Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@toniachem Δεν μου έχει κάνει κάτι τέτοιο η οθόνη.

 

@xnikos Μου το κάνει εκτός φορτιστή.

Μου τα έκανε και τα δύο πριν βάλω την νέα Ρομ.

Ήταν και ο λόγος που το έκανα.

Συγκεκριμενα ένας φίλος μου την πέρασε.

Θα του πω να μου περάσει την ν6 με clean install. ;-)

 

@palikari Και εγώ την ίδια έχω μόνο που πριν δεν είχα περάσει καμιά άλλη, ήμουν με την stable 1.

 

Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχει κανένας άλλος πρόβλημα στη GTV-5.4.10 με τις πρόσφατες κλήσεις? Και γενικά με της αναπάντητες κλήσεις κτλ. Μου εμφανίζει μόνο τα νούμερα χωρίς την επαφή αν κάνω επανεκκίνηση
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας άλλος πρόβλημα στη GTV-5.4.10 με τις πρόσφατες κλήσεις? Και γενικά με της αναπάντητες κλήσεις κτλ. Μου εμφανίζει μόνο τα νούμερα χωρίς την επαφή αν κάνω επανεκκίνηση

Και σε μένα. Αλλά αν κάνεις μια κλήση Όλα μετά εμφανίζονται σωστά

Link to comment
Share on other sites

όταν συνδέω το κινητό με τον υπολογιστή,δεν βλέπει όλα τα αρχεία που έχω στην κάρτα,μόνο τις φωτογραφίες

.ούτε μπορώ να μεταφέρω από τον υπολογιστή στην κάρτα π.χ. μία εφαρμογή η κάποιο άλλο αρχείο.είμαι με την GTV-5.4.10 και root.υπάρχει λύση?

Edited by dimikord
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

όταν συνδέω το κινητό με τον υπολογιστή,δεν βλέπει όλα τα αρχεία που έχω στην κάρτα,μόνο τις φωτογραφίες

.ούτε μπορώ να μεταφέρω από τον υπολογιστή στην κάρτα π.χ. μία εφαρμογή η κάποιο άλλο αρχείο.είμαι με την GTV-5.4.10 και root.υπάρχει λύση?

 

αν κατεβάσεις την "κουρτίνα" θα δεις ότι στο notification usb κλπ (που εμφανίζεται όταν συνδέεις το κινητό) το έχεις επιλεγμένο να είναι στις φωτογραφίες , αν το κάνεις στα αρχεία θα βλέπεις τα πάντα

Link to comment
Share on other sites

αν κατεβάσεις την "κουρτίνα" θα δεις ότι στο notification usb κλπ (που εμφανίζεται όταν συνδέεις το κινητό) το έχεις επιλεγμένο να είναι στις φωτογραφίες , αν το κάνεις στα αρχεία θα βλέπεις τα πάντα
εκεί έχω επιλέξει να βλέπει τα αρχεία.αλλά και ώρες να περιμένω δεν τα βλέπει.μόλις το γυρισω να βλεπει τις φωτογραφίες,τις βλέπει αμέσως.

edit

τωρα βρήκα τι έφταιγε.

έπρεπε να ξετικάρω το"εντοπισμός σφαλμάτων usb"

Edited by dimikord
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση τωρα που περασα την καινουργια εκδοση,ξανα κατεβασα το faster gps ειναι που το ρυθμιζεις αλλα εχω ξεχασει,νομιζω στο φορουμ σας δεν υπαρχει ενας οδηγος το πως να ρυθμισεις το gps ωστε να κλειδωνει γρηγοροτερα.πρεπει να το ξανα ρυθμισουμε αυτο?
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση τωρα που περασα την καινουργια εκδοση,ξανα κατεβασα το faster gps ειναι που το ρυθμιζεις αλλα εχω ξεχασει,νομιζω στο φορουμ σας δεν υπαρχει ενας οδηγος το πως να ρυθμισεις το gps ωστε να κλειδωνει γρηγοροτερα.πρεπει να το ξανα ρυθμισουμε αυτο?

 

επιλέγεις ευρώπη και ελλάδα , τα λοιπά άστα για αρχή :)

Link to comment
Share on other sites

Μετα από απο ενα χρόνο άλλαξαν rom και εβαλα την τελευταια v6 5.4.17

Καλά παει το κινητό αλλά στον chrome τρώει κάτι σκαλωματα.

Link to comment
Share on other sites

Τι επιλογές για v6 έχουμε εκτός από miui.gr; Μόνο αγγλοκινεζικη από en.miui.com ή υπάρχει και multi;

 

Για multi : http://celogeek.miuiandroid.com/5.4.17/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Παίδες επειδή το'χω χάσει λίγο.Τελικά βγήκε stable v6 ...Η ακόμα περιμένουμε???
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Παίδες επειδή το'χω χάσει λίγο.Τελικά βγήκε stable v6 ...Η ακόμα περιμένουμε???

 

ακομα αλλα και η developer μαμαει πολυ καλη και σταθερη την εχω βαλει και ειναι απροβληματιστη

Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν έχει βγει ακόμα stable.Άρα περιμένουμε...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω ένα hongmi με την multi 26 και στη SIM1 έχω ένα καρτοκινητό WIND και στην SIM2 ένα CU. Χθες έπεζα με την φραγές του τηλεφώνου ως προς τις εξερχόμενες κλήσεις από τα μενού : Ρυθμίσεις κλήσεων/Φραγή Κλήσεων. Στη SIM2 ενεργοποίησα για πλάκα την φραγή εξερχομένων κλήσεων , μου ζήτησε κωδικό φραγής έβαλα το 0000 , έγινε η φραγή και μετά όταν προσπάθησα να την βγάλω, δεν έπαιρνε με τίποτα το 0000. Βγάζει μήνυμα : "Σφάλμα Δικτύου ή Κάρτας SIM". , δοκίμασα και με άλλους κωδικούς φραγής π.χ. 1234, 4444, 8888 με το ίδιο αποτέλεσμα. Έβαλα τη SIM σε ένα nokia κλασσικό , τα ίδια. Η φραγή εν βγαίνει με τίποτα.

 

Πήγα σε κατάστημα vodafone, μου έκαναν αλλαγή SIM (ευτυχώς χωρίς χρέωση) αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε. Μου είπαν ότι υπάρχει ο αριθμός μου έχει κλειδωθεί από το τηλέφωνο και υπάρχει κάποιος εργοστασιακός κωδικός που λύνει τέτοιες δυσλειτουργίες. Επικοινώνησαν με το τεχνικό τμήμα και που είπαν ότι η "κινέζικη" συσκευή μου δεν υποστηρίζεται. Ο υπάλληλος πολύ εξυπηρετικός έψαξε στο Internet χωρίς αποτελεσμα για τον κωδικό. Μου είπε να ψάξω το κουτί τα malual μήπως και αλλά δεν...

 

Η SIM1 λειτουργεί κανονικά, ενεργοποιείται και απενεργοποιείται η φραγή χωρίς πρόβλημα.

Η SIM2 δέχεται κανονικά εισερχόμενες κλήσεις, μυνήματα, κατεβάζει data (όχι 3g ως γνωστόν).

 

Τί να κάνω ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω ένα hongmi με την multi 26 και στη SIM1 έχω ένα καρτοκινητό WIND και στην SIM2 ένα CU. Χθες έπεζα με την φραγές του τηλεφώνου ως προς τις εξερχόμενες κλήσεις από τα μενού : Ρυθμίσεις κλήσεων/Φραγή Κλήσεων. Στη SIM2 ενεργοποίησα για πλάκα την φραγή εξερχομένων κλήσεων , μου ζήτησε κωδικό φραγής έβαλα το 0000 , έγινε η φραγή και μετά όταν προσπάθησα να την βγάλω, δεν έπαιρνε με τίποτα το 0000. Βγάζει μήνυμα : "Σφάλμα Δικτύου ή Κάρτας SIM". , δοκίμασα και με άλλους κωδικούς φραγής π.χ. 1234, 4444, 8888 με το ίδιο αποτέλεσμα. Έβαλα τη SIM σε ένα nokia κλασσικό , τα ίδια. Η φραγή εν βγαίνει με τίποτα.

 

Πήγα σε κατάστημα vodafone, μου έκαναν αλλαγή SIM (ευτυχώς χωρίς χρέωση) αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε. Μου είπαν ότι υπάρχει ο αριθμός μου έχει κλειδωθεί από το τηλέφωνο και υπάρχει κάποιος εργοστασιακός κωδικός που λύνει τέτοιες δυσλειτουργίες. Επικοινώνησαν με το τεχνικό τμήμα και που είπαν ότι η "κινέζικη" συσκευή μου δεν υποστηρίζεται. Ο υπάλληλος πολύ εξυπηρετικός έψαξε στο Internet χωρίς αποτελεσμα για τον κωδικό. Μου είπε να ψάξω το κουτί τα malual μήπως και αλλά δεν...

 

Η SIM1 λειτουργεί κανονικά, ενεργοποιείται και απενεργοποιείται η φραγή χωρίς πρόβλημα.

Η SIM2 δέχεται κανονικά εισερχόμενες κλήσεις, μυνήματα, κατεβάζει data (όχι 3g ως γνωστόν).

 

Τί να κάνω ?

 

Επίσης πρόσεξα κάτι παράξενο.

Όταν είχα την παλιά SIM της Vodafone στη θέση SIM2 , την είχα μετονομάσει για πλάκα σε voda (από τη διαχείριση SIM).

Πήγα να μετονομάσω την καινούργια που μου έδωσαν από Vodafone GR σε voda και το κινητό μου βγάζει ένα μύνημα που λέει :

Η αποθήκευση απέτυχε, Αυτό το όνομα κάρτας SIM χρησιμοποιείται ήδη.

 

Τί παίζει βρε παιδιά , είναι στοιχειωμένο το κινητό ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω ένα hongmi με την multi 26 και στη SIM1 έχω ένα καρτοκινητό WIND και στην SIM2 ένα CU. Χθες έπεζα με την φραγές του τηλεφώνου ως προς τις εξερχόμενες κλήσεις από τα μενού : Ρυθμίσεις κλήσεων/Φραγή Κλήσεων. Στη SIM2 ενεργοποίησα για πλάκα την φραγή εξερχομένων κλήσεων , μου ζήτησε κωδικό φραγής έβαλα το 0000 , έγινε η φραγή και μετά όταν προσπάθησα να την βγάλω, δεν έπαιρνε με τίποτα το 0000. Βγάζει μήνυμα : "Σφάλμα Δικτύου ή Κάρτας SIM". , δοκίμασα και με άλλους κωδικούς φραγής π.χ. 1234, 4444, 8888 με το ίδιο αποτέλεσμα. Έβαλα τη SIM σε ένα nokia κλασσικό , τα ίδια. Η φραγή εν βγαίνει με τίποτα.

 

Πήγα σε κατάστημα vodafone, μου έκαναν αλλαγή SIM (ευτυχώς χωρίς χρέωση) αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε. Μου είπαν ότι υπάρχει ο αριθμός μου έχει κλειδωθεί από το τηλέφωνο και υπάρχει κάποιος εργοστασιακός κωδικός που λύνει τέτοιες δυσλειτουργίες. Επικοινώνησαν με το τεχνικό τμήμα και που είπαν ότι η "κινέζικη" συσκευή μου δεν υποστηρίζεται. Ο υπάλληλος πολύ εξυπηρετικός έψαξε στο Internet χωρίς αποτελεσμα για τον κωδικό. Μου είπε να ψάξω το κουτί τα malual μήπως και αλλά δεν...

 

Η SIM1 λειτουργεί κανονικά, ενεργοποιείται και απενεργοποιείται η φραγή χωρίς πρόβλημα.

Η SIM2 δέχεται κανονικά εισερχόμενες κλήσεις, μυνήματα, κατεβάζει data (όχι 3g ως γνωστόν).

 

Τί να κάνω ?

 

περνα καινουργια ρομ κανοντας factory reset μεσω recovery μπας και στρωσει.

η την υπαρχουσα ρομ παλι μεσω recovery κανε το ποιο πανω factory reset wipe ολα.

αλλα θα ξαναστησεις το κινητο σου απο την αρχη μπας και το σωσεις.

αλλα περιμενε και καμια αλλη απαντηση απο τα παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι πια είναι πρόβλημα μόνο του κινητού μου,

Εχω τον αριθμό 694ΧΧΧΧΧΧΧ. Ας πούμε ότι έχω τη SIM σε ένα μπακατελα Nokia ή LG κλασσικό μοντέλο με κουμπιά.

 

Μάλλον έκανα κατά λάθος αλλαγή του κωδικού φραγής, και τον ξέχασα παλαιότερα. Πώς μπορώ να τον ανακτήσω ?

Ο κωδικός φραγής αποθηκεύεται στο κινητό ? στη SIM ή στην εταιρεία Κινητής ?

 

Ας πούμε ότι πάω με τη μπακατέλα στη VODAFONE και ζητάω αλλαγή της προβληματικής SIM, δεν πρέπει να μου δώσουν κάποια άλλη και να κρατήσω τον αριθμό μου ? τότε ο κωδικός φραγής δεν πρέπει να γίνει ο default 0000 ?

 

Έκανα factory reset, δεν θυμάται πλέον τη παλιά SIM ότι την είχα ονομάσει voda, και με άφησε να δώσω το όνομα voda στην φρέσκια που μου έδωσαν στη vodafone.

Αλλά το πρόβλημα , ότι υπάρχει φραγή εξερχομένων παραμένει, έχω δοκιμάσει τη SIM σε όλα τα τηλέφωνα της οικογενείας , τίποτα...

Σε όλα , στις ρυθμίσεις ασφαλείας>φραγής , η SIM βγάζει πρόβλημα.

 

Αύριο θα πάω να την ξανααλλάξω, αλλά όχι με το Xiaomi, αλλά με τη SIM στην μπακατέλα του παππού.

 

Η SIM δέχεται κλήσεις κανονικά, data, μυνήματα... το πρόβλημα είναι στη φραγή.

Edited by stelrp
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι πια είναι πρόβλημα μόνο του κινητού μου,

Εχω τον αριθμό 694ΧΧΧΧΧΧΧ. Ας πούμε ότι έχω τη SIM σε ένα μπακατελα Nokia ή LG κλασσικό μοντέλο με κουμπιά.

 

Μάλλον έκανα κατά λάθος αλλαγή του κωδικού φραγής, και τον ξέχασα παλαιότερα. Πώς μπορώ να τον ανακτήσω ?

Ο κωδικός φραγής αποθηκεύεται στο κινητό ? στη SIM ή στην εταιρεία Κινητής ?

 

Ας πούμε ότι πάω με τη μπακατέλα στη VODAFONE και ζητάω αλλαγή της προβληματικής SIM, δεν πρέπει να μου δώσουν κάποια άλλη και να κρατήσω τον αριθμό μου ? τότε ο κωδικός φραγής δεν πρέπει να γίνει ο default 0000 ?

 

Έκανα factory reset, δεν θυμάται πλέον τη παλιά SIM ότι την είχα ονομάσει voda, και με άφησε να δώσω το όνομα voda στην φρέσκια που μου έδωσαν στη vodafone.

Αλλά το πρόβλημα , ότι υπάρχει φραγή εξερχομένων παραμένει, έχω δοκιμάσει τη SIM σε όλα τα τηλέφωνα της οικογενείας , τίποτα...

Σε όλα , στις ρυθμίσεις ασφαλείας>φραγής , η SIM βγάζει πρόβλημα.

 

Αύριο θα πάω να την ξανααλλάξω, αλλά όχι με το Xiaomi, αλλά με τη SIM στην μπακατέλα του παππού.

 

Η SIM δέχεται κλήσεις κανονικά, data, μυνήματα... το πρόβλημα είναι στη φραγή.

μα τι σχέση έχει το τηλέφωνο???:confused:

προφανώς και αποθηκεύεται στην SIM,είναι δυνατόν να μην μπορούν να την ξεκλειδώσουν στην vodafone?σίγουρα κατάλαβαν?και να στην αλλάξουν πάλι κλειδωμένη θα είναι αφού μεταφέρονται οι ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, κατάφερα να δώσω λύση στη φραγή. το πρόβλημα ήταν οτι είχα αλλάξει τον κωδικό φραγης και Ρεν τον θυμομουν. και ναι όταν σου δίνουν νέα σιμ παιρνει μαζί τις ρυθμίσεις της παλιάς, και τον κωδικό φραγης της, ενω pin, puk σου δίνουν νέα. τρελό εεε? οποτε τους είπα θα κατσω ενα απόγευμα και θα δοκιμασω 9999 κωδικούς μέχρι να βρω το δικο μου. μα τοτε μου είπανε οτι θα κλειδωσει μετα απο καποιες προσπαθειες ! και τοτε θα μου δώσετε νεο κωδικό φραγης, εεε?. όχι αυτό δεν γινετε!

οποτε απλα πηγα σε άλλο καταστημα Vodafone με την ταυτοτητα μου και τους είπα άλλα οτι μου κλεψανε το κινητό. πλήρωσα 5€ την νέα σιμ ....και αυτό ηταν! ως δια μαγείας ο κλέφτης ...ηταν η μονη λύση που μου έκλεψε το πρόβλημα!

σε όλες τις Vodafone που πήγα μου κατηγορουσαν το κινεζικό κινητό, οποτε στην τελευταία τους είπα ότι η σιμ ηταν σε ενα Alcatel και ..έληξε το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Αστειο όντως, οπως εμενα η Wind ηθελε να με πεισει πως για το 4G σε Lenovo, έφταιγε η αναβάθμιση που επρεπε να του κανουν (λες και ξερουν)

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...