Jump to content

MLS NAVIGATOR or DESTINATOR3


petrakish
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkp (22 Σεπ. 2004 , 13:28)

 

Λοιπόν ας γράψω και εγώ την εμπειρία μου από την χρήση του προγράμματος.

 

Σε γενικές γραμμές είναι πάρα πολύ καλό.

 

Όμως υπάρχουν πολλά λάθη σε δρόμους.

 

Έτσι δύο φορές που κινήθηκα με την "συντομότερη" δρομολόγιση με οδήγησε την πρώτη φορά σε έναν χωματόδρομο στη Λυκόβρυση ενώ την δεύτερη φορά σε έναν δρόμο που έχει κλείσει εδώ και πάρα πολύ καιρό.

 

Τώρα σε δρομολογίσεις που επιλέγεται το "ταχύτερη" σπάνια κάνει λάθος αφού σε πηγαίνει από κεντρικές αρτηρίες όπου σπάνια γίνονται αλλαγές.

 

Επίσης το Σάββατο βγήκα και πήγα στο ακροτήρι ( νυχτέρινο μαγαζί στον Αγιο Κοσμά ) και παρατήρησα το εξής:

Ο Αγιος Κοσμάς δεν υπάρχει καθόλου σαν περιοχεί στο destinator και η οδός στην οποία ανήκει το μαγαζί ( Βας. Γεωργίου Β' 5) δεν υπάρχει γιατί το όνομα που της έχουν δώσει ειναι "Χωρίς Ονομα"...

 

Δεν μπορώ να πω ότι δεν είμαι ευχαριστημένος από το πρόγραμμα παρόλα αυτά ο χάρτης θέλει αρκετές βελτιώσεις για να πει κανείς ότι ειναι σε πολύ καλό επίπεδο...

 

2 ακόμα αρνήτικα που πρέπει να παρατηρήσω είναι:

α)Όταν πέρασα τους χάρτες στην SD μνήμη και δοκίμαζα να κάνω πλοήγηση τις περισσότερες φορές έβγαζε error και έτσι αναγκάστηκα να τους περάσω πάλι στην κεντρική μνήμη

β)Δεν υπάρχει επιλογή από την κονσόλα του Destinator να περάσω τους χαρτες στο IpaqFileStore το οποίο θα βοηθούσε ώστε να απελευθερώσω αρκετή από την κεντρική μνήμη που τώρα δεσμεύεται.

 

 

Όπως υποσχέθηκα, συνεχίζω να παρακολουθώ το thread με μεγάλο ενδιαφέρον και ειδικά την κριτική που μας κάνετε.

Σχετικά με τις συγκεκριμένες αναφορές τις ελέγξαμε και θα ήθελα να επισημάνω τα ακόλουθα.

 

Στην επιλογή «συντομότερη διαδρομή» έχουμε συμπεριλάβει και χωματόδρομους με αποτέλεσμα σε ορισμένες περιπτώσεις να αποτελούν ηθελημένα τμήμα της προτεινόμενης δρομολόγησης. Παρόλα αυτά όμως, στην έκδοση του χάρτη που έχετε στα χέρια σας, δεν είχε γίνει ποιοτικός έλεγχος σε ορισμένα προάστια όπως πχ την Δροσιά με αποτέλεσμα κατά την δρομολόγηση με «συντομότερη διαδρομή» να κάνει λάθη και να οδηγεί σε δρόμους που έχουν φράκτη ! (προσωπική εμπειρία). Πιστεύουμε ότι στην νέα έκδοση τα προβλήματα αυτά θα έχουν λυθεί.

Ως προς το δεύτερο θέμα αν μπει κανείς στο http://www.akrotirilounge.gr που είναι το επίσημο site του μαγαζιού δεν αναφέρετε πουθενά διεύθυνση. Ούτε στο http://www.exodos.gr υπάρχει διεύθυνση για το κέντρο αυτό.

Αντίθετα το Αθηνόραμα το αναφέρει στην διεύθυνση Γεωργίου Β 5 που είναι κατά την γνώμη μας λάθος. Πρόκειται για χαρακτηριστική περίπτωση οδού Χωρίς όνομα.

 

Ανεξάρτητα από τις παρατηρήσεις αυτές όμως, ευχαριστούμε τον φίλο gkp για τις παρατηρήσει και είναι ευπρόσδεκτα κάθε νέα επισήμανση ή κριτική.

 

Με την ευκαιρία σας ενημέρώνουμε ότι εκτός απροόπτου από την Δευτέρα 27 Σεπτεμβρίου θα μπορείτε να μας υποδεικνύετε τα λάθη μας στο site http://www.ngi.gr

 

Σχετικά με την χρήση της μνήμης SD, στα MIO 168 που χρησιμοποιούμε δεν έχει παρατηρηθεί αυτό το πρόβλημα, το θέμα όμως το εξετάζουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αγόρασα το Destinator απο το εξωτερικό κ το εγκατέστησα χωρίς προβλήματα σε ένα Μιο 168. Ενω λειτουργεί κανονικά, όταν πάω να βάλω ΡΟΙ (και ζορίζεται η μνήμη προφανώς) το πρόγραμμα "κολλάει" και πρέπει να κάνω soft reset. Εγκατέστησα τους χάρτες στην κυρίως μνήμη (αντί για την SD) κ το πρόβλημα λύθηκε ως δια μαγείας. Θα ήθελα να βρω μια άλλη λύση όμως γιατί καταλαμβάνει τόσο χώρο που δεν μπορώ να τρέξω άλλη εφαρμογή. Νομίζω δεν είμαι ο μόνος με αυτό το πρόβλημα. Αφησα το ίδιο post και στο site της Telematix αλλα δεν έχω λάβει απο εκει καμμια απαντηση.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος neriano (23 Σεπ. 2004 , 02:44)

 

Αγόρασα το Destinator απο το εξωτερικό κ το εγκατέστησα χωρίς προβλήματα σε ένα Μιο 168. Ενω λειτουργεί κανονικά, όταν πάω να βάλω ΡΟΙ (και ζορίζεται η μνήμη προφανώς) το πρόγραμμα "κολλάει" και πρέπει να κάνω soft reset. Εγκατέστησα τους χάρτες στην κυρίως μνήμη (αντί για την SD) κ το πρόβλημα λύθηκε ως δια μαγείας. Θα ήθελα να βρω μια άλλη λύση όμως γιατί καταλαμβάνει τόσο χώρο που δεν μπορώ να τρέξω άλλη εφαρμογή. Νομίζω δεν είμαι ο μόνος με αυτό το πρόβλημα. Αφησα το ίδιο post και στο site της Telematix αλλα δεν έχω λάβει απο εκει καμμια απαντηση.

 

Ευχαριστώ

 

 

Σε ορισμένα PocketPC όπως τα IPAQ 22xx η προσπέλαση στην δευτερεύουσα μνήμη είναι ιδιαίτερα αργή και αυτό μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στις δρομολογήσεις (μπορούν να κάνουν έως και 10 λεπτά). Αυτό βέβαια δεν είναι πρόβλημα του Destinator αλλά του PocketPC. Θεωρητικά στο MIO 168 δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα καθώς έχει καλούς χρόνους προσπέλασης στην SD.

Θα σε συμβούλευα να ελέξγεις ότι όντως η κάρτα είναι σωστή και δεν έχει κάποιο πρόβλημα σε κάποιο σημείο της όσον αφορά τα αποθηκευμένα δεδομένα (αποθήκευσε κάπου τα δεδομένα της και μετά κάνε της ένα format).

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος fnwokke (23 Σεπ. 2004 , 02:48)

 

Στο QTEK 2020 που το έχω εγκαταστάσει εγώ και στην SD δεν παρουσιάζει κανένα τέτοιο πρόβλημα ! Όλα άψογα !!!!

 

 

ακριβως ! Στο Qtek πεταει !!!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει όμως να πούμε και τα αρνητικά του Destinator!

Το αρνητικό είναι βέβαια η υποστίριξη (δεν αναφέρομαι στην telematix αλλά στο http://www.destinator1.com) που η απάντηση στα e-mail είναι αργή και επιλεκτική!

 

Σε e-mail με προβλήματα με λάθη σε Storage Cards, Unregister DLL, και προβλήματα μνήμης σε μηχανάκια με 32ΜΒ ή απάντηση στο πρώτο e-mail έρχεται μετά από 3- 7 μέρες και φυσικά περιέχει ερώτηση του τύπου πόση ελεύθερη μνήμη έχεις κλπ. Η δεύτερη απάντηση δεν έρχεται ποτέ όσα e-mail και να στείλεις. Δεν απαντάνε πότε στο αν μπορείς να κάνεις εκγατάσταση το πρόγραμμα στην MMC (όχι του χάρτες), δεν απαντάνε πότε στο αν έχουν τσεκάρει το πρόγραμμα τους στα PPC που αναφέρουν ότι είναι συμβατά! (Η telematix με απάντηση στο forum λέει πως γίνεται εγκτατάσταση το προγράμμα στην MMC/SD! Μήπως απαντάνε χωρίς να το έχουν δοκιμάσει;;;)

 

Απαντάνε στο εξής: Πώς θα προμηθευτείς νέους χάρτες ή στην απάντηση μου είναι ότι έλεισα το πρόβλημα μόνος μου δηλαδή πήρα καινούργιο PDA και πως θα μεταφέρω το activation! Σ' αυτά απαντάνε σε 1 μέρα (λόγω διαφορά ώρας)

 

Παρόλα αυτά είμαι πολύ ευχαριστημένος από το πρόγραμμα και την λύση στο πρόβλημα την πήρα απο αυτό το forum με την πρόταση του PPP12 να κάνω resample τα wav!

 

Ελπίζω να μην σας κούρασα!

Samsung Galaxy SII

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Από τη δική μου προσωπική εμπειρία με το Destinator γενικά πολύ ικανοποιημένος. Ειδικά με αυτό που έχουν τα αυτοκίνητα της Blaunkpunt μέρα με νύχτα. Προβλήματα εκτός των χωματόδρομων(Ειδικά στη Κηφισιά έχει και δρόμους που πάω βόλτα με το σκύλο και περνάει μόνο 4Χ4 δύσκολα οπότε πρέπει να αλλάξουν) δεν είδα σημαντικά . Αλλο πρόβλημα που είδα στη Κηφισίας κατεβαίνοντας σου λέει να πάρεις τον παράδρομο στο ύψος του Κολλεγίου και μετά να ξαναβγείς στη Κηφισίας στα 200 μέτρα. Κατά τα άλλα το redirection αρκετά καλό και γρήγορο. Προς το παρόν το έχω μόνο δύο εβδομάδες οπότε θα ξαναπω εντυπώσεις αργότερα
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nkaratha (23 Σεπ. 2004 , 11:32)

 

Από τη δική μου προσωπική εμπειρία με το Destinator γενικά πολύ ικανοποιημένος. Ειδικά με αυτό που έχουν τα αυτοκίνητα της Blaunkpunt μέρα με νύχτα. Προβλήματα εκτός των χωματόδρομων(Ειδικά στη Κηφισιά έχει και δρόμους που πάω βόλτα με το σκύλο και περνάει μόνο 4Χ4 δύσκολα οπότε πρέπει να αλλάξουν) δεν είδα σημαντικά . Αλλο πρόβλημα που είδα στη Κηφισίας κατεβαίνοντας σου λέει να πάρεις τον παράδρομο στο ύψος του Κολλεγίου και μετά να ξαναβγείς στη Κηφισίας στα 200 μέτρα. Κατά τα άλλα το redirection αρκετά καλό και γρήγορο. Προς το παρόν το έχω μόνο δύο εβδομάδες οπότε θα ξαναπω εντυπώσεις αργότερα

 

 

Το πρόβλημα στην Κηφισίας προφανώς παρουσιάστηκε γιατί

είχες επιλεγμένη την εντολή "εκτιμ.ωρα άφιξης" και όπως έχω

ξαναγράψει σε αυτή την περίπτωση είτε λόγω διαφορετικής ταχ.

του αυτοκ.είτε λόγω μεγάλου μποτιλ/τος ο αλγόριθμος ενεργοποιεί

την διαδικασία rerouting για να συμπέσει όσον το δυνατόν η ΕΩΑ στον

προορισμό.

 

Η λύση είναι είτε απενεργοποίση της εντολής είτε οργάνωση της διαδρομής με ορισμό waypoints

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε, θές να πείς ότι αντιλαμβανόμενο ότι κινείσαι με χαμηλή ταχύτητα βγάζει κάποιο "συμπέρασμα" ότι έχει "κίνηση" και κάνει rerouting? Είχα την εντύπωση ότι η παράμετρος "ταχύτητα" δεν λαμβάνεται υπόψην!

Πως απενεργοποιώ την εντολή αυτή;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Joannita (23 Σεπ. 2004 , 14:07)

 

Κάτσε, θές να πείς ότι αντιλαμβανόμενο ότι κινείσαι με χαμηλή ταχύτητα βγάζει κάποιο "συμπέρασμα" ότι έχει "κίνηση" και κάνει rerouting? Είχα την εντύπωση ότι η παράμετρος "ταχύτητα" δεν λαμβάνεται υπόψην!

Πως απενεργοποιώ την εντολή αυτή;

 

 

Nai η ταχύτητα και η κίνηση λαμβάνεται υπ'οψιν

Η εντολή ΕΩΑ απερνεγοποιείται από τις γενικές ρυθμίσεις

Link to comment
Share on other sites

Παιδια συγνώμη που ρωτάω μπορεί να έχει ξαναειπωθεί εγώ έχω της MLS το navigator το Destinator3 απο που μπορεώ να το αγοράσω? παιζει με το ipaq 2210 που έχω ?

 

φιλικα και sorry αν το εχει ρωτησει καποιος αλλος γιατι δεν το ειδα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν....

Ολοι έχετε παρατηρήσει ότι το "αποκοπή χάρτη/cut map" της κονσόλας

του destinator δεν δουλεύει.

 

Η λύση και εδώ βρέθηκε..

Στο σκληρό δίσκο του PC ανοίγουμε διαδοχικά τα folders

DestinatorApps/Installer/Console. Εκεί υπάρχει ένα αρχείο MapsGreece

το ανοίγουμε με το notepad και αλλάζουμε την τιμή από 0 σε 1 στο

cutting (υπάρχει σε δύο σημεία) κάνουμε save και όταν ξανανοίξουμε

την κονσόλα και επιλέξουμε έναν χάρτη η "αποκοπή χάρτη" είναι πλέον

ενεργή για να δουλεψουμε

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PPP12 (23 Σεπ. 2004 , 14:01)

 

Το πρόβλημα στην Κηφισίας προφανώς παρουσιάστηκε γιατί

είχες επιλεγμένη την εντολή "εκτιμ.ωρα άφιξης" και όπως έχω

ξαναγράψει σε αυτή την περίπτωση είτε λόγω διαφορετικής ταχ.

του αυτοκ.είτε λόγω μεγάλου μποτιλ/τος ο αλγόριθμος ενεργοποιεί

την διαδικασία rerouting για να συμπέσει όσον το δυνατόν η ΕΩΑ στον

προορισμό.

 

Η λύση είναι είτε απενεργοποίση της εντολής είτε οργάνωση της διαδρομής με ορισμό waypoints

 

 

Δεν νομίζω ότι δουλεύει το ΕΩΑ όπως λες. Μπορείς να το δοκιμάσεις μένοντας σταματημένος σε ένα δρόμο και περιμένοντας να γίνει rerouting (δεν θα γίνει). Το στοιχείο ΕΩΑ είναι απλώς πληροφοριακό. Μάλιστα η εναλλαγή αυτών των στοιχείων ΕΩΑ, Θέση, Ταχύτητα κτλ είναι από τα αρνητικά στο Destinator γιατί αποσπά την προσοχή του οδηγού. Για παράδειγμα σε άλλες εφαρμογές μπορείς να βάλεις στις γωνίες της οθόνης τις τιμές που σε ενδιαφέρουν και όχι να περιμένεις να τις δείξει το Destinator μία φορά κάθε 4 εναλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ χθές το πρωϊ στην Φιλολάου πριν την διασταύρωση με

την Χρεμωνίδου (πρίν 100μ περίπου) με ανοιχτή την ΕΩΑ λόγω

καθυστέρησης έκανε rerouting και μου υπέδειξε να πάω αριστερά

στην Φρύνης δεξιά στην Δαμάρεως δεξιά στην Αγ.φανουρίου και αριστερά

πάλι στην Φιλολάου.

Το ίδιο το ξαναδοκίμασα με κλειστη την ΕΩΑ και δεν έκανε rerouting

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PPP12 (23 Σεπ. 2004 , 17:41)

 

Πάντως εγώ χθές το πρωϊ στην Φιλολάου πριν την διασταύρωση με

την Χρεμωνίδου (πρίν 100μ περίπου) με ανοιχτή την ΕΩΑ λόγω

καθυστέρησης έκανε rerouting και μου υπέδειξε να πάω αριστερά

στην Φρύνης δεξιά στην Δαμάρεως δεξιά στην Αγ.φανουρίου και αριστερά

πάλι στην Φιλολάου.

Το ίδιο το ξαναδοκίμασα με κλειστη την ΕΩΑ και δεν έκανε rerouting

 

 

Εγώ πολλές φορές που για κάποιο λόγο έμεινα σταματημένος σε δρόμο για αρκετή ώρα δεν έκανε rerouting (έχω πάντα ενεργοποιημένο το ΕΩΑ). Αρκετές φορές κάνει rerouting αν χάσει το σήμα από τους δορυφόρους και το ξαναβρεί ή αν για κάποιο λάθος του χάρτη σε νομίσει στιγμιαία σε κάποιον άλλο δρόμο οπότε επανυπολογίζει τη διαδρομή.

Για παράδειγμα αν το σήμα του GPS δεν ήταν καλό στο δρόμο στην περίπτωση που μου αναφέρεις και αντί να σε τοποθετήσει στην Φιλολάου σε έβαλε στη Φρύνης, τότε θα επανυπολογίσει τη διαδρομή από την Φρύνης μιας και νομίζει ότι έχεις αποκλίνει από τις οδηγίες του.

Ο πιο απλός τρόπος δοκιμής είναι να βάλεις μια διαδρομή και σε κάποιο σημείο της να σταματήσεις. Αν μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα δεν κάνει rerouting (που δε θα κάνει) σημαίνει ότι δεν λαμβάνει υπόψιν του καθυστερήσεις στους δρόμους.

 

Παρεπιπτόντως πολύ καλό το tip σου για το κόψιμο του χάρτη της Ελλάδας. Στόν ελληνικό χάρτη δεν υποστηρίζει όμως ελληνικά (φαίνονται σαν να είναι 8bit character set σε άλλο codepage από το ISO8859-7).

Link to comment
Share on other sites

Άντε και άλλο ένα tip. Στον κατάλογο του Destinator υπάρχει το αρχείο default.ini. Αν βάλετε σε αυτό στην τιμή POIImport=1 τότε θα μπορέσετε να κάνετε import POI στο πρόγραμμα. Δέχεται Comma Seperated Values (CSV).

 

Για παράδειγμα:

 

Κύριος Χ,Επάγγελμα,,,99999,Πολη,Οδός,Αριθμός

 

Το 99999 είναι ο ΤΚ

 

η θέση υπολογίζεται μόνη της !!!

Έτσι δικαιολογείται ότι υπάρχουν λάθος POI στο Destinator. Προφανώς κάναν import τέτοιου είδους αρχεία με λάθος τιμές. Τέλος πάντων τώρα μπορούμε να εισάγουμε στο Destinator ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ POI που τα έχουμε δημιουργήσει στο PC με μεγάλη ευκολία.

 

Have Fun !!!

:up: :up: :up:

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΧΑΖΗ ΙΣΩΣ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ ΧΟΡΟ ΜΕ ΤΑ PDA.

Περιμενω την επομενη εβδομαδατο HP 4700 και το DESTINATOR 3 ΑΠΟ ΤΟ SITE ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ.

Εχω ακομα και ενα bluetooth TomTom Gps Receiver. Ολα αυτα συνεργάζονται μαζι η θα εχω προβλημα.?

Το 4700 εχει παντως Bluetooth.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει , με πείσατε και παρ' όλο που αγόρασα πριν απο 7 μέρες το Teletype GPS/BT , σήμερα έκανα αγορά και το Destinator3 .

Να ρωτήσω όλους εσας που το έχετε αγοράσει , εκτός απο τα 164,95 $ που χρεώθηκε η κάρτα μου τι άλλο θα πρέπει να πληρώσω για μεταφορικά και τελωνείο ?

Οταν το πάρω με το καλό και το μάθω καλά , θα κάνω συγριτικό με το Teletype , αν και νομίζω ότι δεν χωράει σύγκριση !!!!

Πάντως ssarl , στο Τeletype μπορείς να βάλεις πανεύκολα όσα POI θέλεις και μάλιστα να τα ονομάσεις οπως θέλεις , να τους δώσεις εικονίδιο ή ακόμη και να συνδέσεις φωτογραφία σε bmp !!!!!

"Πολιτική ανυπακοή και....Αλληλοβοήθεια"
Link to comment
Share on other sites

Xrisiopoio to destinator3 stin thess kai diapistosa ena xontro lathos apo auta pou se vazoun se skepseis stin diadromi pou mou protine me evaze na stripso aristera stin Ag Sofias eno eimoun stin Egnatia..... otan to epsaksa ligo parapano eida oti to ekane kai se alla simeia tis Egnatias (stin egnatia apagorevontge oles oi aristeres strofes toulaxiston sto ipsos tis kamaras dia ropalou) kai tora den jero an einai provlima tis etaireias pou eftiaje xartes (den to nomizo an einai enas dromos simantikos stin thessaloniki einai i egnatia) h einai provlima tou destinator3 .Paratirise allos tetoio provlima stis aristeres strofes..?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pastrengo (23 Σεπ. 2004 , 23:46)

 

Εντάξει , με πείσατε και παρ' όλο που αγόρασα πριν απο 7 μέρες το Teletype GPS/BT , σήμερα έκανα αγορά και το Destinator3 .

Να ρωτήσω όλους εσας που το έχετε αγοράσει , εκτός απο τα 164,95 $ που χρεώθηκε η κάρτα μου τι άλλο θα πρέπει να πληρώσω για μεταφορικά και τελωνείο ?

Οταν το πάρω με το καλό και το μάθω καλά , θα κάνω συγριτικό με το Teletype , αν και νομίζω ότι δεν χωράει σύγκριση !!!!

Πάντως ssarl , στο Τeletype μπορείς να βάλεις πανεύκολα όσα POI θέλεις και μάλιστα να τα ονομάσεις οπως θέλεις , να τους δώσεις εικονίδιο ή ακόμη και να συνδέσεις φωτογραφία σε bmp !!!!!

 

 

Δεν έχω αναφέρει από ότι θυμάμαι πουθενά ότι το Teletype δεν υποστηρίζει POI. Εκείνο που έχω πει είναι ότι από POI έχει μόνο εκκλησίες, δημαρχεία και βενζινάδικα... (που δεν είναι και ότι καλύτερο). POI έχω πει ότι δεν υποστηρίζει το Route66.

Όσον αφορά τώρα με το τελωνείο δεν θα έχεις πρόβλημα. Δηλώνουν σαν αξία πακέτου $1 και δεν πληρώνεις φόρους. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ssarl (24 Σεπ. 2004 , 08:12)

 

Δεν έχω αναφέρει από ότι θυμάμαι πουθενά ότι το Teletype δεν υποστηρίζει POI. Εκείνο που έχω πει είναι ότι από POI έχει μόνο εκκλησίες, δημαρχεία και βενζινάδικα... (που δεν είναι και ότι καλύτερο). POI έχω πει ότι δεν υποστηρίζει το Route66.

Όσον αφορά τώρα με το τελωνείο δεν θα έχεις πρόβλημα. Δηλώνουν σαν αξία πακέτου $1 και δεν πληρώνεις φόρους. :)

 

Δεν εννοούσα το Teletype φίλε μου , (το οποίο έχω και ξέρω ότι υποστηρίζει ΡΟΙ) αλλά το Destinator3 , για το οποίο έδωσες κάποιες χρήσιμες πληροφορίες πιό πάνω για το πως μπορεί κάποιος να βάλει ΡΟΙ.

Εγώ μόνο σαν προτέρημα του Teletype το ανέφερα (μοναδικό ?)

Οσο για το τελωνείο σ'ευχαριστώ για την πληροφορία. Αρκετά έχω δώσει μέχρι τώρα !!!!

"Πολιτική ανυπακοή και....Αλληλοβοήθεια"
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Aris3 (24 Σεπ. 2004 , 01:10)

 

Xrisiopoio to destinator3 stin thess kai diapistosa ena xontro lathos apo auta pou se vazoun se skepseis stin diadromi pou mou protine me evaze na stripso aristera stin Ag Sofias eno eimoun stin Egnatia..... otan to epsaksa ligo parapano eida oti to ekane kai se alla simeia tis Egnatias (stin egnatia apagorevontge oles oi aristeres strofes toulaxiston sto ipsos tis kamaras dia ropalou) kai tora den jero an einai provlima tis etaireias pou eftiaje xartes (den to nomizo an einai enas dromos simantikos stin thessaloniki einai i egnatia) h einai provlima tou destinator3 .Paratirise allos tetoio provlima stis aristeres strofes..?

 

 

Γενικώς λάθη σε αριστερές στροφές υπάρχουν. Είτε γιατί ενώ είναι διπλής κατεύθυνσης ο δρόμος που θέλουμε να στρίψουμε απαγορεύεται το αριστερά, είτε γιατί σου λέει να πας αριστερά αλλά εν τω μεταξύ υπάρχει διάζωμα και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Το αν μπορούν να διορθωθούν αυτά τα λάθη είναι λίγο μπλεγμένο: εξαρτάται από την εσωτερική οργάνωση των δεδομένων που χρησιμοποιεί το Destinator καθώς και από την πληροφορία που κωδικοποιείται στους χάρτες.

Για παράδειγμα η δομή δεδομένων που χρησιμοποιείται για να κωδικοποιηθούν οι χάρτες μπορεί να μην περιέχει την πληροφορία ότι απογορεύεται μια αριστερή στροφή στον τάδε κόμβο του δρόμου, οπότε και ο αλγόριθμος δρομολόγησης να μην μπορεί να υποστηρίξει σωστά τέτοιες περιπτώσεις.

Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση να υποστηρίζεται από το Destinator σαν πρόγραμμα αυτή η λειτουργία αλλά να μην είναι κωδικοποιημένη σωστά στους χάρτες.

Ίσως ο maximi01 μπορεί να μας βοηθήσει σε αυτό αφού έχει εκ των έσω την πληροφορία για το πως γίνεται η κωδικοποίηση των χαρτών.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...