Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μολις παρελαβα και εγω απο To2c. Πληρες μαζί με όλα τα δωρα. Με EMS χωρίς τελωνείο. Όλα τα specs και τα αυτοκόλλητα, κλπ οπως πρέπει να ειναι.

-Εκανα update στην τελευταια εκδοση 5.0 χωρίς κανενα προβλημα μέσω του updater.

- Με το MIUI όμως με εχει πιασει πονοκεφαλος!!!!!!! Λειπει το Playstore και Ελληνική γλωσσα στο πληκρολόγιο.

Πρωτες εντυπωσεις γενικα απο το τηλ. ειναι πολυ θετικές. Θα γραψω περισσοτερες εντυπωσεις αργοτερα.

 

Φίλε μου λογικά δεν έχεις τη multi έκδοση... λίγα ποστ παραπάνω αναφέρονται ολες οι πιθανές περιπτώσεις. Περισσότερα στο παρακάτω link

 

http://xiaomi.eu/community/forums/xiaomi-hongmi-red-rice.121/

the show must go on...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φίλε μου λογικά δεν έχεις τη multi έκδοση... λίγα ποστ παραπάνω αναφέρονται ολες οι πιθανές περιπτώσεις. Περισσότερα στο παρακάτω link

 

http://xiaomi.eu/community/forums/xiaomi-hongmi-red-rice.121/

 

Ναι όντως δεν εχω γιατι ζητησα εγω να αφησουν την Αγγλική εκδοση, σκεπτομενος οτι θα έχω ευκολοτερα updates . Σιγα σιγα θα τα φτιαξουμε όλα :) Απλα επειδή δεν έχω προηγουμενη εμπερια με περιβαλλον MIUI τα έχω κάπως χαμενα.

Η ευγένεια σου προσφέρει πολλά ... Μην τα χάνεις!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια... εγω περιμενα με ems, εφαγε ενα σκαλωμα στο τελωνειο και τελικα δεν την γλιτωσαμε... εψαχνα το δεμα σημερα, εμαθα τελικα οτι ειναι ταχυδρομειο και οχι στα ελτα courier, πηγα απο εκει δεν μου το εδωσαν γιατι λενε πρεπει να μου φερει πρωτα ο ταχυδρομος το χαρτακι, αλλα μου ειπαν οτι πρεπει να πληρωσω 72 ευρω....

 

Απο to2c παρηγγειλα και θυμαμαι οτι ειχαμε πει να γραψει 28.80$ αλλα μαλλον την κανανε την μαλ*** τους....

 

Παντως απο οτι εχω καταλαβει απο το ψαξιμο που εκανα οταν σκαλωσε στο τελωνειο για καμια 10αρια μερες οτι περναει απο τελωνειο θεσσαλονικης εκτελωνιζετε κανονικα, αθηνα πιο χαλαρα τα πραγματα...

 

Θα το παρω αυριο το πρωι και θα ανεβασω και ss απο το δεμα και αν εχουν γραψει και σε εμενα 250 θα κλαψω λιγο και εγω στο thread του to2c....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια... εγω περιμενα με ems, εφαγε ενα σκαλωμα στο τελωνειο και τελικα δεν την γλιτωσαμε... εψαχνα το δεμα σημερα, εμαθα τελικα οτι ειναι ταχυδρομειο και οχι στα ελτα courier, πηγα απο εκει δεν μου το εδωσαν γιατι λενε πρεπει να μου φερει πρωτα ο ταχυδρομος το χαρτακι, αλλα μου ειπαν οτι πρεπει να πληρωσω 72 ευρω....

 

Απο to2c παρηγγειλα και θυμαμαι οτι ειχαμε πει να γραψει 28.80$ αλλα μαλλον την κανανε την μαλ*** τους....

 

Παντως απο οτι εχω καταλαβει απο το ψαξιμο που εκανα οταν σκαλωσε στο τελωνειο για καμια 10αρια μερες οτι περναει απο τελωνειο θεσσαλονικης εκτελωνιζετε κανονικα, αθηνα πιο χαλαρα τα πραγματα...

 

Θα το παρω αυριο το πρωι και θα ανεβασω και ss απο το δεμα και αν εχουν γραψει και σε εμενα 250 θα κλαψω λιγο και εγω στο thread του to2c....

 

Ότι και να το κάνεις είναι να μην σου κάτσει :( Πολλοί με EMS την έχουν πατήσει τώρα τελευταία γι αυτό ο ποιο ασφαλής τρόπος είναι με sinapore post. Όπως και να το κάνουμε όταν κάνουμε παραγγελία, όλοι μας παίρνουμε ένα ρίσκο άλλοι μεγάλο DHL, EMS και άλλοι μικρό Singpost, China Post. Ρίσκαρες, έπαιξες και έχασες και τώρα πρέπει να πληρώσεις.

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια... εγω περιμενα με ems, εφαγε ενα σκαλωμα στο τελωνειο και τελικα δεν την γλιτωσαμε... εψαχνα το δεμα σημερα, εμαθα τελικα οτι ειναι ταχυδρομειο και οχι στα ελτα courier, πηγα απο εκει δεν μου το εδωσαν γιατι λενε πρεπει να μου φερει πρωτα ο ταχυδρομος το χαρτακι, αλλα μου ειπαν οτι πρεπει να πληρωσω 72 ευρω....

 

Απο to2c παρηγγειλα και θυμαμαι οτι ειχαμε πει να γραψει 28.80$ αλλα μαλλον την κανανε την μαλ*** τους....

 

Παντως απο οτι εχω καταλαβει απο το ψαξιμο που εκανα οταν σκαλωσε στο τελωνειο για καμια 10αρια μερες οτι περναει απο τελωνειο θεσσαλονικης εκτελωνιζετε κανονικα, αθηνα πιο χαλαρα τα πραγματα...

 

Θα το παρω αυριο το πρωι και θα ανεβασω και ss απο το δεμα και αν εχουν γραψει και σε εμενα 250 θα κλαψω λιγο και εγω στο thread του to2c....

 

Πραγματι, πρεπει να δεχθουμε οτι ειναι ενα ρισκο. Ισως στην Αθηνα οπου τα δεματα ειναι περισσοτερα να περνανε πιο ευκολα. Εαν εχεις φιλους ή συγγενείς ισως μπορεις να συννενηθείς να το παραλάβουν αυτοί και να το προωθησουν στη συνέχεια.

 

Προσωπικά με EMS, δεν μου έχει τυχει να σταματήσει τελωνείο. Σημερα παρελαβα και εγω αποστολή EMS απο TO2C χωρίς προβλήματα.

Η ευγένεια σου προσφέρει πολλά ... Μην τα χάνεις!
Link to comment
Share on other sites

Το touchpal είναι κορυφή τα έχω δοκιμάσει όλα. Πλέον είναι η πρώτη εφαρμογή μετά την αλλαγή της γλώσσας που περνάω σε κάθε κινητό που πιάνω. Μόνο λίγο τελευταία μου την χάλασε που άλλαξε θέση στην αλλαγή της γλώσσας το οποίο ήταν κάτω αριστερα και το πήγε πάνω αριστερα....Προτιμούσα το παλιότερο. Α και το κυριότερο έχει άριστη πρόγνωση γραφής λέξεων ανάλογα με το νόημα της πρότασης....σε γλυτώνει χρόνο απο γράψιμο...

 

Κάνε update στο touchpal, έχει βάλει και πάλι την αλλαγή γλώσσας δίπλα στο space :)

Link to comment
Share on other sites

Κάνε update στο touchpal, έχει βάλει και πάλι την αλλαγή γλώσσας δίπλα στο space :)

 

Παιδια το δοκιμασα και φαινεται να εχει πολλές δυνατοτητες. Εχω όμως δυο θεματα:

-Τα ελληνικά SMS φτάνουν "χαλασμένα"

-Το αγγλικό πληκτρολογιο εχει τα γραμματα 2-2. Εαν θελεις να γραψεις μια λεξη που δεν υπαρχει τοτε πωςτην συλλαβίζεις γραμμα γραμμα?

 

Υπάρχουν μηπως καποιες ρυθμίσεις που δεν εχω προσεξει?

Η ευγένεια σου προσφέρει πολλά ... Μην τα χάνεις!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το δοκιμασα και φαινεται να εχει πολλές δυνατοτητες. Εχω όμως δυο θεματα:

-Τα ελληνικά SMS φτάνουν "χαλασμένα"

-Το αγγλικό πληκτρολογιο εχει τα γραμματα 2-2. Εαν θελεις να γραψεις μια λεξη που δεν υπαρχει τοτε πωςτην συλλαβίζεις γραμμα γραμμα?

 

Υπάρχουν μηπως καποιες ρυθμίσεις που δεν εχω προσεξει?

 

Πήγαινε Ρυθμίσεις/Γλώσσα και εισαγωγή/Πληκτρολόγιο και μέθοδοι εισαγωγης και σαν Default επέλεξε touchpal απενεργοποιώντας το άλλο.

Πατώντας περαιτέρω εκεί μπαίνεις στο Persolalization όπου δηλώνεις τις γλώσσες που επιθυμείς, τη διάταξη πληκτρολογίου και πολλά άλλα.

Πέρα απο αυτό μπες στον κόπο να διαβάσεις τα tips που σου βγάζει η app για την γρήγορη εκμάθηση του πληκτρολογίου και των μυστικών του.

 

Τώρα μόλις έκανα update μεσω wifi στην stable αγγλική 5 απο την 4 που είχα και πλέον το bug όπου η δόνηση στην αφή ενεργοποιούνταν μετά απο reboot , ασχέτως αν την είχαμε πριν απενεργοποιημένη,έχει πλέον διορθωθεί:happy:

Edited by dimitrish
Link to comment
Share on other sites

Εχω multilanguage rom και την εκανα αναβαθμιση στην τελευταια stable...με αποτελεσμα να πανε ολα χαλια,οτι και να προσπαθουσα να ανοιξω,με πεταγε συνεχεια στην αρχικη οθονη του launcher...Εκανα φακτορυ ρεσετ και περασα την multilanguage παλι..Τελικα οσοι εχουμε την multilanguage

ποια εκδοση πρεπει να κατεβαζουμε;

Link to comment
Share on other sites

Εχω multilanguage rom και την εκανα αναβαθμιση στην τελευταια stable...με αποτελεσμα να πανε ολα χαλια,οτι και να προσπαθουσα να ανοιξω,με πεταγε συνεχεια στην αρχικη οθονη του launcher...Εκανα φακτορυ ρεσετ και περασα την multilanguage παλι..Τελικα οσοι εχουμε την multilanguage

ποια εκδοση πρεπει να κατεβαζουμε;

 

Μία συμβουλή. Πριν κάνεις "install zip from sdcard" κάνε πρώτα "wipe cache partition" δεν χάνεις τίποτα. Εγώ πάντα αυτό κάνω και περνάει δίχως προβλήματα.

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε Ρυθμίσεις/Γλώσσα και εισαγωγή/Πληκτρολόγιο και μέθοδοι εισαγωγης και σαν Default επέλεξε touchpal απενεργοποιώντας το άλλο.

Πατώντας περαιτέρω εκεί μπαίνεις στο Persolalization όπου δηλώνεις τις γλώσσες που επιθυμείς, τη διάταξη πληκτρολογίου και πολλά άλλα.

Πέρα απο αυτό μπες στον κόπο να διαβάσεις τα tips που σου βγάζει η app για την γρήγορη εκμάθηση του πληκτρολογίου και των μυστικών του.

 

Με την τελυταια εκδοση όλα καλα! Και η αλλαγή γκώσσας κατω αριστερά!

Να βρισκαμε τωρα και πως να στελνουμε SMS 160 χαρακτήρων :)

Η ευγένεια σου προσφέρει πολλά ... Μην τα χάνεις!
Link to comment
Share on other sites

Με την τελυταια εκδοση όλα καλα! Και η αλλαγή γκώσσας κατω αριστερά!

Να βρισκαμε τωρα και πως να στελνουμε SMS 160 χαρακτήρων :)

 

Ρίξε μια εγκατάσταση σε αυτό

Link to comment
Share on other sites

Μία συμβουλή. Πριν κάνεις "install zip from sdcard" κάνε πρώτα "wipe cache partition" δεν χάνεις τίποτα. Εγώ πάντα αυτό κάνω και περνάει δίχως προβλήματα.
Aκομη και εαν ειναι η stable english;Γιατι αυτη προσπαθησα να περασω αλλα μου δημιουργησε πολλα προβληματα..

αλλα οντως δεν εκανα wipe cache partition.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι ακουστικά χρησιμοποιείτε στο Hongmi?

 

Εγώ έχω αυτά και δουλεύουν μία χαρά SAMSUNG HS330

(http://www.e-shop.gr/product?id=TEL.013917)

 

Έχω παραγγείλει και Original XIAOMI Brand New Version In-ear Earphone 3.5mm Stereo Earphone with Mic Control Talk

(http://www.pandawill.com/original-xiaomi-brand-new-version-inear-earphone-35mm-stereo-earphone-with-mic-control-talk-p84667.html)

θα κάνω 1 review όταν έρθουν :D

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αυτά και δουλεύουν μία χαρά SAMSUNG HS330

(http://www.e-shop.gr/product?id=TEL.013917)

 

Έχω παραγγείλει και Original XIAOMI Brand New Version In-ear Earphone 3.5mm Stereo Earphone with Mic Control Talk

(http://www.pandawill.com/original-xiaomi-brand-new-version-inear-earphone-35mm-stereo-earphone-with-mic-control-talk-p84667.html)

θα κάνω 1 review όταν έρθουν :D

 

Ήλπιζα να κανουν τα πρωτα χεχε.Ενα απο τα 2 λεω να παρω και γω θα περιμενω review σου :lol: :)

Link to comment
Share on other sites

Aκομη και εαν ειναι η stable english;Γιατι αυτη προσπαθησα να περασω αλλα μου δημιουργησε πολλα προβληματα..

αλλα οντως δεν εκανα wipe cache partition.

 

μα δεν μπορείς να αναβαθμίσεις την multilanguage σε english,

χρειάζεται εγκατάσταση εξ'αρχής

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Είμαι νέα στο φόρουμ και θα ήθελα να αγοράσω το συγκεκριμένο κινητό.Κάπου διάβασα ότι η ένταση του μεγαφώνου (για μουσική, ήχο κλήσης κτλ) είναι χαμηλή.Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι τέτοιο;Επίσης υπάρχει εκπτωτικό κουπόνι για minideal.net ;
Link to comment
Share on other sites

μα δεν μπορείς να αναβαθμίσεις την multilanguage σε english,

χρειάζεται εγκατάσταση εξ'αρχής

Μηπως ξερεις φιλε μου πως αναβαθμιζουμε την multilanguage?και απο που;

Link to comment
Share on other sites

Μολις παρελαβα... το κινητο ειναι τελειο και λιγα λεω... ηταν και η μεταβαση τεραστια απο το zte blade που ειχα σχεδον 3 χρονια αλλα το ρυζακι ειναι φοβερο...

 

απο to2c το πηρα ειναι γνησιο συμφωνα με αυτα που εχω διαβασει μεχρι τωρα και στο antutu εκανε σκορ 16700...

 

θα το χαρω λιγο ετσι και μετα θα αρχισω τις ερωτησεις στου παλιοτερους τι ρομ να βαλω και τετοια...

 

παντως οι κινεζοι την εκαναν την βλακεια τους οπως φαινετε στην φωτο.

 

στην αλλη φωτο αναλυτικα το πως βγαινουν τα 74,76 που πληρωσα... ειναι τα 60 που φαινονται και αλλα 14,76 "τελος διαχειρισης δασμων και λοιπων επιβαρυνσεων"...

 

 

μολις το τσεκαρα και στο site της xiaomi γνησιο....

Edited by vajan07
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και καλο νεο ετος

στα σεττικς αποθηκευτικος χωρος παρατηρω

1 ΕΣΩΤ ΧΩΡΟΣ..... Available 1,28GB

2 ΚΑΡΤΑ SD..... Available 15,64GB

3 PHONE STORAGE....Available 132MB TOTAL....852MB

Πως ξερω ή πως οριζω που τα αποθηκεύεται τι?

πχ που οι επαφές μου και που τα apps που κατεβάζω

ή μπορώ να μεταφέρω εγκατεστημενα πραγματα απο μια θέση σε αλλη?

ευχαριστώ

cy67

«Η Ρωμιοσύνη εν φυλή συνότζιαιρη του κόσμου, κανένας δεν εβρέθηκεν για να την-ι-ξηλείψη,κανένας, γιατί σιέπει την που τάψη ο Θεός μου.Η Ρωμιοσύνη εν να χαθή, όντας ο κόσμος λείψη!Βασίλης Μιχαηλίδης (1849-1917)
Link to comment
Share on other sites

Μολις παρελαβα... το κινητο ειναι τελειο και λιγα λεω... ηταν και η μεταβαση τεραστια απο το zte blade που ειχα σχεδον 3 χρονια αλλα το ρυζακι ειναι φοβερο...

 

απο to2c το πηρα ειναι γνησιο συμφωνα με αυτα που εχω διαβασει μεχρι τωρα και στο antutu εκανε σκορ 16700...

 

θα το χαρω λιγο ετσι και μετα θα αρχισω τις ερωτησεις στου παλιοτερους τι ρομ να βαλω και τετοια...

 

παντως οι κινεζοι την εκαναν την βλακεια τους οπως φαινετε στην φωτο.

 

στην αλλη φωτο αναλυτικα το πως βγαινουν τα 74,76 που πληρωσα... ειναι τα 60 που φαινονται και αλλα 14,76 "τελος διαχειρισης δασμων και λοιπων επιβαρυνσεων"...

μολις το τσεκαρα και στο site της xiaomi γνησιο....

 

παντως παρα τη ατυχια σου με αυτα τα χρηματα που σου κοστισε συνολικα δε επερνες κατι αντιστοιχο απο ελλαδα. οποτε μη σε παιρνει απο κατω. καλοδουλευτο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Είμαι νέα στο φόρουμ και θα ήθελα να αγοράσω το συγκεκριμένο κινητό.Κάπου διάβασα ότι η ένταση του μεγαφώνου (για μουσική, ήχο κλήσης κτλ) είναι χαμηλή.Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι τέτοιο;Επίσης υπάρχει εκπτωτικό κουπόνι για minideal.net ;

 

Προσωπικα δεν εχω προσεξει κατι τετοιο. Θα το κοιταξω όμως ξανα καθως το ανεφερες.

 

Κουπονι νομιζω έχει το merrimobiles και το to2c.com. Εγω το πήρα απο το 2ο με αρκετα δωρακια. Στειλε pm σε όλους και ρωτα τους ;)

Η ευγένεια σου προσφέρει πολλά ... Μην τα χάνεις!
Link to comment
Share on other sites

Μολις παρελαβα... το κινητο ειναι τελειο και λιγα λεω... ηταν και η μεταβαση τεραστια απο το zte blade που ειχα σχεδον 3 χρονια αλλα το ρυζακι ειναι φοβερο...

 

απο to2c το πηρα ειναι γνησιο συμφωνα με αυτα που εχω διαβασει μεχρι τωρα και στο antutu εκανε σκορ 16700...

 

θα το χαρω λιγο ετσι και μετα θα αρχισω τις ερωτησεις στου παλιοτερους τι ρομ να βαλω και τετοια...

 

παντως οι κινεζοι την εκαναν την βλακεια τους οπως φαινετε στην φωτο.

 

στην αλλη φωτο αναλυτικα το πως βγαινουν τα 74,76 που πληρωσα... ειναι τα 60 που φαινονται και αλλα 14,76 "τελος διαχειρισης δασμων και λοιπων επιβαρυνσεων"...

 

 

μολις το τσεκαρα και στο site της xiaomi γνησιο....

 

τι ενοείς πληρωσες τελωνείο??? 74,76 μόνο η τιμή του ????Πολύ καλή τιμή. Το τηλεφωνο έχει πολύ παραπάνω γυρω στα 150...Για καντο λιανά....γιατί κάτι δεν βγαινει εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...