτό το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Η modded δεν ειναι modded που διορθωνει την καμερα; ή δε θυμαμαι καλα;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Η modded δεν ειναι modded που διορθωνει την καμερα; ή δε θυμαμαι καλα;

 

όχι , μόνο αλλάζει το Internal/external που δημιουργεί το πρόβλημα του app της κάμερας

Link to comment
Share on other sites

Ε, αυτο δεν ειναι το θεμα; ή λογω αυτου δημιουργειται το πρόβλημα;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ε, αυτο δεν ειναι το θεμα; ή λογω αυτου δημιουργειται το πρόβλημα;

 

το θέμα είναι ότι βάζεις την Modded για να φαίνεται η external sd σαν phone storage και να μπορείς έτσι να βάζεις αβέρτα εφαρμογές χωρίς προγράμματα link2sd κλπ που δεν δούλευαν και πάντα

 

το 2ο θέμα είναι ότι η ηλίθια κάμερα της miui θέλει να αποθηκεύσει μόνο στην external οπότε η external είναι πολύ μικρή και άρα δεν μπορείς να σώσεις τίποτα

 

υ.γ. σε μένα είναι πολύ μικρή γιατί εγώ είχα πειράξει τα Partition για να μεγαλώσει το system , σε άλλους θα έχει μέγεθος 1-2 GB απλά παίζει να είναι γεμάτη με άχρηστα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει καμία εφαρμογή για να μπορείς μια ομάδα αριθμών να την καλείς από τη sim 2 και άλλη από τη sim 1 για να μη το κάνεις χειροκίνητα κάθε φορά;
BORN TO BE AEL
Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι ότι βάζεις την Modded για να φαίνεται η external sd σαν phone storage και να μπορείς έτσι να βάζεις αβέρτα εφαρμογές χωρίς προγράμματα link2sd κλπ που δεν δούλευαν και πάντα

για να μην μπερδεύουμε τον κόσμο:

το hack αυτό δεν έχει σχέση με το που εγκαθίστανται οι εφαρμογές,

οι εφαρμογές πάνε όπου πάνε και στην standard έκδοση(ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ 2,1GB).

στην modded το σύστημα βλέπει την ΚΑΡΤΑ SD σαν phone storage και το αντίστροφο (όπως γράφεις),οπότε οι φάκελοι που κάποιες εφαρμογές δημιουργούν για τα μεγάλα δεδομένα τους(φωτογραφική,GPS χάρτες,mp3 downloads,miui θέματα και άλλα πολλά)πάνε στην SD αντί του περιορισμένου phone storage(850MB).

Και στις δύο εκδόσεις οι εφαρμογές μπορούν να μεταφερθούν στην SD όπως και πριν,δηλαδή με το link2SD ή το System App Safe Remover.

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

για να μην μπερδεύουμε τον κόσμο:

το hack αυτό δεν έχει σχέση με το που εγκαθίστανται οι εφαρμογές,

οι εφαρμογές πάνε όπου πάνε και στην standard έκδοση(ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ 2,1GB).

στην modded το σύστημα βλέπει την ΚΑΡΤΑ SD σαν phone storage και το αντίστροφο (όπως γράφεις),οπότε οι φάκελοι που κάποιες εφαρμογές δημιουργούν για τα μεγάλα δεδομένα τους(φωτογραφική,GPS χάρτες,mp3 downloads,miui θέματα και άλλα πολλά)πάνε στην SD αντί του περιορισμένου phone storage(850MB).

Και στις δύο εκδόσεις οι εφαρμογές μπορούν να μεταφερθούν στην SD όπως και πριν,δηλαδή με το link2SD ή το System App Safe Remover.

 

έχεις δίκιο αλλά νομίζω είναι πιο εύκολη η μεταφορά τους σε σχέση με link2sd που αν θυμάμαι δεν έπιανε εύκολα

με titanium απλά πατάω μεταφορά και πάει στο ,πλέον, phone storage

Link to comment
Share on other sites

ένα πολύ καλό επιπλέον μοντ είναι να αυξήσετε λίγο τον χώρο για τις εφαρμογές (από 2,1 σχεδόν σε 3 γίγα ) με το meteos . το κινητό με την modded συν αυτή την α΄θξηση του χώρου μεταμορφώνεται .
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...