Jump to content

Χρέωνε τις βλάβες στους... ανταγωνιστές του


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

«ΣΦΑΛΙΑΡΑ» στον ΟΤΕ από την Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων. Η ανεξάρτητη αρχή έκανε δεκτή την προσφυγή εναλλακτικού παρόχου, ο οποίος κατηγόρησε τον οργανισμό αναφορικά με «παράνομες χρεώσεις τέλους άσκοπης μετάβασης συνεργείου για άρση βλάβης».

Η ΕΕΤΤ διαπίστωσε (όχι για το σύνολο των περιπτώσεων, αλλά για ορισμένες) ότι ο ΟΤΕ χρέωνε τον εναλλακτικό πάροχο με «τέλος άσκοπης μετάβασης συνεργείου για άρση βλάβης, χωρίς να συντρέχουν οι νόμιμες προϋποθέσεις», επιβάλλοντας και το αναλογούν διοικητικό πρόστιμο.

 

Ουσιαστικά ο ΟΤΕ χρέωνε παρανόμως ανταγωνιστή για βλάβες οι οποίες οφείλονταν σε δική του υπαιτιότητα. Σε περιπτώσεις βλαβών, οι εναλλακτικοί πάροχοι, οι οποίοι μισθώνουν δίκτυο του ΟΤΕ, καλούν συνεργεία του οργανισμού για να τις διαπιστώσει και επιδιορθώσει (στις περιπτώσεις που θεωρούν ότι οι βλάβες δεν είναι στο δικό τους δίκτυο). Ο ΟΤΕ όντως στέλνει συνεργεία, τα οποία χρεώνει για κάθε επίσκεψη (το 2010 η χρέωση ήταν άνω των 50 ευρώ).

 

Στην εξεταζόμενη περίπτωση, η ΕΕΤΤ διαπίστωσε ότι, σε ορισμένες βλάβες, αδίκως ο οργανισμός χρέωνε τον ανταγωνιστή του, αφού η βλάβη προήλθε από το δικό του δίκτυο.

 

Καταγγελίες κατά του ΟΤΕ έχουν γίνει από Forthnet, HOL και Wind, με την τελευταία να αιτείται σημαντικό ποσό.

 

Πρώτη σε μερίδιο η Forthnet με 29,7%, δεύτερη η HOL με 27,4%, ακολουθούν με 22,7% η WIND, η Cyta με 17% και η On με 3,2%.

πηγή

http://s.enet.gr/resources/2013-07/26eggrafo-thumb-medium.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι παροικούντες την Ιερουσαλήμ τα έχουμε βιώσει πολλές φορές αυτά. Το μπαλάκι πέρα δώθε μεταξύ ΟΤΕ και X πάροχο. Να δούμε αν ποτέ εκλείψουν αυτές οι τακτικές. Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

"Γερμανικη" εταιρεια αλλα..."ελληνικη" νοοτροπια.

Δεν πειραζει.ισως βαλει μυαλο.

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλά απαράδεκτος. Τα κακά του μονοπωλίου κουτοπόνηρων ανθρώπων. Σαν να είσαι ο μόνος που πουλά μπουκάλια για εμφιάλωση νερού, και εμφιαλωμένο νερό... Γκρινιάζεις γιατί πρέπει να πουλάς άλλες τιμές χονδρικής και άλλες λιανικής, όπως όλοι άλλωστε, αλλά εσένα αυτό δεν σε απασχολεί. Και όλως τυχαίως οι άλλοι που πουλάν εμφιαλωμένο νερό πετυχαίνουν πιο συχνά τρύπια μπουκάλια, τα οποία δεν φταίνε που φεύγει το νερό από μέσα, αλλά το νερό δεν είναι αρκετά πηχτό...

Λυπήσου μας μωρέ. Κάνε της λαμογιές σου αφού θες, αλλά μην μας το παίζεις και οσία παρθένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κλασική περίπτωση πΟΤΕ ....

 

Έφυγα και ησύχασα εδώ και χρόνια.

Εσύ είσαι τυχερός και ένας απο αυτούς είμαι και εγώ και ησύχασα και εγώ από Πότε ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση, πιο πολύ λογικό μου φαίνεται, όπως και όλα όσα κάνει για να υποσκάπτει, σε τεχνικό επίπεδο κυρίως, όλους τους εναλλακτικούς.

Το χειρότερο όλων όμως σε αυτό το θέμα των χρεώσεων του συνεργείου, είναι ότι η χρέωση αυτή είναι μονόδρομη. Αν δηλαδή η βλάβη βγει με υπαιτιότητα ΟΤΕ και το αποδεχτούν, δεν υπάρχει αποζημίωση στον εναλλακτικό. Φταίς; Πλήρωνε, δεν φταις & φταίω εγώ; Πάρ'τα @@ μου.

 

Και πως μετά να εξυπηρετήσουν οι εναλλακτικοί τους συνδρομητές τους, όταν εκείνοι έχουν βλάβη ΟΤΕ; Πως θα γίνει η αποζημίωση για απώλεια υπηρεσιών που δικαίως ζητάμε; Δεν πρέπει και αυτοί να αποζημιωθούν από τον φταίχτη; Μπανανία...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση, πιο πολύ λογικό μου φαίνεται, όπως και όλα όσα κάνει για να υποσκάπτει, σε τεχνικό επίπεδο κυρίως, όλους τους εναλλακτικούς.

Το χειρότερο όλων όμως σε αυτό το θέμα των χρεώσεων του συνεργείου, είναι ότι η χρέωση αυτή είναι μονόδρομη. Αν δηλαδή η βλάβη βγει με υπαιτιότητα ΟΤΕ και το αποδεχτούν, δεν υπάρχει αποζημίωση στον εναλλακτικό. Φταίς; Πλήρωνε, δεν φταις & φταίω εγώ; Πάρ'τα @@ μου.

 

Και πως μετά να εξυπηρετήσουν οι εναλλακτικοί τους συνδρομητές τους, όταν εκείνοι έχουν βλάβη ΟΤΕ; Πως θα γίνει η αποζημίωση για απώλεια υπηρεσιών που δικαίως ζητάμε; Δεν πρέπει και αυτοί να αποζημιωθούν από τον φταίχτη; Μπανανία...

 

Ολα ξεκινουν και καταληγουν οτι οι αλλοι παροχοι (πλην οτε) δεν μπορουν να φτιαξουν δικο τους δικτυο.

Δε μπορουν δε θελουν,δε ξερω.

Το κοστος παντως ,ειχα διαβασει,ειναι απαγορευτικο.

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Η λέξη "απαγορευτικό" είναι φτωχή για να περιγράψει το κόστος. Αντιλαμβάνεσαι τι έργα χρειάζεται να γίνουν; Πρέπει να σκαφτεί από την αρχή ολόκληρη η Ελλάδα για να περαστούν τα χιλιάδες χιλιόμετρα καλωδίων που ενώνουν τα Χανιά με το Διδυμότειχο για παράδειγμα. Μαζί με τις εγκαταστάσεις σττις κολώνες, τα ΒΟΧ, τα ΚΑΦΑΟ, τους κατανεμητές και φυσικά τα DSLAM όλα να συνδέονται και με τους υπόλοιπους παρόχους, ώστε να μπορεί ο forthenet να καλεί τον wind. Και φυσικά όλα αυτά με την πιο ακριβή οπτική ίνα. Δεν θα σκάψεις όλη την Ελλάδα για να περάσεις χαλκό, εξυπακούεται νομίζω.

 

Αν αθροίσεις το κόστος της μελέτης, των μισθών, των υλικών, των εργασιών, των αδειών και ένα σωρό άλλα που δεν μπορώ να φανταστώ, το ποσό αυτό είναι υπερπολλαπλάσιο του συνολικού τζίρου όλων των ελληνικών παρόχων μαζί. Η απόσβεση θα γίνει μετά από 100 χρόνια, αν όλοι οι Έλληνες μπουν & παραμείνουν σε αυτόν τον πάροχο. Δεν πρόκειται ποτέ να υπάρξει 100% ιδιόκτητο δίκτυο από κανέναν πάροχο. Όλοι "π0ρνες" του ΟΤΕ θα είναι, ες αεί.

Edited by Stavros_595
Link to comment
Share on other sites

Για όσο αντέχουν τα σάπια χάλκινα καλώδια, που έχουμε πληρώσει οι πολίτες για να τα κουμαντάρουν τώρα οι Γερμανοί..

Κοινώς ο απαράδεκτος ποτέ είναι τσ@τσ@ με ξένα @@@, βάζοντας μάλιστα τις "π0ρνες" που λες να την πληρώνουν αντί να τις πληρώνει..

Link to comment
Share on other sites

Κλασική περίπτωση πΟΤΕ ....

 

Έφυγα και ησύχασα εδώ και χρόνια.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Στα τσακίδια και ακόμη παραπέρα. Έχω Wind και τώρα που διαβάζω το άρθρο χαίρομαι που απαιτεί τα περισσότερα. Μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Στα τσακίδια και ακόμη παραπέρα. Έχω Wind και τώρα που διαβάζω το άρθρο χαίρομαι που απαιτεί τα περισσότερα. Μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη...

 

Κλασικά πράγματα, από τότε που έφυγα από τον ΟTE έχω βρει την ηρεμία μου

Link to comment
Share on other sites

Κλασικά πράγματα, από τότε που έφυγα από τον ΟTE έχω βρει την ηρεμία μου

 

Όλοι όσοι φεύγουν από οτε βρίσκουν την ηρεμία, στην τσέπη τους αρχικά και ανακαλύπτουν πως οι θεωρίες περί καλύτερων παροχών κλπ δεν ισχύουν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...