Jump to content

MLS NAVIGATOR or DESTINATOR3


petrakish
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alexkass (20 Σεπ. 2004 , 15:56)

 

...Isos epeidi exo ligi mnimi diathesimi to ekane...

 

για γρήγορο ππσί με 2003 και 64ΜΒ μνήμης να έχεις πάνω από 42 (καλύτερα 45) ΜΒ ελεύθερα (άσε εκείνο να διαλέγει πώς τα θέλει).

 

 

Τα Windows δε χρησιμοποιούν πάνω από 32 mb , όση free ram και να έχεις..

Όταν τρέξεις κάτι και ξεπεράσεις τα 32mb Θα κλείσει αυτόματα η εφαρμογή που είχε τον περισσότερο χρόνο να είναι idle..

Οπότε τα 42-45mb free δεν έχουν καμία σημασία

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μην λες τέτοια... ;)

 

στο ε800 (wm2003FE + SE) μαζεύονται αρκετές φορές 49+ ΜΒ υπό κατάλυψητων παραθύρων.

 

άλλο πράγμα οι 32 processes και άλλο τα 32ΜΒ. τα έχεις μπερδέψει.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alexkass (20 Σεπ. 2004 , 18:13)

 

μην λες τέτοια... ;)

 

στο ε800 (wm2003FE + SE) μαζεύονται αρκετές φορές 49+ ΜΒ υπό κατάλυψητων παραθύρων.

 

άλλο πράγμα οι 32 processes και άλλο τα 32ΜΒ. τα έχεις μπερδέψει.

 

Δεν τα έχω μπερδέψει καθόλου..

Δεν ξέρω πως είναι σε Wm SE, πάντως στο Loox 610 ΔΕΝ ξεπερνάει τα 32mb..

Και δε μιλάμε για 32 processes, αλλά για 32mb

Link to comment
Share on other sites

lipon. sto e800 (pu ixe paleotero built wm apo to 610) opws ke sto 4150 ginete opws to lew.

 

p.s. min me anagasis na tu flasharw ta FE twra :p

 

xaraktiristika to ixa anaferei ston Frontier gia to 4150. ta 64MB (56 usiastika) ginodusan (me 4 MB storage) [(0-4)-8]-[8-(x-56)]

 

opw 56-x ta MB pu katanalwne tolitugiko + apps.

 

me dedomeno oti to elaxisto tis f(y)=[(0-4)-y] den to epitrepun ta CE na ine ligotero apo mia timi (analoga ti ram) exume ton diatgesimo xwro gia apps na ine mikros me megisto to (56-x)- minf(y).

 

sto 4150 to OS me to kalimera epiane girw sta 4MB [ara 56-4-minf(y)] pu ine anw tu 32MB. omws egw ixa 8MB storage ke me 5 PIE anixtus ke arketes wres xwris reboot to mixanima kolluse i ekline kati mias ke i eleftheri ram gia apps itan taksews KB ;)

 

filika Alexis

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alexkass (20 Σεπ. 2004 , 18:46)

 

lipon. sto e800 (pu ixe paleotero built wm apo to 610) opws ke sto 4150 ginete opws to lew.

 

 

 

Και τι ?Δε με πιστεύεις ότι στο Loox 610 ΔΕ γίνεται;

Το είχες παλιά νομίζω..

Είχες καταφέρει να πας πάνω από 32;; (33,6 είναι το Maximum που έχω πιάσει, για μερικά sec)

Όποιος έχει Loox 610 Και το έχει καταφέρει ας κάνει post Μερικά screenshots εδώ..

Αμέσως μόλις ανοίξω εφαρμογή από το σημείο αυτό και μετά θα κλείσει αυτή που έχει περισσότερο χρόνο να είναι idle..

 

Όλα αυτά μιλάμε ότι τα έχω δοκιμάσει με 18-21 processes (και όχι με 32 που λες)..

Τέλοσπαντων.. Δεν είναι το θέμα της συζήτησης εδώ..

Αν θέλεις άνοιξε καινούριο thread Και θα σου κάνω και screenshots από το 610 να δεις αυτό που λέω..

Link to comment
Share on other sites

Οσοι έχουν το destinator3 και έχουν βαρεθεί κάθε φορά που το

τρέχουν να κάνουν κλικ στο συμφωνώ και κάθε φορά που το κλείνουν

yes στο έξοδος υπάρχει λύση

 

unzip και αντιγραφή του παρακάτω στο ppc στο destinatorApps/destinator

μετά shortcut και τοποθέτηση windows/start menu/programs και το

τρεχουμε από εκεί. Μπορουμε επίσης να το ονομάσουμε destinator

αφού σβήσουμε το παλιό shortcut

destiauto.rar

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PPP12 (21 Σεπ. 2004 , 00:04)

 

Οσοι έχουν το destinator3 και έχουν βαρεθεί κάθε φορά που το

τρέχουν να κάνουν κλικ στο συμφωνώ και κάθε φορά που το κλείνουν

yes στο έξοδος υπάρχει λύση

 

unzip και αντιγραφή του παρακάτω στο ppc στο destinatorApps/destinator

μετά shortcut και τοποθέτηση windows/start menu/programs και το

τρεχουμε από εκεί. Μπορουμε επίσης να το ονομάσουμε destinator

αφού σβήσουμε το παλιό shortcut

 

 

πολυ καλο ! το δοκιμασα ! Οντως βοηθαει πολυ !

:cool: :p

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η Telematix δεν έχει αποφασίσει εάν θα διαθέσει το Destinator3 στην ελληνική αγορά , πότε και σε ποιά τιμή.

Κρίμα :( γιατί όντως είναι το καλύτερο Navigation SW μέχρι στιγμής.

Ίσως ο κ. Νίκος Σπανίδης να έχει κάποια σχετική πληροφορία. ;)

Εγώ πάντως φοβάμαι λιγάκι την παρραγγελία απο Καναδά (?) με τόσα χαμένες αποστολές που βλέπω στο forum :!:

"Πολιτική ανυπακοή και....Αλληλοβοήθεια"
Link to comment
Share on other sites

Για να μήν περιμένω όμως πήρα το Teletype GPS με BT και προς το παρόν το δοκιμάζω. Το Σαββατο-Κύριακο που θα ανέβω Αθήνα θα του κάνω drive-crash-test :D

Αν και με δυσκόλεψε λίγο στο να ξεκινήσει να κάνει lock τους δορυφόρους (η βοήθεια του τεχνικού της εταιρείας ήτανε πολύτιμη !!)

φαίνεται να είναι λειτουργικό , αρκετά παραμετροποιήσιμο , ακριβές και με αρκετή λεπτομέρεια στο Εθνικό δίκτυο.

Είναι αρκετά ακριβό και δεν έχει ελληνικούς χαρακτήρες.

Συγκεκριμένα μου κόστισε 710 Ευρω , το βασικό πρόγραμμα με τους Ελληνικούς χάρτες , όλη την Ευρώπη και την Αμερική , το ετήσιο Update ,

το BT/GPS , η βάση για το αυτοκίνητο , 2 φορτιστές αυτοκινήτου , 1 φορτιστης επιτραπέζιος και μια ωραία αυτοκόλητη θηκούλα για το GPS.

Κάνοντας το υπολογισμο μόνο το SW πρέπει να κοστολογείται πάνω από 250-270 Ευρω. Ίσως και παραπάνω.

Όταν πάρω και το Destinator3 θα κάνω συγκριτικό και θα τα ξαναπούμε

"Πολιτική ανυπακοή και....Αλληλοβοήθεια"
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pastrengo (21 Σεπ. 2004 , 09:12)

 

...φαίνεται να είναι λειτουργικό , αρκετά παραμετροποιήσιμο , ακριβές και με αρκετή λεπτομέρεια στο Εθνικό δίκτυο.

Είναι αρκετά ακριβό και δεν έχει ελληνικούς χαρακτήρες...

 

 

Ετσι ελεγα και εγω μεχρι που πηρα το Destinator3. Η Ημερα με την νυχτα ! :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pastrengo (21 Σεπ. 2004 , 08:56)

Εγώ πάντως φοβάμαι λιγάκι την παρραγγελία απο Καναδά (?) με τόσα χαμένες αποστολές που βλέπω στο forum :!:

Παρασκευή 19.30 έκανα την παραγγελία, 23.30 πήρα email ότι το έστειλαν με tracking κλπ και Δευτέρα 11.20 το είχα στα χέρια μου, μαζί με συναδέλφου που έκανε την παραγγελία Πέμπτη μεσημέρι.

Απλά λόγω Σαβ/κου το πήραμε ίδια μέρα, γιατί το δικό μου έφτασε Σπάτα 7 το πρωί Κυριακής και το δικό του 7 το πρωί Σαββάτου.

Νομίζω ότι δε θα έχεις πρόβλημα.

Σαν πρόγραμμα τώρα τα αξίζει τα λεφτά του και με το παραπάνω!

Πολύ καλό με μοναδικό κατά κάποιοι δρόμοι που τους έχει χωρίς όνομα και η επαρχία, αλλά από ότι είπε και ο κύριος Σπανίδης στην επόμενη αναβάθμιση αυτά θα λυθούν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alexkass (21 Σεπ. 2004 , 15:21)

 

μονοδρομίσεις έχει καλά?

 

Από όσο είδα, τις έχει κανονικά!

Φυσικά δεν κοίταξα σε Σταδίου κλπ που υποτίθετε ότι θα είναι σωστές, αλλά σε μικρούς συνικοιακούς δρόμους και είδα ότι τα πάει πολύ καλά.

Επίσης σε τεστ σε μερικούς συναδέλφους που κάνουν τη διαδρομή σπίτι-δουλειά χρόνια τα πήγε πολύ καλά, σπάνια διάλεγε άλλη διαδρομή από αυτή που κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pastrengo (21 Σεπ. 2004 , 08:56)

 

Τελικά η Telematix δεν έχει αποφασίσει εάν θα διαθέσει το Destinator3 στην ελληνική αγορά , πότε και σε ποιά τιμή.

Κρίμα :( γιατί όντως είναι το καλύτερο Navigation SW μέχρι στιγμής.

Ίσως ο κ. Νίκος Σπανίδης να έχει κάποια σχετική πληροφορία. ;)

Εγώ πάντως φοβάμαι λιγάκι την παρραγγελία απο Καναδά (?) με τόσα χαμένες αποστολές που βλέπω στο forum :!:

 

 

Προσωπικά δεν είχα τέτοιο πρόβλημα...σε 3 εργάσιμες το είχα !!!!! Όλα άψογα !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ποιοι είναι όλοι αυτοί που το έχουν χάσει στην μεταφορά;

Andreas Tsouchlaris

autoexec.gr - Η ελληνική κοινότητα των IT Pros

dotNetZone.gr - Η δύναμη των Ελλήνων developers!

Hellenic Mobility Club - The Greek Mobile Computing Community - Πρώην Hellenic Club Pocket PC

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει πώς ΄"έδιωξε" τον ολυμπιακό δακτύλιο? Σβήσατε έναν έναν τους δρόμους μέσα από το πρόγραμμα ή κάποιο file στο folder του Destinator?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος neriano (21 Σεπ. 2004 , 19:09)

 

Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει πώς ΄"έδιωξε" τον ολυμπιακό δακτύλιο? Σβήσατε έναν έναν τους δρόμους μέσα από το πρόγραμμα ή κάποιο file στο folder του Destinator?

Ευχαριστώ

 

 

εχει ενα OPTIONS οταν το επιλεξεις και εκει κανεις REMOVE ! :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος geovass (21 Σεπ. 2004 , 19:21)

 

εχει ενα OPTIONS οταν το επιλεξεις και εκει κανεις REMOVE ! :D

 

 

Τώρα το είδα,

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ας γράψω και εγώ την εμπειρία μου από την χρήση του προγράμματος.

 

Σε γενικές γραμμές είναι πάρα πολύ καλό.

 

Όμως υπάρχουν πολλά λάθη σε δρόμους.

 

Έτσι δύο φορές που κινήθηκα με την "συντομότερη" δρομολόγιση με οδήγησε την πρώτη φορά σε έναν χωματόδρομο στη Λυκόβρυση ενώ την δεύτερη φορά σε έναν δρόμο που έχει κλείσει εδώ και πάρα πολύ καιρό.

 

Τώρα σε δρομολογίσεις που επιλέγεται το "ταχύτερη" σπάνια κάνει λάθος αφού σε πηγαίνει από κεντρικές αρτηρίες όπου σπάνια γίνονται αλλαγές.

 

Επίσης το Σάββατο βγήκα και πήγα στο ακροτήρι ( νυχτέρινο μαγαζί στον Αγιο Κοσμά ) και παρατήρησα το εξής:

Ο Αγιος Κοσμάς δεν υπάρχει καθόλου σαν περιοχεί στο destinator και η οδός στην οποία ανήκει το μαγαζί ( Βας. Γεωργίου Β' 5) δεν υπάρχει γιατί το όνομα που της έχουν δώσει ειναι "Χωρίς Ονομα"...

 

Δεν μπορώ να πω ότι δεν είμαι ευχαριστημένος από το πρόγραμμα παρόλα αυτά ο χάρτης θέλει αρκετές βελτιώσεις για να πει κανείς ότι ειναι σε πολύ καλό επίπεδο...

 

2 ακόμα αρνήτικα που πρέπει να παρατηρήσω είναι:

α)Όταν πέρασα τους χάρτες στην SD μνήμη και δοκίμαζα να κάνω πλοήγηση τις περισσότερες φορές έβγαζε error και έτσι αναγκάστηκα να τους περάσω πάλι στην κεντρική μνήμη

β)Δεν υπάρχει επιλογή από την κονσόλα του Destinator να περάσω τους χαρτες στο IpaqFileStore το οποίο θα βοηθούσε ώστε να απελευθερώσω αρκετή από την κεντρική μνήμη που τώρα δεσμεύεται.

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

eimai kiego xrhsths tou mio 168..me software destinator 3

to diathetei h Telematix kai poulietai k apo ton germano.....

exw meinei apolyta efxaristhmenos kai kapoies apories pou eixa tis elysa amesws me ena tilefono katefteian stin Telematix.....

Link to comment
Share on other sites

Παρόλα αυτά μην ξεχνάτε ότι είναι το καλύτερο που υπάρχει για ΑΘΗΝΑ - ΘΕΣΣ/ΚΗ (και νομίζω ότι αυτό τελικά ενδιαφέρει...) και με ελληνικά παρακαλώ...Οπότε μην σταθούμε σε ένα 5% ίσως ....
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...