Jump to content

[Επίσημο] LG G2 (D802)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμενα παλι το μεγαλο μειον που βρισκω σε αυτο το τηλεφωνο περα απο τα μικροπροβληματα που εχουν παρουσιαστει εδω και εκει πχ gps, ειναι η μη αποσπωμενη μπαταρια και η μη υπαρξη sd καρτας.Δεδομενου οτι στην εποχη που ζουμε και που δεν ξερουμε που θα βρισκομαστε σε δυο χρονια απο τωρα, η αντικατασταση του τηλεφωνου με καποιο καλυτερο, καθε φορα θα γινεται και δυσκολοτερη για τους περισοτερους.Ηδη εκει που αλλαζαμε συσκευη καθε χρονο εχει γινει δυο χρονια και αν συνεχισει το ιδιο βολι θα παμε στα 3 +...Ετσι αν καποιος θελει να κρατησει ζωντανη τη συσκευη ειναι επιβεβλημενη νομιζω η αντικατασταση της μπαταριας,αφου οι περισσοτερες βγαζουν περιπου δυο χρονια.Αν το κοστος για την αλλαγη της ειναι πχ τα 80 με 100 ευρω ενω μια νεα συσκευη θα στοιχιζει 300 και με καλυτερα χαρακτηριστικα (2 χρονια μετα θα πετανε τα κινητα σε επιδοσεις) δεν βλεπω το λογο γιατι καποιος να μην μπορει να φρεσκαρει τη συσκευη χωρις αυτη να πρεπει να γινει 100 κομματια και χωρις να θες τοσα λεφτα για την αντικατασταση της.

 

η συσκευή δεν νομίζω ότι πρέπει να γίνει 100 κομμάτια για να βγάλεις την μπαταρία. άλλο το ότι δεν ανοίγει εύκολα το πίσω καπάκι

ούτε εγώ το έχω ανοίξει ακόμα γιατί δεν υπάρχει λόγως, αλλά αν χρειαστεί... ουουουου, αφού το ξέρουμε το 'χουμε δει

και για να μην φανεί το αντίθετο και εγώ θα ήθελα αποσπώμενη μπαταρία αλλά μην υπερβάλουμε :X:ninja:

όσο για το κόστος γιατί πιστεύεις ότι αν ήταν αφαιρούμενη θα ήταν πιο φθηνή;

όσον αφορά την μνήμη, πάλι δίκιο έχεις, αλλά για 2 χρόνια είχα 8gb κάρτα μνήμης, τώρα στα 32 όσο νάναι νιώθω καλύτερα

αλλά υπάρχει και otg

Edited by vanas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

@malamadre

φίλε μου εγώ το θέμα με την απουσία sd το έλυσα με το meenova που είναι απο τα πιο εύχρηστα gadgetάκια που έχω πάρει ποτέ! Εννοείται ότι το θεωρώ βολικό λόγω του ότι βάζεις εσύ όποια κάρτα θέλεις, αλλιώς υπάρχουν και άλλες λύσεις με usb flash με 2 διαφορετικές συνδέσεις.

Όσο για την μπαταρία, εγώ προσωπικά απο το nokia 1610 που πήρα στα χέρια μου το '96 μέχρι και σήμερα, δεν άλλαξα ποτέ μπαταρία αλλά ακόμα και αυτό να χρειαστεί, ebay is your friend!!!

LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ουκ ολιγα βιντεο στο youtube που δειχνουν πως βγαινει η μπαταρια απο το τηλεφωνο.Το θεμα ειναι να μπουν σωστα και να δουλευει το τηλεφωνο οπως πριν.Οσο για το κοστος δεν ειμαι μονο αυτο της μπαταριας που το κοβω κανα 40 - 50 ευρω, αλλα και τα εργατικα που θα σου ζητησουν για να βγαλουν την παλια και να βαλουν την καινουργια.Σιγουρα καποιον που δεν τον πειραζει ακομα και να την βαλει στο συρταρι μετα απο δυο χρονια δεν θα τον σταματησει η αλλαγη μπαταριας για να μην αγορασει τη συσκευη.Για οσους ομως θελουν να την κρατησουν καιρο ειναι ενα μειον αυτο συν τον αποθηκευτικο χωρο.Κατα τα αλλα το τηλεφωνο οσο και να το κοιταω δεν το χορταινω πραγματικα ειναι πανεμορφο και πολυ εξυπνα σχεδιασμενο
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ουκ ολιγα βιντεο στο youtube που δειχνουν πως βγαινει η μπαταρια απο το τηλεφωνο.Το θεμα ειναι να μπουν σωστα και να δουλευει το τηλεφωνο οπως πριν.Οσο για το κοστος δεν ειμαι μονο αυτο της μπαταριας που το κοβω κανα 40 - 50 ευρω, αλλα και τα εργατικα που θα σου ζητησουν για να βγαλουν την παλια και να βαλουν την καινουργια.Σιγουρα καποιον που δεν τον πειραζει ακομα και να την βαλει στο συρταρι μετα απο δυο χρονια δεν θα τον σταματησει η αλλαγη μπαταριας για να μην αγορασει τη συσκευη.Για οσους ομως θελουν να την κρατησουν καιρο ειναι ενα μειον αυτο συν τον αποθηκευτικο χωρο.Κατα τα αλλα το τηλεφωνο οσο και να το κοιταω δεν το χορταινω πραγματικα ειναι πανεμορφο και πολυ εξυπνα σχεδιασμενο

 

αυτό που θέλω να σου πω αν δεν μπορέσεις μόνος ή με κανένα φίλο να αλλάξεις την μπαταρία και την πας σε κάποιο service αν σου ζητήσει πάνω από 10€ ρίξτον από μένα ένα φτύσιμο :angry: λόγω κλοπής, και όσον αφορά την μνήμη , που το ξαναλέω έχεις δίκιο με τις απαιτήσεις σου, κάνε μια αναδρομή στα προηγούμενα χρόνια και στα τηλέφωνά που είχες θυμίσου τι μνήμη είχες και πόσο χρησιμοποιούσες...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μεταξύ της mahdi και της paranoid android ποθα θα προτείνατε κια γιατί;

HTC Diamond --> NOKIA N97 mini --> SAMSUNG Galaxy W --> HTC One S --> LG G2 --> SAMSUNG Galaxy A5 --> Galaxy A7 --> Note 4 --> Lg g4 --> SAMSUNG Galaxy S7 Edge --> LG G6--> OnePlus 5T --> Huawei P20 pro --> Note 9 --> Huawei P30 pro --> Note 10+

Link to comment
Share on other sites

... κάνε μια αναδρομή στα προηγούμενα χρόνια και στα τηλέφωνά που είχες θυμίσου τι μνήμη είχες και πόσο χρησιμοποιούσες...

 

 

σε αυτο που λές δεν έχεις άδικο αλλά θυμησου πόσα mpixels ήταν τοτε οι καμερες των κινητών άρα λιγότερα mb ανα φωτογραφία, τα βιντεο (πχ,640χ480) καμια σχεση με τα 1080p ή 4Κ που ειναι σημερα άρα περισσότερα mb, τα παιχνιδια που όσο πάνε πλησιάζουν αυτα των pc σε μέγεθος και άλλα πολλά.

Όπως και να έχει για τον μεσο χρήστη αυτο δεν ειναι κόλημα.Ο καθενας εχει τις αναγκες του.Το καλό ειναι ότι η lg πλέον βγάζει αξιολογότατες συσκευες και πιστευω πώς η μάχη αναμεσα σε samsung και lg στο μέλλον θα ειναι αντιστοιχη ή και σκληρότερη με εκείνη των nokia και ericsson από το παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

για όσους έχουν προβληματάκια μετά από αναβάθμιση σε kit kat καλό είναι να κάνουν μια επαναφορά ρυθμίσεων, ΄

κάποια θέματα που είχα με εφαρμογές εξαφανίστηκαν μετά από επαναφόρα

τώρα μόνο το root περιμένουμε για να παίξουν modules και τα συναφή...αν και είδα ότι έβγαλε ένας rooted germany vodafone rom

συν ότι δεν παίζει προς το παρόν το xposed

Edited by argiris77
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα

Βοηθήστε με σε κάτι παιδιά ....

Αυτή εδώ η διαδικασία με την επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων μέσα από το μενού Γενικές ρυθμίσεις της συσκευής ποια διαφορά έχουν?

Link to comment
Share on other sites

Παιδες όσοι έχετε ευρωπαϊκό 32αρι έχει βγει αναβάθμιση, από expansys,διότι μόλις κάνω έλεγχο μέσω WiFi μου λέει ότι έχω την τελευταία;(4.2.2) Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μετα την 4.4 το antutu απο 36000 επεσε στα 28000! Ωραια πραγματα
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Μετα την 4.4 το antutu απο 36000 επεσε στα 28000! Ωραια πραγματα

 

Εγώ ποτέ δεν έβλεπα σκορ. Επίσης περιμενε μήπως θέλει κάνα update το antutu για την κιτκατ της συσκευής ξέρω γω

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Μετα την 4.4 το antutu απο 36000 επεσε στα 28000! Ωραια πραγματα

 

Και τι σημαίνει αυτό δηλαδή; μη βασίζεστε στο antutu. Με 4.3 σε αλλο τηλεφωνο η μια έκδοση του antutu έδινε 25000 και άλλη που κυκλοφόρησε μετά 27000. Αλλ' αντι άλλων είναι το antutu μη βασίζεστε σ αυτά τα σκορ

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ξεκολλατε λιγο αοο τα νούμερα και δείτε αν παει σφαίρα στην οραξη κλπ. Ελεος δηλαδή
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

σε αυτο που λές δεν έχεις άδικο αλλά θυμησου πόσα mpixels ήταν τοτε οι καμερες των κινητών άρα λιγότερα mb ανα φωτογραφία, τα βιντεο (πχ,640χ480) καμια σχεση με τα 1080p ή 4Κ που ειναι σημερα άρα περισσότερα mb, τα παιχνιδια που όσο πάνε πλησιάζουν αυτα των pc σε μέγεθος και άλλα πολλά.

Όπως και να έχει για τον μεσο χρήστη αυτο δεν ειναι κόλημα.Ο καθενας εχει τις αναγκες του.Το καλό ειναι ότι η lg πλέον βγάζει αξιολογότατες συσκευες και πιστευω πώς η μάχη αναμεσα σε samsung και lg στο μέλλον θα ειναι αντιστοιχη ή και σκληρότερη με εκείνη των nokia και ericsson από το παρελθόν.

 

Βέβαια πήρα 32 ευρωπαϊκό και όχι 16. Με το 16άρι είχα σοβαρούς ενδοιασμούς.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλοι μου,να χρεισιμοποιησω το δικο το του καλωδιο φορτισης,εφαρμοζη καλα η εχει θεμα?ρωταω γιατι στο nexus 5 εμπαινε πολυ σφηκτα με αποτελεσμα να κανει καποια ψηλα σημαδακια στη θυρα.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλοι μου,να χρεισιμοποιησω το δικο το του καλωδιο φορτισης,εφαρμοζη καλα η εχει θεμα?ρωταω γιατι στο nexus 5 εμπαινε πολυ σφηκτα με αποτελεσμα να κανει καποια ψηλα σημαδακια στη θυρα.

 

Το δικό του φυσικά

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

δεν κανει σημαδια στη θυρα ε?σε ρωταω γιατι στο nexus 5 ειχε θεμα το καλωδιο κ ολοι αγορασαν αλλο.

 

Φίλε εγώ δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα. Κ για το νεξους μου ακούγεται υπερβολικό αυτό που λες. Δεν δοκιμασες να δεις;

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Φίλε εγώ δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα. Κ για το νεξους μου ακούγεται υπερβολικό αυτό που λες. Δεν δοκιμασες να δεις;

 

τωρα θα το βαλω για φορτιση,ποση ωρα θελει με κλειστη την συσκευη?απο 1% σε 100%?

Link to comment
Share on other sites

τωρα θα το βαλω για φορτιση,ποση ωρα θελει με κλειστη την συσκευη?απο 1% σε 100%?

 

Δεν κανει σημαδι το εχω τεσταρει.Κανα δυωρο πιστευω καλα εισαι αστο και λιγο παραπανω

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

τωρα θα το βαλω για φορτιση,ποση ωρα θελει με κλειστη την συσκευη?απο 1% σε 100%?

 

Καλημερα.Με την 4.2.2 JB εκανε ακριβως 1 ωρα και 47λεπτα απο 1% ως 100% γενικα απο αλλες συσκευες με μπαταρια πνω απο 2500Mah φορτιζει πολυ ποιο γρηγορα (βλεπε s4).

Link to comment
Share on other sites

Και τι σημαίνει αυτό δηλαδή; μη βασίζεστε στο antutu. Με 4.3 σε αλλο τηλεφωνο η μια έκδοση του antutu έδινε 25000 και άλλη που κυκλοφόρησε μετά 27000. Αλλ' αντι άλλων είναι το antutu μη βασίζεστε σ αυτά τα σκορ

 

Το βλέπω ότι το λένε πολλοί αυτό (και στο XDA). Από προσωπική εμπειρία με δεκάδες κινητά με android, εγώ πιστεύω ότι το Antutu είναι μια πολύ καλή ένδειξη για το πως πάει γενικά το κινητό, και ειδικά οι επιδόσεις του σε 3D. Δηλαδή ένα κινητό με καλύτερο antutu score κατά 99% θα είναι πιο γρήγορο από ένα με χαμηλότερη επίδοση. Και αυτό το λέω όχι μόνο κρίνοντας μεταξύ συσκευών, αλλά ακόμα και στο ίδιο κινητό με διαφορετικές ROMs και kernels. Εγώ πιστεύω ότι τα benchmarks είναι χρήσιμα, όχι σαν ευαγγέλιο, αλλά σαν μια -πολύ σοβαρή- ένδειξη για τις συνολικές επιδόσεις του κινητού.

 

On topic, χαμηλότερο antutu (σε ίδιο h/w και ίδιες συχνότητες) σημαίνει είτε όντως χαμηλότερες επιδόσεις (π.χ. σε βαριά παιχνίδια), είτε απλά ασυμβατότητα με την νέα version του android (το πιθανότερο....)

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται τι εννοείς πιο γρήγορο..πχ n5 και g2. το n5 αν δεν κανω λαθος δεν βγαζει πανω απο 30000 ενω το g2 φτάνει τα 37000..παρολα αυτα φοράνε το ιδιο hw..το n5 ειναι πιο σβελτο λογο vanilla αλλα βγάζει μικρότερο antutu..με το σκεπτικο που αναφέρεις εχει χαμηλότερες επιδόσεις στα παιχνίδια; η μήπως η ρομ των lg, samsung κλπ ειναι λιγο "μαγειρεμενες" ωστε να δινουν υψηλοτερα σκορ;

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται τι εννοείς πιο γρήγορο..πχ n5 και g2. το n5 αν δεν κανω λαθος δεν βγαζει πανω απο 30000 ενω το g2 φτάνει τα 37000..παρολα αυτα φοράνε το ιδιο hw..το n5 ειναι πιο σβελτο λογο vanilla αλλα βγάζει μικρότερο antutu..με το σκεπτικο που αναφέρεις εχει χαμηλότερες επιδόσεις στα παιχνίδια; η μήπως η ρομ των lg, samsung κλπ ειναι λιγο "μαγειρεμενες" ωστε να δινουν υψηλοτερα σκορ;

 

Το Ν5 είναι πιο σβέλτο στο UI, το οποίο ουδεμία -ή ελάχιστη- σχέση έχει με το h/w από κάτω. Αν τα βάλεις και τα δύο να τρέξουν βαριά παιχνίδια (που πραγματικά ζορίζουν τη GPU) θα δεις ότι το G2 είναι ταχύτερο. Επίσης μικροδιαφορές προκύπτουν από το Ι/Ο (ίσως καλύτερος controller στο G2 ?). Δηλαδή το Ν5 έχει μια -ελάχιστη κατά τη γνώμη μου- υπεροχή στο smoothness του UI, αλλά όταν πραγματικά ζορίζουν τα πράγματα οι μικροδιαφορές σε h/w, χρονισμούς κλπ φαίνονται στο G2.

 

Και μην ξεχνάμε οτι για το UI μπορεί να ευθύνεται τόσο η 4.4, όσο και ο -πολύ ελαφρύς και ουδόλως παραμετροποιήσιμος- stock launcher του Ν5. Επίσης μην ξεχνάμε ότι στο Ν5 δεν τρέχει τίποτα από πίσω, ενώ η LG έχει φορτώσει το UI με διάφορα -άχρηστα ή χρήσιμα- πραγματάκια που τρέχουν από πίσω...

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

το εβαλα να φορτισει κλειστο.βλεπω οτι το led αναβει κοκκινο και αυξομειονετε η φωτεινοτητα του ενω φορτιζει,ετσι κανει?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...