Jump to content

Sony Xperia Z Ultra


vezyro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

 

Μετά από ένα χρόνο χωρίς το θηρίο χθες το ξαναπήρα μεταχειρισμένο. Επειδή έχω χάσει προφανώς πολλά επεισόδια και δεν μπόρεσα με μια πρώτη ανάγνωση να βρω κάτι στο θέμα, θέλω να επιβεβαιώσω κάτι. Το κινητό είναι Cosmote branded, με εφαρμογές της Cosmote, οθόνη boot της Cosmote κτλ. Για να το κάνω unbranded με generic ελληνική rom από όσο καταλαβάινω δεν χρειάζεται unlock ο bootloader και δεν επηρεάζει την εγγύηση σωστά? Και η διαδικασία είναι να κατεβάσω την rom μέσω xperifirm και να το περάσω μέσω flashtool? Κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω, όπως κίνδυνος brick κτλ?

 

Ευχαριστώ και ελπίζω να μην κούρασα.

Καλομίλητο! Όπως τα λες είναι.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

 

Μετά από ένα χρόνο χωρίς το θηρίο χθες το ξαναπήρα μεταχειρισμένο. Επειδή έχω χάσει προφανώς πολλά επεισόδια και δεν μπόρεσα με μια πρώτη ανάγνωση να βρω κάτι στο θέμα, θέλω να επιβεβαιώσω κάτι. Το κινητό είναι Cosmote branded, με εφαρμογές της Cosmote, οθόνη boot της Cosmote κτλ. Για να το κάνω unbranded με generic ελληνική rom από όσο καταλαβάινω δεν χρειάζεται unlock ο bootloader και δεν επηρεάζει την εγγύηση σωστά? Και η διαδικασία είναι να κατεβάσω την rom μέσω xperifirm και να το περάσω μέσω flashtool? Κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω, όπως κίνδυνος brick κτλ?

 

Ευχαριστώ και ελπίζω να μην κούρασα.

 

Καλησπέρα φίλε, δε έχω ασχοληθεί αλλά η διαδικασία είναι όπως την λες. Τα παιδιά στο techblog κάνουν θέμα για εγκατάσταση μέσω xperifirm και δεν είχαν πρόβλημα. Αν θες να ρίξεις μια ματιά δες ΕΔΩ.

Αναλυτικότερα στο xperiablog.net

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα :) Αλεξ η συνάντηση θα γίνει φίλε με την γνωστή παρέα και όποιος θέλει ακολουθεί :happy: με γεια και το θηρίο στον φίλο @starback, εντύπωση μου έκαναν τα screen protector που έβαλα αρχικά και στον έβδομο μήνα πορείας με το ultra είναι άψογα χωρίς το παραμικρο :) και με μικρό κόστος.

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :) ας μου πει οποίος γνωρίζει σε τι αντιστοιχεί το αστεράκι στην μπάρα πάνω και πως βγαίνει, μάλλον κάτι θα πάτησα και εμφανίστηκε, ευχαριστώ :happy:

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο νήμα, ας μου πει οποίος γνωρίζει σε τι αντιστοιχεί το αστεράκι στην μπάρα πάνω και πως βγαίνει, μάλλον κάτι θα πάτησα και εμφανίστηκε, ευχαριστώ :happy: ουπς διπλό ποστ, ας σβηστεί παρακαλώ αυτό.

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :) ας μου πει οποίος γνωρίζει σε τι αντιστοιχεί το αστεράκι στην μπάρα πάνω και πως βγαίνει, μάλλον κάτι θα πάτησα και εμφανίστηκε, ευχαριστώ :happy:

Λογικά είναι αυτό.

settings - sounds & notification - interruption - always interrupt

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λογικά είναι αυτό.

settings - sounds & notification - interruption - always interrupt

 

Ευχαριστώ :) Κωνσταντίνε το έκανα αυτό ήταν :happy:

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ :) Κωνσταντίνε το έκανα αυτό ήταν :happy:

Συγγνώμη που δεν απάντησα στο Pm έπαιζα live. :p

Αυτό ήταν τελικά;;

το sbh52 μπήκε πλυντήριο...πίκρα..:(

Αφού είναι αδιάβροχο..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που δεν απάντησα στο Pm έπαιζα live. :p

Αυτό ήταν τελικά;;

 

Αφού είναι αδιάβροχο..

Δεν είναι αδιάβροχο, ανθεκτικό στις σταγόνες είναι.

Δεν έχει την ίδια πιστοποίηση με το Z Ultra.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

στα μηνύματα έχουμε πλέον 160 χαρακτήρες! (;)

 

Αν μπορεί να το ελέγξει κάποιος ακόμα :)

 

εγω δεν έχω ακομα 160 χαρακτήρες και ερχομενος απο NOTE 3 δεν μπορω να βρω τη ρυθμιση για το αλλαξω

My Phone Samsung Note 9

My Tablet Ipad Mini 4 4G, Samsung Tab S7 11'' 4G

My Notebook MICROSOFT SURFACE BOOK 2, HP elitebook x360

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αδιάβροχο, ανθεκτικό στις σταγόνες είναι.

Δεν έχει την ίδια πιστοποίηση με το Z Ultra.

 

Σωστά. Για κάτι ψιχάλες στο δρόμο μια χαρά είναι. Για πλυντήριο πάλι...με βλέπλω να παίρνω το SBH20 από crazy sundays γιατί τώρα αλλα 70 για το 52 δε τα χω.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν έχω ακομα 160 χαρακτήρες και ερχομενος απο NOTE 3 δεν μπορω να βρω τη ρυθμιση για το αλλαξω

 

Λογικό εφόσον υπάρχει localization στην διανομή του λογισμικού από την Sony.

Το δικό μου αγορασμένο από Mediamarkt πριν λίγους μήνες, δεν έχει 160 χαρακτήρες στα SMS.

Δεν είχε ούτε με ΚΚ, δεν έχει ούτε με LP. :)

 

Αν χρησιμοποιούσα SMS θα έβαζα Handcent SMS που επιλύει το θέμα αυτό με τους ελληνικούς χαρακτήρες στα SMS.

Edited by nikoskon
Link to comment
Share on other sites

 

Αφού είναι αδιάβροχο..

 

Αδιάβροχο είναι σε σταγόνες, όχι στον Νιαγάρα!!!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα. Τι παίζει με την αναβάθμιση, σε έμενα έχει έρθει εδώ και ημερες. Η συσκευή είναι από τον Γερμανό το πρώτο 6αμηνο που βγήκε. Του ανιψιού μου που το έχει από το Νοέμβριο από σκρουτζομαγαζο του ήρθε χθες το απόγευμα. Ο φίλος μου που το έχει και αυτός αγορασμένο το Β εξάμηνο του 2014 από γερμανό και αυτός Τίποτε… από άλλους γνωστούς που το έχουν και είναι αδρά αγορασμένο (κανονικά και όχι από σκρουτζομαγαζο) Τίποτε ακόμα.. ΤΙ στα κομμάτια κάνει η Sony Hellas… τι σοι αργή αναβάθμιση είναι αυτή….. ΤΙ στο διάολο και μετά ποδια να έρχονταν θα είχε φτάσει.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά :) κρίμα για το sbh52 που χάλασε :( είναι εργαλείο το ατιμο:) για μηνύματα χρησιμοποιώ το chompSMS, επίσης για το θέμα των αναβαθμισεων μάλλον η σονυ ελλας τα έκανε μουσκεμα αφού υπάρχει τέτοια απόκλιση στους χρόνους, στο δικό μου θηρίο γερμανικό το πήρε εδώ και μια βδομάδα :)

 

@rad καλησπέρα, καλά νέα φίλε, το δικό μου μια φορά το ρισκαρα σε δυνατή βροχή στο κέντρο για κάνα δεκάλεπτο και ήταν εντάξει.

Edited by Arxontas71

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά :) κρίμα για το sbh52 που χάλασε :( είναι εργαλείο το ατιμο:) για μηνύματα χρησιμοποιώ το chompSMS, επίσης για το θέμα των αναβαθμισεων μάλλον η σονυ ελλας τα έκανε μουσκεμα αφού υπάρχει τέτοια απόκλιση στους χρόνους, στο δικό μου θηρίο γερμανικό το πήρε εδώ και μια βδομάδα :)

 

Μετά απο 1 μέρα στο ρύζι το sbh52 πήρε μπρός...δεν ξέρω αν θα δουλέυει τελικά αλλά πραγματικά είμαι εντυπωσιασμένος!! Άντεξε το πλυντήριο, έκανε pair κανονικά και κλήση. Μόνο το ηχείο του δυσλειτουργεί. Το ξαναχωσα στο κσεσεδάκι με το ρύζι(lazarus pit :D).

Link to comment
Share on other sites

μετα απο εξι μηνες περιπου με z2 σκεφτομαι σοβαρα να ξαναγυρισω στο θηριο :D Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 1 μέρα στο ρύζι το sbh52 πήρε μπρός...δεν ξέρω αν θα δουλέυει τελικά αλλά πραγματικά είμαι εντυπωσιασμένος!! Άντεξε το πλυντήριο, έκανε pair κανονικά και κλήση. Μόνο το ηχείο του δυσλειτουργεί. Το ξαναχωσα στο κσεσεδάκι με το ρύζι(lazarus pit :D).

Πουλάει το πλαίσιο κάτι σακουλάκια που βάζεις μέσα τη συσκευή που έγινε μούσκεμα και στην στεγνώσει. Για τσέκαρε το κι αυτό.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Αλέξανδρε :) μας έχει φτιάξει μια χαρά το θηρίο :D που σκεφτόμαστε και για δευτερο:happy: δε ξέρω τι έχει στα σκαριά η σονυ για διαδοχή κατάσταση, αλλά μέχρι νεοτερας το θηρίο :D παραμένει κορυφή :)

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Αλέξανδρε :) μας έχει φτιάξει μια χαρά το θηρίο :D που σκεφτόμαστε και για δευτερο:happy: δε ξέρω τι έχει στα σκαριά η σονυ για διαδοχή κατάσταση, αλλά μέχρι νεοτερας το θηρίο :D παραμένει κορυφή :)

 

Καλησπέρα Βαγγέλη, είχαν πει για τώρα στα κοντά αλλά τίποτα. Περιμένουμε το καλοκαίρι αλλά να έχει το ίδιο μέγεθος ( ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ), φλάς και 3 ή 4gb μνήμη. Αν έχει και πενάκι θα γίνει πύραυλος το θηρίο μας. Άντε να δούμε.

Όχι ότι τώρα δεν είναι πύραυλος αλλά οι παραπάνω προσθήκες θα το βελτιώσουν πολύ.

Αν δε βγάλει άλλο ultra θα πάρω ακόμη ένα για ανταλλακτικά πέρα από την πλάκα. Αν είσαι επαγγελματίας όπως εγώ σου λύνει τα χέρια, είναι πολύ <<εργαλείο>> το εργαλείο.

Το παίρνω παντού μαζί μου και ας έχω και το g pro και σκέφτομαι να πάρω και το g flex ( το ένα γιατί είναι 6"). Το εργαλείο μας είναι μια κατηγορία από μόνο του και δεν υπάρχει αντίπαλος.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι τυχερός γιατί θα πάρω πίσω το δικό μου που είχα πουλήσει σε φίλο και τελικά δεν τον βολεψε καθόλου, κ το έχει στο κουτί του και κάθεται. Ζήτημα να το χρησιμοποιησε 5 φορές :D
Link to comment
Share on other sites

Είμαι τυχερός γιατί θα πάρω πίσω το δικό μου που είχα πουλήσει σε φίλο και τελικά δεν τον βολεψε καθόλου, κ το έχει στο κουτί του και κάθεται. Ζήτημα να το χρησιμοποιησε 5 φορές :D

 

Χαχαχαχά αυτό είναι.....ευκαιρία!! Τώρα τι λέμε, καλορίζικο; Καλώς ήρθες στην παρέα μας ξανά ....... άντε μεγιες.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχά αυτό είναι.....ευκαιρία!! Τώρα τι λέμε, καλορίζικο; Καλώς ήρθες στην παρέα μας ξανά ....... άντε μεγιες.

 

Ε ναι χαχαχα τι ξένο θα πάρω ??μόλις του το είπα μου λέει έλα παρτο πίσω δεν μου κάνει. Έχει 2 μήνες να το βγάλει από το κουτί να το φορτισει.τώρα είναι θέμα ημερών να το ξαναπάρω πίσω :D

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z Ultra

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...