Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είναι αφύσικο, δέμα με Sweden Post να κάνει 35-40 μέρες για να φτάσει!

Αν νοιώθεις ανασφαλεια (και είσαι κοντά στις 45 μερες από την παραγγελία/πληρωμή) ανοιξε dispute δια παν ενδεχόμενο και το κλείνεις οταν με το καλό παραλάβεις...

 

ωραια το καταφερα ανοιξα dispute γιατι ημουν στις 40ημερες!στις 4/4 εγινει η παραγγελεια.

μονο μια ερωτηση αμα ερθει το πακετο στο pay pal πως το κλεινεις?μονο αυτο δεν βρηκα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε ολους!

Θα ήθελα να παρακαλέσω θερμά!

οποίο μέλος του φόρουμ έχει την ευγενή καλοσύνη να με βοηθήσει να αναβαθμίσω το ρυζάκι μου…. Έχει MIUI JHBCNAL25.0 multi , θα προτιμούσα να το κάνω ν5 English – china για να λαμβάνω κανονικά τις ενημερώσεις. Και να μην ασχοληθώ … ξανά, Η έστω να περάσω τα multI v5 ..

Προσπάθησα αρκετές φόρες από τους οδηγούς να το αναβαθμίσω σε v5 multi, κατέβασα ότι χρειαζόταν αλλά δυστυχώς δεν! τα κατάφερα….. κάποια στιγμή μου βγήκαν κάτι κινέζικα γράμματα , το κινητό δεν υπάκουε και δεν έκλεινε, και αφού με έκοψε κρύος ιδρώτας…. , τελικά αφαίρεσα τη μπαταρία… , ευτυχώς επαναλειτούργησε κανονικά! και δε το ξανά πείραξα…

Οπότε παρακαλώ όποιος μπορεί και θέλει ας μου στείλει Π.Μ.

για να μου δώσει τη πολύτιμη βοήθεια του.

.Είτε από κοντά να βρεθούμε « μένω Αθήνα»

Είτε από skype μέσω κάμερας ,αν είμαστε μακριά .

ελπίζω να βρεθεί κάποιος να με βοηθήσει Ευχαριστώ!

 

Η JHBCNAL25.0 multi που έχεις είναι η multI v5, για την ακρίβεια η προτελευταία ενημέρωση. Η τελευταία είναι η JHBCNBA13.0. βγήκε τον Μάρτιο

 

Με την προϋπόθεση ότι είσαι ροοτ για αρχή βάλε από το playstore το Mobileuncle Tools.

Κατέβασε από http://en.miui.com/thread-13092-1-1.html το "WCDMA:HM1W-TWRP-2.5.0.0-stas2z.zip" αποσυμπίεσε το και βάλε το recovery.img στην SD

Με το Mobileuncle Tools πήγαινε εκει που λέει recovery update και επέλεξε το αρχείο στην SD

Τώρα έχεις για recovery το TWRP που είναι στα αγγλικά και με οθόνη αφής.

Βάλε στην SD το 1) https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/EntryFile/6220-miuiandroid-multi-HM2013023-WCDMA-JHBCNBA13-0-jb-4-2-zip-WCDMA/

το 2) http://celogeek.miuiandroid.com/gapps/miuiandroid_gapps-4.2.2-small_signed-8012.zip

και 3) http://en.miui.com/thread-17437-1-1.html το root-stable.zip

 

Πάλι με το Mobileuncle Tools πάτα στο reboot into recovery και από το recovery επιλέγεις install και το πρώτο αρχείο

Μετά την εγκατάσταση της ρομ επανεκκίνηση το κλείνεις και μετά μπαίνεις ξανά recovery πατόντας συγχρόνως power button και volume - (το κάτω)

Install το δεύτερο ξανά reboot σε recovery και install το τρίτο

 

 

Ή αντί για τα τρία τελευταία μπορείς να βάλεις την ελληνική έκδοση της 13.0 https://xiaomi-miui.gr/wp-content/uploads/2014/05/xiaomi-miui-hellas_GTV-3.1a-4.2.2_HM2013023_JHBCNBA13.0.zip που είναι ήδη ροοτ και έχει το TWRP για recovery

Edited by nico4gr
Link to comment
Share on other sites

Η JHBCNAL25.0 multi που έχεις είναι η multI v5, για την ακρίβεια η προτελευταία ενημέρωση. Η τελευταία είναι η JHBCNBA13.0. βγήκε τον Μάρτιο

 

Με την προϋπόθεση ότι είσαι ροοτ για αρχή βάλε από το playstore το Mobileuncle Tools.

Κατέβασε από http://en.miui.com/thread-13092-1-1.html το "WCDMA:HM1W-TWRP-2.5.0.0-stas2z.zip" αποσυμπίεσε το και βάλε το recovery.img στην SD

Με το Mobileuncle Tools πήγαινε εκει που λέει recovery update και επέλεξε το αρχείο στην SD

Τώρα έχεις για recovery το TWRP που είναι στα αγγλικά και με οθόνη αφής.

Βάλε στην SD το 1) https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/EntryFile/6220-miuiandroid-multi-HM2013023-WCDMA-JHBCNBA13-0-jb-4-2-zip-WCDMA/

το 2) http://celogeek.miuiandroid.com/gapps/miuiandroid_gapps-4.2.2-small_signed-8012.zip

και 3) http://en.miui.com/thread-17437-1-1.html το root-stable.zip

 

Πάλι με το Mobileuncle Tools πάτα στο reboot into recovery και από το recovery επιλέγεις install και το πρώτο αρχείο

Μετά την εγκατάσταση της ρομ επανεκκίνηση το κλείνεις και μετά μπαίνεις ξανά recovery πατόντας συγχρόνως power button και volume - (το κάτω)

Install το δεύτερο ξανά reboot σε recovery και install το τρίτο

 

 

Ή αντί για τα τρία τελευταία μπορείς να βάλεις την ελληνική έκδοση της 13.0 https://xiaomi-miui.gr/wp-content/uploads/2014/05/xiaomi-miui-hellas_GTV-3.1a-4.2.2_HM2013023_JHBCNBA13.0.zip που είναι ήδη ροοτ και έχει το TWRP για recovery

 

απο περιεργεια το δευτερο λινκ που εχεις βαλει τι ειναι?και τι κανει?

Link to comment
Share on other sites

niko4gr να σαι καλα!!!

τελικά ακολούθησα τη δεύτερη μέθοδο που μου αναφέρεις και τα κατάφερα επιτέλους!! να κανω την αναβαθμίσιμη σε 13.0

μεχρι στιγμής εχω παρατηρήσει στην ηχογράφηση λεει το τηλέφωνο σας ειναι σε σιγανση... και με δυσκολία ακουω αυτα που ηχογραφώ απο το εξωτερικό ηχείο.... ,πιστεύω απο εδώ και πέρα να ειναι θέματα ρυθμίσεων αυτα και με λιγο ψάξιμο να λυθούν,

επίσης κάποιες ελαφρές διαφοροποιήσεις.. μακάρι να πανε ολα καλα... και να μην παρουσιαστεί καμια δυσλειτουργία

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ !!!!

ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΟΥ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ!

Edited by anastasis_
Link to comment
Share on other sites

gapps = google apps (play store κλπ κλπ)

 

Ωραίος,ευχαριστώ πολύ άντε σιγά σιγά να μαθαίνω τις ορολογιες.

Κάτι άλλο στο pay pal που εκανα dispute να κάνω ταυτόχρονα και claim; τώρα είμαι στις 41ημερες.

 

Εχθες εκανα μονο dispute.αμα κάνω claim δίνει 20ημερες περιθώριο; και αμα ερθει το πακέτο πριν τις 20ημερες που δίνει μπορεί να το ακυρωσω;

Edited by saouron35
Link to comment
Share on other sites

Μην κάνεις claim ακόμη. Έχεις 20 μέρες από τη στιγμή που έκανες dispute να λύσεις το πρόβλημα συζητώντας μέσω PayPal με τον πωλητή, αν σε αυτό το διάστημα δε λυθεί, με το claim απαιτείς επιστροφή χρημάτων με διαιτητή το paypal.
Link to comment
Share on other sites

Μην κάνεις claim ακόμη. Έχεις 20 μέρες από τη στιγμή που έκανες dispute να λύσεις το πρόβλημα συζητώντας μέσω PayPal με τον πωλητή, αν σε αυτό το διάστημα δε λυθεί, με το claim απαιτείς επιστροφή χρημάτων με διαιτητή το paypal.

 

α μαλιστα.

εχθες εκανα dispute,αρα οταν κανω αυτο εχω τις 20ημερες?μαλιστα καταλαβα.εγω τους εστηλα εμαιλ κιολας να δω τι απαντησεις θα μου δωσουν.

Link to comment
Share on other sites

Ενω εχω κλειστά τα δεδομένα, πανω στην μπάρα συνεχίζει να έχει το 3G. Σας το κάνει κι εσας αυτό;

 

Δεν είμαι ειδικός, κάθε άλλο μάλιστα αλλά μήπως η ένδειξη αυτή είναι απλά ότι στο σημείο υπάρχει κάλυψη και όχι ότι γίνεται μεταφορά δεδομένων; Και εγώ σε μια αρχαιολογία που έχω το 3g είναι μονίμως αναμένο όταν είμαι σε δίκτυο χωρίς αυτό να σημαίνει πως γίνεται μεταφορά δεδομένων.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ειδικός, κάθε άλλο μάλιστα αλλά μήπως η ένδειξη αυτή είναι απλά ότι στο σημείο υπάρχει κάλυψη και όχι ότι γίνεται μεταφορά δεδομένων; Και εγώ σε μια αρχαιολογία που έχω το 3g είναι μονίμως αναμένο όταν είμαι σε δίκτυο χωρίς αυτό να σημαίνει πως γίνεται μεταφορά δεδομένων.

Τι να πω, δεν ξέρω, ισως.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Ενω εχω κλειστά τα δεδομένα, πανω στην μπάρα συνεχίζει να έχει το 3G. Σας το κάνει κι εσας αυτό;

 

κατσε βρε εσυ αλο το 3g και αλο τα δεδομενα.

και εγω εχω το 3g αλλα εχω κλειστα τα δεδομενα και τα ενεργοποιω οποτε θελω ιντερνετ.

μην το μπερδευεις το ενα με το αλλο.στα δεδομενα οταν εχεις ενεργοποιημενα και εχεις 2g εχει απο πανω το e οταν εχεις 3g δυκτιο επιλεξει και εχεις παλι ενεργοποιημενα τα δεδομενα εχει το h απο τι θυμαμε σαν συμβολο και το 3g.

οταν απενεργοποιηεις τα δεδομενα το 3g παραμενει γιατι εχεις επιλεξει τετοιο δυκτιο.

 

εγω γενικα δεν το προτιμω βαζω σχεδον συνεχεια δυκτιο 2g το αλλο ρουφαει μπαταρια αρκετη.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή έκανες ότι έκανες χωρίς να ξέρεις γιατί το έκανες;:confused: τελοσπαντων..τωρα που εισαι ρουτ, μπορεις να κανεις ενοποιηση αποθηκευτικου χώρου για να μεγαλώσεις το διαθεσιμο χωρο της συσκευης, να εγκαταστήσεις καποια εργαλεία οπως το wsm tools για παραμετροποιηση της συσκευης, μπορεις να παρεις backup της ρομ σου και να την εχεις καβατζα και σε περιπτωση που συμβει κατι να την επαναφέρεις και πολλα αλλα που σου προσφέρει το ρουτ!

 

κάποιος απλός οδηγός για ενοποίηση χώρου. είμαι root με multi και έχω δοκιμάσει κάποιες εφαρμογές για μεταφορά εφαρμογών στην sd αλλά τίποτα. Η κάποιος οδηγός για partition, αν γίνεται βέβαια δουλειά με αυτό

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

κάποιος απλός οδηγός για ενοποίηση χώρου. είμαι root με multi και έχω δοκιμάσει κάποιες εφαρμογές για μεταφορά εφαρμογών στην sd αλλά τίποτα. Η κάποιος οδηγός για partition, αν γίνεται βέβαια δουλειά με αυτό

 

ειχα βαλει εγω για παρτισιον με το προγραμμα link2sd

Link to comment
Share on other sites

ειχα βαλει εγω για παρτισιον με το προγραμμα link2sd

 

και δουλεύει κανονικα; αν το βρεις στείλτε μου με pm

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

και δουλεύει κανονικα; αν το βρεις στείλτε μου με pm

 

απο τι βλεπω ναι δουλευει κανονικα οι εφαρμογες πανε στο παρτισιον που εχω φτιαξει δεν βλεπω να τρωει την εσωτερικη μνημη του τηλεφωνου.

Link to comment
Share on other sites

και δουλεύει κανονικα; αν το βρεις στείλτε μου με pm

 

Εντάξει. Το βρήκα. #3826

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

παιδες ικανοποιημενοι απο το κινητο?

η μπαταρια ποσο κραταει με μεση χρηση?

 

sar ξερουμε?

Πολυ ικανοποιημενοι.

Η μπαταρια με βγαζει ανετα μια μερα, αλλα αυτο ειναι σχετικο, αναλογα τι χρηση κανει ο καθενας.

Για sar δεν γνωριζω.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ στη μια κάρτα να έχω κλειστά τα δεδομένα και να την έχω μόνο για κλήσεις και στην άλλη να τα έχω ανοιχτά και να συνδέομαι όποτε θέλω; Πως συνδέομαι; όταν θέλω internet με ρωτάει να επιλέξω από ποια κάρτα θα συνδεθώ ή γίνεται αυτόματα η σύνδεση από την κάρτα που έχω τα δεδομένα ανοιχτά;
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

παιδες ικανοποιημενοι απο το κινητο?

η μπαταρια ποσο κραταει με μεση χρηση?

 

sar ξερουμε?

 

με αρκετο 3g μεσα στη μερα συνεχομενη μουσικη,λιγο κλήσεις και χαζεμα στο ιντερνετ και 70% φωτεινοτητα βγαζει τη μερα και ισως να μεινει και κανα 15-20% για την επομενη μερα

 

με μια μεση χρηση πιστευω ανετα κραταει 2 μερες

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η μουλτι v13 έχει διάφορες απο την προτελευταία που έχω;v5.0 είμαι ευχαριστημένος,αλλά αμα η πρωτη έχει σημαντικές διάφορες,βελτιώσεις να την περάσω αμα είναι.

 

Αλλιώς μπορεί να περιμένω λογικά κάποια στιγμη δεν θα πάμε σε 4.3;όλοι τώρα έχουμε 4.2.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ στη μια κάρτα να έχω κλειστά τα δεδομένα και να την έχω μόνο για κλήσεις και στην άλλη να τα έχω ανοιχτά και να συνδέομαι όποτε θέλω; Πως συνδέομαι; όταν θέλω internet με ρωτάει να επιλέξω από ποια κάρτα θα συνδεθώ ή γίνεται αυτόματα η σύνδεση από την κάρτα που έχω τα δεδομένα ανοιχτά;

 

Όποιος μπορεί ας απαντήσει στο παραπάνω ερώτημά μου γιατί από την απάντηση θα εξαρτηθεί η αγορά του.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Όποιος μπορεί ας απαντήσει στο παραπάνω ερώτημά μου γιατί από την απάντηση θα εξαρτηθεί η αγορά του.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ναι,μπορείς.Επιλέγεις εύκολα από τις ρυθμίσεις σε ποια SIM θα ενεργοποιήσεις τα DATA.

Απλά,όπως και στα περισσότερα δίκαρτα,3G μπορείς να έχεις μόνο στην μία θέση(SIM1)

Βέβαια,υπάρχουν custom ROMS που δίνουν την δυνατότητα 3G και στις δύο θέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...