Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση startos 21 ειχα ενα lenovo s650 (πολυ καλο σταθερο ,καλη ποιοτητα κατασκευης ελαφρυ,οχι ρουταρισμενο )πιστευεις οτι το red rice ειναι αναλογο σε ποιοτητα και λειτουργια?Μπορεισ να το ρουταρεις ευκολα καθε φορα με το vroot μετα την αναβαθμιση ?αν ειχες εσυ την επιλογη θα το ξανααγοραζες?

 

Ναι ειναι πολυ ποιοτικο τηλεφωνο,βασικα ειναι σχεδον στην ιδια τιμη και το xiaomi εχει τον υπερχρονισμενο επεξεργαστη σε σχεση με το lenovo.Σε καθε update θα βγαινει και ενας καινουριος τροπος root αμεσα,οποτε μην σε νοιαζει(και αρουταριστο μια χαρα ειναι,μονο για το wsm tools το θελω,αντε και το titanium).Θα το ξανααγοραζα στα λεφτα του οσες φορες και να χρειαζοταν,δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι καλυτερο(ισως το zte geek,αλλα το xiaomi το ειχα παρει 190$)...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

@oddin

1. Ενεργοποιησε τα debugging options του κινητου

 

2. Βαλε στην καρτα μνημη σου αυτη εδω την ROM

https://docs.google.com/file/d/0ByNGarWAOr_ib1REeXI0Mks0V3M/edit

Μπες recovery πατωντας το volume down + power button μαζι με κλειστο το ρυζι

επελεξε να φλασαρεις απο recovery την ρομ που σου δωσα στο λινκ

 

Κατεβασε και αυτο το ζιπ αρχειο

miuiandroid-HM1W-JHBCNAL5.0-root.zip απο εδω

http://en.miui.com/thread-13293-1-2.html

 

3.

Αφου ολοκληρωθει το φλασαρισμα της ρομ ξαναενεργοποιησε τα debbuging options αν δεν ειναι ενεργα

και πηγαινε

Κεντρο ασφαλειας --> Updater (Ενημερωσεις)

Πατας το κατω αριστερα button του bezel με τις τρεις γραμμες (δε ξερω πως το λενε :P) και Set Installation pack

Επιλεγεις και περνας το miuiandroid-HM1W-JHBCNAL5.0-root.zip αφου το εχεις βαλει και αυτο στη καρτα μνημης

 

4.

Οταν τελειωσει και αυτο και ξαναμπουταρει πας Κεντρο Ασφαλειας --> Permissions --> Root --> Enable Root permission manager και εισαι ετοιμος.

 

Τελικά τα κατάφερα και το έκανα root ΜΟΝΟΝ με τα αρχεία από τα παραπάνω links (είχα κατεβάσει τα ίδια αρχεία από αλλού με την ίδια διαδικασία και δεν μου δούλεψαν).

Ευχαριστώ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δοκιμασε αυτον εδω τον οδηγο αφου εχεις recovery που σου δουλευει

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5183884#post5183884

Προσεχε να εχεις ενεργα τα debbuging options παντα !!!

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια, όντως μου δούλεψε με τα συγκεκριμένα files

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα προς μεσημεράκι παρέλαβα το ρύζι.

 

Παραδόξως δεν μου ήρθε ειδοποιητήριο αλλά μου το παρέδωσε ο ίδιος ο ταχυδρόμος!!!!!!

 

Status ακόμα "Despatched to Overseas" το έβγαζε...

 

Ποιο μέρος ξύνω και με τι αντικείμεnο?

 

Μην πάρω κανα μαχαίρι και το διαλύσω..

 

Έβγαλα και βιντεάκι unboxing αλλά η ψηφιακή δεν.. οπότε στην οθόνη μόνο φώς φαίνεται :P

 

http://i61.tinypic.com/6z6ds1.jpg

It's never enough
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα προς μεσημεράκι παρέλαβα το ρύζι.

 

Παραδόξως δεν μου ήρθε ειδοποιητήριο αλλά μου το παρέδωσε ο ίδιος ο ταχυδρόμος!!!!!!

 

Status ακόμα "Despatched to Overseas" το έβγαζε...

 

Ποιο μέρος ξύνω και με τι αντικείμεnο?

 

Μην πάρω κανα μαχαίρι και το διαλύσω..

 

Έβγαλα και βιντεάκι unboxing αλλά η ψηφιακή δεν.. οπότε στην οθόνη μόνο φώς φαίνεται :P

 

http://i61.tinypic.com/6z6ds1.jpg

 

Με ενα κερμα Κάτω δεξια πανω απο το xiaomi.com. ξεχωρίζει κιόλας σαν επιφάνεια.και το τσεκαρεις στην διεύθυνση που έχει ακριβως απο κάτω. chκατι.xiaomi.com αν θυμαμαι καλά

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω αν η οθονη μας ειναι καλητερη απο την οθονη του iphone 4-4s και γενικα αλλες "retina"?απο θεμα φωτισμου και ποιοτητας..
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

η φωτογραφικη δεν μπορει να δει την sd card με αποτελεσμα να μη βγαζει φωτο. καποια λυση ??

 

Δεν το έχω το κινητό αλλά μήπως στην εφαρμογή της κάμερας στις ρυθμίσεις έχει κάποια επιλογή για να αλλάξεις την τοποθεσία αποθήκευσης;

Εκτός αν αυτό το έχεις κάνει αλλά και πάλι δεν βγάζει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω το κινητό αλλά μήπως στην εφαρμογή της κάμερας στις ρυθμίσεις έχει κάποια επιλογή για να αλλάξεις την τοποθεσία αποθήκευσης;

Εκτός αν αυτό το έχεις κάνει αλλά και πάλι δεν βγάζει.

 

μπα δυστιχως δε το εχει να αλλαξεις την τοποθεσια!αλλα αν το ρουταρεις και βαλεις το root browser! τα περναει αυτοματα στην εξωτερικη!!!

 

κατι ασχετο παιδια!δε μπορει να μου συγχρονισει με τιποτα τα hotmail μου,μηπως ξερετε αν μπορω να κατεβασω καποιο certificate??? τα yahoo,gmail μου συγχρονιζουν!ειπαρχει καπου οι εφαρμογη MAIL για να την απεγκαταστισω και να την εγκαταστησω παλι;;;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ dinosphi

 

Υπάρχει περίπτωση να βγάζει "Incorrect verification code"??

 

Αγγλοκινέζικη έκδοση.

 

Στο Antutu μου έβγαλε σκορ 15483!!!

 

EDIT: Μετά από μερικές μπύρες και νυχτιάτικα δεν χαμπάριασα ότι στο captcha έπρεπε να βάλω το αποτέλεσμα της πράξης και έγραφα ότι έβλεπα...

 

Ντιπ γκασμάς...

Edited by Madafaka
It's never enough
Link to comment
Share on other sites

Σημερα το απογευμα παραλαμβάνω, ωστόσο επειδή ενδιάμεσα πήρα ένα samsung mini s3, εάν κάποιος το θέλει ας μου στείλει πμ.
Μολών Λαβέ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά και από εμένα. Επιτέλους έφτασε Ελλάδα. Σήμερα στο τρακ μου έγραφε αυτό:

 

Destination Country - Greece:Tracking Consuming:905 Millisecond

2014-02-03 14:57, Item in conta Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ, Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

2014-02-03 11:18, Receive Item At Office Of Exchange, IPS

2014-01-15 14:55, Item in conta IPS, IPS

Origin Country - Singapore:Tracking Consuming:1030 Millisecond

2014-02-03 00:00, Arrived at overseas (Country code: GR)

2014-01-17 00:00, Despatched to overseas (Country code: GR)

2014-01-15 00:00, Received from Customer

 

Απορίες:

1. Οι σχεδόν 20 μέρες που χρειάστηκε για να φτάσει στην Ελλάδα είναι λογικός χρόνος;

2. Τι ακριβώς εννοεί ο ποιητής με το Item in conta Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ, Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ;

3. Σε πόσες μέρες θα πρέπει με βάση τα παραπάνω να παραλάβω στην Καβάλα που μένω;

 

Ευχαριστώ.

 

ΥΓ

Από τα ΕΛΤΑ θα πάρω άλλον αριθμό τράκινγκ για να παρακολουθώ το δέμα και αν ναι πώς θα γίνει αυτό;

Edited by ggtaxo
I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

Σημερα το απογευμα παραλαμβάνω, ωστόσο επειδή ενδιάμεσα πήρα ένα samsung mini s3, εάν κάποιος το θέλει ας μου στείλει πμ.

 

Εγω θα σου ελεγα να δωσεις το S3 παντως :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα παιδιά και από εμένα. Επιτέλους έφτασε Ελλάδα. Σήμερα στο τρακ μου έγραφε αυτό:

 

Destination Country - Greece:Tracking Consuming:905 Millisecond

2014-02-03 14:57, Item in conta Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ, Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

2014-02-03 11:18, Receive Item At Office Of Exchange, IPS

2014-01-15 14:55, Item in conta IPS, IPS

Origin Country - Singapore:Tracking Consuming:1030 Millisecond

2014-02-03 00:00, Arrived at overseas (Country code: GR)

2014-01-17 00:00, Despatched to overseas (Country code: GR)

2014-01-15 00:00, Received from Customer

 

Απορίες:

1. Οι σχεδόν 20 μέρες που χρειάστηκε για να φτάσει στην Ελλάδα είναι λογικός χρόνος;

2. Τι ακριβώς εννοεί ο ποιητής με το Item in conta Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ, Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ;

3. Σε πόσες μέρες θα πρέπει με βάση τα παραπάνω να παραλάβω στην Καβάλα που μένω;

 

Ευχαριστώ.

 

ΥΓ

Από τα ΕΛΤΑ θα πάρω άλλον αριθμό τράκινγκ για να παρακολουθώ το δέμα και αν ναι πώς θα γίνει αυτό;

 

Βαλε το tracking σου εδω http://www.elta-courier.gr/en/search.asp , δεν θα παρεις αλλο.Πιθανον να εχει προχωρησει και να μην το βλεπεις,αν εισαι Αθηνα μπορει και σημερα να παρεις ειδοποιητηριο

Edit:Τωρα ειδα οτι εισαι Καβαλα,λογικα αυριο-μεθαυριο

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το απογευμα παραλαμβάνω, ωστόσο επειδή ενδιάμεσα πήρα ένα samsung mini s3, εάν κάποιος το θέλει ας μου στείλει πμ.

 

Σοβαρά τώρα σκέφτεσαι να κρατήσεις το mini και οχι το hongmi??

 

off topic: και μενα απο χθες το τρακινγκ γιαννενα μου βγαζει που μενω αλλα χαρτι δεν μου ρθε ακομα. υπολογιζε ο απο πανω μεχρι τελος της βδομαδας αν ολα πανε καλα...

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις.

 

Φίλε με το s3 mini, εγώ ξεφορτώθηκα το mini για να πάρω το hongmi. Απλά καμία σχέση. (σαφώς ανώτερο σε όλα το ρυζάκι ;))

I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα τι θέλει να πει ο ποιητής;Το παρήγγειλα 15/1 το έστειλαν 20/1 από merimobiles με singpost.

 

Local Date and Time 2014-01-27 07:26:18

 

Local places of transhipment GRATH

 

Transshipment records Despatched to ATC

Link to comment
Share on other sites

γεια σε όλους θέλω να ρωτήσω κάτι το Xiaomi Red Rice έχει ελληνικό μενού όπως όλα τα android ή δεν το υποστηρίζει η miui v5 που έχει πάνω;
Link to comment
Share on other sites

γεια σε όλους θέλω να ρωτήσω κάτι το Xiaomi Red Rice έχει ελληνικό μενού όπως όλα τα android ή δεν το υποστηρίζει η miui v5 που έχει πάνω;

 

η επίσημη miui έχει αγγλικά/κινέζικα

ελληνικά μπαίνουν με τις Multi εκδόσεις (δεν νομίζω να είναι 100% μεταφρασμένες)

Link to comment
Share on other sites

η επίσημη miui έχει αγγλικά/κινέζικα

ελληνικά μπαίνουν με τις Multi εκδόσεις (δεν νομίζω να είναι 100% μεταφρασμένες)

 

Σε ευχαριστώ!!! να κάνω και μια δεύτερη ερώτηση υπάρχει περίπτωση να το παραγγείλω με την Multi ήδη πάνω για να μην χρειαστεί να την περάσω εγώ ; (μην γίνει καμιά στραβή γιατί έχει καεί η γούνα μου :rolleyes:)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ!!! να κάνω και μια δεύτερη ερώτηση υπάρχει περίπτωση να το παραγγείλω με την Multi ήδη πάνω για να μην χρειαστεί να την περάσω εγώ ; (μην γίνει καμιά στραβή γιατί έχει καεί η γούνα μου :rolleyes:)

 

ναι , νομίζω στο Merimobiles (αν το επιλέξεις) βάζουν την multi , αλλά καλύτερα να περιμένεις να απαντήσει κάποιος που το έχει κάνει έτσι ώστε να πάρεις σωστή απάντηση (εγώ περιμένω να τελειώσουν οι γιορτές των κινέζων για να μου σταλεί)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ!!! να κάνω και μια δεύτερη ερώτηση υπάρχει περίπτωση να το παραγγείλω με την Multi ήδη πάνω για να μην χρειαστεί να την περάσω εγώ ; (μην γίνει καμιά στραβή γιατί έχει καεί η γούνα μου :rolleyes:)

Μπορει να στο στειλουν με Multi V4 οπως σε μενα που το ειχα παραγγειλει πριν ενα μηνα.

Εχει βγει και Multi v5 η οποια εγκαθισταται πλεον πανευκολα και γινεται root εξισου ευκολα, αρκει να διαβασεις τους σωστους οδηγους.

Δεν εχεις να φοβασαι κατι. Αρκει το κινητο σου να ειναι roooted.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να στο στειλουν με Multi V4 οπως σε μενα που το ειχα παραγγειλει πριν ενα μηνα.

Εχει βγει και Multi v5 η οποια εγκαθισταται πλεον πανευκολα και γινεται root εξισου ευκολα, αρκει να διαβασεις τους σωστους οδηγους.

Δεν εχεις να φοβασαι κατι. Αρκει το κινητο σου να ειναι roooted.

 

Σας ευχαριστώ και τους 2!!!:)

Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν αντεξα να περιμενω ειδοποιητηρια και ιστοριες. πηγα στα ελτα τους ειπα tracking number και οτι το εχουν στην αποθηκη τους..και μου το δωσαν! :D άριστες εντυπωσεις ως τωρα αν και δεν εχω χρονο να το σκαλισω..εκανα και unboxing video:lol: αν θελετε αυριο το ανεβαζω!

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Kαι γω, αυτη τη στιγμη το ανοιγω, αλλα εχω τρελα προβληματα με τον υπολογιστη και ουτε μπορω να κανω την επαληθευση

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...