Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν μιλας για την multi εκδοση οταν την ειχα κατεβασει και εγω πριν κανα 10ημερο δε μπορουσα να την κανω με τιποτα root

Root γινεται μονο αυτη που παραθετω στα λινκς με τον συγκεκριμενο τροπο που περιγραφω

Ειναι η ιδια λογικα αλλα με μερικες παραμετροποιησεις προκειμενου να γινει root.

 

Αν μιλας για την αγγλικη-κινεζικη υποθετω γινεται root με το Vroot κανονικα.

 

με framaroot γίνεται εύκολα.

Εγώ πάλι πέρασα την official eng-cn 5.0 και γα@@@κε το σύμπαν. Τη μία σιμ (κοσμοτέ) δεν την έβλεπε, το playstore δεν έβλεπε το wifi και άλλα τέτοια χαριτωμένα. Προφανώς κάτι θα έκανα λάθος. Εγώ έριξα τη ρομ στην sd μπούταρα σε recovery (3e) και φλάσαρα από εκεί. Έκανα και ένα wipe data/cash αλλά οι εφαρμογές και πολλές ρυθμίσεις είχανε μείνει. :blink:

Έκανα μήπως καμία πατάτα στη διαδικασία;

I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Βασικα να αναβαθμιστω στην τελευταια εκδοση καθως καθως και να ειμαι root (δεν με νοιαζει εαν ειναι Ελληνικα ή Αγγλικα ).

Τωρα εχω :

Εκδοση android 4.2.2.HM2013023

MIUI Version MIUI-3-11-29

 

...από όσο καταλαβαίνω, είσαι σε κάποιο παλιότερο release multi miui (3.11.29). To τελευταίο είναι το 4.1.24 (http://celogeek.miuiandroid.com/hongmi/miuiandroid_multi_HM2013023_WCDMA_JHBCNAL5.0_jb-4.2.zip)

Οπότε αν θες ελληνικά κάνεις update από πάνω με την ενσωματωμένη εφαρμογή Updater ή επανεγκατάσταση (full wipes) στην τελευταία multi miui που σου ανέφερα ή τέλος πας στην official αγγλική (http://bigota.d.miui.com/JHBCNAL5.0/miui_HM2W_JHBCNAL5.0_8197122014_4.2.zip) εφόσον θέλεις στο μέλλον αυτόματα update (ΟΤΑ). Η διαδικασία root σε κάθε περίπτωση έχει καλυφθεί πολλάκις εδώ πέρα.

Edited by emxa2k
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τον κοπο/χρονο σου .

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

μια ακομη ερωτηση εαν καποιος εχει κανει πλοηγηση με το gps εχει και φωνητικες οδηγιες ?

 

...είναι θέμα λογισμικού (π.χ. στο sygic υποστηρίζεται)

Link to comment
Share on other sites

μια ακομη ερωτηση εαν καποιος εχει κανει πλοηγηση με το gps εχει και φωνητικες οδηγιες ?

 

ΚΑΙ ΤΟ navigon υποστιριζει και απλά τα σπάει( ειδικά αν βάλεις να μιλάει ο άντρας που λέει και σε ποια όδο να στρίψεις)! Μου κλειδώνει σε δευτερόλεπτα! Και δεν έχω απόκλιση ούτε ένα μέτρο! έχει πιο τέλειο GPS και από το iPhone που έχω!!!

Link to comment
Share on other sites

με framaroot γίνεται εύκολα.

Εγώ πάλι πέρασα την official eng-cn 5.0 και γα@@@κε το σύμπαν. Τη μία σιμ (κοσμοτέ) δεν την έβλεπε, το playstore δεν έβλεπε το wifi και άλλα τέτοια χαριτωμένα. Προφανώς κάτι θα έκανα λάθος. Εγώ έριξα τη ρομ στην sd μπούταρα σε recovery (3e) και φλάσαρα από εκεί. Έκανα και ένα wipe data/cash αλλά οι εφαρμογές και πολλές ρυθμίσεις είχανε μείνει. :blink:

Έκανα μήπως καμία πατάτα στη διαδικασία;

Δοκιμασε να κανεις ολα τα wipes με τη σειρα

1.Wipe Data / Factory Reset -> delete all user data

2. Wipe Cache Partition -> Wipe cache

3. Wipe Davlik Cache

 

Σβησε και οτι data εχει μεσα απο pc αν μπορεις.

Αν θες βαλε ΤWRP recovery που δουλευει μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

κουμπί να σε βάζει μέσα στις εφαρμογές δεν έχει η miui , όμως μπορείς να φτιάξεις εσύ αν μετακινήσεις με τα δάχτυλα σου τη μια εφαρμογή πάνω στην άλλη και μετά μπορείς να ονομάσεις τον φάκελο όπως θέλεις(εφαρμογες π.χ.) αλλά και να τον κατεβάσεις στην κάτω μπάρα και να τις έχεις μπροστά σου συνεχώς . Διαφορετικά όλες οι εφαρμογές σου είναι στις κεντρικές σελίδες της οθόνης ( εμένα μου αρέσουν και με βολεύουν περισσότερο έτσι όπως είναι ) . Για να δεις ποια έκδοση έχεις πας ρυθμίσεις-σχετικά με το τηλ ( τερμα κατω ) - και εκεί βλέπεις τι σου λέει στο miui version .

 

καλορίζικο ... πως σου φαίνεται ? και τι είχες πριν ?

 

Το κινητό μου φαίνεται σαν το ποιοτικότερο που εχω δει απο τα κινέζικα μέχρι τώρα έχω πιάσει στα χέρια μου μερικά thl w100s , zopo zp700, inew V3 τα εχουν πάρει φίλοι και γνωστοί αλλα η ποιότητα του hongmi και της mi φαίνεται από χιλιόμετρα... Εχει την έκδοση οπως γράφει miui-JHBCNAH4.0 μάλλον να υποθέσω την miui 4....Χρειάζεται η αναβάθμιση έχει bugs αν κρατήσω αυτήν??? Και πως αναβαθμίζουμε σε 5 αν είναι τόσο απαραίτητο??? Λίγο χαμένα τα εχω με τα μενού καθώς είναι τελείως διαφορετικά από τα αλλα android....Eχω μπερδευτεί λίγο...Επαναλαμβάνω εχω την multi με ελληνικά εγκατεστημένο μου ρθε το play store...και καποιες ακόμα εφαρμογές...Αυτό επίσης που παρατήρησα επειδή μου λέτε ότι όλες οι εφαρμογές είναι στις επιφάνειες ....Αν παω στα settings εφαρμογές εκει βλέπω και αλλες εφαρμογές οι οποιες δεν υπάρχουν στις επιφάνειες εργασίας...Γιατί?? Γιαυτό ρωτούσα πως βλεπει κανείς όλες τις εφαρμογές.....

Link to comment
Share on other sites

μια ακομη ερωτηση εαν καποιος εχει κανει πλοηγηση με το gps εχει και φωνητικες οδηγιες ?

Και το google maps εχει φωνητικες οδηγιες στα ελληνικα αν εχεις την multi μεσα. Χρειαζεται ομως data plan καθοτι κατεβαζει δεδομενα απο 3G

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να κανεις ολα τα wipes με τη σειρα

1.Wipe Data / Factory Reset -> delete all user data

2. Wipe Cache Partition -> Wipe cache

3. Wipe Davlik Cache

 

Σβησε και οτι data εχει μεσα απο pc αν μπορεις.

Αν θες βαλε ΤWRP recovery που δουλευει μια χαρα.

 

To TWRP μου λέει ότι η συσκευή δεν είναι συμβατή και δεν αφήνει να εγκαταστήσω το recovery.

I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μου φαίνεται σαν το ποιοτικότερο που εχω δει απο τα κινέζικα μέχρι τώρα έχω πιάσει στα χέρια μου μερικά thl w100s , zopo zp700, inew V3 τα εχουν πάρει φίλοι και γνωστοί αλλα η ποιότητα του hongmi και της mi φαίνεται από χιλιόμετρα... Εχει την έκδοση οπως γράφει miui-JHBCNAH4.0 μάλλον να υποθέσω την miui 4....Χρειάζεται η αναβάθμιση έχει bugs αν κρατήσω αυτήν??? Και πως αναβαθμίζουμε σε 5 αν είναι τόσο απαραίτητο??? Λίγο χαμένα τα εχω με τα μενού καθώς είναι τελείως διαφορετικά από τα αλλα android....Eχω μπερδευτεί λίγο...Επαναλαμβάνω εχω την multi με ελληνικά εγκατεστημένο μου ρθε το play store...και καποιες ακόμα εφαρμογές...Αυτό επίσης που παρατήρησα επειδή μου λέτε ότι όλες οι εφαρμογές είναι στις επιφάνειες ....Αν παω στα settings εφαρμογές εκει βλέπω και αλλες εφαρμογές οι οποιες δεν υπάρχουν στις επιφάνειες εργασίας...Γιατί?? Γιαυτό ρωτούσα πως βλεπει κανείς όλες τις εφαρμογές.....

 

...είναι η multi version 4 της miui 5, όχι miui 4. Έχει κάποια bugs, όχι τραγικά. Μπορείς να παραμείνεις σε αυτή έως ότου συναντήσεις κάποιο ενοχλητικό ή νιώσεις πιο σίγουρος για την αναβάθμιση.

Οι εφαρμογές του συστήματος (miui) είναι κυρίως σε φακέλους ομαδοποιημένες. Τις νέες που θα εγκαταστήσεις θα τις βλέπεις και στις επιφάνειες (επίσης μπορείς να τις ομαδοποιήσεις).

Link to comment
Share on other sites

...είναι η multi version 4 της miui 5, όχι miui 4. Έχει κάποια bugs, όχι τραγικά. Μπορείς να παραμείνεις σε αυτή έως ότου συναντήσεις κάποιο ενοχλητικό ή νιώσεις πιο σίγουρος για την αναβάθμιση.

Οι εφαρμογές του συστήματος (miui) είναι κυρίως σε φακέλους ομαδοποιημένες. Τις νέες που θα εγκαταστήσεις θα τις βλέπεις και στις επιφάνειες (επίσης μπορείς να τις ομαδοποιήσεις).

 

αρα αν εχω την miui 5 τι αναβάθμιση να κάνω δεν είναι η τελευταία? Δεν είδα όμως να γράφει κάπου miui 5 αλλά αφού το λές μάλλον έτσι θα ναι.. Οκ για τις εφαρμογές κατάλαβα....Να υποθέσω ότι παίρνει δυο καρτούλες microsim???Υποστηρίζουν και οι δυο 3G??

Edited by gtok34
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να κανεις ολα τα wipes με τη σειρα

1.Wipe Data / Factory Reset -> delete all user data

2. Wipe Cache Partition -> Wipe cache

3. Wipe Davlik Cache

 

Σβησε και οτι data εχει μεσα απο pc αν μπορεις.

Αν θες βαλε ΤWRP recovery που δουλευει μια χαρα.

 

στην 3e δεν εχει wipe davlik cache εκτος και αν δεν το βρει... η twrp σου κανει back up καννονικα ;

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

αρα αν εχω την miui 5 τι αναβάθμιση να κάνω δεν είναι η τελευταία? Δεν είδα όμως να γράφει κάπου miui 5 αλλά αφού το λές μάλλον έτσι θα ναι.. Οκ για τις εφαρμογές κατάλαβα....Να υποθέσω ότι παίρνει δυο καρτούλες microsim???Υποστηρίζουν και οι δυο 3G??

 

...υπάρχει v5 της multi miui 5 που κυκλοφορεί για το Hongmi (εσύ είσαι στη v4).

Κανονικές SIM παίρνει. Υποστηρίζεται και από τις δύο 3G αλλά όχι ταυτόχρονα (αν θυμάμαι καλά).

Link to comment
Share on other sites

στην 3e δεν εχει wipe davlik cache εκτος και αν δεν το βρει... η twrp σου κανει back up καννονικα ;

 

Δε δοκίμασα backup. Τι να το κάνω εξάλλου, γαμ***νη είναι όλη η εγκατάσταση...

Edited by ggtaxo
I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

αρα αν εχω την miui 5 τι αναβάθμιση να κάνω δεν είναι η τελευταία? Δεν είδα όμως να γράφει κάπου miui 5 αλλά αφού το λές μάλλον έτσι θα ναι.. Οκ για τις εφαρμογές κατάλαβα....Να υποθέσω ότι παίρνει δυο καρτούλες microsim???Υποστηρίζουν και οι δυο 3G??

 

3G υποστηρίζει μόνο η πρώτη aim.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΤΟ navigon υποστιριζει και απλά τα σπάει( ειδικά αν βάλεις να μιλάει ο άντρας που λέει και σε ποια όδο να στρίψεις)! Μου κλειδώνει σε δευτερόλεπτα! Και δεν έχω απόκλιση ούτε ένα μέτρο! έχει πιο τέλειο GPS και από το iPhone που έχω!!!

 

Πιο navigon λες, ενα με πορτοκαλι σημα? γιατι εμενα δε μου το ανοιγει καν..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Πιο navigon λες, ενα με πορτοκαλι σημα? γιατι εμενα δε μου το ανοιγει καν..

 

fgFDYrJEf2ifGl_qaMG--Dpu6Gt6Xx-cUUcQ77UDOZC2YmXe7MbDyEgM4_AH6Nix0A=w300

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.navigon.navigator_checkout_eu40&hl=el

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

:D Ναι, δεν το ανοιγει

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Κατά 99% κατάληξα σε αυτό το κινητό για παραγγελία από minideal ..Βλέπω δεν βγάζει προβλήματα, όπως διαβάζω για άλλα και επίσης είναι και πολύ όμορφο. Να ρωτήσω κάτι άσχετο όμως..Γιατί ξεκίνησε πιο φθηνό(130$) διαβάζω κάπου κι ανέβηκε μετά? Ξέρει κανείς? Πάνω κάτω παίζει γύρω στα 200$ τώρα..Επίσης αληθεύει ότι στην Κίνα πωλείται στα 100$Οι τιμές σε αυτά πέφτουνε με τον καιρό ή μπα?
Link to comment
Share on other sites

...υπάρχει v5 της multi miui 5 που κυκλοφορεί για το Hongmi (εσύ είσαι στη v4).

Κανονικές SIM παίρνει. Υποστηρίζεται και από τις δύο 3G αλλά όχι ταυτόχρονα (αν θυμάμαι καλά).

 

α οκ για τις κάρτες έτσι που τις έβλεπα νόμιζα οτι ήταν μικρές.. αν θέλω να αναβαθμίσω σε v5 για multi όμως ποια βάζω?? Που την βρίσκω?? Ποια η διαδικασία?? Σίγουρα εχει απαντηθεί η ερώτηση μου στις τόσες σελίδες αλλα δεν εχω τον χρονο να τις διαβάσω όλες...

 

Μέχρι τώρα όλα παίζουν οκ αλήθεια τι bug μπορεί να συναντήσω στην v4??? από την εμπειριά σας??Τι στραβό βρέθηκε γενικά??? Μέχρι τώρα λίγο το ηχείο βρήκα λίγο χαμηλό..Ολα τα αλλα δουλευουν ρολόι...Δοκίμασα κάρτες και τις δυο sim wind και vodafone....ολα οκ...Φωτογραφική οκ. Αλήθεια καποιο παληκάρι έλεγε στους αρχικούς οδηγούς ότι η camera έχει film πάνω στον φακό, όπως έρχεται αλλά σε μένα δεν φαίνεται εκτός αν είναι τόσο αθέατο που να μη το καταλαβαίνεις..... Μου κανε εντύπωση η ακουστική ποιότητα στην μουσική (το βαθύ μπάσο) που έβαλα από το napster....(οnline music) Πιθανόν να είναι έτσι και με τον player στα mp3. Το δοκίμασα και με το w100s καμία σχέση στην ποιότητα (με τα ίδια ακουστικά με τις ίδιες ρυθμίσεις στα equalizer)....Αυριο θέλω να το δοκιμάσω έξω για gps καθως θα το χρησιμοποιώ σαν αθλητικο gps με το runtastic... Εδώ θα θελα τις εντυπώσεις σας....αν το δοκιμάσατε... Προς το παρόν το τεστάρω......

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρελαβα και προσπαθώ να δημιουργήσω account στην Xiaomi αλλα δενμου ερχεται το verification email. Είχε κανείς παρόμιο πρόβλημα?

φίλε μου κι εγω είχα το ίδιο πρόβλημα και με είπε ένα παλικάρι από το φόρουμ να κάνω εγγραφή όχι με email αλλά με αριθμό τηλεφώνου και έγινε κανονικά!!

(αφού κάνεις εγγραφή μπορείς να μπεις κάποια άλλη μέρα που θα δουλέψει το συστημα τους και να δηλώσεις και email για δικιά σου ευκολία)

Καλή αρχή!!

Link to comment
Share on other sites

:D Ναι, δεν το ανοιγει

 

κατεβασε το 5.1.0 το ειχα δεν τρελαθηκα..για μενα tom tom και sygic τα σπανε!

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Και το άλλο το κουλό που κάνει. Είχα εγκαταστήσει ένα παιχνιδάκι (το Fail Hard) για δοκιμή και την πρώτη φορά έπαιξε κανονικά. Τώρα όποτε πάω να το τρέξω πάει να φορτώσει και επιστρέφει στην αρχική οθόνη. :angry:
I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...