Jump to content

Sony Xperia Z Ultra


vezyro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήρα και το sbh 52 και είναι όλα τα λεφτά απλά κάποιες φορές μου ψαλλιδιζει τον ήχο και δεν καταλαβαίνω τον συνομιλητη το έχει παρατηρήσει και άλλος αυτό?

Έχω το συγκεκριμένο hands free και μου κάνει και εμένα το ίδιο σε συγκεκριμένες στιγμές. Δοκίμασε να απενεργοποιησεις τοHD voice. Εμένα μετά από αυτό έστρωσε λίγο. Έχω ακόμα θέματα αλλά όχι τόσο συχνά.

My Phone Samsung Note 9

My Tablet Ipad Mini 4 4G, Samsung Tab S7 11'' 4G

My Notebook MICROSOFT SURFACE BOOK 2, HP elitebook x360

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας ψάχνοντας βρήκα ένα βίντεο που δείχνει το πώς αλλάζονται τα USB port & Micro SD cover flap.. ούτε αντιπροσωπίες ούτε βγάλε πίσω καπάκια και άλλα παρατράγουδα… για τυχόν ξεχαρβαλιασμενα. Άνοιξε κλείσε χάνουν την αρχική τους στεγανοποίηση.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας ψάχνοντας βρήκα ένα βίντεο που δείχνει το πώς αλλάζονται τα USB port & Micro SD cover flap.. ούτε αντιπροσωπίες ούτε βγάλε πίσω καπάκια και άλλα παρατράγουδα… για τυχόν ξεχαρβαλιασμενα. Άνοιξε κλείσε χάνουν την αρχική τους στεγανοποίηση.

 

 

Το είδα το video, όντως είναι πολύ εύκολο. Έχει βρει κανένας το ανταλλακτικό σε normal τιμή? Γιατί λίγο που έψαξα, έχει €10 το ανταλλακτικό και άλλα €10 τα έξοδα αποστολής!

Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

Το είδα το video, όντως είναι πολύ εύκολο. Έχει βρει κανένας το ανταλλακτικό σε normal τιμή? Γιατί λίγο που έψαξα, έχει €10 το ανταλλακτικό και άλλα €10 τα έξοδα αποστολής!

Εδώ στην Ελλάδα έψαξες? Στην Sony?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ στην Ελλάδα έψαξες? Στην Sony?

 

Από όσο ρώτησα το ανταλλακτικό μόνο του δεν το πουλάνε. Δεν ρώτησα κόστος εργασίας για να δω τι χρεώνουν για ένα ανταλλακτικό λιανικής αξίας €10 και μια διαδικασία 5"... Το service της Sony στην Θεσσαλονίκη ξέρει μήπως κάποιος που βρίσκεται?

Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

Το είδα το video, όντως είναι πολύ εύκολο. Έχει βρει κανένας το ανταλλακτικό σε normal τιμή? Γιατί λίγο που έψαξα, έχει €10 το ανταλλακτικό και άλλα €10 τα έξοδα αποστολής!

 

Καλημέρες,

 

το πιο οικονομικό είναι αυτό Shipping: FREE Economy Int'l Shipping.

 

Ενα ακόμη που βρήκα είναι στα 12€ απο Αγγλία. Μαζί με τα μεταφορικά.

 

Απο Sony δεν ξέρω αν έχει ρωτήσει κάποιος για το πόσο κοστίζει το ανταλλακτικό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 65 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από όσο ρώτησα το ανταλλακτικό μόνο του δεν το πουλάνε. Δεν ρώτησα κόστος εργασίας για να δω τι χρεώνουν για ένα ανταλλακτικό λιανικής αξίας €10 και μια διαδικασία 5"... Το service της Sony στην Θεσσαλονίκη ξέρει μήπως κάποιος που βρίσκεται?

 

Έχουν γράψει άλλα παιδιά κάπου στη Δωδεκανήσου.

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα :) ένα μικρό θεματακι με το θηρίο όπου χάνει εντελώς το wifi στο οικιακό και το έκανε και εξω:( επανεκκίνηση και είναι κομπλέ αλλά έτσι δεν πάει το πράγμα, ενημέρωσα την σονυ και πρότειναν σε πρώτη φάση επαναφορά εργοστασιακων ή εκ νέου εγκατάσταση της lollipop :) και εάν συνεχίζει να το παρουσιάζει τότε στο σέρβις :confused: αντιμετωπίζει κάποιος το ίδιο πρόβλημα :rolleyes: πάντως για σέρβις ούτε να το σκέφτομαι..... Το θηρίο μου σε ξένα χέρια :p:p

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μην ασχοληθείτε καθόλου με Ελλάδα δεν ξέρουν που τους πάνε τα τέσσερα.. μίλησα με sony mobile..μου έδωσαν ένα τηλ ενός σέρβις τις περιοχής μου και άκουσον άκουσον .. ναι το έχουμε το καπάκι της θυρας USB αλλά θα πρέπει να μας αφήσετε το κινητό τέσσερις με πέντε εργάσιμες για να ελέγξουμε την στεγανότητα και πιθανών την υγρασία που μπορεί να έχει μέσα το κινητό… μιλάμε αλλου γι αλλου τα άτομα … βρε κοπέλα μου της λέω το καπάκι της θύρας του Usb θέλω γιατί μου έμεινε στα χερια… όχι να στεγανοποιήσω την πισίνα μου τι δεν καταλαβαίνεις .. το χαβά τις αυτή να ξέρετε δεν θα χρεωθείτε σε περίπτωση που περάσει τα τεστ στεγανότητας… μετά από φανταστείτε το τι έγινε..βουρ για κινεζια.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα :) ένα μικρό θεματακι με το θηρίο όπου χάνει εντελώς το wifi στο οικιακό και το έκανε και εξω:( επανεκκίνηση και είναι κομπλέ αλλά έτσι δεν πάει το πράγμα, ενημέρωσα την σονυ και πρότειναν σε πρώτη φάση επαναφορά εργοστασιακων ή εκ νέου εγκατάσταση της lollipop :) και εάν συνεχίζει να το παρουσιάζει τότε στο σέρβις :confused: αντιμετωπίζει κάποιος το ίδιο πρόβλημα :rolleyes: πάντως για σέρβις ούτε να το σκέφτομαι..... Το θηρίο μου σε ξένα χέρια :p:p

 

βρε Άρχοντα εμένα αντιθέτως παίζει πολύ καλύτερα απο πρίν το WiFi. Κρίμα :(

 

Για τα καπάκια έχω στείλει e-mail στη Sony....

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε faji :) άσε τι να πω :( και μόλις το έκανα επανεκκίνηση και αναζήτηση δικτύου έπιανε τα διπλά wifi από το note3 του φίλου δίπλα :O και είναι πραγματικά πολύ δυνατό αλλά αυτό το πρόβλημα που παρουσιάζει τα χαλάει όλα..... Θα το έχω έτσι και προτιμώ να το απενεργοποιω πάρα να πάει σέρβις και να το ανοίξουν :( ελπίζω να στρώσει μετά από επαναφορά :happy:

 

Θα το κάνω Κωνσταντίνε σε ευχαριστώ πολύ.:)

Edited by Arxontas71

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάνε του μια επιδιόρθωση και αν έχεις πολλά αποθηκευμένα δίκτυα, σβήσε μερικά.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φίλε faji :) άσε τι να πω :( και μόλις το έκανα επανεκκίνηση και αναζήτηση δικτύου έπιανε τα διπλά wifi από το note3 του φίλου δίπλα :O και είναι πραγματικά πολύ δυνατό αλλά αυτό το πρόβλημα που παρουσιάζει τα χαλάει όλα..... Θα το έχω έτσι και προτιμώ να το απενεργοποιω πάρα να πάει σέρβις και να το ανοίξουν :( ελπίζω να στρώσει μετά από επαναφορά :happy:

 

Θα το κάνω Κωνσταντίνε σε ευχαριστώ πολύ.:)

 

Άρχοντα μήπως βρίσκεσαι στην περίπτωση της "σύγκρουσης" των καναλιών; αν εγκαταστήσεις το wifi analyzer απο το play και το τρέξεις θα σου δείξει το ρούτερ σου και τα γειτονικά που εκπέμπουν (σε πιο κανάλι). Αν το δικό σου είναι στο 6 και πολλά γειτονικά επίσης τότε άλλαξε το σε 12,13.

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Μην ασχοληθείτε καθόλου με Ελλάδα δεν ξέρουν που τους πάνε τα τέσσερα.. μίλησα με sony mobile..μου έδωσαν ένα τηλ ενός σέρβις τις περιοχής μου και άκουσον άκουσον .. ναι το έχουμε το καπάκι της θυρας USB αλλά θα πρέπει να μας αφήσετε το κινητό τέσσερις με πέντε εργάσιμες για να ελέγξουμε την στεγανότητα και πιθανών την υγρασία που μπορεί να έχει μέσα το κινητό… μιλάμε αλλου γι αλλου τα άτομα … βρε κοπέλα μου της λέω το καπάκι της θύρας του Usb θέλω γιατί μου έμεινε στα χερια… όχι να στεγανοποιήσω την πισίνα μου τι δεν καταλαβαίνεις .. το χαβά τις αυτή να ξέρετε δεν θα χρεωθείτε σε περίπτωση που περάσει τα τεστ στεγανότητας… μετά από φανταστείτε το τι έγινε..βουρ για κινεζια.

Θα διαφωνήσω μαζί σου γιατί εάν κάποια στιγμή σου πάρει νερό θα κράζεις/με την σονυ και την οποία σονυ γιατί έχει θέμα στεγανοτητας... σε premium παροχές όπως σου προσφέρουν αυτή την στιγμή έτσι γίνονται τα πράγματα. .. και εγω οταν θελω να αλλάξω μπαταρία στο ρολόϊ μου το κρατάνε μια εβδομάδα ενώ η αλλαγή μπαταρίας γίνεται σε 1 λεπτό έπειτα πάει όμως για έλεγχο στεγανοτητας ..δεν σου λένε οκ είναι αδιάβροχο και πήγαινε στην ευχή του θεού και ότι γίνει. ..

Link to comment
Share on other sites

Άρχοντα μήπως βρίσκεσαι στην περίπτωση της "σύγκρουσης" των καναλιών; αν εγκαταστήσεις το wifi analyzer απο το play και το τρέξεις θα σου δείξει το ρούτερ σου και τα γειτονικά που εκπέμπουν (σε πιο κανάλι). Αν το δικό σου είναι στο 6 και πολλά γειτονικά επίσης τότε άλλαξε το σε 12,13.

 

Ευχαριστώ φίλε faji θα το βάλω να δω, το θέμα είναι ότι εκτός από το οικιακό μου το έκανε και εξω, καθάρισα τα αποθηκευμένα και θα κάνω και επαναφορά.

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω μαζί σου γιατί εάν κάποια στιγμή σου πάρει νερό θα κράζεις/με την σονυ και την οποία σονυ γιατί έχει θέμα στεγανοτητας... σε premium παροχές όπως σου προσφέρουν αυτή την στιγμή έτσι γίνονται τα πράγματα. .. και εγω οταν θελω να αλλάξω μπαταρία στο ρολόϊ μου το κρατάνε μια εβδομάδα ενώ η αλλαγή μπαταρίας γίνεται σε 1 λεπτό έπειτα πάει όμως για έλεγχο στεγανοτητας ..δεν σου λένε οκ είναι αδιάβροχο και πήγαινε στην ευχή του θεού και ότι γίνει. ..

 

 

Σήμερα κόπηκε άνοιξα την θύρα για να το συνδέσω με το Pc και μου έμεινε στο χερι ευτυχώς είχε μείνει το μακρύ πλαστικό που έχει έξω και μπόρεσα και το τράβηξα έξω. Αυτό τους ζήτησα σαν ανταλλακτικό όχι ότι θα το έχω χωρείς κάλυμμα για όσο πάει. Αν ειδές το βίντεο παραπάνω θα δεις ότι δεν χρειάζεται πολλά πολλά για να το βάλεις .. εννοείτε ότι αν υπήρχε θέμα στεγανότητας θα τους το άφηνα αλλά δεν υπάρχει γιατί θα ξανά έβαζα το καπάκι και όλα θα ήταν κομπλέ .. εγώ με θέμα νερού μακροβούτια και να τρέχω μέσα στην βροχή με της θύρες ανοιχτές για να δω αν βάζει νερά και όλα τα άλλα δεν έχω καμία σχέση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε faji θα το βάλω να δω, το θέμα είναι ότι εκτός από το οικιακό μου το έκανε και εξω, καθάρισα τα αποθηκευμένα και θα κάνω και επαναφορά.

 

Καλησπέρα Βαγγέλη, βασικά αυτό που λέει ο Faji παίζει να ισχύει. Αν έχεις απλό rooter τότε αυτό τρέχει στα 2.4 ghz στο wifi και αν οι γείτονες σου έχουν το κανάλι τους ίδιο με σένα ή κοντά στο δικό σου τότε ναι θα έχεις θέμα. Επίσης αν έχεις ενεργοποιημένο ταυτόχρονα και το bluetooth τότε κάνει παράσιτα στη κεραία του wifi του ultra ( τσεκαρισμένο από μένα τον ίδιο ) και έχεις διακοπές ή πέφτει η ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων.

Αν έχεις καλό rooter και dual band ( δηλαδή και 2.4 αλλά και 5 ghz ) το θηρίο το υποστηρίζει και καλό είναι να συνδεθείς στα 5ghz γιατί είναι καθαρό το σήμα και δεν έχεις πρόβλημα σε τι κανάλι είναι οι γείτονες σου αλλά και με το bluetooth ( το πρόβλημα με το wifi και το bluetooth είναι ότι είναι μαζί γι' αυτό επηρεάζονται ).

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κόπηκε άνοιξα την θύρα για να το συνδέσω με το Pc και μου έμεινε στο χερι ευτυχώς είχε μείνει το μακρύ πλαστικό που έχει έξω και μπόρεσα και το τράβηξα έξω. Αυτό τους ζήτησα σαν ανταλλακτικό όχι ότι θα το έχω χωρείς κάλυμμα για όσο πάει. Αν ειδές το βίντεο παραπάνω θα δεις ότι δεν χρειάζεται πολλά πολλά για να το βάλεις .. εννοείτε ότι αν υπήρχε θέμα στεγανότητας θα τους το άφηνα αλλά δεν υπάρχει γιατί θα ξανά έβαζα το καπάκι και όλα θα ήταν κομπλέ .. εγώ με θέμα νερού μακροβούτια και να τρέχω μέσα στην βροχή με της θύρες ανοιχτές για να δω αν βάζει νερά και όλα τα άλλα δεν έχω καμία σχέση.

 

Συμφωνώ μαζί σου, δεν εχει νοημα να μπουνε σε ολη αυτη την διαδικασια .

αλλά από την στιγμή που απευθύνεσαι σε κάποιο επίσημο σέρβις και αυτοι πρέπει να κάνουν αυτό που τους έχει ορίσει σαν στάνταρ οδηγια η sony ώστε να ξέρουν ότι το κινητό έφυγε από αυτούς σε άριστη κατάσταση. .. και όχι απλά να πουλησουν κάποιο ανταλλακτικό. ..δεν νομίζω να έχουν και αυτοί την όρεξη να ασχολούνται. ..αλλά κάποιος-sony- τους έχει θέσει κάποια "πρωτόκολλα" για το πως πρέπει να λειτουργούν. ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, ξέρει κανείς πώς θα απαλλαγώ από το ενοχλητικό μήνυμα της ενημέρωσης λογισμικού στη notification bar. Μου σπάει τα νεύρα να το βλέπω συνέχεια.

Έχω 4.4.4 rooted με dual recovery και εκεί θέλω να παραμείνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Βαγγέλη, βασικά αυτό που λέει ο Faji παίζει να ισχύει. Αν έχεις απλό rooter τότε αυτό τρέχει στα 2.4 ghz στο wifi και αν οι γείτονες σου έχουν το κανάλι τους ίδιο με σένα ή κοντά στο δικό σου τότε ναι θα έχεις θέμα. Επίσης αν έχεις ενεργοποιημένο ταυτόχρονα και το bluetooth τότε κάνει παράσιτα στη κεραία του wifi του ultra ( τσεκαρισμένο από μένα τον ίδιο ) και έχεις διακοπές ή πέφτει η ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων.

Αν έχεις καλό rooter και dual band ( δηλαδή και 2.4 αλλά και 5 ghz ) το θηρίο το υποστηρίζει και καλό είναι να συνδεθείς στα 5ghz γιατί είναι καθαρό το σήμα και δεν έχεις πρόβλημα σε τι κανάλι είναι οι γείτονες σου αλλά και με το bluetooth ( το πρόβλημα με το wifi και το bluetooth είναι ότι είναι μαζί γι' αυτό επηρεάζονται ).

 

Καλησπέρα Αλέξανδρε :) στο σπίτι έχω vdsl speedport και άλλαξα το κανάλι πρόσφατα, το θέμα είναι ότι μου το παρουσιάζει και εξω σε καφετέρια κλπ, μου μένει η επαναφορά και εκ νέου εγκατάσταση λολιποπ, υπάρχει κάποια εφαρμογή από μάρκετ ώστε να παρακαμπτει τις ρυθμίσεις και να μπαίνω από εκεί στο δίκτυο; :rolleyes:

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες,

 

η απάντηση απο τη Sony:

 

"Σχετικά με το αίτημά σας, θα θέλαμε να σας προτείνουμε να απευθυνθείτε σε ένα από τα Εξουσιοδοτημένα Επισκευαστικά Κέντρα της εταιρείας μας, ώστε να γίνει ένας πλήρης τεχνικός έλεγχος στο Sony Xperia Z Ultra κινητό σας τηλέφωνο και να εξαλειφθεί οποιαδήποτε ενδεχόμενη δυσλειτουργία. Σας επισυνάπτουμε το αρχείο το οποίο περιέχει αναλυτική λίστα των Επισκευαστικών Κέντρων της εταιρείας μας ανά περιοχή ώστε να επιλέξετε το πλησιέστερο σε εσάς. "

 

Αν κάποιος θέλει τη λίστα των Επισκευαστικών Κέντρων του τη στέλνω με e-mail (στείλτε πμ με το e-mail).

 

 

Λέτε να πάρουμε και άλλη αναβάθμιση; Ακόμα δεν ανακοινώθηκε για το θηρίο βέβαια :cool:

 

Άρχοντα, μάλλον δεν ισχύει για εσένα αυτό που έγραψα. Αφού συμβαίνει και αλλού και όχι μόνο στο σπίτι.

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!!!Aυτο το ειδε κανεις???Ζ5 Ultra!!!!!

 

Περισσοτερες πληροφοριες εδω!!

 

The following are the present rumors on the Sony Xperia Z5 specs:

 

Specifications Sony Xperia Z5 Specs

Battery 4500 mAh

Camera Features APCS sensor, auto focus, optical image stabilization

Camera – Front 6.1 MP

Camera – Rear 24 – 27 MP

Features Dustproof, eye sensing technology, fingerprint scanner, shockproof

Memory 32 and 64 GB internal memory, and expandable to 128 GB with micro SD card

Operating System Current Android operating system 2016

Price $900 USD, 730 Euro – see below

Processor Snapdragon Qualcomm octa-core 2.9 ghz processor

RAM 5 GB RAM

Release Date April 2016 – See Below

Screen Display Standard – 5.5” QHD 4K display 2560 x 1440 screen resolution

Ultra – 5.9” QHD 4K display 2560 x 1440 screen resolution

 

Video Recording Ultra HD 2K video recording up to 16,000 fps with APCS sensor

Edited by johnnyman25

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z Ultra

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...