Jump to content

MLS NAVIGATOR or DESTINATOR3


petrakish
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω που το δουλεψα σημερα λιγακι ειδα τους χαρτες αρκετα ανανεωμενους. :cool: Εν αναμονη λοιπον στην τελικη αναβαθμηση! :D
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος TLG ( 6 Νοέ. 2004 , 13:34)

 

ΟΧΙ ...η Αττικη οδος δουλευει μια χαρουλα στο καινουργιο

 

 

Το ξαναδοκίμασα και δούλεψε όντως μιά χαρά. ΤΗν πρώτη φορά όμως δεν μου το έκανε.... μπορεί να ήθλε restart ή κάτι τέτοιο.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας 420Χ150
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο. Ενώ όλο το προγραμμα και τους χάρτεςσ τους βλέπω κανονικά στα Ελληνικά, το help του προγράμματος μου βγαίνει κινέζικα... Καμιά ιδέα κανείς;
Μέγιστο μέγεθος εικόνας 420Χ150
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος fnwokke ( 6 Νοέ. 2004 , 13:50)

 

Έχω παρατηρήσει ότι το DESTINATOR σε κάποιες φάσεις ενώ στον χάρτη βλέπω ότι πρέπει να πάω π.χ. αριστερά...αυτό μου λέει να πάω δεξιά !!! Το έχει δει και άλλος αυτό?

 

 

Το πρόβλημα το γνωρίζουμε και ξέρουμε και τι φταίει. Σε ορισμένες διασταυρώσεις έχουν ξεφύγει κάποια βοηθητικά links, που εσείς δεν μπορείτε να δείτε και τα οποία έχουν γωνία σύνδεσης μεγαλύτερη από ένα επιτρεπτό όριο, με αποτέλεσμα να προκαλούν την εκφώνηση της εσφαλμένης οδηγίας. Τα έχουμε εντοπίσει με πρόγραμμα και τα έχουμε διορθώσει, αλλά καλό θα ήταν να μας επισημάνετε και εσείς αυτά που ξέρετε στον DestBugRepporter.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Jazzedout ( 6 Νοέ. 2004 , 14:49)

 

Και κάτι άλλο. Ενώ όλο το προγραμμα και τους χάρτεςσ τους βλέπω κανονικά στα Ελληνικά, το help του προγράμματος μου βγαίνει κινέζικα... Καμιά ιδέα κανείς;

 

 

Το γνωρίζουμε αλλά δυστυχώς μόνο οι τεχνικοί της HSTC (Destinator) έχουν την δυνατότητα να το διορθώσουν. Τους το έχουμε επισημάνει και ελπίζουμε με την νέα έκδοση να έχει λυθεί (αν και δεν είμαστε πολύ σίγουροι).

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος maximi01 ( 6 Νοέ. 2004 , 16:45)

 

Το πρόβλημα το γνωρίζουμε και ξέρουμε και τι φταίει. Σε ορισμένες διασταυρώσεις έχουν ξεφύγει κάποια βοηθητικά links, που εσείς δεν μπορείτε να δείτε και τα οποία έχουν γωνία σύνδεσης μεγαλύτερη από ένα επιτρεπτό όριο, με αποτέλεσμα να προκαλούν την εκφώνηση της εσφαλμένης οδηγίας. Τα έχουμε εντοπίσει με πρόγραμμα και τα έχουμε διορθώσει, αλλά καλό θα ήταν να μας επισημάνετε και εσείς αυτά που ξέρετε στον DestBugRepporter.

 

 

Χρησιμοποιείστε unicode σε όλο το πρόγραμμα για να λυθούν όλα τα προβλήματα με τα ελληνικά και να μη χρειάζεται και η επιλογή ελληνικών από τα Regional Settings

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 4.01; Windows CE; PPC; 240x320))

 

simera enw pigena stin comdex apo Attiki odo (pros Mark.) me kani na bo stin kifisias ke meta epitopu sto fanari gia na ksanabw attiki odo... :eek:

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα σε σχέση με το Destinator και τα ελληνικά..

Αν θέλει ο maxim01 ας μεταφέρει αυτά που θα γράψω εδώ τόσο στους τεχνικούς της NGI όσο και στην Destinator..

 

Το Destinator ΔΕ χρησιμοποιεί Unicode..

Για το λόγο αυτό

1) Αν δεν είναι επιλεγμένα τα ελληνικά από τα Regional Settings όλη η μετάφραση εμφανίζεται κινέζικα..

2) Όλη η μετάφραση του Destinator βρίκσεται στο αρχείο DestinatorMSG.inf

Το αρχείο αυτό όντως δεν είναι Unicode Και χρησιμοποιεί ελληνική γραμματοσειρά..Σκέφτηκα προς στιγμήν να μετατρέψω το text σε unicode και το έκανα, αλλά το Destinator δεν αναγνωρίζει τη μετάφραση, πράγμα που σημαίνει ότι το πρόβλημα δεν είναι στο μεταφραστή (NGI) αλλά στο ίδιο το Destinator Που δε διαβάζει Unicode..

Αν μπορεί ο maxim ας μεταφέρει αυτό στη Destinator μήπως και υποστηρίξουν Unicode

 

3) Το Help file δεν έχει καμία σχέση με το Destinator..

Επίσης δεν έχει σχέση με τα Regional Settings που έχετε επιλέξει..

Έχει σχέση με τον Internet Explorer και τη κωδικοσελίδα που έχετε ορίσει σαν default..

Για να διαβάσετε το ελληνικό help file υπάρχουν 2 επιλογές..

Να επιλέξετε σαν κωδικοσελίδα default Για τον ΙΕ της 1253 (greek (windows) ή να τρέξετε αν δεν ξέρετε πως το reg file Που επισυνάπτω με τον Resco

Η άλλη επιλογή είναι το να αντικαταστήσετε στο directory των windows το αρχείο destinator.htm με αυτό που έφτιαξα όπου έχει γίνει μετατροπή σε Unicode..

greek.zip

Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο KPLR .....ολα δουλευουν ρολοι ....

απλα και μονο με την αλλαγη στον internet explorer του default character set σε Greek(iso) ή Greek(windows)

 

 

internet explorer ->Tools ->Options ->Advanced -> Language

 

thanks KPLR

Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση... Έψαξα όλες τις σελίδες και είδα πως και κάποιοι άλλοι είχαν το ίδιο πρόβλημα με εμένα: Συχνά -ίσως πιο συχνά με τους νέους χάρτες, έτσι νομίζω...- το Destinator χάνει το GPS και δεν μπορεί να το ξαναβρεί... Έχετε κατασταλλάξει σε κάποια λύση? Έχω ενα 2210 + Leadtek GPS. Ευχαριστώ!
Γ.Μ.
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια βρήκα και μία πιθανή απάντηση...αλλά όχι λύση:

" Bluetooth Complexities

Perhaps because Bluetooth is fairly new, the interaction between the Bluetooth receiver, the PocketPC 2003 "Bluetooth Manager" program and Destinator is not without problems. On the plus side, they seem to be logical ones, not technical ones. The software did not crash or lock up on us, but the Microsoft engineers could have done better "use case" analysis.

 

Here's what is probably a common scenario that we tested out: turn the Bluetooth device off while Destinator is running, or move out of the small (15 foot?) Bluetooth range. Simple enough, huh? You'd expect that when you turned it back on, everything would straighten itself out after a few minutes. Wrong. Destinator not only loses the satellites, but when you click on the "find GPS" button, it comes back "GPS not found".

 

On further investigation, the problem is that PocketPC automatically disconnects from the Bluetooth device when it can't find it, and does not automatically reconnect when it gets back in range. You have to go the Bluetooth Manager, find the device, and click on the "connect" menu choice. Happily, when you go back to Destinator, it automatically rediscovers the GPS receiver and you are back in business. " :-)

Γ.Μ.
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την αλλαγή από τον Internet Explorer ,έχω επισυνάψει και το reg file σε περίπτωση που κάποιος έχει Pocket Pc 2002, όπου η αλλαγή μέσα από τον IE δεν ήταν μόνιμη . και στο επόμενο άνοιγμα του είχε αλλάξει πάλι η κωδικοσελίδα..

Οπότε αν κάποιος έχει ppc με ppc2002 ας χρησιμοποιήσει το reg file

Link to comment
Share on other sites

Εχθές το απόγευμα παράλαβα το ΜΙΟ με το Destinator3 ξεκινησα ήδη τα δοκιμαστικά καποιες γρήγορες απορίες.

 

1.Πως μπορώ να βάλω ενδιάμεσες στάσεις παω στο μενού οργανωση διαδρομής (ειναι κενο) αλλά δεν ξέρω απο που να επιλέξω την διαδρομή και τις στάσεις μου..

2. ποιες οι διαφορες τησ ταχύτερης και της συντομοτερης διαδρομής.

3. τι ειναι το u turn usage ?

 

thanks in advance

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 4.01; Windows CE; PPC; 240x320))

 

3. logika anastrofi (180o) nomizw.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος maximi01 ( 5 Νοέ. 2004 , 21:18)

 

Όσοι έχετε πρόβλημα με την αποφυγή Αττικής οδού κλπ

Ενεργοποιήσαμε ένα link στο site μας http://www.ngi.gr/PAGE.PHP?pageid=38&languageid=2 από το οποίο μπορείτε να κάνετε down load την τελευταία έκδοση λογισμικού που χρησιμοποιούμε μαζί με τον Ελληνικό χάρτη. Εφόσον τα φορτώσετε, λογικά θα πρέπει να μην έχετε τα προβλήματα που αναφέρατε. Το αρχείο είναι 13 MB.

 

 

Δεν μπορω να μπω, υπαρχει προβλημα στο site?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος neriano ( 7 Νοέ. 2004 , 12:17)

 

Δεν μπορω να μπω, υπαρχει προβλημα στο site?

 

μαλλον, ουτε εγω μπορω να μπω... :(

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα προσεχτικα τις τελευταιες περιπου ...20 σελίδες και θα ήθελα αν μπορει καποιος να μου απαντήσει σε κάποια ερωτήματα.

α. Υπαρχουν 2 προγραμματα στην αγορα σχετικά με την χαρτογράφηση ??? Το Destinator και το MLS Navigator ??? (Διαφορές ??)

β. Σε περίπτωση που αγοράσεις καποιο από τα δύο προγραμματα και ένα δέκτη GPS, θα πρέπει το Pocket PC να έχει καποια ιδιαιτερα χαρακτηριστικά (λειτουργικο, μνήμη..κλπ) για να λειτουργεί σωστα?? η οποιοδήποτε pocket pc θα συνεργάζεται??

γ. Εχω το κινητό P800, διαβάζω στο αντιστοιχο forum οτι θα υπάρχει μελλοντικά υποστήριξη και για αυτό το τηλέφωνο... έχει ακουσει καποιος τίποτα??

δ. Υπάρχει καποιο Pocket Pc με δυνατότητα κινητου τηλεφωνου για να αντικαταστησω το p800 και φυσικά να το χρησιμοποιήσω με κάποιο πρόγραμμα χαρτογράφησης??

ε. και τέλος... σκεφτομαι στο αυτοκίνητο να αγοράσω ενα DVD-MP3 με ανακλινόμενη οθόνη με δέκτη τηλεόρασης. Αν αγοράσω κάποιο δέκτη GPS με ποιο πρόγραμμα μπορω να το χρησιμοποιώ για navigation?? Ο δέκτης GPS πως συνδέεεται στην μονάδα του αυτοκινήτου???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων οποιοδηποτε θα μπορουσε να με βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος haf ( 7 Νοέ. 2004 , 18:52)

 

Διαβασα προσεχτικα τις τελευταιες περιπου ...20 σελίδες και θα ήθελα αν μπορει καποιος να μου απαντήσει σε κάποια ερωτήματα.

α. Υπαρχουν 2 προγραμματα στην αγορα σχετικά με την χαρτογράφηση ??? Το Destinator και το MLS Navigator ??? (Διαφορές ??)

β. Σε περίπτωση που αγοράσεις καποιο από τα δύο προγραμματα και ένα δέκτη GPS, θα πρέπει το Pocket PC να έχει καποια ιδιαιτερα χαρακτηριστικά (λειτουργικο, μνήμη..κλπ) για να λειτουργεί σωστα?? η οποιοδήποτε pocket pc θα συνεργάζεται??

γ. Εχω το κινητό P800, διαβάζω στο αντιστοιχο forum οτι θα υπάρχει μελλοντικά υποστήριξη και για αυτό το τηλέφωνο... έχει ακουσει καποιος τίποτα??

δ. Υπάρχει καποιο Pocket Pc με δυνατότητα κινητου τηλεφωνου για να αντικαταστησω το p800 και φυσικά να το χρησιμοποιήσω με κάποιο πρόγραμμα χαρτογράφησης??

ε. και τέλος... σκεφτομαι στο αυτοκίνητο να αγοράσω ενα DVD-MP3 με ανακλινόμενη οθόνη με δέκτη τηλεόρασης. Αν αγοράσω κάποιο δέκτη GPS με ποιο πρόγραμμα μπορω να το χρησιμοποιώ για navigation?? Ο δέκτης GPS πως συνδέεεται στην μονάδα του αυτοκινήτου???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων οποιοδηποτε θα μπορουσε να με βοηθήσει.

 

 

α. Tο MLS Navigator δεν πωλειτε ακομα σαν s/w μονο του. Δινεται μαζι με ενα iPAQ σαν φουλ πακετο. Το Destinator μπορεις να το αγορασεις απο εξωτερικο αλλα σε λιγο καιρο θα πωλειτε και σαν ξεχωριστο πακετο. Ο Γερμανος πουλαει ενα πακετο με PPC MIO και το Destinator μαζι. Εγω το δουλευω εδω και 2 μηνες περιπου και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

β. Οποιοδηποτε νεο Pocket PC ( με BT) μπορει να δουλεψει σαν Navigator.

γ. P800 - ...αστο καλυτερα. Παμε για αλλο ! :wacko:

δ. Υπαρχει το Qtek 2020, Qtek 9090, και καποιοα μοντελα της HP με εξωτερικη κεραια.

ε. Αυτο ειναι μεγαλη κουβεντα. Εγω δεν εχω δει καποιο προγραμα σωστης χαρτογραφησης σε NAVI αυτοκινητου. Μου εχουν πει για καποια αλλα εαν δεν τα δω στην πραξη δεν πιστευω τιποτα. Το MLS για αυτοκινητο απο οσο εχω ακουσει ειναι αρκετα αργο και βαρυ σαν προγραμμα. Δεν αγοραζεις εσυ κεραια GPS για αυτοκινητο. Εκει που θα βαλεις το DVD-mp3-navi θα σου κανουν σωστη εγκατασταση εκει. :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να με βοηθησει με το Destinator? Κατεβασα το αρχειο απο το site της ΝGI, το εκανα extract, και μου εβγαλε 3 αρχεια. Εναν φακελο, ο οποιος εχει τον χαρτη και μετα 2 αρχεια GREEK και ΜΑΙΝ. Οταν κανω αυτα τα 2 αρχεια extract απλως μου βγαζει πολλα μικρα αρχεια, αλλα κανενα απο αυτα δεν ειναι executable η καποιο archive . Πως μπορω να τα εγκατασησω αυτα ?
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...