Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα φιλοι..μετα την τελευταια αναβάθμιση στην greek miui.μέσω ΟΤΑ ανακάλυψα πως τα 2 προγράμματα GPS που Δούλευα δεν ανοίγουν καν. Το μεν I go για το λόγω οτι η ανάλυση της οθόνης είναι 720*1230.. Και δεν είναι συμβατο και στο tom tom μου βγάζει ενα μην οτι δεν μπορεί να συνδεθεί.. Κάποιος φίλος με το ίδιο πρόβλημα ; καμμία ιδέα ; ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Με τη miui στην αρχη κανεις κινησεις ενεργοποιησης, οπως internet, λογαριασμο Xiaomi account, επαναφορα backup (σε περίπτωση που) καθως και εργοποιηση καρτων sim (έχω την εντύπωση ότι το κανει αυτόματα ), μήπως κάτι παιζει με αυτο?

Δυστυχώς δεν ¨βλέπει" τη sim, άραγε φταίει το hardware;

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΟΙ ευχαριστώ αλλά έχω δοκιμάσει όλα τα παραπάνω και πολλά ακόμη, όπως αναζήτηση ενημέρωσης λογισμικού.

Η συσκευή συμπεριφέρεται από την πρώτη στιγμή σα να μην έχει εισαχθεί καμία sim ποτέ.

Επιπλέον ποτέ δεν έβγαλε μήνυμα του τύπου "εισάγετε sim", (αν και αυτό ίσως είναι φυσικό).

Θα ήμουν ευγνώμων σε κάποιον που έχει τη συσκευή αν κάνει ενεργοποίηση χωρίς sim και να μου πει

αν τότε του βγάζει τέτοιο μήνυμα...

Έχω λοιπόν μια συσκευή με τέλειο wi-fi, κάμερα, και όλα τα γύρω-γύρω εκτός από ό,τι σχετίζεται με κινητό τηλέφωνο...

Οποιαδήποτε ιδέα σας, ευπρόσδεκτη και ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

η κάρτες που βάζεις ζητάνε pin όλες ; (και δε σου βγάζει στο κινητό να βάλεις;) αν ναι

τότε βάλε τι κάρτα σε παλιό κινητό , απενεργοποίησε το να ζητάει πιν (τώρα που είναι αυτό , θέλει ψάξιμο, εξαρτάται από το παλιό κινητό) και μετά βάλτην στο νέο να δεις

Link to comment
Share on other sites

Να με συγχωρείτε που επανέρχομαι στο θέμα που με ταλαιπωρεί...

Συνοπτικά από την αρχή:

 

peter96 29/8/14 ΘΕΜΑ: Δεν εντοπίζει sim.

Καλησπέρα παιδιά!

Σήμερα άνοιξα το κουτί και έβαλα μπρος το red rice (dual sim). Δουλεύουν όλα εκτός από το... σπουδαιότερο: το δίκτυο κινητής!!! Δεν αναγνωρίζει τις sim, είτε βάλω μία είτε δύο, και μονίμως έχει ένα "x"στο επάνω μέρος της οθόνης στο εικονίδιο δικτύου. Όταν προσπαθώ να καλέσω αριθμό βγάζει: "Δεν υπάρχει SIM ή σφάλμα της SIM". Δοκίμασα με πολλές κάρτες που δουλεύουν σε άλλα κινητά κανονικά. Όταν το ανοίγω δεν ζητάει pin. Εκτός από το πρόβλημα sim, νομίζω ότι έχει και άλλο ένα θέμα στη φόρτιση, μάλλον φταίει ο φορτιστής που δεν κάνει καλή επαφή. Έχω παραλείψει κάτι; Μπορεί να

 

Οποιαδήποτε ιδέα σας, ευπρόσδεκτη και ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Μάλλον έχεις πρόβλημα με το ΙΜΕΙ της συσκευής. Επικοινωνήσεις με το κατάστημα που το αγόρασες;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν ¨βλέπει" τη sim, άραγε φταίει το hardware;

Όπως λέει κι ο φίλος δες στο:

about phone/status/imei information

αν έχεις IMEI.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, ποτέ δεν ζητάει pin γιατί απλώς δεν βλέπει τις κάρτες...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μάλλον έχεις πρόβλημα με το ΙΜΕΙ της συσκευής. Επικοινωνήσεις με το κατάστημα που το αγόρασες;

Είναι το πιο δύσκολο πράγμα:

Η συσκευή, μου ήρθε ταχυδρομικώς από την Κίνα!

Θα μου πείτε, πήγαινες γυρεύοντας!

Ευχαριστώ πάντως.

Edited by peter96
διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

Mην το ξεγραφεις, γινεται ανακτηση ΙΜΕΙ και το καταστημα μπορει να σου πει τον τροπο, απλως στειλε email

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Mην το ξεγραφεις, γινεται ανακτηση ΙΜΕΙ και το καταστημα μπορει να σου πει τον τροπο, απλως στειλε email

Δεν έχω καμία ένδειξη ότι θέλει ΙΜΕΙ.

Όλα λειτουργούν (wi-fi, εφαρμογές, κάμερα...) εκτός από την κινητή.

Ανοίγει αλλά δεν βλέπει sim, ποτέ δεν ζητάει pin ούτε αναζητάει δίκτυο.

Έστω ότι θέλει ΙΜΕΙ, που το βαζουμε αυτό;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Eιναι καποιο αρχειο που τροποποιεις, αλλα δε θυμαμαι τη διαδικασια, υπαρχει σε καποιες σελιδες προς την αρχη.. δεν ξερω μηπως γινεται και απο Mobile Uncle Tools..

 

 

Eγω τωρα εχω ενα αλλο θεμα, περασα την 4.8.30, αλλα σε συνδεση με υπολογιστη δεν το βλεπει καθολου, ουτε στον"αποθηκευτικο χωρο" με αφηνει να επιλεξεω "προεπιλεγμενς τυπος συνδεσης USB".. Eιναι τπτ απο τις "επιλογες για προγραμματιστες"?

 

Edit: με restart πάνω στον υπολογιστή εφτιαξε, για να δουμε..

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει κι ο φίλος δες στο:

about phone/status/imei information

αν έχεις IMEI.

Πρέπει να έχεις δίκιο, δίνει IMEI slot1/2/3/4 = άγνωστο αλλά δεν με αφήνει να γράψω κάτι.

Θα το ψάξω όμως, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις δίκιο, δίνει IMEI slot1/2/3/4 = άγνωστο αλλά δεν με αφήνει να γράψω κάτι.

Θα το ψάξω όμως, ευχαριστώ.

 

δεν μπορείς να γράψεις , επικοινώνησε με την σελίδα που το πήρες να σου πει

αν δε βγάλεις άκρη κάνε αυτό (καλά εγώ κατευθείαν έκανα το παρακάτω :) γιατί είχε χαθεί στο άσχετο το imei)

 

http://xiaomi.eu/community/threads/restore-stock-firmware-and-lost-imei-baseband-by-spflash-tool.23188/

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις δίκιο, δίνει IMEI slot1/2/3/4 = άγνωστο αλλά δεν με αφήνει να γράψω κάτι.

Θα το ψάξω όμως, ευχαριστώ.

 

Μην αγχώνεσαι είναι καθαρά τα imei , ακολούθησε τη διαδικασία του βίντεο

αλλά το δίχνει με ενα λάθος, για το imei 1 θα βάλεις AT +EGMR=1,7,"IMEI_1" και για το 2 AT+EGMR=1,10"IMEI2" .

υγ. για να μπεις στο recovery κατεβασε απο το playstore το uncle tools.



Link to comment
Share on other sites

Όχι, ποτέ δεν ζητάει pin γιατί απλώς δεν βλέπει τις κάρτες...

Είναι το πιο δύσκολο πράγμα:

Η συσκευή, μου ήρθε ταχυδρομικώς από την Κίνα!

Θα μου πείτε, πήγαινες γυρεύοντας!

Ευχαριστώ πάντως.

Η συσκευή ήρθε σε όλους μας με ταχυδρομείο. Επικοινώνησε με το κατάστημα και θα σου δώσουν οδηγίες. Το ιμει νομίζω το γράφει και στη συσκευασία του τηλεφώνου. Δε το χρειάστηκα ευτυχώς Αλλά υπάρχουν κι άλλοι με το ίδιο θέμα που διορθώθηκε. Περισσότερη βοήθεια θα βρεις στο miui.gr

Link to comment
Share on other sites

Πηρα μια καρτα 64αρα, το file system το αφηνω ως εχει (exFAT) ή το αλλαζω?

Πως κανω duplicate την παλια καρτα, να βαλω καποιο προγραμμα διαχειρισης δισκων στο pc?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προσπαθω να βαλω την παρακατω Rom http://en.miui.com/thread-13092-1-1.html εβαλα twrp εκανα wipe τα παντα εκτος της sd και μετα παω να κανω εγκατασταση την Ρομ...Κατεβασα το αρχειο 4.8.27 FULL .Αφου λοιπον το εγκαθηστω και κανει restart κολαει στο λευκο MI logo. Υστερα φλασσαρα και το HM1SG-boot-fix.zip αλλα τιποτα. Καμια ιδεα τι φτεει ? Ευχαριστω πολυυ!
Link to comment
Share on other sites

Φταιει οπως ειπαμε και παραπανω οτι η 4.8.27 κολλαει. Θελει να βαλεις την full 4.8.22 και μετα να κανεις update σε 4.8.27 (και μετα σε 4.8.30)

 

Ή μπορεις να βαλεις CWM recovery και να μας πεις και μας αν μπαινει απο κει..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση.Συγνωμη που δεν κοιταξα παραπανω αλλα ανγωθηκα και εγραψα αμεσως ποστ.Να σαι καλα!! :D
Link to comment
Share on other sites

Πηρα μια καρτα 64αρα, το file system το αφηνω ως εχει (exFAT) ή το αλλαζω?

Πως κανω duplicate την παλια καρτα, να βαλω καποιο προγραμμα διαχειρισης δισκων στο pc?

απ' όσο γνωρίζω το android γενικά δεν υποστηρίζει το exFAT. Η ασφαλής λύση είναι το format σε FAT32.Δες και εδώ:

http://teamw.in/exFAT

έχω αλλάξει πολλές φορές κάρτα αντιγράφοντας απλά ΟΛΑ τα αρχεία της παλιάς στην καινούργια (σε κάποιον υπολογιστή),χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα... Απο το να κανει καμια πλακα και να μη γραφει σε recovery, καλυτερα FAT32 και θα προσέχουμε τα μεγαλα αρχεια

 

Ωχ τα windows μονο NTFS το κανουν

Aυτο δειχνει να λυνει το προβλημα

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ τα windows μονο NTFS το κανουν

Aυτο δειχνει να λυνει το προβλημα

καλύτερα με το SD Formatter:

https://www.sdcard.org/downloads/formatter_4/

Link to comment
Share on other sites

Φταιει οπως ειπαμε και παραπανω οτι η 4.8.27 κολλαει. Θελει να βαλεις την full 4.8.22 και μετα να κανεις update σε 4.8.27 (και μετα σε 4.8.30)

 

Ή μπορεις να βαλεις CWM recovery και να μας πεις και μας αν μπαινει απο κει..

επειδη αρκετοι χρησιμοποιητε αυτη τη ρομ , μπορει καποιος να μου πει τι πλεονεκτηματα εχει σε σχεση με τη ελληνικη gtv?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ξέρει κανεις κάποια λύση για το θέμα μου???(όταν μετακινώ τις εφαρμογές με (το sdmove ) και κάνω επανεκκίνηση να μην χάνονται η εφαρμογές???
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ξέρει κανεις κάποια λύση για το θέμα μου???(όταν μετακινώ τις εφαρμογές με (το sdmove ) και κάνω επανεκκίνηση να μην χάνονται η εφαρμογές???

 

Βρε εσυ μαν γιατι δεν βαζεις το link2sd εμενσ με εχει βολεψει τρελα κανω ανσβσθμιση περναω καινουργια ρομ οι εφαρμογες μου δεν χανετε καμια.

Εγω παντος ουτε την ultimate βαζω που διαβαζω τωρα τελευταια για να περασεις την τελευταια ρομ πρεπει να κανεις αλχημιες,ουτε ψιλοεμπιστευομε την gtv γιατι ποθ διαβαζω και εκει εχουν προβληματα.

 

Εγω βσζω την μουλτι που κατεβαζω απο το ξενο φορουμ xiaomi,καθε φορα κανω αναβαθμιση ρομ,ποτε μα ποτε κανενα προβλημα δεν εχει παρουσιαστει σε εγκαυαδταση ρομ

Link to comment
Share on other sites

.Αφου λοιπον το εγκαθηστω και κανει restart κολαει στο λευκο MI logo. Υστερα φλασσαρα και το HM1SG-boot-fix.zip αλλα τιποτα. Καμια ιδεα τι φτεει ? Ευχαριστω πολυυ!

 

Δεν είναι άσχημη ιδέα να διαβάζεις τι κάνει το κάθε αρχείο που κατεβάζεις ΠΡΙΝ το εγκαταστήσεις. Το συγκεκριμένο αφορά στις συσκευές που προορίζονται για τη Σιγκαμπούρη, εκτός και αν αγόρασες τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα με το SD Formatter:

https://www.sdcard.org/downloads/formatter_4/

Δεν εχει επιλογη για file system, κανει απλως format..

Εντωμεταξει και το αλλο που βρηκα εκανε format σε ενα φλασακι, οχι ομως στην καρτα που θελω..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...