Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι να σου πω ρε συ,μαλλον επεσες σε προβληματικο :(

Εμενα ειχε κλειδωσει λιγο κατω απο λεπτο την πρωτη φορα,και απο τοτε κλειδωνει στα 10''.Μαλιστα εχθες στο παραθυρο της δουλειας το ανοιξα για πλακα,και κλειδωσε παλι στον ιδιο χρονο(με κλειστα data,wifi)

Αν σου ειναι απαραιτητο το gps(εδω που τα λεμε ειναι πολυ χρησιμο),καλο θα ηταν να το στειλεις.Το ξερω ειναι ταλαιπωρια αλλα κριμα να σε χαλαει κατι που λυνεται σε καινουριο τηλεφωνο.Αν το κανεις παντως να απαιτησεις να αντικ/θει,η αν επισκευαστει να τεσταριστει οπωσδηποτε η λειτουργια του(να σου στειλουν screenshots)

 

Πλέον μετά από τόσες δοκιμές είμαι βέβαιος ότι είναι προβληματικό (κλασικά ο γκαντέμης :D ) Και ναι το gps το χρειάζομαι σχεδόν καθημερινά στη δουλειά μου, αλλά δε νομίζω να έχω την υπομονή να περιμένω κάνα δίμηνο... Άσε που αν μου στείλουν πίσω άλλο με το ίδιο πρόβλημα θα σαλτάρω τελείως... Μάλλον θα περιμένω να βρω αντικαταστάτη και μετά να το στείλω. Πάντως είναι ψιλοαπογοήτευση, πρώτη αγορά από Κίνα να σκάσει προβληματικό και μάλιστα σε ένα μοντέλο αρκετά αξιόλογο και δοκιμασμένο...

I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κρίμα είναι να μην σου κάτσει..εγώ εφερα g2 από κίνα μου έβγαλε πρόβλημα και αναγκαστικα να το σκοτώσω εδω γιατί δεν ήθελα να το στείλω πίσω και να περιμένω..έχουν ρισκο αυτές οι αγορές..και σκέψου άλλο τα 140 του hongmi και άλλο τα 400 του g2..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα είναι να μην σου κάτσει..εγώ εφερα g2 από κίνα μου έβγαλε πρόβλημα και αναγκαστικα να το σκοτώσω εδω γιατί δεν ήθελα να το στείλω πίσω και να περιμένω..έχουν ρισκο αυτές οι αγορές..και σκέψου άλλο τα 140 του hongmi και άλλο τα 400 του g2..

 

Ακριβώς, πάλι καλά που δεν είναι και κάνα ακριβό. Αλλά όσο και να ναι σε ξενερώνει. Πλάκα πλάκα, από το να σκάσω το 20άρικο και να περιμένω και τόσο καιρό, καλύτερα να το δώσω κάνα 100άρι σε κάποιον που δεν τον νοιάζει για το gps και να πάρω άλλο.

I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, αυτή είναι η καλύτερη λύση. Γραψε ότι δεν δουλεύει το gps και στα 100 θα φύγει αμέσως..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Ευκολα εφυγε,και μαλιστα το hongmi ειναι απο τα λιγα κινεζικα που ΔΕΝ τα βρισκεις σε αγγελιες...
Link to comment
Share on other sites

@ ggtaxo

 

Μάλλον ήσουν άτυχος.

 

Είχα κι εγώ ένα "άγχος" σχετικά με το GPS (γιατί μερικά κινέζικα έχουν π.χ. το Jiayou G4) αλλά έπαθα πλάκα με το πόσο καλά δουλεύει, ειδικά σε σχέση με το Neo V που είχα πριν.

It's never enough
Link to comment
Share on other sites

@ ggtaxo

 

Μάλλον ήσουν άτυχος.

 

Είχα κι εγώ ένα "άγχος" σχετικά με το GPS (γιατί μερικά κινέζικα έχουν π.χ. το Jiayou G4) αλλά έπαθα πλάκα με το πόσο καλά δουλεύει, ειδικά σε σχέση με το Neo V που είχα πριν.

 

Αλλάζουμε; :p

I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

Έλα να σου δώσω εγώ το δικό μου neo v να μου δώσεις το hongmi :-):-):-) πλάκα κάνω...

Καμία σχέση το ένα κινητό με το άλλο και χωρίς να δουλεύει το gps στο δικό σου.

Εγώ το έχω δυο εβδομάδες τώρα και δεν έχει κολλήσει καθόλου ούτε μια φορά. Απλά κάθε βράδυ θέλει φορτιζμα data συνέχεια ανοιχτά αρκετές κλήσεις την ημέρα και άμα παίξεις και κανένα candy crash σίγουρα δεν βγάζει την ημέρα....

Edited by fck23
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Έγινα και εγώ κάτοχος του Hongmi, πολύ ευχαριστημένος, ωραίο το MIUI αλλά έχει τα προβληματάκια του:

Δεν βρίσκει μουσική στην SD card και βρίσκει μόνο τις μισές φωτογραφίες. H ROM είναι η official και η μουσική και οι φωτογραφίες από την SD του προηγούμενου κινητού.

Καμιά ιδέα;

 

Το πρόβλημα με την μουσική διορθώθηκε μεταφέροντας τα mp3 στο φάκελο /MIUI/Media τον οποίο προηγουμένως έφτιαξα:happy:

Οι παλιές φωτογραφίες εξακολουθούν να μην εμφανίζονται όλες στο Gallery, συγκεκριμένα από ένα φάκελο με 800 φωτό εμφανίζονται οι 21:!:

Τέλος υπάρχει το γνωστό πρόβλημα με το +30, κάτι άκουσα για το prefixer υπάρχουν κάπου οδηγίες;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα απο to2c με κουτί και Singapore Post.Έξώ έγραφε "είδη κήπου" με value 30 ευρώ . 23-01-2014 αποστολή και το πήρα 06-02-2014. Το δέμα ήταν αρκετά μικρό οπότε μην ανησυχεις .Αρκεί βέβαια να σου δηλώσουν χαμηλή αξία.

Αγόρασε λαχείο,σε βλέπω για τον πρώτο λαχνό.Σ'εμένα το έστειλαν 20-1 με (Singapore post 9-16 Business Days) και ακόμα μου λέει Despatched to overseas (Country code: GR).Αγορά από merimobiles.Ουφ...

Link to comment
Share on other sites

λογικα θα βγαλουν σε εμας μονο την stable.. γιατι τα weekly τα σταματησαν.. επειδη ειμαι απο κινητό ειναι weekly η stable η 4.2.14?
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

λογικα θα βγαλουν σε εμας μονο την stable.. γιατι τα weekly τα σταματησαν.. επειδη ειμαι απο κινητό ειναι weekly η stable η 4.2.14?

 

Οχι ρε συ,ποτε δεν ειχαμε weeklies εμεις,μονο μηνιαια περναμε,αλλα το τελευταιο update που πηραμε ηταν 24/12 :blink:

Oι weeklies που βγαινουν για τα αλλα ειναι ολες stable,απλα για καποια βγαινουν και developer version μαζι που δινουν δικαιωματα root.

Πληρωνουμε οτι φοραμε MTK,πλεον πιστευω οτι δεν θα ξαναδουμε update σε V5,και οταν βγει η V6 η θα παμε σε αυτη(με τι εκδοση android ομως?)

Link to comment
Share on other sites

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/4251-4-2-14-Xiaomi-Hongmi-Red-Rice/ η 4.2.14 για τους οφισιαλ μεχρι στιγμης!
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Destination Country - Unknown:Tracking Consuming:0 Millisecond

Origin Country - Singapore:Tracking Consuming:0 Millisecond, Cache Time:2014/02/14 11:23:51

2014-02-14 00:00, Received from Customer

 

αυτο μου εχει βγαλει προς το παρον

Link to comment
Share on other sites

Mια ερώτηση αν γνωρίζεται δεν είδα πουθενα όσο και αν έψαξα την έκδοση του bluetooth που εχει. Θέλω να αγοράσω μία ζώνη καρδιακών παλμών για την γυμναστική η οποία συνεργάζεται με προγραμματα τύπου edomondo , runtastic....αλλά λεει η ζώνη ότι θέλει από bluetooth 4.0. Εχει καποιος κάτι παρόμοιο δοκιμάσει σαν αξεσουάρ???Αν υπάρχει καποιο λινκ αλλά κυρίως διαθέτει το κινητό την έκδοση αυτή? Πιθανόν να υπάρχουν και αλλα προιόντα που να ειναι συμβατά ... Edited by gtok34
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα το κινητό... Από τη στιγμή που λέει Despatched to overseas (Country code: GR), σε πόσες μέρες έρχεται περίπου;

 

20-30 μέρες με singapore post. Μπορεί και λιγότερο αλλα αυτός είναι ο μέσος ορος..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316

Για αποστολές από κίνα.

 

Καλό είναι να ρωτάτε εκεί για τις αποστολές σας. ( λογικά οι διαχειριστές θα μεταφέρουν τα μηνύματα όσων ρωτούν για αποστολές στην παραπάνω σελίδα)

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω περασμένη την αγγλική ρομ και περάσω μια εφαρμογή gps (το sygic ας πούμε) και θέλω φωνητικές οδηγίες σε ποια γλώσσα θα είναι αυτές? Αν είναι στα Αγγλικά υπάρχει τρόπος να τα βάλω στα Ελληνικά, π.χ. να μπορώ να αλλάξω γλώσσα μέσω της εφαρμογής (για τη συγκεκριμένη εφαρμογή μόνο)?? Και τέλος μήπως αυτό αλλάζει από εφαρμογή σε εφαρμογή??
Link to comment
Share on other sites

απο εχτες λογο καποιας εφαρμογης εκανα φουλα wipe το κινητο και κατεβασα απο την αρχη την multi απο το miuiandroid..δεν γινοταν ρουτ με το miuiandroid-HM1W-JHBCNAL5.0-root και το εκανα με ενα αλλο root.zip που ειχε ποσταρη ενα παιδι ποιο πισω...κατεβαζω mobileuncle tools update recovery απο miuiandroid παλι(cmw) μπουταρη σε cmw και ολα καλααα!μολις κανω ομως restart και ξαναμπω σε recovery εκεινω μπαινει σε 3e recovery και πρεπει παντα να κανω update την recovery για να εχω cmw το ιδιο και με twrp...
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...