Jump to content

Sony Xperia Z Ultra


vezyro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα στους φιλους του καλου νιματος. Εχω το C6802 firmware 14.4.A.0.108 και ειμα σε ρουτ με unlocked bootloader, εχθες μου ηρθε ειδοποίηση για αναβάθμιση. Φέρει τον κοδικο 14.6.Α.1.216! Εχω μπερδευτεί. Τι ακριβός ειναι αυτη η αναβαθμηση? Βρίσκομαι στο 4.4.4 τώρα, ειναι για το 5.1? Ευχαριστώ B-)

 

Ναι βρε φίλε ;)

 

Μην ασχολείσαι :lol: (για να μην παρεξηγηθώ, αυτοσαρκάζομαι μιας και κρατάω ακόμα την εργοστασιακή ROM)

Edited by faji
Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε φίλε ;)

 

Μην ασχολείσαι :lol: (για να μην παρεξηγηθώ, αυτοσαρκάζομαι μιας και κρατάω ακόμα την εργοστασιακή ROM)

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση φιλε faji. Και εγώ στην αυτη που ειμαι με ρουτ και ξεκλείδωτο bootloader βρηκα την υγεια μου, απλα με παραξενεύει που ηρθε τωρα μετα απο πολυ καθυστέρηση :-))

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση φιλε faji. Και εγώ στην αυτη που ειμαι με ρουτ και ξεκλείδωτο bootloader βρηκα την υγεια μου, απλα με παραξενεύει που ηρθε τωρα μετα απο πολυ καθυστέρηση :-))

 

Μάλλον έχεις κάποια έκδοση που ήταν "ξεχασμένη". Για τις προηγούμενες δεν είχες ενημέρωση; Πέρασαν 2-3 μετά την Κιτ κατ αν θυμάμαι καλά. Αυτή μάλλον θα είναι και η τελευταία.

 

Απο περιέργεια τι του φοράς; (ROM) την εργοστασιακή αν κατάλαβα καλά ( ; )

Edited by faji
Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

γνωρίζετε αν υπάρχει θήκη πουγκι για το κινητό; Χάνεται σε μεγάλο βαθμό η καλή αίσθηση του κινητού στο χέρι όταν το δουλεύεις μέσα από θήκη.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας,

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη φαντάζομαι μια "ευρείας χρήσης" θα σε κάλυπτε.

 

:offtopic: Z4 Ultra!!!

 

Άκυρο :( Status : Cancelled

 

Βιάστικα :dash:

Edited by faji
Status Cancelled
Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Δυστυχώς αυτές για κινητά είναι μικρές ενώ αυτές για tablets παραείναι μεγάλες. Ψάχνω κάποια να έχει κατασκευαστει μόνο για το ultra.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κοιτάξει στα ηλεκτρονικά καταστήματα όπως skroutz, best price; μήπως και υπάρχει κάτι εκεί
Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις κάποια έκδοση που ήταν "ξεχασμένη". Για τις προηγούμενες δεν είχες ενημέρωση; Πέρασαν 2-3 μετά την Κιτ κατ αν θυμάμαι καλά. Αυτή μάλλον θα είναι και η τελευταία.

 

Απο περιέργεια τι του φοράς; (ROM) την εργοστασιακή αν κατάλαβα καλά ( ; )

Σορι για την καθυστέρημενη απαντηση faji. Ναι εχω την μαμα 4.4.4, dual recovery with root, unlocked bootloader. C6802 με 14.4.A.0.108. Το θυριο τρεχει αιώνες μπροστά ετσι. Φοβάμαι να το πειραξω, και εας ειμαι flashoholic σε όλες της συσκευες που εχουμε,αλλά οχι σε αυτο το "πραγμα"(εχεις δει την ταινία "The thing")! Το μονο που ειχα θεμα ηταν οταν το πήρα με χαλασμένο proximity sensor από το κουτι του, και ετσι εχω καινούργια πλακετα. Φτου - φτου μην το ματιαξουμε.\m/

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά του thread, θέλω να ρωτήσω κάτι, αν γνωρίζετε:

συγγενικό μου πρόσωπο έχει το κινητό αυτό και βγάζει θολές φωτογραφίες. Δεν είναι θέμα ρυθμίσεων, το κοίταξα (στοκ κάμερα). Υποπτεύομαι κάτι σαν πολύ μικρές μικρές γρατζουνιές στο "καλυμματάκι" του φακού. Μπορώ να κάνω κάτι γι αυτό; Ή μπορούν στο service απλά να αλλάξουν το καπάκι αυτό; Είναι εντός εγγύησης το κινητό, stock ROM χωρίς root κλπ.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

φίλε δοκίμασα, εννοείται, καμία διαφορά, κάποιοι προτείνουν με οδοντόκρεμα, δοκίμασα, τα ίδια. Τώρα στο φόρουμ διαβάζω που έχει το προτέκτορ, δεν μπορεί η αντιπροσωπεία να αλλάξει το πισω; Εντωμεταξύ το κινητό ήταν πάντα σε θήκη κλπ...

 

EDIT:επειδή δεν εχω το κινητό μπροστά μου, η πίσω μεμβράνη καλύπτει τον φακό; ή έχει τρύπα; Δηλ αν έχει γρατζουνιές ο φακός, είναι επάνω του ή επάνω στη μεμβράνη;

Edited by jaranor
Link to comment
Share on other sites

φίλε δοκίμασα, εννοείται, καμία διαφορά, κάποιοι προτείνουν με οδοντόκρεμα, δοκίμασα, τα ίδια. Τώρα στο φόρουμ διαβάζω που έχει το προτέκτορ, δεν μπορεί η αντιπροσωπεία να αλλάξει το πισω; Εντωμεταξύ το κινητό ήταν πάντα σε θήκη κλπ...

 

EDIT:επειδή δεν εχω το κινητό μπροστά μου, η πίσω μεμβράνη καλύπτει τον φακό; ή έχει τρύπα; Δηλ αν έχει γρατζουνιές ο φακός, είναι επάνω του ή επάνω στη μεμβράνη;

 

Φίλε μου το πιο πιθανό είναι εάν φοράει screen protector που το θεωρώ λίγο δύσκολο να έχει την τρύπα ώστε να προσαρμοστεί επάνω, όπως και στο δικό μου, να έχει πιάσει σκονιτσες και να έχεις αυτό το αποτέλεσμα, δες το και αφαίρεσε το, καθάρισε το χωρίς τίποτα παρά ένα καθαρό πανακι λίγο υγρό.

Φυσικά μιλάμε για έξτρα screen και όχι το εργοστασιακο φίλτρο το οποίο δεν υπάρχει στον φακό.

Edited by Arxontas71

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχει βάλει έξτρα, το εργοστασιακό είναι! Σε εσάς είναι πεντακάθαρο το σημείο εκείνο; αν το κοιτάξεις πχ κάτω από φως υπο γωνία; Δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να έχει γρατζουνιστεί με θήκη...
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχει βάλει έξτρα, το εργοστασιακό είναι! Σε εσάς είναι πεντακάθαρο το σημείο εκείνο; αν το κοιτάξεις πχ κάτω από φως υπο γωνία; Δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να έχει γρατζουνιστεί με θήκη...

 

Μάλιστα, το πιο πιθανό είναι να είχε κόκκους πίσω και με την πίεση να έκανε σημάδια, καθόλου απίθανο αφού στα κινητά έχουμε δει πολλά, εγώ έχω έξτρα screen το οποίο καλύπτει και την κάμερα αλλά δε με πειράζει ούτε και στις φωτογραφίες έχω θέμα.

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις... Η θήκη πάντως είναι σαν "βιβλίο", δηλ την ανοίγεις, το βάζεις μέσα κ την κλείνεις. Ούτε καν να "σέρνεις" το κινητό μέσα πχ ώστε να χαραχθεί ο φακός. Από service γνωρίζεις μήπως βοηθήσουν; (για το πίσω μέρος, αν μπορούν πχ να αλλάξουν το καπάκι του φακού)
Link to comment
Share on other sites

Για μενα δοκιμασε να βαλεις επανω στον φακο ελαχιστη οδοντοκρεμα κ με ενα πανακι να το τριψεις απαλα.μετα με ενα αλλο πανακι καθαρισε τα υπολειμματα και κατα 99% οι γρατζουνιες θα εχουν φυγει!! :) Edited by johnnyman25

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις... Η θήκη πάντως είναι σαν "βιβλίο", δηλ την ανοίγεις, το βάζεις μέσα κ την κλείνεις. Ούτε καν να "σέρνεις" το κινητό μέσα πχ ώστε να χαραχθεί ο φακός. Από service γνωρίζεις μήπως βοηθήσουν; (για το πίσω μέρος, αν μπορούν πχ να αλλάξουν το καπάκι του φακού)

 

Φυσικά μόνο με απευθείας ερώτηση θα γνωρίζεις καλύτερα αλλά έχω την αίσθηση ότι εφόσον είναι φιξ κατασκευή και λόγω αδιαβροχοποιησης θα είναι και χρονοβορο και με υψηλό κόστος η συγκεκριμένη εργασία.

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για μενα δοκιμασε να βαλεις επανω στον φακο ελαχιστη οδοντοκρεμα κ με ενα πανακι να το τριψεις απλα.μετα με ενα αλλο πανακι καθαρισε τα υπολλειματα και κατα 99% οι γρατζουνιες θα εχουν φυγει!! :)

 

Το έχω δοκιμάσει ήδη κ δεν άλλαξε κάτι!

 

Φυσικά μόνο με απευθείας ερώτηση θα γνωρίζεις καλύτερα αλλά έχω την αίσθηση ότι εφόσον είναι φιξ κατασκευή και λόγω αδιαβροχοποιησης θα είναι και χρονοβορο και με υψηλό κόστος η συγκεκριμένη εργασία.

 

Ευχαριστώ πολύ! Θα πάρω ένα τηλέφωνο να ρωτήσω. Ελπίζω να δεχτούν τουλάχιστον ότι δεν έγινε ακραία χρήση... ούτε έπεσε, ούτε σε σκληρή επιφάνεια χρησιμοποιήθηκε κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δοκιμάσει ήδη κ δεν άλλαξε κάτι!

 

Σε μενα που το ειχα κανει ειχε γινει δουλεια κ ειχε γυαλισει ο φακος..κριμα..

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες,

 

* έχω περάσει την kit kat και μου πετάει σφάλματα (System ui has stopped) όταν ανοίγω τη μπάρα ειδοποιήσεων. Δυστυχώς δεν έχω recovery :( για να καθαρίσω την cache.

 

Εχω προσπαθήσει μέσω Titanium, μέσω app cache cleaner, απο τις ρυθμίσεις, όλες οι προσπάθειες άκαρπες. Κάποια πρόταση;

 

* Έρχεται και άλλη αναβάθμιση :)

 

* Τη recovery πως την εγκαταστήσατε (όσοι την έχετε);

Edited by faji
Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας κύριοι :) καλά βρε σεις.... Έχει γράψει και μία φορά ο faji που έχει βοηθήσει όλη την ανθρωπότητα και τώρα ακόμα δεν του απάντησε κανείς :(

Καλά εάν πάρουμε και άλλη αναβάθμιση έστω και μικρή είναι εξαιρετικό :happy:

Μπράβο βρε Νικήτα, εσύ είσαι η καρδιά του νήματος :D

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες,

 

* έχω περάσει την kit kat και μου πετάει σφάλματα (System ui has stopped) όταν ανοίγω τη μπάρα ειδοποιήσεων. Δυστυχώς δεν έχω recovery :( για να καθαρίσω την cache.

 

Εχω προσπαθήσει μέσω Titanium, μέσω app cache cleaner, απο τις ρυθμίσεις, όλες οι προσπάθειες άκαρπες. Κάποια πρόταση;

 

* Έρχεται και άλλη αναβάθμιση :)

 

* Τη recovery πως την εγκαταστήσατε (όσοι την έχετε);

 

Αν είσαι root, μπορείς να κάνεις dalvik + cache clean με το System Tuner. Δεν ξέρω αν χρειάζεται όμως την έκδοση επί πληρωμή ή αν σου δίνει τη δυνατότητα κ η free!

Link to comment
Share on other sites

Τη recovery πως την εγκαταστήσατε (όσοι την έχετε);

 

Νικήτα κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.. ξανά κάνε Root με το βίντεο που είχα βάλει στον οδηγό για την ΚΚ ..108 και θα έχεις στα εύκολα και γρήγορα dual recovery..μετά αρχίζεις το ξεσκόνισμα.

 

Βίντεο

 

κάνουν και αυτά τα zip που έχει στο βίντεο αλλά και το UPDATE-SuperSU-v2.48 αλλά και τα ZU-lockeddualrecovery2.8.21-RELEASE.flashable και το ZU-lockeddualrecovery2.8.21-RELEASE.installer .. εγώ με αυτά το έκανα και σε τρία λεπτά το είχα Root

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι root, μπορείς να κάνεις dalvik + cache clean με το System Tuner. Δεν ξέρω αν χρειάζεται όμως την έκδοση επί πληρωμή ή αν σου δίνει τη δυνατότητα κ η free!

 

Τη recovery πως την εγκαταστήσατε (όσοι την έχετε);

 

Νικήτα κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.. ξανά κάνε Root με το βίντεο που είχα βάλει στον οδηγό για την ΚΚ ..108 και θα έχεις στα εύκολα και γρήγορα dual recovery..μετά αρχίζεις το ξεσκόνισμα.

 

Βίντεο

 

κάνουν και αυτά τα zip που έχει στο βίντεο αλλά και το UPDATE-SuperSU-v2.48 αλλά και τα ZU-lockeddualrecovery2.8.21-RELEASE.flashable και το ZU-lockeddualrecovery2.8.21-RELEASE.installer .. εγώ με αυτά το έκανα και σε τρία λεπτά το είχα Root

 

Βρε παιδιά ευχαριστώ και τους δύο :)

 

τελικά βρήκα την άκρη, δίχως την επαναφορά, κάτι στο xposed είχε "σκαλώσει"

 

Η κιτ κατ μου φαίνεται "άσχημη"!!! :lol:

 

Για την recovery θα ψάξω το απογευματάκι, με περισσότερο χρόνο (και Η/Υ) ;)

 

Το TWRP manager και το ROM manager πάντως δεν κάνουν για το θηρίο. Δοκίμασα και τα δύο δίχως αποτέλεσμα.

 

Και πάλι ευχαριστώ :)

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Οι δρόμοι μας με το μαύρο Z ultra μου χώρισαν.

Βρέθηκα με ένα Flex 2, αλλά πλέον γλυκοκοιτάζω το C5 ultra γιατί ήθελα κάτι πιο φρέσκο κι ανοιχτόχρωμο εμφανισιακά.

Και φυσικά χωρίς τις γρατσουνιές του προηγούμενου...

Το είχε κανείς στα χέρια του το συγκεκριμένο C5, θέλω να το δω live, γιατί το χρειάζομαι για εργαλείο, θα το έχω για καιρό.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z Ultra

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...