Jump to content

Sony Xperia Z Ultra


vezyro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@Kotsaras μάλλον καλές τις λές :)

 

@stivakos περίεργο! έχεις κάποιο script προσθέσει; οπως το int2ext ή κάποιο symlink; (μια υπόθεση κάνω)

 

Faji μια χαρα........

Αν κ εμενα τα 42.5 θερμοκρασία στην μπαταρία μου φαίνονται πολλα.........

Από ποια θερμοκρασία κ επανω να ανησυχώ ρε παιδια??

Link to comment
Share on other sites

Faji μια χαρα........

Αν κ εμενα τα 42.5 θερμοκρασία στην μπαταρία μου φαίνονται πολλα.........

Από ποια θερμοκρασία κ επανω να ανησυχώ ρε παιδια??

 

βούτηξε το σε παγωμένο νερό για 1', θα πηγαίνει σφαίρα μετά :lol:

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, πω πω φίλε μου πράγματι πίκρα, το είχες αναβαθμίσει σε lollipop ; και αν σου παρουσίαζε υπερθέρμανση όπως αναφέραμε πιο πριν, αυτό με δεκαριά θηρία στο σέρβις με βάζει σε σκέψεις, μήπως δεν ήταν έτοιμη η αναβάθμιση και την έδωσαν πρόωρα με αποτέλεσμα να υπάρξουν προβλήματα.... Τι να πω:(

 

Το μόνο "σοβαρό" πράγμα που έκανα με το κινητό ήταν η αναβάθμιση του σε lollipop. Και εγώ , να σου πω την αλήθεια, εκεί τα ρίχνω. Δεν μου άρεσε το ότι δέκα μέρες μετά την αναβάθμιση μου έκαψε την πλακέτα στα καλά καθούμενα. Δεν το θεωρώ σύμπτωση. Διαβάζω και αυτά με την υπερθέρμανση....Δεν ξέρω με ποια έκδοση θα μου επιστρέψουν το κινητό μετά την αλλαγή πλακέτας, αλλά αν μου το επιστρέψουν με lollipop θα ψαχτώ να το γυρίσω στην 4.4.

Δικαιοσύνη θα βρεις στην επόμενη ζωή. Σ' αυτήν εδώ έχουμε τους νόμους.
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο "σοβαρό" πράγμα που έκανα με το κινητό ήταν η αναβάθμιση του σε lollipop. Και εγώ , να σου πω την αλήθεια, εκεί τα ρίχνω. Δεν μου άρεσε το ότι δέκα μέρες μετά την αναβάθμιση μου έκαψε την πλακέτα στα καλά καθούμενα. Δεν το θεωρώ σύμπτωση. Διαβάζω και αυτά με την υπερθέρμανση....Δεν ξέρω με ποια έκδοση θα μου επιστρέψουν το κινητό μετά την αλλαγή πλακέτας, αλλά αν μου το επιστρέψουν με lollipop θα ψαχτώ να το γυρίσω στην 4.4.

 

Περιμένουμε και άλλη αναβάθμιση :)

 

Κάτι που έχω προσέξει επίσης είναι πως όταν ανοίγει η οθόνη κάνει ένα ξαφνικό φλασάρισμα αραιά και που.

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :) κατάλαβα φίλε μου, μάλλον η lollipop στην έκανε :mad: στα δύο ultra που πέρασαν στην κατοχή μου ουδέποτε ζεσταθηκαν, παιχνίδια, ταινίες, ποδόσφαιρο, βίντεο και τίποτε, προχθές αυγό τηγανιζα στην πλάτη του :lol: την μία αργό φόρτωμα σελίδων, κάτι κολλήματα, την άλλη δεν άνοιγε, έχανε και το wifi στο σπίτι :( αντε να δούμε ποιο είναι το επόμενο καψονι που θα μας κάνει....

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :) κατάλαβα φίλε μου, μάλλον η lollipop στην έκανε :mad: στα δύο ultra που πέρασαν στην κατοχή μου ουδέποτε ζεσταθηκαν, παιχνίδια, ταινίες, ποδόσφαιρο, βίντεο και τίποτε, προχθές αυγό τηγανιζα στην πλάτη του :lol: την μία αργό φόρτωμα σελίδων, κάτι κολλήματα, την άλλη δεν άνοιγε, έχανε και το wifi στο σπίτι :( αντε να δούμε ποιο είναι το επόμενο καψονι που θα μας κάνει....

 

Αντε ρε παιδια πείτε κανεναν εύκολο τρόπο για επιστροφη στην 4.4

Link to comment
Share on other sites

Αντε ρε παιδια πείτε κανεναν εύκολο τρόπο για επιστροφη στην 4.4

 

Για επιστροφή στην 4.4.4 -->

 

α) χρειάζεται να έχεις το XperiFirm και το flashtool στον Η/Υ σου.

 

β) Απο το XperiFirm κατεβάζεις την KitKat 14.4.Α.0.108 (νομίζω, διορθώστε κάποιος αν κάνω λάθος).

 

γ) το flashtool φτιάχνει το FTF

 

Δες περισσότερες λεπτομέρειες εδώ.

 

Για να περάσεις την Kitkat δες εδώ.

 

Αν υπάρχει κάτι πιο εύκολο ας το γράψει κάποιος :) :help:

 

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

 

Επιτέλους Rooting Xperia Z Ultra Lollipop :clap:

Edited by faji
Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Εγώ εδώ και πόσο καιρό είμαι με custom lollipop rom cm12.1 κ ποτέ δεν είχα θέμα με υπερθέρμανση, κανένα κόλλημα, τπτ. Μήπως έχει θέματα η στοκ rom?

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον :( η ριμάδα...

 

Ένας φίλος που έχει Note III έκανε την ίδια παρατήρηση πως το τηλέφωνο του ζεσταίνεται όταν χρησιμοποιεί τη σύνδεση ίντερνετ μέσω κινητής.

Edited by faji
Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Faji… το KingRoot-4.0.0.233 [download and install] αν κατάλαβα καλα στο τηλ όχι στο PC… το αρχειο είναι σε μορφή apk… το BETA-SuperSU-v2.49.zip [place on sd card] εντος καρτας και εγκατάσταση από εκεί .. καλα το κατάλαβα η θα τα κάνω μάνταρα
Link to comment
Share on other sites

Faji… το KingRoot-4.0.0.233 [download and install] αν κατάλαβα καλα στο τηλ όχι στο PC… το αρχειο είναι σε μορφή apk… το BETA-SuperSU-v2.49.zip [place on sd card] εντος καρτας και εγκατάσταση από εκεί .. καλα το κατάλαβα η θα τα κάνω μάνταρα

 

Δεν το έκανα ακόμα :)

 

δεν έχω προλάβει να βρεθώ σε Η/Υ με ησυχία...

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έκανα ακόμα :)

 

δεν έχω προλάβει να βρεθώ σε Η/Υ με ησυχία...

 

 

Οκ αν είναι έτσι .. θα περιμένω. Τα έχω κατεβάσει όλα τα αρχεια.. όταν βρεις χρόνο ενημέρωσε μας.. σε ευχαριστώ πολύ … χωρείς root δεν λέει

Link to comment
Share on other sites

Faji… το KingRoot-4.0.0.233 [download and install] αν κατάλαβα καλα στο τηλ όχι στο PC… το αρχειο είναι σε μορφή apk… το BETA-SuperSU-v2.49.zip [place on sd card] εντος καρτας και εγκατάσταση από εκεί .. καλα το κατάλαβα η θα τα κάνω μάνταρα

 

Εγινε το root :)

 

αλλά η recovery δεν περνάει με τίποτα :( όπως το γράφουν και τα άλλα παιδιά στο XDA

Edited by faji
Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Εγινε το root :)

 

αλλά η recovery δεν περνάει με τίποτα :( όπως το γράφουν και τα άλλα παιδιά στο XDA

 

Μιλάς για αυτό το κομμάτι… που τους κάνει πάνω από κανα πεντάλεπτο

(2. open the ZU-lockeddualrecovery2.8.15-RELEASE.installer that already extracted, then double click on install.bat

3. tap number 1, then tap enter

4. wait until finished, and your z ultra will restart and enter the recovery automatically ).. σε περίπτωση που κόλληση .. ξανά κάνεις την παραπάνω διαδικασία .. αυτό εννοείς

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για αυτό το κομμάτι… που τους κάνει πάνω από κανα πεντάλεπτο

(2. open the ZU-lockeddualrecovery2.8.15-RELEASE.installer that already extracted, then double click on install.bat

3. tap number 1, then tap enter

4. wait until finished, and your z ultra will restart and enter the recovery automatically ).. σε περίπτωση που κόλληση .. ξανά κάνεις την παραπάνω διαδικασία .. αυτό εννοείς

 

Καλημέρες,

 

Χρόνια πολλά στους Κωνσταντίνους :)

 

@ennio ναι βρε φίλε :). Οτι και να έκανα δεν περνάει. Στο 1' παρουσιάζει μήνυμα time out.

 

Μόλις πριν απο 5' ήρθε και αυτό:

Sony confirms new update (14.5.A.0.270) rolling for Xperia Z1, Z1 Compact and Z Ultra

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον υπάρχει θέμα με τους drivers ( ; ) :wacko:

 

"I got step 2 working after installing all the drivers on the flash tool. If step 2 is not working for you you lack the drivers . After installing all the drivers on my laptop and rebooting for good measure i tried again and it worked. It asked for permission to debug my phone and i was able to flash dual recovery and flash supersu aswell wich replaced king root. Then i removed it via titanium backup"

 

XDA

 

Θα το δοκιμάσω και ελπίζω να πάει καλά :mad: αν και έστω με root μια χαρά είναι. Απλά το kinguser δεν το γνωρίζω αν και φαίνεται μια χαρά απο επιλογές (μέχρι και επιλογή unroot έχει!).

Edited by faji
Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά στους-ης γιορταζομενους. Έχει κανείς από σας θέμα με το λεγόμενο ghost touches,όταν το τηλ.από μόνο του ανοίγει εφαρμογές και δεν σταματάει μέχρι να το κάνεις reboot. Εμένα μου το κάνει που και πού αλλά δεν βρίσκω την αιτία. Ξέρει κανείς!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά στους-ης γιορταζομενους. Έχει κανείς από σας θέμα με το λεγόμενο ghost touches,όταν το τηλ.από μόνο του ανοίγει εφαρμογές και δεν σταματάει μέχρι να το κάνεις reboot. Εμένα μου το κάνει που και πού αλλά δεν βρίσκω την αιτία. Ξέρει κανείς!

 

Το δικό μου , από τότε που το αναβάθμισα σε lollipop και μέχρι να κάψει πλακέτα, μου έκανε κάτι τέτοιο δύο -τρείς φορές. Όταν το άνοιγα από κατάσταση αναμονής έβρισκα δύο - τρεις εφαρμογές ανοιχτές (κυρίως κάτι εφαρμογές της sony (sociallife, what's new) ή χάρτες από ότι θυμάμαι). Δεν χρειαζόταν reboot. Απλά έκλεινα τις εφαρμογές. Δεν μου το έκανε συχνά. Δύο - τρεις φορές το είδα. Το θεώρησα bug της lollipop και δεν έδωσα σημασία. Δεν ξέρω αν λέμε το ίδιο πράγμα.

Δικαιοσύνη θα βρεις στην επόμενη ζωή. Σ' αυτήν εδώ έχουμε τους νόμους.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά στους-ης γιορταζομενους. Έχει κανείς από σας θέμα με το λεγόμενο ghost touches,όταν το τηλ.από μόνο του ανοίγει εφαρμογές και δεν σταματάει μέχρι να το κάνεις reboot. Εμένα μου το κάνει που και πού αλλά δεν βρίσκω την αιτία. Ξέρει κανείς!

Καλησπέρα φίλε μου. Το κάνει όταν μιλάω στο τηλ με το κινητό στο αυτί. Θεωρούσα ότι πατάω κατ με το πρόσωπο μου αλλά το προσέχω και το κάνει μόνο του χωρίς να το ακουμπώ

My Phone Samsung Note 9

My Tablet Ipad Mini 4 4G, Samsung Tab S7 11'' 4G

My Notebook MICROSOFT SURFACE BOOK 2, HP elitebook x360

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο νήμα :) και χρόνια πολλά στους εορταζοντες :):)

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου , από τότε που το αναβάθμισα σε lollipop και μέχρι να κάψει πλακέτα, μου έκανε κάτι τέτοιο δύο -τρείς φορές. Όταν το άνοιγα από κατάσταση αναμονής έβρισκα δύο - τρεις εφαρμογές ανοιχτές (κυρίως κάτι εφαρμογές της sony (sociallife, what's new) ή χάρτες από ότι θυμάμαι). Δεν χρειαζόταν reboot. Απλά έκλεινα τις εφαρμογές. Δεν μου το έκανε συχνά. Δύο - τρεις φορές το είδα. Το θεώρησα bug της lollipop και δεν έδωσα σημασία. Δεν ξέρω αν λέμε το ίδιο πράγμα.

 

Καλησπέρα φίλε, λυπαμαι πολύ για την περιπέτεια με το κινητό σου. Το δικό μου από το κουτί του ξεκίνησαν τα προβλήματα (proximity sensor) έτσι του άλλαξαν πλακέτα. Αυτό που μου κάνει υπάρχει Μία αγγλική ορολογία(ghost touch-es) το κάνει σε κάποια μοντέλα τηλέφωνον αλά πουθενά δεν αναφέρει το δικό μας. Βασικά,αυτό που κάνει είναι σαν να υπάρχει ένα αόρατο δάχτυλο και ανοίγει εφαρμογές,πολλές φορές το βλέπω πως το κάνει και είναι περίεργων. Προσπαθώ να πατήσω το home πλήκτρο άλλα αυτό το ξαναγυρίζει στη εφαρμογή που το φάντασμα δάκτυλο επιλέγει. Με πολύ γρήγορες κινήσεις το κάνω ρεμπουτ,έτσι ώστε δεν γύρνα στα δικά του,και τότε μόνο συνέρχεται. Είναι σε κιτκατ και ούτε κατά διάνοια δεν πάω στην λολιποπ. Οσο αφορά της θερμοκρασία,έχω παρατήρηση ότι εάν ξεχάσω να κλείσω την οθόνη και μείνει ανοιχτώ στο τσαντάκι φθάνει και στους 65 C. Έβαλα την εφαρμογή gravity screen apk και έλυσε το πρόβλημα μου με την ξεχασμένη αναμμένη οθόνη.

Edited by Alexandros2666
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε, λυπαμαι πολύ για την περιπέτεια με το κινητό σου. Το δικό μου από το κουτί του ξεκίνησαν τα προβλήματα (proximity sensor) έτσι του άλλαξαν πλακέτα. Αυτό που μου κάνει υπάρχει Μία αγγλική ορολογία(ghost touch-es) το κάνει σε κάποια μοντέλα τηλέφωνον αλά πουθενά δεν αναφέρει το δικό μας. Βασικά,αυτό που κάνει είναι σαν να υπάρχει ένα αόρατο δάχτυλο και ανοίγει εφαρμογές,πολλές φορές το βλέπω πως το κάνει και είναι περίεργων. Προσπαθώ να πατήσω το home πλήκτρο άλλα αυτό το ξαναγυρίζει στη εφαρμογή που το φάντασμα δάκτυλο επιλέγει. Με πολύ γρήγορες κινήσεις το κάνω ρεμπουτ,έτσι ώστε δεν γύρνα στα δικά του,και τότε μόνο συνέρχεται. Είναι σε κιτκατ και ούτε κατά διάνοια δεν πάω στην λολιποπ. Οσο αφορά της θερμοκρασία,έχω παρατήρηση ότι εάν ξεχάσω να κλείσω την οθόνη και μείνει ανοιχτώ στο τσαντάκι φθάνει και στους 65 C. Έβαλα την εφαρμογή gravity screen apk και έλυσε το πρόβλημα μου με την ξεχασμένη αναμμένη οθόνη.

Σε εμένα μάλλον δεν έκανε ghost touch. Ή αν έκανε δεν επέμενε να ξαναγυρίζει στην εφαρμογή. Με το που την έκλεινα όλα ήταν Ο.Κ. Το θέμα είναι ότι με την κιτκατ το τηλέφωνο δούλευε ρολόι ενώ με την lollipop το πήρα στο χέρι. Ας ελπίσουμε ότι η καινούργια αναβάθμιση που έρχεται θα λύσει τα προβλήματα. Εγώ πάντως, με το που θα το πάρω πίσω, θα ψαχτώ να το γυρίσω σε 4.4. και θα παλουκωθώ εκεί μέχρι να σιγουρευτώ ότι όλα είναι Ο.Κ. Ποτέ πια βιαστικές αναβαθμίσεις. Το πήρα το μάθημα μου.

Δικαιοσύνη θα βρεις στην επόμενη ζωή. Σ' αυτήν εδώ έχουμε τους νόμους.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα........

Καταρχην να ευχαριστησω το ennio κ δημοσια που με βοηθησε παρα πολυ κ μου εστειλε ωραιες εφαρμογουλες,

Που σημερα στην δουλεια ημουνα 4 ωρες σχεδον με το ουλτρα μας κ εβλεπα αυτα που με εστειλε!!

 

Απο την αλλη να σας πω και ενα συμβαν οφ τοπικ λιγο αλλα δεν πειραζει θα το πω.........

Απο αυτα που διαβαζα πριν αγορασω κινητο κ σε διαφορα φορουμ που εμπενα(κ εδω φυσικα)ειχα διαβασει τα καλυτερα για το σερβις

της lg κ το ποσο καλοι στην αξυπηρετηση ειναι γενικως στο after sales σερβις!!

Το κινητο της γυναικας μου που λετε παιδια πριν λιγες μερες στα ξαφνικα χαλασε η οθονη κ αντι για εικονα εβλεπες ενα μπερδεμενο

τοπιο με χρωματα και γραμμες!!

Αφου μιλήσαμε με την lg και κανανε ενα σωρο ερωτησεις αν εχει σημαδια αν ειναι σπασμενο απο εξω κτλ Το στειλαμε....... σημερα πηραμε την απαντηση απο το εξουσιοδοτημενο σερβις κ απο την ηδια την lg.......

Δεν το καλυπτει η εγγυηση ειναι σπασμενη η οθονη εσωτερικα κ το κοστος ειναι μεγαλυτερο απο το κοστος του κινητου!!

Μίλησα εγω ο ιδιος με την lg κ τους ρωτησα πως γινεται ενα κινητο χωρις σημαδια απο κρουση,πεσιμο, κ γενικα σε αριστη εξωτερικη κατασταση να παρω απο εσας την απαντηση αυτη(οτι ειναι εσωτερικα σπασμενη η οθονη κ δεν την καλύπτετε)

Το τι βλακειες μου ειπε ο υπεύθυνος απο το τηλέφωνο παιδια δεν περιγραφονται.....

ΤΕλικα πεταμα κ αντε για καινουριο ΟΧΙ LG φυσικα!!!

Αυτα παιδες σορρυ για το οφ τοπικ..........αυτα που μερικοι εχουνε το σερβις της lg καλυτερο απο ολλα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα, Κωνσταντίνε χρόνια σου πολλά :) ελπίζω με την νέα αναβάθμιση να λυθούν τα όποια θέματα απασχολούν το θηρίο μας, εγκατέστησα την εφαρμογή cpu και έφτασε η θερμοκρασία μέχρι τους 37c :rolleyes:

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z Ultra

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...