Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λογικά όμως όσο δουλεύεις το 3g mobile internet στην μία κάρτα η άλλη θα είναι απενεργοποιημένη και θα είναι εκτός δικτύου ή κάνω λάθος?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λογικά όμως όσο δουλεύεις το 3g mobile internet στην μία κάρτα η άλλη θα είναι απενεργοποιημένη και θα είναι εκτός δικτύου ή κάνω λάθος?

 

κάνεις λάθος :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι,μπορείς.Επιλέγεις εύκολα από τις ρυθμίσεις σε ποια SIM θα ενεργοποιήσεις τα DATA.

Απλά,όπως και στα περισσότερα δίκαρτα,3G μπορείς να έχεις μόνο στην μία θέση(SIM1)

Βέβαια,υπάρχουν custom ROMS που δίνουν την δυνατότητα 3G και στις δύο θέσεις.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι μην ξεφύγω με τις χρεώσεις καθότι έχω ένα συγκεκριμένο επαγγελματικό πακέτο ομιλίας που το θέλω μόνο για κλήσεις και στην άλλη θήκη σκέφτομαι να έχω κάρτα σαν αυτές της wind με 5€-500Md για χρήση internet αποκλειστικά και μόνο.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι λιγο ασχετος..θελω να κανω root το κινητο μου..πως γινεται αυτο βημα βημα ?ευχαριστω

 

εδω εισαι ακολουθα τον οδηγο βημα προς βημα.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5186362#post5186362

Link to comment
Share on other sites

Σε ορισμένες επαφές δεν μου βγάζει το όνομα στα μηνύματα, μόνο τον αριθμό. Εν τω μεταξύ σε όλες τις επαφές έχω μπροστά το πρόθεμα +30. Τι μπορεί να φταίει;
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

εδω εισαι ακολουθα τον οδηγο βημα προς βημα.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5186362#post5186362

 

φιλαρακι περασα το recovery...μπηκα στο mobileuncle και προσπαθωντας να κανω το update επιλεγοντας το recovery που περασα μου γραφει root your android first..δεν με αφηνει

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Είμαι κάτοχος κι εγώ του Xiaomi Redmi και κατα τις κλήσεις όταν μιλάει ο συνομιλητής μου, το ακουστικό είναι σαν να παίζει τέρμα και κάνει ένα περίεργο ήχο ένα "τσικ" πως κανουν καμιά φορά τα ηχεία του αυτοκινήτου όταν τα ζορίζουμε?

 

Έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα?

έχω το MTKengineering αλλά δεν μπορώ να φτιάξω κάτι!

Link to comment
Share on other sites

στα δικαιωματα root δεν με αφηνει να το επιλεξω..τι πρεπει να κανω?

 

μισο μεσω recovery εκανες εγκατασταση το root?που ηταν με ζιπακι?

αφου κανει εγκατασταση αυτο πας κεντρο ασφαλειας καπου εχει δημιουργηθει ενα εικονιδιο πρασινο που γραφει miui permisions πατας αυτο καπου μετα γραφει root πατας εκει γυρω στις 6 φορες πανω και ξεκλειδωνει αυτο και ετσι πλεον εισαι ροοτ.

απο τι θυμαμε αυτα ειναι τα βηματα,αλλα αμα ακολουθησες τον οδηγο που δινει οδηγιες ο φιλος δεν θα αντιμετωπισεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι μην ξεφύγω με τις χρεώσεις καθότι έχω ένα συγκεκριμένο επαγγελματικό πακέτο ομιλίας που το θέλω μόνο για κλήσεις και στην άλλη θήκη σκέφτομαι να έχω κάρτα σαν αυτές της wind με 5€-500Md για χρήση internet αποκλειστικά και μόνο.

 

Ακριβώς αυτό κάνω και εγώ φίλε μου χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Θα καλυφθείς απόλυτα. Ορίζεις εσύ, ποιά sim θέλεις να τρέχει τα δεδομένα. Κατά βούληση τα κλείνεις ή και απενεργοποιείς την αντίστοιχη sim. Η πληροφόρηση για τη χρήση των δεδομένων γίνεται τόσο από τον μετρητή της συσκευής όσο και από εφαρμογή της εταιρίας που διατίθεται στο google play. Όλα εξαιρετικά εύχρηστα.

Demis
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!εχεις καποιος τους drivers για win7 γιατι με την 13 σε εναν φιλο μου δεν του ανοιγει την sd καν..συνδεεται λεει hm1 phone αλλα δεν του ανοιγει την sd ουτε το phone storage
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια, στο τηλέφωνο αυτό γινεται να κανεις εναλλαγή απο ποια sim θα τραβάει 3G; Μέχρι κάποια στιγμή δεν υπήρχε Rom που να το υποστηρίζει, σωστά;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια, στο τηλέφωνο αυτό γινεται να κανεις εναλλαγή απο ποια sim θα τραβάει 3G; Μέχρι κάποια στιγμή δεν υπήρχε Rom που να το υποστηρίζει, σωστά;

 

3g μονο στην πρωτη θυρα μπορει να παιξει.

στην 2 δεν υποστηριζει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια, στο τηλέφωνο αυτό γινεται να κανεις εναλλαγή απο ποια sim θα τραβάει 3G; Μέχρι κάποια στιγμή δεν υπήρχε Rom που να το υποστηρίζει, σωστά;

 

Εγω εχω wind στην θυρα που γραφει 3G-WCDMA και Voda στην αλλη θυρα την "2G"

Φοραω την multi v5 rooted 4.2.2 HM2013023 αν αυτο λεει κατι

To 3G το εναλλασω μεσα απο τις ρυθμισεις: Κινητα δικτυα --> data connection.

Μου δουλευει κανονικα και στις 2 χωρις να χρειαζεται να αλλαζω καρτες απο πισω.

Αυτη τη στιγμη παιζω 3G απο τη Voda που την εχω στην θεση 2G

 

Επισης εχω διαβασει οτι κανει το ιδιο και η λεγομενη Ultimate Rom αυτη που εχει το προβλημα με τον ηχο στη καταγραφη video

Edited by matzos
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!εχεις καποιος τους drivers για win7 γιατι με την 13 σε εναν φιλο μου δεν του ανοιγει την sd καν..συνδεεται λεει hm1 phone αλλα δεν του ανοιγει την sd ουτε το phone storage

όπως έγραψα λίγο πριν:

"στην JHBCNBA13.0 έχει αφαιρεθεί η λειτουργία USB storage,και έχουν μείνει οι MTP και

PTP.Για να την επαναφέρεις(μαζί με το Charge only) δες το παρακάτω:

http://xiaomi.eu/community...able-13.23968/

εγώ πάντως το έκανα πιο απλά με το Qcustomshortcut,το εγκαθιστάς,και στο package βάζεις:com.android.settings ενώ στο class:com.android.settings.UsbSettings"

δοκίμασε λοιπόν με USB storage.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια, στο τηλέφωνο αυτό γινεται να κανεις εναλλαγή απο ποια sim θα τραβάει 3G; Μέχρι κάποια στιγμή δεν υπήρχε Rom που να το υποστηρίζει, σωστά;

 

MIUI Ultimate http://en.miui.com/thread-13092-1-1.html

Αυτη εδω το υποστηριζει σαν ρυθμιση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 63 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγω εχω wind στην θυρα που γραφει 3G-WCDMA και Voda στην αλλη θυρα την "2G"

Φοραω την multi v5 rooted 4.2.2 HM2013023 αν αυτο λεει κατι

To 3G το εναλλασω μεσα απο τις ρυθμισεις: Κινητα δικτυα --> data connection.

Μου δουλευει κανονικα και στις 2 χωρις να χρειαζεται να αλλαζω καρτες απο πισω.

Αυτη τη στιγμη παιζω 3G απο τη Voda που την εχω στην θεση 2G

 

Επισης εχω διαβασει οτι κανει το ιδιο και η λεγομενη Ultimate Rom αυτη που εχει το προβλημα με τον ηχο στη καταγραφη video

Στο ποστ εχει ενα patchaki για το προβλημα με το βιντεο που λες που λογικα το φτιαχνει, απλα εμενα η ROΜ αυτη μου εκανε κατι τρελα με την μπαταρια δεν ξερω, ειχα 86% μια ωρα αφου το εβγαζα απο την φορτιση ο.Ο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Είμαι κάτοχος κι εγώ του Xiaomi Redmi και κατα τις κλήσεις όταν μιλάει ο συνομιλητής μου, το ακουστικό είναι σαν να παίζει τέρμα και κάνει ένα περίεργο ήχο ένα "τσικ" πως κανουν καμιά φορά τα ηχεία του αυτοκινήτου όταν τα ζορίζουμε?

 

Έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα?

έχω το MTKengineering αλλά δεν μπορώ να φτιάξω κάτι!

 

απο που εχεις κανει την αγορα?και γω το ιδιο προβλημα .υπαρχει καποια ρυθμιση μεσω mobileuncletools στο audio η κατι αλλο απο τα settings?:blink:

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μια ερώτηση.

Μπαινω απο τον file explorer->βρίσκω το δικτυό μου->μπαίνω στο σκληρό του PC και προσπαθώ να παίξω ενα μικρό videaki μεσω wifi αλλα μου λεέι unable.

Ξέρετε γιατί;

Ηράκλειο
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μια ερώτηση.

Μπαινω απο τον file explorer->βρίσκω το δικτυό μου->μπαίνω στο σκληρό του PC και προσπαθώ να παίξω ενα μικρό videaki μεσω wifi αλλα μου λεέι unable.

Ξέρετε γιατί;

υποθέτω ότι εννοείς τον default file explorer,που απ'ότι είδα κι εγώ έχει πρόβλημα στο δίκτυο.Δεν υπάρχει κανένας λόγος να τον χρησιμοποιείς,όταν υπάρχουν εξαιρετικοί,πλήρεις και free όπως ο ES explorer π.χ(προσωπικά προτιμώ την paid έκδοση του FX)

Link to comment
Share on other sites

υποθέτω ότι εννοείς τον default file explorer,που απ'ότι είδα κι εγώ έχει πρόβλημα στο δίκτυο.Δεν υπάρχει κανένας λόγος να τον χρησιμοποιείς,όταν υπάρχουν εξαιρετικοί,πλήρεις και free όπως ο ES explorer π.χ(προσωπικά προτιμώ την paid έκδοση του FX)

 

Καλημέρα,

 

Σε ευχαριστώ:)

Ηράκλειο
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους ... Παρήγγειλα για λογαριασμό φίλου από το to2c το εν λόγω κινητό αλλά όταν προσπαθώ να κάνω ενημέρωση εφαρμογών ή εγκατάσταση εφαρμογών μέσω 3g αρνείται πεισματικά , δείχνει την μπάρα να φορτώνει αλλά δεν κάνει τίποτα. Η rom που φοράει είναι multilanguage με root την οποία είχε περάσει υποθέτω η to2c. Υπάρχει κάποια λύση;

Κ κάτι τελευταίο τώρα που είναι root μπορώ να του περάσω κάποια σταθερή ρομ εύκολα; και αν ναι ποιά προτείνεται;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους ... Παρήγγειλα για λογαριασμό φίλου από το to2c το εν λόγω κινητό αλλά όταν προσπαθώ να κάνω ενημέρωση εφαρμογών ή εγκατάσταση εφαρμογών μέσω 3g αρνείται πεισματικά , δείχνει την μπάρα να φορτώνει αλλά δεν κάνει τίποτα. Η rom που φοράει είναι multilanguage με root την οποία είχε περάσει υποθέτω η to2c. Υπάρχει κάποια λύση;

Κ κάτι τελευταίο τώρα που είναι root μπορώ να του περάσω κάποια σταθερή ρομ εύκολα; και αν ναι ποιά προτείνεται;

Ευχαριστώ

βρες στον φάκελο system το download και στα settings άλλαξε το data usage.

τελευταία ROM είναι η v.13

Link to comment
Share on other sites

απο που εχεις κανει την αγορα?και γω το ιδιο προβλημα .υπαρχει καποια ρυθμιση μεσω mobileuncletools στο audio η κατι αλλο απο τα settings?:blink:

 

 

Από minideal.... Δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει...! Να φταίει το hardware ή είναι θέμα λογισμικού και κάποιας ρύθμισης?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...