Jump to content

MLS NAVIGATOR or DESTINATOR3


petrakish
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Wirelessly posted (Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 4.01; Windows CE; PPC; 240x320))

 

Αρχικό Μήνυμα από maximi01

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Minotavrs (11 Νοέ. 2004 , 15:46)

 

Pote ypologizete h nea ekdosh na einai diathesimh kai se ti timh gia to update?

 

 

Εκτός απροόπτου πιστεύουμε ότι θα κυκλοφορήσει σε δύο βδομάδες, maximum τρεις. Το update θα δοθεί δωρεάν σε όλους τους νόμιμους κάτοχους του Destinator3, ανεξάρτητα από το που το έχουν προμηθευτεί.

 

mesw internet i me apostoli spiti se cd?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος maximi01 (11 Νοέ. 2004 , 13:34)

3. Οι επαρχιακοί δρόμοι δεν έχουν όνομα ούτως ή άλλως. Ίσως θα μπορούσαν να έχουν τους αριθμούς αν αυτό εννοείς

 

 

Εννοούσα τους κεντρικούς δρόμους μέσα σε πόλεις εκτός Αθηνών και νησιά οι οποίοι έχουν όνομα.

 

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά για την ανταπόκριση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alexkass (11 Νοέ. 2004 , 16:29)

 

Wirelessly posted (Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 4.01; Windows CE; PPC; 240x320))

 

 

 

Εκτός απροόπτου πιστεύουμε ότι θα κυκλοφορήσει σε δύο βδομάδες, maximum τρεις. Το update θα δοθεί δωρεάν σε όλους τους νόμιμους κάτοχους του Destinator3, ανεξάρτητα από το που το έχουν προμηθευτεί.[/b]

 

mesw internet i me apostoli spiti se cd?

 

Μέσω Internet. Αν υπάρξει ανάγκη αποστολής με CD θα χρεώνεται το κόστος του μέσου και της αποστολής.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alexkass (11 Νοέ. 2004 , 16:29)

 

Wirelessly posted (Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 4.01; Windows CE; PPC; 240x320))

 

 

 

Εκτός απροόπτου πιστεύουμε ότι θα κυκλοφορήσει σε δύο βδομάδες, maximum τρεις. Το update θα δοθεί δωρεάν σε όλους τους νόμιμους κάτοχους του Destinator3, ανεξάρτητα από το που το έχουν προμηθευτεί.[/b]

 

mesw internet i me apostoli spiti se cd?

 

 

Θα μπορείτε να κάνετε download τους νέους χάρτες από το site μας http://www.ngi.gr κάνοντας εγγραφή με το e-mail σας και το license key (από όπου κι αν το προμηθευτήκατε)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Demon (11 Νοέ. 2004 , 16:53)

 

Εννοούσα τους κεντρικούς δρόμους μέσα σε πόλεις εκτός Αθηνών και νησιά οι οποίοι έχουν όνομα.

 

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά για την ανταπόκριση.

 

 

Έχει γίνει αρκετή δουλειά στην ονομασία δρόμων στο επαρχιακό δίκτυο αλλά σίγουρα δεν έχει ολοκληρωθεί. Η διαφορά όμως κυρίως από πλευράς πληρότητας του δικτύου είναι μεγάλη σε σχέση με την έκδοση που έχετε.

Link to comment
Share on other sites

Zepelin Kaloshrthes kai efxaristoume gia thn bohtheia,

 

Tha hthela na sou pw oti h perioxh ths argyroupolhs exei provlhma.

Exei monodromhthei to synolo ths (as opsete o neos Dhmarxos) me apotelesma to destinator3 na se stelnei se monodromous ........

To exete diapistwsei to problhma, skopevete na thn entaxete sto neo update ?

 

Thanks in advance..

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Minotavrs (11 Νοέ. 2004 , 18:40)

 

Zepelin Kaloshrthes kai efxaristoume gia thn bohtheia,

 

Tha hthela na sou pw oti h perioxh ths argyroupolhs exei provlhma.

Exei monodromhthei to synolo ths (as opsete o neos Dhmarxos) me apotelesma to destinator3 na se stelnei se monodromous ........

To exete diapistwsei to problhma, skopevete na thn entaxete sto neo update ?

 

Thanks in advance..

 

 

Makari na synebaine ayto mono sthn argyroupoli. Dystyxos auto symbainei se polles perioxes ton notion proastion (Ellhniko, Glyfada, Terpsithea, Hlioypoli, Ano Glyfada, Boyla, Barkiza, Barh, Agios Dhmhtrios, Dafni klp).

 

Pisteyo oti einai mallon adynaton na ta prolaboun gia thn epomenh ekdosi :(

 

Makari na kano lathos kai na ta prolaboun.

Ο Σοφότερος άνθρωπος στον κόσμο είναι αυτός που σοφά χρησιμοποιεί την σοφία των άλλων!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος neriano ( 4 Νοέ. 2004 , 18:18)

 

Ρε παιδιά, μπορεί κανείς να αποκλείσει (αποφυγή δρόμων) την οδο Αδριανού, στην Αθήνα? Τη βάζω στην "αποφυγή" αλλά επιμένει να χαράζει πορεία απο εκεί έτσι κι αλλιώς, ό,τι και να κάνω. Το χρειάζομαι γιατί μένω εκεί και, οποια διαδρομή χαράξω είναι λάθος, αφού ο δρόμος αυτός είναι (ο μισός) πεζόδρομος και θα 'πρεπε ετσι κι αλλιώς να εξαιρείται.

Το έχω επισημάνει επανειλημμένα και σε αυτό το forum και απευθείας στην ngi αλλά πέρα βρέχει... Επειδή απογοητεύτηκα από αυτούς, μήπως κανείς έχει κάποια λύση που δεν βλέπω εγώ?

Ευχαριστώ πολύ.

 

 

Zeppelin, καλωσηρθες κι απο μενα. Μηπως μπορεις να μου απαντησεις στο παραπανω ερωτημα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος stratus (11 Νοέ. 2004 , 21:38)

 

Εχω χασει το lincense key.Ξερει κανεις πως μπορω να το ανακτησω?

 

 

Λογικά αν κάνεις login στο http://www.destinator1.com με το user id και το password που έδωσες όταν έκανες το registration του προγράμματος, θα μπορείς να δεις και το license και το activation key.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος maximi01 (11 Νοέ. 2004 , 13:34)

 

2. Αν είναι αυτό που πιστεύω πρέπει να έχει βελτιωθεί σημαντικά

 

Ένα παράδειγμα είναι στο κέντρο της Αθήνας, στην οδό Ακαδημίας, κοντά στο τέρμα της, λίγο πριν βγεις στη Βουλή, κάνει μια κλίση η Ακαδημίας και εκεί σου λέει να στρίψεις δεξιά παρόλο που δεν στρίβεις δρόμο.

 

Ακόμα ένα είναι επίσης στην Αθήνα (Παγκράτι) εκεί που η Βας. Γεωργίου Β' γίνεται Φορμίωνος και συνεχίζει. Πάλι έχει μια κλίση και σου αναφέρει να στρίψεις δεξιά παρόλο που είναι ο ίδιος δρόμος. Μάλιστα σε εκείνο το σημείο υπάρχει και ένας δρόμος να κάνεις δεξιά αν μπερδευτείς. Το αποτέλεσμα είναι ότι είτε σε εκείνο το σημείο θέλεις να στρίψεις δεξιά, είτε να συνεχίσεις ευθεία, το destinator θα σου πει να στρίψεις δεξιά.

 

Και ένα τελευταίο παρόμοιο παράδειγμα είναι στην 3ης Σεπτεμβρίου και Δεριγνυ (Αθήνα) σου λέει να μείνεις δεξιά ενώ δεν υπάρχει κάποια διχάλα. Το μπερδεύει με την οδό Ρίζου που υπάρχει λοξώς αριστερά αλλά νομίζω ότι θα έπρεπε να σου λέει μόνο αν θέλεις να πας στην Ρίζου να μπείς αριστερά και μόνο.

 

Υπάρχουν εκατοντάδες τέτοια παραδείγματα που αν τελικά "μάθει" το πρόγραμμα όταν σου δρομολογεί την διαδρομή και δεν αλλάζεις οδό να μην σου λέει τίποτα ώστε να μην σε μπερδεύει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ssarl (11 Νοέ. 2004 , 22:19)

 

Λογικά αν κάνεις login στο http://www.destinator1.com με το user id και το password που έδωσες όταν έκανες το registration του προγράμματος, θα μπορείς να δεις και το license και το activation key.

 

 

Αυτό που λέει ο ssarl είναι σωστό.

 

Το ιδιο ακριβώς έκανα και γώ που έιχα χάσει το license key

"Πολιτική ανυπακοή και....Αλληλοβοήθεια"
Link to comment
Share on other sites

Κανω login αλλα μου εμφανιζονται url για FAQ Technical support .Πουθενα δεν εμφανιζονται key
Η συζήτηση έχει υπερεκτιμηθεί ως μέσο επίλυσης διαφορών
Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια που το φορτωσα οταν παω να το τρεξω μου βγαζει ενα μυνημα At least one has to be installed...

Τι πρεπει να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος zepelin (11 Νοέ. 2004 , 18:03)

 

Έχει γίνει αρκετή δουλειά στην ονομασία δρόμων στο επαρχιακό δίκτυο αλλά σίγουρα δεν έχει ολοκληρωθεί. Η διαφορά όμως κυρίως από πλευράς πληρότητας του δικτύου είναι μεγάλη σε σχέση με την έκδοση που έχετε.

 

 

Ελπιζω τουλαχιστον στο μεγαλυτερο μερος των πολεων να υπαρχει και ενας δρομος να σε πηγαινει. πχ απο ........,ΑΘηνα -> Φοινικους (Φοινικουντα,Μεσσηνια) δεν υπαρχει δρομος για να πας στο χαρτη, ενω μπορεις να πας και απο την Πυλο και απο Κορωνη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος neriano (11 Νοέ. 2004 , 21:09)

 

Zeppelin, καλωσηρθες κι απο μενα. Μηπως μπορεις να μου απαντησεις στο παραπανω ερωτημα?

 

 

Παράθεση αρχικού ερωτήματος

«Ρε παιδιά, μπορεί κανείς να αποκλείσει (αποφυγή δρόμων) την οδο Αδριανού, στην Αθήνα? Τη βάζω στην "αποφυγή" αλλά επιμένει να χαράζει πορεία απο εκεί έτσι κι αλλιώς, ό,τι και να κάνω. Το χρειάζομαι γιατί μένω εκεί και, οποια διαδρομή χαράξω είναι λάθος, αφού ο δρόμος αυτός είναι (ο μισός) πεζόδρομος και θα 'πρεπε ετσι κι αλλιώς να εξαιρείται.

Το έχω επισημάνει επανειλημμένα και σε αυτό το forum και απευθείας στην ngi αλλά πέρα βρέχει... Επειδή απογοητεύτηκα από αυτούς, μήπως κανείς έχει κάποια λύση που δεν βλέπω εγώ?

Ευχαριστώ πολύ.»

 

 

Eυχαριστούμε για την επισήμανση. Στην τελευταία έκδοση έχει ήδη συμπεριληφθεί η Αδριανού από την Πουλοπούλου Ηλ. έως την Άρεως καθώς και από την Λυσικράτους έως την Φλέσσα ως πεζόδρομος οπότε δεν θα χρειάζεται πλέον να δηλωθεί ως δρόμος προς αποφυγή. Να επισημάνω εδώ ότι δυστυχώς δεν παρέχεται η δυνατότητα σε περιπτώσεις που θελήσουμε να αποφύγουμε τμήματα δρόμων αλλά αυτό πρέπει να γίνει για όλο το δρόμο με το ίδιο όνομα. Για να δηλώσουμε ένα δρόμο τον οποίο θέλουμε συστηματικά να αποφεύγουμε τότε η διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί είναι η παρακάτω.

 

Πλοήγηση > Αποφυγή Δρόμων > +Νέο (Για να δημιουργήσουμε την ομάδα των δρόμων προς αποφυγή που ) πχ. Μοναστηράκι

Έχοντας δημιουργήσει την ομάδα την επιλέγουμε και πατάμε Στοιχεία > +Νέο και ακολουθούμε την ίδια διαδικασία με αυτήν της πλοήγησης για να δηλώσουμε Δήμο/Πόλη και Οδό. Τέλος με το ΟΚ δηλώνουμε την ομάδα στην οποία το εντάσσουμε και πατάμε αποθήκευση. Για να αποφεύγει τον εν λόγο δρόμο πρέπει να είναι επιλεγμένη η ομάδα εκείνη που περιέχει το δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

Πλοήγηση > Αποφυγή Δρόμων > +Νέο (Για να δημιουργήσουμε την ομάδα των δρόμων προς αποφυγή που ) πχ. Μοναστηράκι

Έχοντας δημιουργήσει την ομάδα την επιλέγουμε και πατάμε Στοιχεία > +Νέο και ακολουθούμε την ίδια διαδικασία με αυτήν της πλοήγησης για να δηλώσουμε Δήμο/Πόλη και Οδό. Τέλος με το ΟΚ δηλώνουμε την ομάδα στην οποία το εντάσσουμε και πατάμε αποθήκευση. Για να αποφεύγει τον εν λόγο δρόμο πρέπει να είναι επιλεγμένη η ομάδα εκείνη που περιέχει το δρόμο.

 

 

Nice... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος stratus (12 Νοέ. 2004 , 14:01)

 

Κανω login αλλα μου εμφανιζονται url για FAQ Technical support .Πουθενα δεν εμφανιζονται key

 

 

Kaneis login sto comunity kai epilegeis Activations ...

 

Ekei exei to kleidi sou kathws kai odhgies gia prosthhkeh syskevhs..

 

Afto pou thelw na rwthsw einai mexri poses syskeves exw dikaiwma na prosthesw ....

Link to comment
Share on other sites

Zepelin το λιμάνι του Περάματος για Σαλαμίνα δεν συμπεριλαμβάνεται στα λιμάνια.

Έχει μήπως προστεθεί στην νέα έκδοση;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος zepelin (12 Νοέ. 2004 , 18:22)

 

 

Να επισημάνω εδώ ότι δυστυχώς δεν παρέχεται η δυνατότητα σε περιπτώσεις που θελήσουμε να αποφύγουμε τμήματα δρόμων αλλά αυτό πρέπει να γίνει για όλο το δρόμο με το ίδιο όνομα. Για να δηλώσουμε ένα δρόμο τον οποίο θέλουμε συστηματικά να αποφεύγουμε τότε η διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί είναι η παρακάτω.

 

Πλοήγηση > Αποφυγή Δρόμων > +Νέο (Για να δημιουργήσουμε την ομάδα των δρόμων προς αποφυγή που ) πχ. Μοναστηράκι

Έχοντας δημιουργήσει την ομάδα την επιλέγουμε και πατάμε Στοιχεία > +Νέο και ακολουθούμε την ίδια διαδικασία με αυτήν της πλοήγησης για να δηλώσουμε Δήμο/Πόλη και Οδό. Τέλος με το ΟΚ δηλώνουμε την ομάδα στην οποία το εντάσσουμε και πατάμε αποθήκευση. Για να αποφεύγει τον εν λόγο δρόμο πρέπει να είναι επιλεγμένη η ομάδα εκείνη που περιέχει το δρόμο.

 

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δυστυχώς γνωρίζω τη διαδικασία και την έχω ήδη εφαρμόσει. Το πρόγραμμα δεν αποφεύγει την οδό (ολόκληρη, δεν επεχείρησα να αποφύγω τμήμα της οδού) Αδριανού. Ισως διοτι δε βρίσκει εναλλακτικό δρόμο?

Να επαναλάβω ότι ολοκληρη η Πλάκα θέλει ξανακοίταγμα από σας. Για παράδειγμα, για να πας από την οδό Ποικίλης στην Επαμεινώνδα (150 μέτρα) σε στέλνει μέσω...Ομονοίας (και Αδριανού που απαγορεύεται, ως πεζόδρομος) και κάνεις 1,5 χλμ. Σημειωτέον ότι δεν απαγορεύεται να πας κατευθείαν...

Link to comment
Share on other sites

Ως νέος χρήστης του Destinator 3 παρατήρησα 4 πράγματα:

 

1. Από Αττική οδό με κατεύθυνση τον Άλιμο σου λέει ορθώς να μπείς δεξιά στην Περιφερειακή του Υμηττού. Μόλις μπείς όμως σε στέλνει από Δουκίσης Πλακεντίας και όχι από την Περιφερειακή.

2. Οι δρόμοι της Βάρκιζας είναι κάτω από τα στοιχέια της Βάρης.

3. Από Λ. Βουλιαγμένης στη Βούλα με κατεύθυνση τα Πιγαδάκια Βούλας δεν σε στέλνει ποτέ από Καλύμνου, ενώ αν ζητησεις να πάς στην Καλύμνου δεν γνωρίζει εκεί την αριστερή στροφή με φανάρι που υπάρχει από Λ. Βουλιαγμένης προς Καλύμνου.

4. Στην Αργυρούπολη αν πάς από στενάκια σε πολλές στιγμές σε στέλνει στην Λ. Κύπρου και σου λέει να στρίψεις αριστερά ενώ υπάρχει δίαζωμα.

 

Ελπίζω να βοήθησα και εγώ λίγο.

Ο Σοφότερος άνθρωπος στον κόσμο είναι αυτός που σοφά χρησιμοποιεί την σοφία των άλλων!
Link to comment
Share on other sites

2 παρατηρήσεις για το Destinator:

 

1) Αν από Μέγαρα θέλεις να μπεις Σαλαμίνα, σε στέλνει από Πέραμα και όχι από την Νέα Πέραμο που είναι δίπλα διότι λείπει η ακτοπλοϊκή γραμμή από το πρόγραμμα.

 

2) Η αρχή της ακτοπλοϊκής γραμμής Περάματος-Σαλαμίνας έχει μπει σε λάθος σημείο στο πρόγραμμα. Στο screenshot που παραθέτω σημειώνω που ακριβώς θα έπρεπε να είναι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Demon (14 Νοέ. 2004 , 22:04)

 

2 παρατηρήσεις για το Destinator:

 

1) Αν από Μέγαρα θέλεις να μπεις Σαλαμίνα, σε στέλνει από Πέραμα και όχι από την Νέα Πέραμο που είναι δίπλα διότι λείπει η ακτοπλοϊκή γραμμή από το πρόγραμμα.

 

 

 

Epeidh Perama legete kai to meros ths N. Peramou pou pernaei apenanti gia Salamina, to exeis tsekarei sigoura oti se stelnei sto Perama tou Peiraia ?

 

Pantws tha to tsekarw apo evdomada pou tha katevw sto M. Pefko (N. Peramos)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας χαιρετώ όλους.Πρόσφατα στο αυτοκίνητο της δουλειάς

μου εγκατέστησαν ένα PPC (Fujitsu-Siemens Pocket Loox 610) με

το Destinator.Το πρόβλημα που έχω είναι ότι το σήμα δείχνει να

μην είναι ισχυρό(φωνητική ανακοίνωση ,"ασθενές σήμα ελέγξτε την κεραία" ή ανακοίνωση στην οθόνη "Δεν βρέθηκε GPS" .

Στις ρυθμίσεις του GPS δείχνει οτι γίνεται αναζήτηση δορυφόρων.

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί με το αντικείμενο και οι γνώσεις μου δεν είναι αρκετές μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;

Η κεραία στα δικά σας οχήματα πώς είναι και που είναι τοποθετημένη;

Ευχαριστώ και περιμένω με αγωνία.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...