Jump to content

Sony Xperia Z Ultra


vezyro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά,

Ξέρετε αν θα βγεί για το Θηριάκι μας, η 6η έκδοση του Android;

Επίσης αξίζει τον κόπο να rootαριστεί (πλεονεκτήματα-μειονεκτήματα;)

 

Όχι, μόνο η GPE έκδοσή του έχει/θα πάρει την Marshmallow.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες και καλό μήνα σε όλους :)

 

Καλησπέρα στην παρέα. Παιδιά αν και χάθηκα τις τελευταίες μέρες γιατί είχα πολύ δουλειά έμπαινα και έβλεπα τα σχόλια σας, ειδικά του Theoprofil, πολύ καλή δουλειά, μπράβο φίλε:) ( ευκαιρία να φύγω και από την kitkat γιατί μέχρι τώρα δε βρήκα λόγο να το κάνω αν και έγιναν σημαντικές αλλαγές στο android αλλά από απόδοση το ίδιο με την "σοκολάτα", τουλάχιστον τώρα θα έχουμε Power ήχο:D ).

 

Αλέξανδρε είναι εφαρμογή που υποστήριζε(ι) ( ; ) και gingerbread δεν θέλει απαραίτητα γλυφιτζούρι.

 

Καλημέρα παιδιά,

Ξέρετε αν θα βγεί για το Θηριάκι μας, η 6η έκδοση του Android;

Επίσης αξίζει τον κόπο να rootαριστεί (πλεονεκτήματα-μειονεκτήματα;)

 

Η 6 δεν θα έρθει στο θηρίο επίσημα. Αν αξίζει να ρουταριστεί αυτό το ξέρεις εσύ. Οι περισσότεροι στην παρέα το έχουν ρουτάρει για να καλύπτει τις ανάγκες τους.

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Η 6 δεν θα έρθει στο θηρίο επίσημα. Αν αξίζει να ρουταριστεί αυτό το ξέρεις εσύ. Οι περισσότεροι στην παρέα το έχουν ρουτάρει για να καλύπτει τις ανάγκες τους.

 

Σας ευχαριστώ για την απάντηση.

Όσον αφορά το root στο κινητό, ρωτάω περισσότερο για να μάθω αν κάποιος/οι που το έκαναν είχαν διαφορά προς το καλύτερο στην συνολική λειτουργία του τηλεφώνου ή απλά και μόνο για να εγκαταστήσουν εφαρμογές.

Sony Xperia Z Ultra

Cubot X17 3/32

Lenovo A588t

Vernee Apollo Lite 4/32

Xiaomi Redmi Note 5 4/64

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την απάντηση.

Όσον αφορά το root στο κινητό, ρωτάω περισσότερο για να μάθω αν κάποιος/οι που το έκαναν είχαν διαφορά προς το καλύτερο στην συνολική λειτουργία του τηλεφώνου ή απλά και μόνο για να εγκαταστήσουν εφαρμογές.

 

Μπορείς αν θες να ψηφίσεις για την αναβάθμιση στην 6 εδώ.

 

Αν είσαι root τότε κάνεις τα πάντα.

 

Τον τελευταίο καιρό βέβαια ασχολούμαστε με την ROM που έφτιαξε ο Theoprofil :up: και το Viper με την βελτίωση του ήχου στο θηρίο ;)

 

Για root δες εδώ μερικές πληροφορίες.

Edited by faji
Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Παιδιά αν και χάθηκα τις τελευταίες μέρες γιατί είχα πολύ δουλειά έμπαινα και έβλεπα τα σχόλια σας, ειδικά του Theoprofil, πολύ καλή δουλειά, μπράβο φίλε:) ( ευκαιρία να φύγω και από την kitkat γιατί μέχρι τώρα δε βρήκα λόγο να το κάνω αν και έγιναν σημαντικές αλλαγές στο android αλλά από απόδοση το ίδιο με την "σοκολάτα", τουλάχιστον τώρα θα έχουμε Power ήχο:D ).

Και καλυτερη μπαταρια και καλυτερο ελεγχο των notification , δυνατοτητα να δημιουργησεις επιπλεον χρηστες στο τηλεφωνο οπως π.χ. στο pc επιπλέον ασφάλεια σε συγκεκριμμενα valnerabilities , τελευταιες εκδοσεις συγκεκριμμενων εφαρμογων που θελουνε Lollipop, απειρως καλυτερο συστημα multitasking και ειδικα στο browsing κ.α.

@geotsir επειδη γραφω δικες μου εφαρμογες οπως δεν μου αρεσει να με πειρατευουν και δεν μου αρεσει και να πειρατευω. Οπότε το root δεν ειναι απλά για να σε βοηθησει στην πειρατεια. Εστι και αλλιως η πειρατεια στο android ειναι πανευκολη οσο αφορα τις εφαρμογες.

Το θεμα ειναι οτι με το root :

1)Τελος οι διαφημισεις στο youtube

2)Τελος οι διαφημισεις μεσα στις εφαρμογες υπο μορφη banner

3)Αληθινο multitasking με ταυτοχρονα παραθυρα ανοιγμενα στην ιδια επιφανεια εργασιας

4)crapalinks (τελος οι συνδεσμοι της εξαπατησης)

5)Φλασαρεις όποια rom γουσταρεις

 

Το 1 και το 2 ειναι εκ των ουκ ανευ. Τα αλλα το κερασακι στην τουρτα. Και τελος καλυτερα backup με το titanium backup.

Edited by Theoprofil
I love Android, i love OS X, i hate iPhone and Windows for desktops. Alternative i could live with Linux Elementary OS & a Windows Phone 950XL. Theoprofil Rules!
Link to comment
Share on other sites

@geotsir επειδη γραφω δικες μου εφαρμογες οπως δεν μου αρεσει να με πειρατευουν και δεν μου αρεσει και να πειρατευω. Οπότε το root δεν ειναι απλά για να σε βοηθησει στην πειρατεια. Εστι και αλλιως η πειρατεια στο android ειναι πανευκολη οσο αφορα τις εφαρμογες.

Το θεμα ειναι οτι με το root :

1)Τελος οι διαφημισεις στο youtube

2)Τελος οι διαφημισεις μεσα στις εφαρμογες υπο μορφη banner

3)Αληθινο multitasking με ταυτοχρονα παραθυρα ανοιγμενα στην ιδια επιφανεια εργασιας

4)crapalinks (τελος οι συνδεσμοι της εξαπατησης)

5)Φλασαρεις όποια rom γουσταρεις

 

Το 1 και το 2 ειναι εκ των ουκ ανευ. Τα αλλα το κερασακι στην τουρτα. Και τελος καλυτερα backup με το titanium backup.

 

Καλησπέρα Theoprofil, είδα το video tutorial σου στο YouTube καθώς το post για την βελτίωση του ήχου (Είναι εξαιρετικό!!!). Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σχετικά με τα πλεονεκτήματα του root στο Ζ. Όσον αφορά το θέμα των εφαρμογών που έλεγα, δεν εννοούσα κατ΄ ανάγκη πειρατικές εφαρμογές αλλά εφαρμογές που αναγκαστικά θέλουν δικαιώματα διαχειριστή.

Edited by geotsir

Sony Xperia Z Ultra

Cubot X17 3/32

Lenovo A588t

Vernee Apollo Lite 4/32

Xiaomi Redmi Note 5 4/64

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες,

 

kmiglis μέσω του xposed framework γίνεται αυτό που ρωτάς ;)

Ευχαριστω αλλα δεν βρηκα καποιο καλο module για multitasking.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω αλλα δεν βρηκα καποιο καλο module για multitasking.

 

Αυτά τα δύο ξέρω:

 

http://repo.xposed.info/module/com.zst.xposed.halo.floatingwindow

 

http://repo.xposed.info/module/com.lovewuchin.xposed.xmultiwindow

 

τα έχεις δοκιμάσει;

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Όπως? Για δώσε στοιχεία μπας και "βγάλουμε κανένα λαγό"...

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κατάφερες να τα κάνεις να δουλέψουν και τα 2 στο Ultra?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα Theoprofil, είδα το video tutorial σου στο YouTube καθώς το post για την βελτίωση του ήχου (Είναι εξαιρετικό!!!).

Δεν θεωρώ ότι είναι και τόσο καλό το video γιατί είναι πολύ μεγάλο και κουραζει. Απλά αξίζει αν έχεις Apple υπολογιστή να μάθεις πώς να κάνεις install τη recovery σε OS Χ. Αυτοί που δουλέυουν LInux προφανώς και ξέρουν δεν ερίμεναν εμένα για να μάθουν το πως δουλεύεις το termonal.

I love Android, i love OS X, i hate iPhone and Windows for desktops. Alternative i could live with Linux Elementary OS & a Windows Phone 950XL. Theoprofil Rules!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες,

 

Κατάφερες να τα κάνεις να δουλέψουν και τα 2 στο Ultra?

 

Παύλο μάλλον ναι βρε φίλε, δεν καλοθυμάμαι όμως :lol: το Αλτσχάιμερ ξεκινάει απο τα σαράντα...

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το τηλέφωνο συτό ήταν το τηλέφωνο των παπούδων Και εγώ πάνω από 40 είμαι αλλά καιο Arxontas 71 λογικά το 1971 είναι γενημμένος.Και κάποιος παιδί από εδώ μέσα το χάρισε στη μητερα του που και αυτή είναιφυσικά πάνω από 40. Όλοι οι πρεσβυωπες το αγόρασαν λόγο οθόνης να βλέπουν τα "γράμματα". Ρε μπας και να ονομάσουμε το thread :
Ultra: To τηλέφωνο των γερόντων
:cry:
I love Android, i love OS X, i hate iPhone and Windows for desktops. Alternative i could live with Linux Elementary OS & a Windows Phone 950XL. Theoprofil Rules!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην μεσηλικη παρέα :lol::lol:

Ναι αγαπητέ Παύλο :) είμαι το 1971, βασικά αγάπησα το θηρίο γιατί η δική μας γενιά μια ζωή με τις οθονιτσες των νοκια παλευε :( οπότε το ultra είναι το απωθημένο τόσον χρόνων, είχα κάνει και παλαιότερα μια υπέρβαση με το νοκια 7710.

@Theoprofil :) ευχαριστώ πολύ για την ευχή, να είσαι καλά βρε φίλε :)

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην μεσηλικη παρέα :lol::lol:

Ναι αγαπητέ Παύλο :) είμαι το 1971, βασικά αγάπησα το θηρίο γιατί η δική μας γενιά μια ζωή με τις οθονιτσες των νοκια παλευε :( οπότε το ultra είναι το απωθημένο τόσον χρόνων, είχα κάνει και παλαιότερα μια υπέρβαση με το νοκια 7710.

@Theoprofil :) ευχαριστώ πολύ για την ευχή, να είσαι καλά βρε φίλε :)

Είναι και λιγο η πρεζβυωπια σε μας τους παλιους και ωραίους :eek:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Παιδιά αν και χάθηκα τις τελευταίες μέρες γιατί είχα πολύ δουλειά έμπαινα και έβλεπα τα σχόλια σας, ειδικά του Theoprofil, πολύ καλή δουλειά, μπράβο φίλε:) ( ευκαιρία να φύγω και από την kitkat γιατί μέχρι τώρα δε βρήκα λόγο να το κάνω αν και έγιναν σημαντικές αλλαγές στο android αλλά από απόδοση το ίδιο με την "σοκολάτα", τουλάχιστον τώρα θα έχουμε Power ήχο:D ).

 

Αλέξανδρε είναι εφαρμογή που υποστήριζε(ι) ( ; ) και gingerbread δεν θέλει απαραίτητα γλυφιτζούρι.

 

Καλησπέρα στην παρέα. Τα διάβασα τα "σεντόνια" ( πραγματικά μπράβο του και ΧΑΡΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΤΟΥ γιατί αυτό θέλει χρόνο και όρεξη ) του theoprofil και εγώ faji απλά όπως λέω και παραπάνω είναι ένας λόγος να φύγω από kitkat γιατί πλέον διορθώθηκαν τα όποια θέματα με το γλειφιτζούρι ( κυρίως το xposed και κατ' επέκταση τα modules του, memory leak, ασυμβατότητες εφαρμογών με τον art που κρασάραν )+ τα καλά του ήχο που μας έδειξε ο theoprofil .

Ευκαιρία είναι να τα κάνω όλα μαζί. Απλά μέχρι τώρα δεν βρήκα χρόνο για να ασχοληθώ και ίσως το ότι με kitkat είμαι πολύ ευχαριστημένος και γι' αυτό δεν με πολυενδιαφέρει.

Τι να πω.....

 

Και καλυτερη μπαταρια και καλυτερο ελεγχο των notification , δυνατοτητα να δημιουργησεις επιπλεον χρηστες στο τηλεφωνο οπως π.χ. στο pc επιπλέον ασφάλεια σε συγκεκριμμενα valnerabilities , τελευταιες εκδοσεις συγκεκριμμενων εφαρμογων που θελουνε Lollipop, απειρως καλυτερο συστημα multitasking και ειδικα στο browsing κ.α.

 

Φίλε μου έγιναν σημαντικές αλλαγές στο γλειφιτζούρι ( ίσως περισσότερο και από icecream ) αλλά δεν είναι έτσι όπως ακριβώς τα λες.

Οι σημαντικότερες αλλαγές που έγιναν είναι:

1) την αρχιτεκτονική του συστήματος 64-bit

2)SmartLock

3) επίσημη εκτέλεσης ART

4) OpenGL ES3.1

5) πολύ καλύτερα APIs κάμερα

6) Επέστρεψε η πρόσβαση στην sd από τις εφαρμογές

Φυσικά έγιναν κ.α ( material design, αλλαγή στην μπάρα ειδοποιήσεων όπως είπες, δυνατότητα να δημιουργήσεις επιπλέον χρήστες στο τηλέφωνο [αν και αυτό δεν είναι καινούργιο, το είχε βάλει η lg και η Samsung πριν, αλλά νομίζω υπάρχει και εφαρμογή στο store], κ.α ) αλλά τα κυρίως είναι τα παραπάνω με πρώτο και καλύτερο τον art που κάνει compile τις εφαρμογές όταν εγκατασταθούν μια φορά σε αντίθεση με τον dalvik που κάνει κάθε φορά κατά το άνοιγμα τους ( αν δεν είναι φυσικά φορτωμένες στην ram ).

Αυτό θα έπρεπε να μας δώσει ταχύτητα το οποίο δεν έγινε γιατί με τις παραπάνω προσθήκες το android έγινε πιο βαρύ και φυσικά ο art είναι στις αρχές ακόμη.

Αν θες δες ένα συγκριτικό μεταξύ lollipop vs kitkat παρακάτω:

 

 

Και εδώ και με marshmallow

Edited by Ellhn_1
Link to comment
Share on other sites

Βρε φίλε για να ξεκαθαρίσω κάτι, επειδή το χρησιμοποιείς επαγγελματικά το τηλέφωνο το έγραψα. Για να μην ταλαιπωρηθείς με κάποια "ατύχημα" που ίσως συμβεί.

 

φταίει και λίγο το Αλτσχάιμερ (και πολύ η βιασύνη)....

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Βρε φίλε για να ξεκαθαρίσω κάτι, επειδή το χρησιμοποιείς επαγγελματικά το τηλέφωνο το έγραψα. Για να μην ταλαιπωρηθείς με κάποια "ατύχημα" που ίσως συμβεί.

 

φταίει και λίγο το Αλτσχάιμερ (και πολύ η βιασύνη)....

 

Χαλαρώστε ρε παιδιά, γίνατε

40 ( έεεε και κάτι ψιλά :X) πως κάνετε έτσι; :p Τι να πούμε και εμείς που τα πλησιάζουμε :cry::cry: Μη μασάτε και όπως λέει και ο θείος μου: Ο άντρας όσο μεγαλώνει γίνεται γωνιακό οικόπεδο :lol::lol: Γι' αυτό keep waking.

 

Όσο για το κινητό εντάξει ρε φίλε απλά ευκαιρία είναι να κάνω και μια αλλαγή γιατί πέρα από την δουλειά μου, το έχω πάντα μαζί μου ( όπως και τώρα που είμαι για καφέ). Αφού θα ασχοληθώ που θα ασχοληθώ να τελειώνω.

Και μην ανησυχείς όπως και όλοι γιατί καλό είναι αν κάνετε μια σημαντική αναβάθμιση ΠΑΝΤΑ ΠΡΙΝ Nandroid backup, οπότε ότι και να γίνει να μπορείς να γυρίσεις πίσω χωρίς προβλήματα. Πάντως thanks!

Link to comment
Share on other sites

Οχι και τα δυο αλλα απο καποια screenshots που ειδα δεν...small window app χρησημοποιω που ανοιγεις ογλτα τα small apps και ειναι και ενας μινι launcher για ολες τις κανονικες.

Επίσης υπαρχει και το pie control απο xda που εχεις ολο το τηλεφωνο σε ενα δαχτυλο...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έγιναν σημαντικές αλλαγές στο γλειφιτζούρι ( ίσως περισσότερο και από icecream ) αλλά δεν είναι έτσι όπως ακριβώς τα λες.

Οι σημαντικότερες αλλαγές που έγιναν είναι:

1) την αρχιτεκτονική του συστήματος 64-bit

2)SmartLock

3) επίσημη εκτέλεσης ART

4) OpenGL ES3.1

5) πολύ καλύτερα APIs κάμερα

6) Επέστρεψε η πρόσβαση στην sd από τις εφαρμογές

Φυσικά έγιναν κ.α ( material design, αλλαγή στην μπάρα ειδοποιήσεων όπως είπες, δυνατότητα να δημιουργήσεις επιπλέον χρήστες στο τηλέφωνο [αν και αυτό δεν είναι καινούργιο, το είχε βάλει η lg και η Samsung πριν, αλλά νομίζω υπάρχει και εφαρμογή στο store], κ.α ) αλλά τα κυρίως είναι τα παραπάνω με πρώτο και καλύτερο τον art που κάνει compile τις εφαρμογές όταν εγκατασταθούν μια φορά σε αντίθεση με τον dalvik που κάνει κάθε φορά κατά το άνοιγμα τους ( αν δεν είναι φυσικά φορτωμένες στην ram ).

Αυτό θα έπρεπε να μας δώσει ταχύτητα το οποίο δεν έγινε γιατί με τις παραπάνω προσθήκες το android έγινε πιο βαρύ και φυσικά ο art είναι στις αρχές ακόμη.

Αν θες δες ένα συγκριτικό μεταξύ lollipop vs kitkat παρακάτω:

 

 

Και εδώ και με marshmallow

Πολύ σωστά τα γράφεις αλλά μιλάς για Low Level εγώ αναφέρθηκα σε High Level και συγκεκριμμένα για το ULTRA. (δεν ήξερα ότι υπήρχε app να κάνεις χρήστες(!) επίσης ήξερα ότι τα API στην κάμερα μπορούν να δώσουν απίστευτα καλύτερη κάμερα αλλά και πάλι στο ULTRA δεν μπορούν να δώσουν πάνω από 10-15% γιατί ο φακός είναι παιχνίδι του Jumbo. (OFF Topic: Είδα κάποια βελτίωση με το app MX Camera.)

Επίσης μία πληροφορία σχετικά με την SD card.

Εχω την δευτερη γρηγορότερη 64αρα κάρτα της αγοράς (τη χρησιμοποιώ για τη φωτογραφική μηχανή μου) και έχω κάνει μετρήσεις που μου δίνουν 40Mbps read αλλά και 40 40Mbps write! Είναι ελάχιστα γρηγορότερη (στην εγγαρφή) από τη εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου που έχει 42 & 38 αντίστοιχα.

Τα σημερινά Samsung Note 5 & Galaxy 6 έχουν ταχύτητες flash μνήμης πάνω από 125 MBps !!!.

H κάρτα μου όταν συνδεθεί στον υπολογιστή μου με card reader 3.0 moy δίνει 78 & 72 αντίστοιχα! Άρα μιλάμε για bottleneck τoυ controller SD του Ultra. Το τηλέφωνο έγινε launch prin 2 ½ χρόνια και αυτό στην πληροφορική είναι μία δεκαετία στην αληθινή ζωή. Επίσης η φωτογραφική μου μηχανή έχει άλλο controller που δίνει άλλη ταχύτητα (αδύνατον να μετρηθεί με εργαλείο benchmark ).

OFF TOPIC:

Αρα εγώ κατέληξα ότι το επόμενο τηλέφωνο μου δεν θα έχει υποδοχή για sd αλλά θα έχει μνήμη 64 ή 128 όπως τα iPhone. Τυχαίο που η Apple όλα αυτά τα χρόνια τη χρησιμοποιεί? Ο κακός χαμός με τις αργές κάρτες που είναι 64 ή 128 γίνεται όταν έχουν πάνω από 50% της χωρητικότητας γεμάτο. Το τηλέφωνο και κάθε τηλέφωνο lagαρει απίστευτα. Και σίγουρα ο developer που έγραψε την εφαρμογή δεν έιχε στο μυαλό του τόσο αργές ταχύτητες read.

2 φορές κρατήθηκα και δεν έσπασα το τηλέφωνο όταν άνοιγα το spotify και με 35 giga μουσικης στην αργη sd έκανε 5 λεπτά να ξεκινήσει το πρωτο τραγουδι! (χωρίς υπέρβολή). Η λύση ήταν η πιο γρήγορη κάρτα της αγορλας και άλλαξα πλατφόρμα και από spotify πήγα στο Deezer που έχει πάρα πολύ ελαφριά εφαρμογή. Καμμία σχέση με το άχρηστο spotify app.

(Αυτά γιατί ανέφερες την SD στο Lollipop)

I love Android, i love OS X, i hate iPhone and Windows for desktops. Alternative i could live with Linux Elementary OS & a Windows Phone 950XL. Theoprofil Rules!
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά τα γράφεις αλλά μιλάς για Low Level εγώ αναφέρθηκα σε High Level και συγκεκριμμένα για το ULTRA. (δεν ήξερα ότι υπήρχε app να κάνεις χρήστες(!) επίσης ήξερα ότι τα API στην κάμερα μπορούν να δώσουν απίστευτα καλύτερη κάμερα αλλά και πάλι στο ULTRA δεν μπορούν να δώσουν πάνω από 10-15% γιατί ο φακός είναι παιχνίδι του Jumbo. (OFF Topic: Είδα κάποια βελτίωση με το app MX Camera.)

Επίσης μία πληροφορία σχετικά με την SD card.

Εχω την δευτερη γρηγορότερη 64αρα κάρτα της αγοράς (τη χρησιμοποιώ για τη φωτογραφική μηχανή μου) και έχω κάνει μετρήσεις που μου δίνουν 40Mbps read αλλά και 40 40Mbps write! Είναι ελάχιστα γρηγορότερη (στην εγγαρφή) από τη εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου που έχει 42 & 38 αντίστοιχα.

Τα σημερινά Samsung Note 5 & Galaxy 6 έχουν ταχύτητες flash μνήμης πάνω από 125 MBps !!!.

H κάρτα μου όταν συνδεθεί στον υπολογιστή μου με card reader 3.0 moy δίνει 78 & 72 αντίστοιχα! Άρα μιλάμε για bottleneck τoυ controller SD του Ultra. Το τηλέφωνο έγινε launch prin 2 ½ χρόνια και αυτό στην πληροφορική είναι μία δεκαετία στην αληθινή ζωή. Επίσης η φωτογραφική μου μηχανή έχει άλλο controller που δίνει άλλη ταχύτητα (αδύνατον να μετρηθεί με εργαλείο benchmark ).

OFF TOPIC:

Αρα εγώ κατέληξα ότι το επόμενο τηλέφωνο μου δεν θα έχει υποδοχή για sd αλλά θα έχει μνήμη 64 ή 128 όπως τα iPhone. Τυχαίο που η Apple όλα αυτά τα χρόνια τη χρησιμοποιεί? Ο κακός χαμός με τις αργές κάρτες που είναι 64 ή 128 γίνεται όταν έχουν πάνω από 50% της χωρητικότητας γεμάτο. Το τηλέφωνο και κάθε τηλέφωνο lagαρει απίστευτα. Και σίγουρα ο developer που έγραψε την εφαρμογή δεν έιχε στο μυαλό του τόσο αργές ταχύτητες read.

2 φορές κρατήθηκα και δεν έσπασα το τηλέφωνο όταν άνοιγα το spotify και με 35 giga μουσικης στην αργη sd έκανε 5 λεπτά να ξεκινήσει το πρωτο τραγουδι! (χωρίς υπέρβολή). Η λύση ήταν η πιο γρήγορη κάρτα της αγορλας και άλλαξα πλατφόρμα και από spotify πήγα στο Deezer που έχει πάρα πολύ ελαφριά εφαρμογή. Καμμία σχέση με το άχρηστο spotify app.

(Αυτά γιατί ανέφερες την SD στο Lollipop)

 

Μηπως τελικα η καρτα σου δεν ειναι τοσο καλη ? εμενα η 64 kingston 320mbps read/write δηλ 40mb/s

Εχω δυο λογαριασμους στο κινητο 133 εφαρμογες περασμενες στην sd βιντεο μουσικη και φωτογραφιες

χωρις κανενα θεμα ..... το μονο που αργει ειναι να φορτωσει τα εικονιδια( απο την sd ) οταν το κανω restart

Link to comment
Share on other sites

Μηπως τελικα η καρτα σου δεν ειναι τοσο καλη ? εμενα η 64 kingston 320mbps read/write δηλ 40mb/s

Εχω δυο λογαριασμους στο κινητο 133 εφαρμογες περασμενες στην sd βιντεο μουσικη και φωτογραφιες

χωρις κανενα θεμα ..... το μονο που αργει ειναι να φορτωσει τα εικονιδια( απο την sd ) οταν το κανω restart

Έλα γράψε λάθος. ϊδια ταχύτητα έχουμε. Και λογικά έχυμε και την ίδια κάρτα. Και έμενα KIngston είναι . 40mb/s έχω και εγώ. 133 εφαρμογές? (What is this? OMFG!)

I love Android, i love OS X, i hate iPhone and Windows for desktops. Alternative i could live with Linux Elementary OS & a Windows Phone 950XL. Theoprofil Rules!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Αποφάσισα και εγω να παω στην 5.1 lolipop. Την εγκατάσταστησα μεσο υπολογιστή. Παρατηρώ λαγκαρισματα. Μήπως έπρεπε να κανω faktory reset η κατι άλλο ? Και μίας και συζητάμε, επιστροφή στην 4.4.4 (εχω πλήρης backup μεσω dual recovery) από dual recovery backup κατευθείαν είναι φικτη ? Είμαι ρουταρισμενος με dual recovery και ξεκλείδωτο πάντα. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z Ultra

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...