Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πας στις ρυθμισεις> ενημερωσεις συστηματος, αλλα καλυτερα μην κανεις τπτ, μια χαρα εισαι

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Συνδέω το καλώδιο στο τηλέφωνο.

Μετά έβαλα ένα φλασάκι 16 gb φορμαρισμένο σε FAT 32

Δεν το έβλεπε από το file manager.

Πήγα στο ρυθμίσεις, Αποθ. χώρος και είδα ότι δεν υπάρχει τίποτε στο External USB storage.

 

Δοκίμασα με ένα άλλο φλασάκι 32 GB πάλι σε FAT32 αλλά πάλι τίποτε.

 

Δοκίμασα με άλλο καλώδιο αλλά πάλι τίποτε.

 

δοκίμασα κι έπαιξε με την μια (32gb)

 

ποια rom έχεις ; stock/multi ?

format τα στικάκια πως τα έχεις κάνει (από xp/win7) ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :happy:

-Θα ήθελα να ρωτήσω, εάν υπάρχει το red rice προς πώληση με το κόκκινο καπάκι στα μετόπισθεν?

-Αλήθεια το χρώμα του μέχρι τώρα είναι πραγματικό μαύρο όπως λένε στα καταστήματα ή φέρνει περισσότερο προς το ξεβαμμένο γκρί?

-Επίσης ποιά είναι η καλύτερη προσφορά στην αγορά αυτή την στιγμή για το red rice από αξιόπιστο κατάστημα, ή να περιμένω καλύτερα μέχρι τις γιορτές του Πάσχα για κάποια καλύτερη προσφορά..?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας & συγγχωρέστε την όποια ασχετοσύνη μου! :p

Link to comment
Share on other sites

Το χρωμα του είναι σκούρο γκρι, πραγματικα ωραίο. Θα ήθελα να το έχω έτσι οπώς είναι αλλά το λυπάμαι πολυ και του βάζω θήκη σηλικονης.

Δεν πουλιέται κοκκινο.

Μπορεις κάλλιστα να πάρεις ενα κόκκινο καπάκι αν θες.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

http://www.imageurlhost.com/images/88pw1uj6tq1atvfyl6se.png

δοκίμασα κι έπαιξε με την μια (32gb)

 

ποια rom έχεις ; stock/multi ?

format τα στικάκια πως τα έχεις κάνει (από xp/win7) ?

 

Έχω την Multi MIUI-JHBCNAL5.0

Για να δω εάν φταίει η ROM πέρασα και την Stock αλλά πάλι τα ίδια.

Τα στικάκια είναι φορμαρισμένα με Widows 7

Δοκίμασα να συνδέσω ποντίκι αλλά πάλι τίποτε.

 

Εσάς που δουλεύει τι ROM έχετε;

Edited by kost_pap
Link to comment
Share on other sites

 

Έχω την Multi MIUI-JHBCNAL5.0

Για να δω εάν φταίει η ROM πέρασα και την Stock αλλά πάλι τα ίδια.

Τα στικάκια είναι φορμαρισμένα με Widows 7

Δοκίμασα να συνδέσω ποντίκι αλλά πάλι τίποτε.

 

Εσάς που δουλεύει τι ROM έχετε;

 

το καλώδιο σίγουρα είναι OTG ;

 

εγώ την multi έχω

 

 

Μπορεί να μου πει κάποιος αξιόπιστα πόσο είναι το sar του συγκεκριμένου κινητού;

<= 2.00 :)

τώρα τι εννοείς αξιόπιστα δεν ξέρω , το κινέζικο "manual" "δείχνει" αυτό

Edited by kodorevi8ulis
Link to comment
Share on other sites

Το <2 δε με πολυκαλυπτει δυστυχώς. Μάλλον θα κοιτάξω για άλλη συσκευή. Κρίμα για το ρυζακι φαινόταν πολύ αξιόλογο...
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ακριβές σαρ όπως στα περισσότερα κινέζικα. Πιο ήσυχος θα ήμουν με ένα τηλέφωνο της xiaomi σε σχέση με ένα αγνώστου πατρός

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

το καλώδιο σίγουρα είναι OTG ;

 

εγώ την multi έχω

 

 

Δοκίμασα με δύο διαφορετικά καλώδια τα οποία δουλεύουν στο tablet.

 

Από το e-shop ποιο καλώδιο δουλεύει;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα με δύο διαφορετικά καλώδια τα οποία δουλεύουν στο tablet.

 

Από το e-shop ποιο καλώδιο δουλεύει;

 

Πήρα αυτό: http://www.e-shop.gr/product?id=PER.211248

Αυτή τη στιγμή έχει ενα ακριβοτερο (~3,5ε) που εχει γωνιακο βυσμα

 

Σχετικά με το SAR, όλα τα κινέζικα έχουν συγκριτικά πολύ υψηλό. ( Γι' αυτό το λόγο κυκλοφορούν σε σκοτεινές γειτονιές, κάτι παράξενες συσκευές που λέγονται handsfree.... :p )

Έτσι και αλλιώς είναι (για μένα) εξαιρετικά άβολο να έχει κάποιος στο αυτί του ένα δίσκο σερβιρίσματος.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος αξιόπιστα πόσο είναι το sar του συγκεκριμένου κινητού;

Να σαι σίγουρος, ειναι χαμηλότερο από κάτι iphone, nokia κλπ που ξεπερνάνε το 1W/kg

Σχετικά με το SAR, όλα τα κινέζικα έχουν συγκριτικά πολύ υψηλό. ( Γι' αυτό το λόγο κυκλοφορούν σε σκοτεινές γειτονιές, κάτι παράξενες συσκευές που λέγονται handsfree.... :p )

Έτσι και αλλιώς είναι (για μένα) εξαιρετικά άβολο να έχει κάποιος στο αυτί του ένα δίσκο σερβιρίσματος.

Πού το στηρίζεις αυτό; Φυσικά δεν ισχύει, τουλάχιστον για τις Mediatek συσκευές σοβαρών κατασκευαστών, κι η Xiaomi ειναι απ τους πιο σοβαρούς

Έχει γραφτεί όλα τα mediatek έχουν στο 0.70 - 0.80 ;-)

Και χαμηλότερα τα σύγχρονα MT658x (συνήθως το Sar τους για 3G στο κεφάλι είναι κάτω από 0.6W/kg, και γύρω στο 0.65 με wifi ταυτόχρονα) με εξαίρεση συσκευές που έχουν μεταλλικη πλάτη και φτάνουν το 1W/kg (πχ Lenovo P780 0.97W/kg αν θυμάμαι καλά), και΄κάτι κινεζιές με κακής απόδοσης κεραίες (κλώνοι S4 πχ κι άλλες φθηνιαδούρες )

Link to comment
Share on other sites

Πού το στηρίζεις αυτό; Φυσικά δεν ισχύει, τουλάχιστον για τις Mediatek συσκευές σοβαρών κατασκευαστών, κι η Xiaomi ειναι απ τους πιο σοβαρούς

 

Και χαμηλότερα τα σύγχρονα MT658x (συνήθως το Sar τους για 3G στο κεφάλι είναι κάτω από 0.6W/kg, και γύρω στο 0.65 με wifi ταυτόχρονα) με εξαίρεση συσκευές που έχουν μεταλλικη πλάτη και φτάνουν το 1W/kg (πχ Lenovo P780 0.97W/kg αν θυμάμαι καλά), και΄κάτι κινεζιές με κακής απόδοσης κεραίες (κλώνοι S4 πχ κι άλλες φθηνιαδούρες )

 

Συγχώραμε που δεν καταλαβαίνω γιατί οι επεξεργαστές παίζουν (οποιοδήποτε) ρόλο στο SAR. Είχα την εντύπωση ότι είναι θέμα κεραίας, κυκλωμάτων εκπομπής, τοποθέτησης και θωράκισης.

Τη γνώμη μου τη στηρίζω στη δήλωση του κατασκευαστή (σε άπταιστη κινεζική) ότι το SAR δεν είναι μεγαλύτερο του 2w/kg. Το έχω δει τόσο στο δικό μου, όσο και σε άλλα παρόμοιας προέλευσης τηλέφωνα. Αν ήταν μικρότερο του 1, δε νομίζω ότι θα δίσταζε να το ανακοινώσει και να δεσμευτεί γι' αυτό. Επομένως αυτό που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι, είτε όλες οι συσκευές είναι συστηματικά κοντά στο 2 αλλά όχι πάνω από αυτό, είτε ότι ο ποιοτικός έλεγχος έδειξε ότι στατιστικά σημαντικό μέρος των συσκευών είναι κοντά στο 2 και για να αποφεύγονται παρεξηγήσεις δηλώνεται το 2 σαν ανώτατο όριο. Αν σου κάτσει συσκευή με 0,8 ακόμη καλύτερα αλλά δεν μπορείς να παραπονεθείς αν έχει 2 ακριβώς. Με ενδιαφέρει πάντως να δω που, ποιός και πως το μέτρησε σε χαμηλά επίπεδα.

Δεν με ενοχλεί καθώς αυτό είναι το όριο (νομίζω) που έχει η ΕΕ. Έτσι και αλλιώς χρησιμοποιώ HF ασχέτως συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Η ακτινοβολία των κινητων ειναι σχεδον αγνωστο τι ασφαλη ορια εχει και τι επιδρασεις μπορει να εχει. Αν κατσεις να το ψαξεις θα ψιλοσαλταρεις, οχι βεβαια οτι δεν αξιζει.

Τα ορια που εχει θεσει η Ευρωπαϊκη Ενωση ειναι αστεια και μπαζουν απο παντου, πρωτα απ`ολα αναφερονται σε εγκεφαλο ενηλικων και οχι (πιθανως) παιδιων, επειτα μετραται η ανοδος της θερμοκρασιας και οχι οι γενετικες επιδρασεις που θελουν χρονο και χρημα να μελετηθουν και δε συμφερουν κανεναν..

Κανουμε οτι ειναι δυνατον, bluetooth, air tube handsfree και απο κει και περα...

 

MIUI thread

thnx για την απαντηση

δεν ειναι ενεργοποιημενο στην προσβασιμοτητα.. παρολα αυτα δεν απεγκαθισταται η εφαρμογη

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να παρω αυτο το τηλεφωνο για την κοπελα μου. Ποια ειναι η καλυτερη τιμή αυτήν την στιγμη? Κατι πολυ σημαντικο: Μολις το παραλαβω, δουλευει? πρεπει να κανω 232 ρυθμίσεις??
Link to comment
Share on other sites

 

thnx για την απαντηση

δεν ειναι ενεργοποιημενο στην προσβασιμοτητα.. παρολα αυτα δεν απεγκαθισταται η εφαρμογη

 

είχα παλιά παρόμοιο θέμα σε άλλο κινητό (όχι miui)

κάπως έτσι είναι η λύση αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς ,

διακοπή μπορείς να κάνεις ; αν ναι διακοπή / ρεσταρτ και μετά διαγραφή ;

(μη σου πω και αν δεν πιάσει τίποτα από αυτό απευθείας διαγραφή του apk από το /data/data)

 

edit

αυτό μάλλον θες

Location and Security > Device Administration > Select device administrators.

Edited by kodorevi8ulis
Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει, δεν θέλει συναρμολόγηση πρώτα όπως τα lego. :D

Να υποθέσω πως θες ελληνικά οποτε τσεκαρεις στη παραγγελία τη multi rom, root και google play και είσαι έτοιμος..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

αυτό μάλλον θες

Location and Security > Device Administration > Select device administrators.

Xμμ το ενεργοποιησα, αλλα παλι μου εριξε ακυρο, εκανα restart και ειχαν εξαφανιστει, οποτε οκ.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

ηρθε το κινητο ηρθε το κινητο παω να ανοιξω το κουτι οοεοεοεοεοε.

παιδια ενα λινκ που παω και κοιταω αμα ειναι αυθεντικο?και κατι αλο κοιτας μου φαινετε?απο το minideal το πηρα παω να ανοιξω το κουτιιιιιιι

Link to comment
Share on other sites

ηρθε το κινητο ηρθε το κινητο παω να ανοιξω το κουτι οοεοεοεοεοε.

παιδια ενα λινκ που παω και κοιταω αμα ειναι αυθεντικο?και κατι αλο κοιτας μου φαινετε?απο το minideal το πηρα παω να ανοιξω το κουτιιιιιιι

Πρεπει να εχεις σπασει ρεκορ post χωρις το κινητο στο χερι. Θα πανηγυριζουμε και μεις μαζι σου..

Κοιτα στις πρωτες σελιδες προσπερνωντας το χαος περι fake.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...