Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το img δε μου το αποσυμπιεζει ο υπολογιστης μου!! μισω γιατι πρεπει να κσαναμπς στο fastboot

 

Σορυ δικο μου λαθος. Νομιζα οτι κατεβηκε σε zip :p

Μετονομασε το και ριχτο στον φακελο και ξανακανε την εντολη

LG L3 E400 - Huawei u8800pro - Sony Xperia P - LG Nexus 4 E960
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σορυ δικο μου λαθος. Νομιζα οτι κατεβηκε σε zip :p

Μετονομασε το και ριχτο στον φακελο και ξανακανε την εντολη

τα ιδια not support παλι

και το κινητο τα ιδια παλι λεει!!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μήπως φταιει το supersu???

Link to comment
Share on other sites

τα ιδια not support παλι

και το κινητο τα ιδια παλι λεει!!!!

 

To adb devices το κανεις για να δεις αν βλεπει τη συσκευη.

Το μηνυμα που σου βγαζει ειναι οτι δεν υποστηριζεται φλασαρισμα του recovery ενω το κινητο αυτο μπαινει σε fastboot και εχει ξεκλειδωτο bootloader απο το εργοστασιο.

Αν πατησεις adb reboot bootloader

Μετα πατησεις παλι fastboot στο κινητο

και επειτα κανεις fastboot flash recovery recovery.img ?

Δεν μπορω να σκεφτω τι αλλο φταιει γιατι ειναι ηδη περιεργο να μην το κανει.

Το superSu δεν φταιει... Δοκιμασε αλλη μια φορα αυτα που σου εγραψα στο ποστ αυτο και αν δεν γινει τιποτα, τι να πω, παω πασο. Κι απο τη στιγμη που δεν bootαρει το κινητο, ηταν ο μονος τροπος για να περασει το recovery.

Edited by jjonny
LG L3 E400 - Huawei u8800pro - Sony Xperia P - LG Nexus 4 E960
Link to comment
Share on other sites

To adb devices το κανεις για να δεις αν βλεπει τη συσκευη.

Το μηνυμα που σου βγαζει ειναι οτι δεν υποστηριζεται φλασαρισμα του recovery ενω το κινητο αυτο μπαινει σε fastboot και εχει ξεκλειδωτο bootloader απο το εργοστασιο.

Αν πατησεις adb reboot bootloader

Μετα πατησεις παλι fastboot στο κινητο

και επειτα κανεις fastboot flash recovery recovery.img ?

Δεν μπορω να σκεφτω τι αλλο φταιει γιατι ειναι ηδη περιεργο να μην το κανει.

Το superSu δεν φταιει... Δοκιμασε αλλη μια φορα αυτα που σου εγραψα στο ποστ αυτο και αν δεν γινει τιποτα, τι να πω, παω πασο. Κι απο τη στιγμη που δεν bootαρει το κινητο, ηταν ο μονος τροπος για να περασει το recovery.

 

αν μπω στο menu του κινητού με το πάνω και το power μπαινει αλλό ειναι κινέζικα ολαα!! μήπως έκανα απο κει τίποτα!!! οκ τι να πω!!! ευχαριστω για το χρόνο σου! τθα το παρω αποφαση παει το κινητο!!!!

Link to comment
Share on other sites

αν μπω στο menu του κινητού με το πάνω και το power μπαινει αλλό ειναι κινέζικα ολαα!! μήπως έκανα απο κει τίποτα!!! οκ τι να πω!!! ευχαριστω για το χρόνο σου! τθα το παρω αποφαση παει το κινητο!!!!

 

Αυτο μου το ειπες και πριν, αλλα δεν το ξερω το κινητο :(

Απλα επειδη δεν σου bootαρε μια λυση ηταν το fastboot που ομως δεν δουλεψε :blink:

Το ματιασες κι εσυ ακομα δεν το πηρες...

LG L3 E400 - Huawei u8800pro - Sony Xperia P - LG Nexus 4 E960
Link to comment
Share on other sites

Αυτο μου το ειπες και πριν, αλλα δεν το ξερω το κινητο :(

Απλα επειδη δεν σου bootαρε μια λυση ηταν το fastboot που ομως δεν δουλεψε :blink:

 

οκ thanks θα δοκιμασω! νασαικαλα

Link to comment
Share on other sites

οκ thanks θα δοκιμασω! νασαικαλα

Ok, αν βρω καμια πληροφορια θα σε ενημερωσω αυριο

Edited by jjonny
LG L3 E400 - Huawei u8800pro - Sony Xperia P - LG Nexus 4 E960
Link to comment
Share on other sites

αν μπω στο menu του κινητού με το πάνω και το power μπαινει αλλό ειναι κινέζικα ολαα!! μήπως έκανα απο κει τίποτα!!! οκ τι να πω!!! ευχαριστω για το χρόνο σου! τθα το παρω αποφαση παει το κινητο!!!!

 

Καλημέρα, δες εδώ που έχει φώτο με το κινέζικο μενού μπας και σε βοηθήσει. Αν βάλεις και screenshot να καταλάβουμε τι σου δείχνει θα είναι καλύτερα.

Edited by net_vamp
Link to comment
Share on other sites

μα παντα εχω την sd μεσα!!πως εξηγεις οτι δειχνει phone storage 15 gb?απ οτι καταλαβα εννοποιηση αποθηκευτικου χωρου κανει γιατι και σε συνδεση με το pc που εκανα πλεον δεν μου δειχνει των εσωτερικο χωρο αλλα μονο την sd

Το δοκίμασα και εγω. Μου έκανε την ενοποιήση αλλά και πάλι ολες οι εφαρμογές πηγαίνουν στο system storage. Ούτε με το root explorer δουλευεί. Έχει κανείς καμια ιδέα τι μπορώ να κάνω για να πηγαίνουν στη sd οι εφαρμογές;

Link to comment
Share on other sites

exei kamia vdomada pou parelava apo minideal. Xwris telwneio kai sxetika poli grigora. Epivevaiwsa to imei me to site tis etairias kathws kai ta specs me to cpu-z lao to untutu. I monadiki enstasi pou exw oti sto cpuz moy leei oti exei internal storage 2G enw ta specs toy kinitoy sto site leei oti exei 4G. Xerei kaneis ti paizei?

 

με τι μεταφορικη διαλεξες?ems η το αλο που δεν δινεις μεταφορικα?και εγραψες κατι?δηλαδη τους ειπες να ειναι η αξια κατω απο 50 δολλαρια π.χ

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ.

Αν το παραγγείλω από εδώ http://www.to2c.com/xiaomi-hongmi-free-32gb-original-class-10-red-rice-wcdma-3g-android-4-2-mtk6589t-1-5ghz-dual-sim-with-4-7-inch-ips-capacitive.html να επιλέξω multi-languange version(θέλω Ελληνικά);

Όσοι το έχετε είστε ευχαριστημένοι;Αξίζει σαν αγορά;Έχει κάποιο "σοβαρό" μείον;

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ.

Αν το παραγγείλω από εδώ http://www.to2c.com/xiaomi-hongmi-free-32gb-original-class-10-red-rice-wcdma-3g-android-4-2-mtk6589t-1-5ghz-dual-sim-with-4-7-inch-ips-capacitive.html να επιλέξω multi-languange version(θέλω Ελληνικά);

Όσοι το έχετε είστε ευχαριστημένοι;Αξίζει σαν αγορά;Έχει κάποιο "σοβαρό" μείον;

 

αυτο που εχω παρατηρησει στα δυο μαγαζια,σε αυτο που αναφερεις ειναι λιγο ποιο ακριβο απο το minideal αλλα εχει καλα δωρα.

δευτερο το μαγαζι που εβαλες εχει δυο εκδοσεις κινητου να παρεις την αγγλοκινεζικη που λενε τα παιδια ειναι και η official και την μουλτι.

αλλα οποια και να παρεις απο τι διαβαζω εδω φοραει την v4 εκδοση.

 

το minideal εχει ποιο χαμηλη τιμη λιγοτερα δωρα,αλλα εχει μονο μια εκδοση να επιλεξεις την μουλτι,αλλα στο δινει με την εκδοση v5.

τωρα δεν ξερω ποιο ειναι ποιο καλυτερο,εγω παντος οταν το παρω απο τα minideal θα το επιλεξω ετσι οπως ειναι ουτε να μου κανουν google play install ουτε root μιας που δεν ξερω απο αυτα.

 

το google play σιγα θα το κατεβασω και θα το κανω εγκατασταση απο μονος μου.

Link to comment
Share on other sites

οκ thanks θα δοκιμασω! νασαικαλα

 

Βρηκα αυτο http://xiaomi.eu/community/threads/restore-stock-firmware-and-lost-imei-baseband-by-spflash-tool.23188/

Βλεπω οτι κανει restore το baseband, το boot.img, το recovery, το uboot, το MBR κτλ.

Ακολουθα πιστα, λεξη προς λεξη οτι λεει και μην προσπαθησεις ποτέ, ειτε επειδη στο ειπαν ειτε επειδη το διαβασες καπου να πειραξεις ή να φλασαρεις τον bootloader. Τον bootloader δεν τον πειραζεις για κανενα λογο γιατι αν παει κατι λαθος σου σκοτωνει τη συσκευη.

Κανε οτι λεει στο link και ευχησου να ανοιξει το τηλεφωνο.

Edited by jjonny
LG L3 E400 - Huawei u8800pro - Sony Xperia P - LG Nexus 4 E960
Link to comment
Share on other sites

αλλος τροπος να ενεργοποιησω το wifi δε παιζει ετσι;;;ωχ παναγια μου;!!παει το κινητο
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να πεις τι ακριβως εχεις κανει στη συσκευη; ανοιγει; απλα δεν μπαινει στο recovery; τι γινεται ακριβως; το λινκ που σου εδωσε ο jjonny ειναι ο σιγουρος τροπος να επαναφερεις brickαρισμενο τηλεφωνο..ειναι η ιδια διαδικασια που περιγραφεται εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372405 βαλε και τα δυο διπλα διπλα και υπομονετικα προχωρα

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

αλλος τροπος να ενεργοποιησω το wifi δε παιζει ετσι;;;ωχ παναγια μου;!!παει το κινητο

 

Αρα δεν εχεις recovery δηλαδη τωρα. Τι να σου πω, διαβασε το link, παρε και τις γνωμες των παιδιων εδω μεσα που χειριζονται αυτη τη συσκευη και αποφασισε τι θελεις να κανεις. Οτι κρινεις, γιατι ουτε το site το ξερω καλα. Αν σου πουν τα παιδια εδω να το εμπιστευτεις, εμπιστευσου το.

Χωρις recovery παντως, rom δεν μπαινει αν τα θυμαμαι καλα :(

 

μπορεις να πεις τι ακριβως εχεις κανει στη συσκευη; ανοιγει; απλα δεν μπαινει στο recovery; τι γινεται ακριβως; το λινκ που σου εδωσε ο jjonny ειναι ο σιγουρος τροπος να επαναφερεις brickαρισμενο τηλεφωνο..ειναι η ιδια διαδικασια που περιγραφεται εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372405 βαλε και τα δυο διπλα διπλα και υπομονετικα προχωρα

 

Ευχαριστω gsir

Ναι, ο φιλος δεν εχει recovery τωρα. Βρηκα αυτο το link, αλλα εσεις που τα ψαχνετε για αυτο το κινητο μπορειτε να του δωσετε περισσοτερες πληροφοριες.

Χτες προσπαθησαμε με fastboot να βαλουμε το recovery αλλά δεν το εκανε καν.

Edited by jjonny
LG L3 E400 - Huawei u8800pro - Sony Xperia P - LG Nexus 4 E960
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να πεις τι ακριβως εχεις κανει στη συσκευη; ανοιγει; απλα δεν μπαινει στο recovery; τι γινεται ακριβως; το λινκ που σου εδωσε ο jjonny ειναι ο σιγουρος τροπος να επαναφερεις brickαρισμενο τηλεφωνο..ειναι η ιδια διαδικασια που περιγραφεται εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372405 βαλε και τα δυο διπλα διπλα και υπομονετικα προχωρα

 

πήγα να βάλω την V5 έκανα recovery update !!!αλλά ποτέ δε ξαναμπήκε στο recovery! αλλά έτρεξα ένα πρόγραμμα που έλεγε bootloader και τώρα δεν έχω ούτε wifi !!!! μάλλον πιραξε το boot.img :(

Link to comment
Share on other sites

πήγα να βάλω την V5 έκανα recovery update !!!αλλά ποτέ δε ξαναμπήκε στο recovery! αλλά έτρεξα ένα πρόγραμμα που έλεγε bootloader και τώρα δεν έχω ούτε wifi !!!! μάλλον πιραξε το boot.img :(

 

Να τα παρουμε απο την αρχη. Δεν εχεις Recovery γιατι δεν εγινε σωστα η διαδικασια που εκανες.Ok

Αν εχεις θεμα με το boot.img δεν θα επρεπε να μπαινεις στη miui.Για να λες οτι εχεις wifi αρα μπαινει ? Οταν λεμε για boot.img συνηθως το κινητο δεν bootαρει.

Edited by jjonny
LG L3 E400 - Huawei u8800pro - Sony Xperia P - LG Nexus 4 E960
Link to comment
Share on other sites

@geokart εκανες αυτο
για να περασεις recovery αρχικα;δυστυχως πειραξες πραγματα που δεν ηξερες..οπως και να χει και να brickαρε η συσκευη, πραγμα που μου φαινεται περιεργο καθως μπουταρει κανονικα, οι οδηγοι που σου δωσαμε παραπανω θα σε βοηθησουν να το επαναφερεις..ενα βιντεακι στα γρηγορα βρηκα εδω

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

αυτο που εχω παρατηρησει στα δυο μαγαζια,σε αυτο που αναφερεις ειναι λιγο ποιο ακριβο απο το minideal αλλα εχει καλα δωρα.

δευτερο το μαγαζι που εβαλες εχει δυο εκδοσεις κινητου να παρεις την αγγλοκινεζικη που λενε τα παιδια ειναι και η official και την μουλτι.

αλλα οποια και να παρεις απο τι διαβαζω εδω φοραει την v4 εκδοση.

 

το minideal εχει ποιο χαμηλη τιμη λιγοτερα δωρα,αλλα εχει μονο μια εκδοση να επιλεξεις την μουλτι,αλλα στο δινει με την εκδοση v5.

τωρα δεν ξερω ποιο ειναι ποιο καλυτερο,εγω παντος οταν το παρω απο τα minideal θα το επιλεξω ετσι οπως ειναι ουτε να μου κανουν google play install ουτε root μιας που δεν ξερω απο αυτα.

 

το google play σιγα θα το κατεβασω και θα το κανω εγκατασταση απο μονος μου.

 

Εγω πήρα απο το ΤΟ2C την αγγλική έκδοση. Δεν ξέρω εαν ήταν η εκδοση 4 γιατι μ ετο που το ανοιξα σχεδον αναβαθμίστθηκε κατευθείαν στην τελευαια εκδοση 5.

Εννοειται οτι και η Αγγλική εκδοση υποστηρίζει Ελληνικά στα μηνυματα κλπ αλλα δεν έχει ελληνικά μενού. Η εγκατάσταση του Google Play ειναι απλή σχετικά χωρίς να χρειαζεται να εισαι ροοτ. Εξαρταται πόσο θελεις να ασχοληθείς ή οχι στην πορεία με το κινητό.

Η ευγένεια σου προσφέρει πολλά ... Μην τα χάνεις!
Link to comment
Share on other sites

Να τα παρουμε απο την αρχη. Δεν εχεις Recovery γιατι δεν εγινε σωστα η διαδικασια που εκανες.Ok

Αν εχεις θεμα με το boot.img δεν θα επρεπε να μπαινεις στη miui.Για να λες οτι εχεις wifi αρα μπαινει ? Οταν λεμε για boot.img συνηθως το κινητο δεν bootαρει.

 

Μα η διαδικασία ήταν ολόσωστη!!! Κατέβασα το unclemobile και του είπα να κάνει το recovery.img ( το αρχείο που μου είπες εσυ και ο bull ) ( το recovery.img δεν έπρεπε να το βάλω στην εσώτερικη μνήμη του κινητού?) ε και μετα δε ξαναμπηκε recovery!

δίαβασα ότι αφού δεν ένεργοποιήται το wifi εχει πιραχτεί κάτι στο boot.img

Edited by GEOKART
Link to comment
Share on other sites

@gsir

Ωραιο το tool αυτο. Δεν το ειχα δει εν δραση και σε βιντεακι :D

 

δίαβασα ότι αφού δεν ένεργοποιήται το wifi εχει πιραχτεί κάτι στο boot.img

 

Ναι σε περιπτωση που εχει να κανει με το κερνελ ειναι συνηθως αυτο και δεν νομιζω να εχει τετοιο προβλημα.

Ακολουθα τις συμβουλες των παιδιων αφου δεν μπορει να περαστει recovery με τους κλασσικους τροπους.

Edited by jjonny
LG L3 E400 - Huawei u8800pro - Sony Xperia P - LG Nexus 4 E960
Link to comment
Share on other sites

Αν ειχε πειραξει bootloader το κινητο δεν θα ανοιγε καν.

 

Αφου ανοιγει το κινητο, περασε και κανε install το mobile uncle tools και απο εκει κανε update το recovery που θες (αφου πρωτα το εχεις κατεβασει και βαλει στην καρτα). Αφου περασεις το recovery, κανε factory reset & wipe dalvic & cache και μετα ξαναπερασε κανονικα την rom που σε ενδιαφερει.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχε πειραξει bootloader το κινητο δεν θα ανοιγε καν.

 

Αφου ανοιγει το κινητο, περασε και κανε install το mobile uncle tools και απο εκει κανε update το recovery που θες (αφου πρωτα το εχεις κατεβασει και βαλει στην καρτα). Αφου περασεις το recovery, κανε factory reset & wipe dalvic & cache και μετα ξαναπερασε κανονικα την rom που σε ενδιαφερει.

 

μα αυτό κάνω αλλά δεν την περνάει τι γ@μ@ recovery καμοια!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...