Jump to content

MLS NAVIGATOR or DESTINATOR3


petrakish
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει καμιά σύγκριση δυνατοτήτων και γενικών εντυπώσεων μεταξύ των δύο προγραμμάτων (MLS, Destinator) αλλά και του νέου παίχτη (Digital Solutions) ;

 

Υπάρχει κανείς που να τα έχει δοκιμάσει όλα για να μας πει πλεονεκτήματα - μειονεκτήματα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Jazzedout (13 Οκτ. 2004 , 11:47)

 

To Fortuna Clip-on ΒΤ GPS που έχει και SiRF XTrac και SiRF Star IIe/LP το έχει δοκιμάσει κανείς; Νομίζω πως πέρνει και μπαταρίες από Nokia οπότε φένεται αρκετά πρακτικό.

http://www.expansys.com.gr/product.asp?code=108471

 

 

δες και εδω το αναλογο thread. Απο οτι εχω διαβάσει εγώ το Fortuna ειναι αρκετά καλή διπλή λύση (XTrac και IIe/LP) αλλά το κάθε χαρακτηριστικό από μονο του ειναι στη μέση της κατηγορίας. Πάντως ειναι σίγουρα μικρο και βολεύει οτι παίρνει μπαταρία απο Nokia.

Link to comment
Share on other sites

μία λίγο άσχετη ερώτηση...

 

θέλω να έχω όλο το σύστημα (pocket pc, gps receiver) μόνιμα στο αυτοκίνητο.

αυτά τα 2 χρειάζονται ρεύμα... όμως το αυτοκίνητο έχει μόνο μια "πρίζα".

 

1. πώς βολεύεται αυτό?

 

2. υπάρχει κάποια βάση αυτοκινήτου για pocketpc η οποία παίρνει ρεύμα απο την μπαταρία του αυτοκινήτου και παρέχει στο pocketpc ρεύμα μόνιμα?

 

3. υπάρχει κάποιου είδους εγκατάσταση έτσι ώστε να μη κρέμονται τα καλώδια (του ppc και του gps) μέσα στο αυτοκίνητο?

 

4. πού μπορώ να βρω βάσεις ppc αυτοκινήτου? (hp2210 αν έχει σημασία :p )

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει T για τον αναπτήρα του αυτοκινήτου. Καλώδια θα κρέμονται...

Andreas Tsouchlaris

autoexec.gr - Η ελληνική κοινότητα των IT Pros

dotNetZone.gr - Η δύναμη των Ελλήνων developers!

Hellenic Mobility Club - The Greek Mobile Computing Community - Πρώην Hellenic Club Pocket PC

Link to comment
Share on other sites

Αν δε κανω λάθος όμως, ούτε το gps, ούτε το ppc χρειάζονται συνεχή παροχή ρεύματος, άρα τα καλώδια χρειάζονται μόνο για φόρτιση. Σωστά? :)
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος atsouch (14 Οκτ. 2004 , 21:48)

 

Υπάρχει T για τον αναπτήρα του αυτοκινήτου. Καλώδια θα κρέμονται...

 

 

που μπορω να το βρω;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος geovass (14 Οκτ. 2004 , 22:27)

 

που μπορω να το βρω;

 

 

Σε κατάστημα με ηλεκτρονικά είδη.

Αν είσαι Αθήνα πήγαινε στον Κατουμά, ή στο Smart Kit στην Αγ. Κωνσταντίνου, θα βρεις σίγουρα.

Υπάρχουν ανταπτοράκια που σου βγάζουν και 3 και 4 εισόδους για αναπτήρα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kflynt2004 (14 Οκτ. 2004 , 21:52)

 

Αν δε κανω λάθος όμως, ούτε το gps, ούτε το ppc χρειάζονται συνεχή παροχή ρεύματος, άρα τα καλώδια χρειάζονται μόνο για φόρτιση. Σωστά? :)

 

 

Σωστά!

Από την άλλη όμως μπορείς να βρεις και φορτιστές με καλώδιο σπιράλ και να μην σου κρέμονται περιττά καλώδια οταν φορτίζεις.

Όσον αφορά βάσεις θα βρεις πολλές προς eBay μεριά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Demon (14 Οκτ. 2004 , 23:59)

 

Σε κατάστημα με ηλεκτρονικά είδη.

Αν είσαι Αθήνα πήγαινε στον Κατουμά, ή στο Smart Kit στην Αγ. Κωνσταντίνου, θα βρεις σίγουρα.

Υπάρχουν ανταπτοράκια που σου βγάζουν και 3 και 4 εισόδους για αναπτήρα.

 

 

Και εαν δεν μενω κοντα στο κεντρο... :cool:

Νοτια προαστια πουθενα ?

Γλυφαδα - Βουλα - Π. Φαληρο - Αλιμος ? ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Demon (15 Οκτ. 2004 , 00:02)

 

Σωστά!

Από την άλλη όμως μπορείς να βρεις και φορτιστές με καλώδιο σπιράλ και να μην σου κρέμονται περιττά καλώδια οταν φορτίζεις.

Όσον αφορά βάσεις θα βρεις πολλές προς eBay μεριά.

 

 

Σωστα, ο φορτιστης για το qtek αλλα και για το GPS της TELETYPE ειναι με σπιραλ !! :D

Link to comment
Share on other sites

επειδή μέσα από αυτό το forum έμαθα πολλά σχετικά με το θέμα, νιώθω την ανάγκη να προσφέρω κι εγώ κάτι... :p

 

Λοιπόν... μίλησα με ngi και μου είπαν πως σε 2-3 εβδομάδες θα μπορεί κανείς να αγοράσει το Destinator3 μόνο του, χωρίς το Mio. Επίσης μαζί θα δίνουν και ΝΕΟΥΣ βελτιωμένους χάρτες!

 

Ακόμη, ύστερα απο μια μικρή έρευνα (online) αγοράς, κατέληξα πως οι καλύτερες βάσεις για αυτοκίνητο είναι αυτές της "Brodit". Για κάθε μοντέλο αυτοκινήτου, υπάρχει και το κατάλληλο στήριγμα (clip) βάσης, έτσι ώστε να εφαρμόζει τέλεια! Στο site υπάρχει ειδική φόρμα που εισάγεις το μοντέλο του αυτοκινήτου και σου δίνει τις επιλογές που έχεις, ακόμη και με σχήμα!!!

 

http://users.forthnet.gr/the/keithflynt/652673.gif παράδειγμα για PEUGEOT 206

 

 

Αξίζει μια δοκιμή! Θα το βρείτε εδώ!

 

Ελπίζω να βοήθησα κάποιους.. ;)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kflynt2004 (15 Οκτ. 2004 , 11:17)

 

 

Λοιπόν... μίλησα με ngi και μου είπαν πως σε 2-3 εβδομάδες θα μπορεί κανείς να αγοράσει το Destinator3 μόνο του, χωρίς το Mio. Επίσης μαζί θα δίνουν και ΝΕΟΥΣ βελτιωμένους χάρτες!

 

Εγώ μίλησα προχθές με telematix και μου είπαν ότι μπορώ να αγοράσω μόνο τους χάρτες. Τιμή 240 ευρώ :!: :mad:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kflynt2004 (14 Οκτ. 2004 , 21:16)

 

μία λίγο άσχετη ερώτηση...

 

θέλω να έχω όλο το σύστημα (pocket pc, gps receiver) μόνιμα στο αυτοκίνητο.

αυτά τα 2 χρειάζονται ρεύμα... όμως το αυτοκίνητο έχει μόνο μια "πρίζα".

 

1. πώς βολεύεται αυτό?

 

2. υπάρχει κάποια βάση αυτοκινήτου για pocketpc η οποία παίρνει ρεύμα απο την μπαταρία του αυτοκινήτου και παρέχει στο pocketpc ρεύμα μόνιμα?

 

3. υπάρχει κάποιου είδους εγκατάσταση έτσι ώστε να μη κρέμονται τα καλώδια (του ppc και του gps) μέσα στο αυτοκίνητο?

 

4. πού μπορώ να βρω βάσεις ppc αυτοκινήτου? (hp2210 αν έχει σημασία :p )

 

 

Τσέκαρε εδω, οι τύποι κανουν ωραια πραγματακια. Μπορεις να παρεις μια βαση που θα φορτιζει το PPC σου με το που το τοποθετεις (με το βυσμα πανω στη βαση ετοιμο δηλ.) και με επιλογή ειτε συνδεση με τον αναπτηρα ειτε κατευθείαν απο τη τροφοδοσια του αυτοκινητου. Η βάση ειναι φιξ σε διάφορα σημεία του αυτοκινητου και ειναι φτιαγμένη για καθε συγκεκριμένο μοντελο αυτοκινητου ετσι ωστε να μη χρειαζεται τροποποιήσεις στο ταμπλω, κονσολα κλπ αναλογα με το που θα το τοποθετησεις....

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά... μεταξύ μας... δε γίνεται να μαζευτούν πχ. 4-5 άτομα και να αγοράσουν τους χάρτες / 5 ?? ή ακόμη και το destinator?...

θεωρητικά μιλάω πάντα :p

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

για το Destinator, ίσως όταν είναι να πάρεις κάποιο update ή κάποιον καινούριο χάρτη να πρέπει να έχεις κάποιον δικό σου κωδικό...

 

αλλά και πάλι ίσως γίνεται να τα παίρνουν κάποιοι "ομαδικά" όλα αυτά...

 

δε βρίσκο λόγο να μπορείς να εγκαταστήσεις το Destinator σε ένα μόνο ppc...

 

 

αλλά και πάλι μιλάμε θεωρητικά, έτσι? :p

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

θεωρητικα οχι αλλα μπορεις να αλλαξεις το PPC που το εχεις τοποθετημένο. Τωρα, δεν ξέρω με ποιο τροπο ελεγχεται οτι το επεγκατεστησες απο το παλιο......
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kostas73 (15 Οκτ. 2004 , 13:09)

 

θεωρητικα οχι αλλα μπορεις να αλλαξεις το PPC που το εχεις τοποθετημένο. Τωρα, δεν ξέρω με ποιο τροπο ελεγχεται οτι το επεγκατεστησες απο το παλιο......

 

 

Εγω απλά μπηκά στο site και έκανα transfer την άδεια στο καινιουργιο μου PDA και απλά στα Devices στο site της destinator μου δείχνει μόνο το καινούργιο Activation. To παλιό PDA λειτουργεί κανονικά με το παλιο activation!

:)

Samsung Galaxy SII

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αξίζει να το αγοράσεις, και τα χρήματα να πάνε στην NGI να συνεχίσει το πολύ καλό έργο που έχει κάνει ως τώρα!

Samsung Galaxy SII

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lakis21 (15 Οκτ. 2004 , 17:05)

 

Πάντως αξίζει να το αγοράσεις, και τα χρήματα να πάνε στην NGI να συνεχίσει το πολύ καλό έργο που έχει κάνει ως τώρα!

 

 

συμφωνω... :)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...