Jump to content

Sony Xperia Z Ultra


vezyro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι Faji εας βγάλουν και αυτοί τα προς το ζην σύμφωνω απλός ειναι κάποιες εφαρμογές που δύσκολα εντοπίζονται και δυσκολα διαγράφονται πρέπει όμως να πουμε στα παιδιά που χρησιμοποιούν το kingroot για αυτες της παρενέργειες που πολλες φορές κουμπώνουν στο ιντερνετ χωρίς την αδεια μας και μετα πληρώνουμε τα MB που είναι τζουχτερα τα άτιμα :- Φίλε ennio εμενα με εχει σώσει αυτη η εφαρμογή από περαιτέρω ασκοπες χρέωσης στο mobile internet https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://play.google.com/store/apps/details%3Fid%3Dcom.googlecode.droidwall.free%26hl%3Del%26referrer%3Dutm_source%253Dgoogle%2526utm_medium%253Dorganic%2526utm_term%253Ddroidwall%26pcampaignid%3DAPPU_1_BO1nVsiKD8ifsAHvg5mQCA&ved=0ahUKEwjInNjCtM7JAhXIDywKHe9BBoIQ5YQBCBkwAA&usg=AFQjCNEZyYVXEtnsF6UxsSaersTeGLdzYw&sig2=AlcroHfbzoH5Z41y9GhFsA
Link to comment
Share on other sites

Έχω την τύχη να είμαι 24 ώρες το 24ωρο σε WiFi ..τα MB ούτε που τα αγγίζω και πόσο μάλλον την χρήση δεδομένων.δεν με ενδιέφεραν τα ΜB και ούτε πρόκειται
Link to comment
Share on other sites

Οι λύσεις είναι εξαιρετικές όλες :) (σε ξεχωριστά επίπεδα η κάθε μια)

 

Το firewall είναι γνωστό και μη εξαιρετέο από παλιά ;) Θυμάμαι το Zone alarm κάποτε....

 

Οι περιορισμοί των εφαρμογών στα δικαιώματα που ζητάνε είναι αναγκαίοι :!:

 

Σπουδαίες προτάσεις φίλοι μου,

 

Ευχαριστώ,

 

Νικήτας :)

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στους τιτανιους εναπομειναντες κατόχους θηριων :)

Μετά την πρόσφατη αναβάθμιση είχα και δύο επανεκκίνησεις :mad: τώρα τι παίζει μόνο αυτό ξέρει :rolleyes: αυτές οι εφαρμογές που προτείνεις φίλε ennio είναι για ρουτ θηρία; Κάνω χρήση του mobile Internet που έχω έξω και εκτός τα mb φεύγει και η μπαταρία νεράκι... :ninja:

Ευχαριστώ Ευάγγελος :)

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στους τιτανιους εναπομειναντες κατόχους θηριων :)

Μετά την πρόσφατη αναβάθμιση είχα και δύο επανεκκίνησεις :mad: τώρα τι παίζει μόνο αυτό ξέρει :rolleyes: αυτές οι εφαρμογές που προτείνεις φίλε ennio είναι για ρουτ θηρία; Κάνω χρήση του mobile Internet που έχω έξω και εκτός τα mb φεύγει και η μπαταρία νεράκι... :ninja:

Ευχαριστώ Ευάγγελος :)

 

Καλημέρα ευαγγελε το NetGuard δεν είναι για Root .. το xPrivacy θέλει Xposed.. αλλά είναι δυναμίτης το άτιμο

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.faircode.netguard

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ ennio :) θα το περάσω άμεσα :happy:

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πω:O τι έκανες βρε φίλε :) σε ευχαριστώ ennio και ελπίζω να βοηθήσει ο οδηγός και τα άλλα παιδιά που έχουν ανάλογες απορίες :)

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε unrooted συσκευή για μη κατανάλωση μπαταρίας τι μπορούμε να επιλέξουμε;

Δεν νομίζω να τα έχετε όλα αυτά εγκατεστημένα μαζι.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Σε unrooted συσκευή για μη κατανάλωση μπαταρίας τι μπορούμε να επιλέξουμε;

Δεν νομίζω να τα έχετε όλα αυτά εγκατεστημένα μαζι.

 

Καλημέρα deadp αν είσαι Root και χρησιμοποιείς το Xposed θα έλεγα ότι αρκετά αν όχι όλα από αυτά σου είναι αναγκαία. Τα έχω δουλέψει όλα αυτά και θα έλεγα ότι δεν είναι τόσο ενεργοβόρα όσο φαίνονται. Όντως σε πολλούς να φαίνονται περιττά αλλά σε άλλους να είναι ένα αναπόσπαστο κομμάτι. Όσο και παράξενο να σου φανει με μια πολύ προσεγμένη παραμετροποίηση όλου αυτού η κατανάλωση μπαταριάς παύει να σε απασχολεί.

Link to comment
Share on other sites

Με μια εφαρμογή καθαρισμού και μια που να περιορίζει την κατανάλωση, εγώ και ο άρχοντας νομίζω ότι είμαστε καλυμμένοι, σημειωτέον ότι δεν έχουμε rootάρει τις συσκευές μας...

Ποιες προτείνεις από τη λίστα σου;

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Με μια εφαρμογή καθαρισμού και μια που να περιορίζει την κατανάλωση, εγώ και ο άρχοντας νομίζω ότι είμαστε καλυμμένοι, σημειωτέον ότι δεν έχουμε rootάρει τις συσκευές μας...

Ποιες προτείνεις από τη λίστα σου;

 

καλησπέρα

 

Deep Sleep Battery Saver

NetGuard - no-root firewall

Battery Doctor (Battery Saver)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρεα... Έχετε να προτείνετε μια φθηνή βάση φόρτισης και εάν αξίζει να την πάρω.

 

Καλημέρα σου προτείνω να δεις και κάτι σε τέτοιο με βάσης δεν έχω ασχοληθεί.

http://www.cellphones.gr/p/3978/?ref=bestprice.gr

 

εγώ έχω ένα τέτοιο εδώ και κάνα χρόνο και είμαι κομπλέ και ούτε άνοιξε κλείσε το καπάκι του φορτιστή… έπρεπε να μου μείνει στα χερια για να πάω να πάρω το παραπάνω προϊόν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας :) στο πρώτο μου θηρίο είχα αγοράσει την dk30 της sony, μια εξαιρετική βάση.

Γιώργο εάν κάνεις αγορές από το εξωτερικό αγόρασε την ανεπιφύλακτα :happy: και αυτή που σου προτείνει ο ennio :) είναι μια χαρά λύση.

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

 

Deep Sleep Battery Saver

NetGuard - no-root firewall

Battery Doctor (Battery Saver)

 

Δουλεύω το battery Doctor 2 μέρες και δεν καταλαβαίνω αν κάνει κάτι καλό..... :/

Vw CC 1.8TSI K04.. :D
Link to comment
Share on other sites

Δουλεύω το battery Doctor 2 μέρες και δεν καταλαβαίνω αν κάνει κάτι καλό..... :/

 

Καλησπέρα .. βαλε και το NetGuard - no-root firewall οπου θα έχεις κλειστά αυτά που θες από το Web και μετά θα δεις αν κάνουν δουλειά η όχι. Εγώ από τα λίγα που ξέρω κατάλαβα ότι και να έχεις μέσα στο τηλ αν δεν έχεις αυτό που αδρανοποιεί τα πιο ενεργοβορα προκοπή στο θέμα κατανάλωσης μπαταριάς δεν θα δεις … δοκίμασε και το Deep Sleep Battery Saver με το NetGuard - no-root firewall .. και βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα :) πέρασα σε ροοτ κατάσταση και χαίρομαι πλέον τα έξτρα καλούδια :happy: για ακόμα μια φορά ένα μπράβο στον ennio :) που συμμετέχει και βοηθάει παρότι έχει δύσκολο πρόγραμμα, όπως και στον τιτανιο faji :) το νήμα μας έχει μία ιδιαίτερη χροιά καθώς έχει και δικές του συναντήσεις και ευελπιστώ σε μελλοντική να μεγαλώσει η παρέα μας :)

Με εκτίμηση προς όλους Αρχοντας 71.

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα σοβαρό πρόβλημα με το ultra που μου σπάει το μυαλό και μου κάνει αδύνατον την χρήση της συσκευής...

Έχω στοκ συσκευή με τις αναβαθμίσεις της Sony

Εδώ και τρεις ημέρες όταν πατάω κλήση, σβήνει η οθόνη.

Η κλήση γίνεται κανονικά αλλά δεν έχω δυνατότητα ελέγχου.

Όσο πατω το πλήκτρο να ανάψει, αδύνατο.

Η οθόνη παραμένει μαύρη, για όση διάρκεια γίνεται η κλήση.

Αν υπάρξει απάντηση από το καλουμενο νούμερα η οθόνη παραμένει μαύρη και όσο πατω το πλήκτρο να ανάψει, αδύνατο επίσης.

Η λειτουργία επανέρχεται αν διακοπεί η κλήση από τον άλλον.

Εγώ δεν μπορώ γιατί η οθόνη μένει κλειστή μαύρη και όσο πατω το πλήκτρο να ανάψει, αδύνατο.

 

Είμαι πολύ στενοχωρημένος και όσο έψαξα δεν βρήκα απάντηση...

Έκανα επαναφορά... Τίποτα

 

Έβαλα άλλο dialer τα ίδια....

 

Αυτές οι αναβαθμίσεις να είναι ??? Τι να πω??

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα :) πέρασα σε ροοτ κατάσταση και χαίρομαι πλέον τα έξτρα καλούδια :happy: για ακόμα μια φορά ένα μπράβο στον ennio :) που συμμετέχει και βοηθάει παρότι έχει δύσκολο πρόγραμμα, όπως και στον τιτανιο faji :) το νήμα μας έχει μία ιδιαίτερη χροιά καθώς έχει και δικές του συναντήσεις και ευελπιστώ σε μελλοντική να μεγαλώσει η παρέα μας :)

Με εκτίμηση προς όλους Αρχοντας 71.

 

Ευάγγελε καλορίζικο το γαργάλημα του θηρίου (Root) ειδές μιλάμε για άλλο πράγμα όταν κανεις εσύ κουμάντο. Έχει άλλη αίσθηση το θηρίο δείχνοντας όλα του τα δόντια. :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν το έχει πειράξει... χαλαρά το πάει :)

 

Αν επιλέξετε το DS battery saver τότε αξίζει (ο κόπος). Το έχω ρυθμίσει με το προφίλ που λέει προσαρμοσμένο και εκεί είδα διαφορά. Έχει και μια επιλογή για να χρησιμοποιεί τον ένα επεξεργαστή όταν δεν χρειάζονται οι υπόλοιποι. Πέφτει σε ύπνο βαθύ και δεν υπάρχουν "ξυπνήματα" και άλλες ιστορίες. Τα σημερινά στατιστικά της μπαταρίας είναι 57% σε 17ω 30λ (απο το 100%). Μεταξύ άλλων μέσα στην ημέρα μίλησα στο Viber μια ώρα απο τα δεδομένα του κινητού :lol: (Σημ. είναι rooted η συσκευή)

 

@siraxanz περίεργο αυτό που γράφεις :(

 

Θα δοκίμαζα να κάνω επιδιόρθωση απο το PC Companion. Αν πάλι δεν διορθωθεί το πρόβλημα στείλε το στο σέρβις.

Το κάνει και το δικό μου μερικές φορές στις εισερχόμενες κλήσεις. Αλλά αν πατήσω το κουμπί εκκίνησης όλα καλά.

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα σοβαρό πρόβλημα με το ultra που μου σπάει το μυαλό και μου κάνει αδύνατον την χρήση της συσκευής...

Έχω στοκ συσκευή με τις αναβαθμίσεις της Sony

Εδώ και τρεις ημέρες όταν πατάω κλήση, σβήνει η οθόνη.

Η κλήση γίνεται κανονικά αλλά δεν έχω δυνατότητα ελέγχου.

Όσο πατω το πλήκτρο να ανάψει, αδύνατο.

Η οθόνη παραμένει μαύρη, για όση διάρκεια γίνεται η κλήση.

Αν υπάρξει απάντηση από το καλουμενο νούμερα η οθόνη παραμένει μαύρη και όσο πατω το πλήκτρο να ανάψει, αδύνατο επίσης.

Η λειτουργία επανέρχεται αν διακοπεί η κλήση από τον άλλον.

Εγώ δεν μπορώ γιατί η οθόνη μένει κλειστή μαύρη και όσο πατω το πλήκτρο να ανάψει, αδύνατο.

 

Είμαι πολύ στενοχωρημένος και όσο έψαξα δεν βρήκα απάντηση...

Έκανα επαναφορά... Τίποτα

 

Έβαλα άλλο dialer τα ίδια....

 

Αυτές οι αναβαθμίσεις να είναι ??? Τι να πω??

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ

 

Καλησπέρα στη παρέα. Παλικάρι μάλλον χάλασε ο αισθητήρας εγγύτητας. Σύνδεσε ένα bluetooth ακουστικό (hand free δηλαδή) που απενεργοποιεί τον αισθητήρα και δες αν στο ξανακάνει. Επίσης πρέπει να δουλεύει και με απλά ακουστικά.

Έχει εφαρμογές και στο store που ελέγχουν αν οι αισθητήρες λειτουργούν σωστά αλλά δεν θυμάμαι ονόματα, googlαρε και θα βρεις.

 

Επίσης για τα άλλα παιδιά για εξοικονόμηση μπαταρίας και δεδομένων.

Συμφωνώ με τα παιδιά για το firewall αν αφήνετε τα δεδομένα ανοιχτά και κάνουν χρήση ( ή και κατάχρηση δεδομένων ) οι εφαρμογές ή απλά αν δεν εμπιστεύεστε κάποια εφαρμογή και δεν θέλετε να χρησιμοποιεί το δίκτυο-internet αλλά αν θέλετε να εξοικονομήσετε μπαταρία όταν είναι σε αδράνεια η συσκευή ΑΛΛΑ και κατά την χρήση της, πιστεύω ότι το greenify σε root και μη, φτάνει και περισσεύει.

Το καλό με το greenify είναι ότι παγώνει τις εφαρμογές και έτσι δεν χρησιμοποιούν τους πόρους του συστήματος στο παρασκήνιο και επίσης όταν συνδέεστε σε wifi θα παρατηρήσατε ( ειδικά όσοι δεν έχετε το greenify ) φαντάζομαι ότι σαν να lagάρει ή σαν να κολλάει η συσκευή εκείνη την στιγμή. Αυτό συμβαίνει γιατί οι εφαρμογές θέλουν ενημέρωση ( να επικοινωνήσουν με τον server τους ) ή συγχρονισμό των δεδομένων τους.

Με το greenify μπορείτε εκείνη την στιγμή ενω χειρίζεστε την συσκευή να κάνετε αδρανοποίηση στις εφαρμογές που πάνε να ανοίξουν.

Επίσης βοηθάει πολύ και στο multitasking.

 

Εν ολίγοις με ένα firewall και το greenify είστε κομπλέ ( αν θέλετε και stamina της Sony ή τις εφαρμογές που είπαν τα αλλά παιδιά ). Παιδιά στο background δεν τρώνε τίποτα οι εφαρμογές αν βάλετε ότι είπα παραπάνω ή και τα προγράμματα που είπαν τα παιδιά σε άλλα σχόλια ( εκτός και αν είναι καμία κακογραμμένη ή και να κολλάει για τον ΑΒ λόγο και απασχολεί συνέχεια τον επεξεργαστή ), αυτό που τρώει πραγματικά μπαταρία είναι η οθόνη και δεν υπάρχει λύση για αυτό πέρα από την χρήση που κάνουμε.

Edited by Ellhn_1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον Αλέξανδρο :)

 

Εγώ βρε φίλε έχω το Greenify για να κλείνει τις εφαρμογές που δεν χρειάζομαι να τρέχουν στο παρασκήνιο. Το App quarantine που κρατάει παγωμένες κάποιες άλλες και τις ενεργοποιώ κατά βούληση (πχ.χ you tube). Το DS battery saver αναλαμβάνει να κάνει τα υπόλοιπα ;)

 

Για την οθόνη έχεις απόλυτο δίκιο, εκεί είναι η σημαντικότερη απώλεια μπαταρίας.....

 

@ siraxanz δοκίμασε τα διαγνωστικά της Sony απο τις ρυθμίσεις. Μήπως και απο εκεί οδηγηθείς σε αποτέλεσμα ;)

Edited by faji
Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα σοβαρό πρόβλημα με το ultra που μου σπάει το μυαλό και μου κάνει αδύνατον την χρήση της συσκευής...

Έχω στοκ συσκευή με τις αναβαθμίσεις της Sony

Εδώ και τρεις ημέρες όταν πατάω κλήση, σβήνει η οθόνη.

Η κλήση γίνεται κανονικά αλλά δεν έχω δυνατότητα ελέγχου.

Όσο πατω το πλήκτρο να ανάψει, αδύνατο.

Η οθόνη παραμένει μαύρη, για όση διάρκεια γίνεται η κλήση.

Αν υπάρξει απάντηση από το καλουμενο νούμερα η οθόνη παραμένει μαύρη και όσο πατω το πλήκτρο να ανάψει, αδύνατο επίσης.

Η λειτουργία επανέρχεται αν διακοπεί η κλήση από τον άλλον.

Εγώ δεν μπορώ γιατί η οθόνη μένει κλειστή μαύρη και όσο πατω το πλήκτρο να ανάψει, αδύνατο.

 

Είμαι πολύ στενοχωρημένος και όσο έψαξα δεν βρήκα απάντηση...

Έκανα επαναφορά... Τίποτα

 

Έβαλα άλλο dialer τα ίδια....

 

Αυτές οι αναβαθμίσεις να είναι ??? Τι να πω??

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ

Καμιά φορά φταίει και η μεμβράνη. Καθάρισε το σημείο που είναι ο αισθητήρας ή βγάλε τη μεμβράνη.

Αλλιώς service.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον Αλέξανδρο :)

 

Εγώ βρε φίλε έχω το Greenify για να κλείνει τις εφαρμογές που δεν χρειάζομαι να τρέχουν στο παρασκήνιο. Το App quarantine που κρατάει παγωμένες κάποιες άλλες και τις ενεργοποιώ κατά βούληση (πχ.χ you tube). Το DS battery saver αναλαμβάνει να κάνει τα υπόλοιπα ;)

 

Για την οθόνη έχεις απόλυτο δίκιο, εκεί είναι η σημαντικότερη απώλεια μπαταρίας.....

 

@ siraxanz δοκίμασε τα διαγνωστικά της Sony απο τις ρυθμίσεις. Μήπως και απο εκεί οδηγηθείς σε αποτέλεσμα ;)

 

Καλησπέρα Νικήτα. Φίλε το greenify αδρανοποιεί τα πάντα αν θες απλά αν πάει να ανοίξει μια εφαρμογή που ήδη την έχεις επιλέξει να μπαίνει σε αδράνεια όταν το κινητό πέφτει σε deep sleep ή κατά το άνοιγμα της οθόνης, τότε το greenify σου δίνει την επιλογή: Κατάργηση διαδρομής ενεργοποίησης ( που έχει το εικονίδιο με το ψαλίδι, στην ουσία κάνει αποκοπή ). Αν το επιλέξετε και αυτό μετά ΔΕΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Τώρα Νικήτα για να καταλάβεις αν με τα τρία προγράμματα που έχεις βάλει έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα πρέπει να το αφήσεις ένα 24ωρο ή 12ωρο έστω σε αδράνεια ( χωρίς να ανοίξει καθόλου η οθόνη έστω και από ξυπνητήρι ) για να δεις πόσο μπαταρία σου τρώει.

Προσωπικά στο 10ωρο που το είχα αφήσει το παραπάνω χωρίς να αφήνω καμία να κάνει wakelocks στον επεξεργαστή μου είχε φάει 1%.

Σ'αυτό βοηθάει αν βάζετε και τα google servises μαζί με το play store σε αδράνεια γιατί τα servises τρέχουν συνέχεια και το playstore σχεδόν συνέχεια και τα ανοίγεις κατα βούληση αν θες.

Αυτά φίλε μου, τώρα αν έχεις καλύτερα αποτελέσματα με την "μέθοδο των τριών":p θα ήθελα να μας δείξεις αποτελέσματα πόση κατανάλωση έχεις σε αδράνεια.

Πάντα φιλικά Νικήτα γιατί εδώ είμαστε για να αλλάζουμε γνώμες και απόψεις για την καλύτερη εμπειρία του Ultra ( και γενικά του android στην ουσία ). Καλό βράδυ φίλε.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z Ultra

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...