Jump to content

Huawei Ascend P6


irovoudou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@Kalodiakias , όχι δεν γνωρίζω.

 

το κινητο μας γιατι κολαει τοσο πολυ στα παιχνιδια??Και που μπορω να βρω οδηγιες για να κανω εγκατασταση την MIUI ROM?

Edited by kalodiakias
Link to comment
Share on other sites

Thanks φίλε μου, παρόλα αυτά θα παραμείνω στην B510 γιατί ο UC Browser μου έλυσε τελικά κατά πολύ το θέμα του lag στο browsing. Όλα είναι ok πλέον.:)

 

Μετα απο αρκετες ημερες με την Β511 πρεπει να πω οτι τελικα το προβλημα με το κολλημα στο πληκτρολογιο δεν διορθωθηκε. Στις αρχες δουλευε αψογα, τωρα άρχισε πάλι να κολλαει. :!:

 

Ειναι κριμα τοσο ομορφο κινητο να εχει τοσο σοβαρα λειτουργικα προβληματα!!!!

Ελπιζω να διορθωθουν καποια στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα και εγώ την Β511. Προσωπικές εντυπώσεις έναντι Β510:

 

1) Πάντα έχω το κινητό στο smart mode για εξοικονόμηση μπαταρίας, με την Β511 νόμιζα ότι το έχω στο normal. Οι εφαρμογές μου φάνηκε ότι ανοίγουν πάρα πολύ γρήγορα και μικρολαγκαρίσματα στο σκρόλινγκ μεταξύ homepage στον stock launcher σχεδόν εξαφανιζόλ.

2) Στο Browsing με τον Chrome είναι ένα κλικ καλύτερα από την Β510. Αμελητέα διαφορά όμως δυστυχώς.

3) Το Wi-Fi ανοίγει και συνδέεται απίστευτα γρήγορα, το πρόσεξε κανείς άλλος;

4) Μπαταρία. Μου φαίνεται ότι διαχειρίζεται πολύ καλύτερα την μπαταρία.

5) Το Swype μου έκανε κάτι σαν οδήγηση σε χωματόδρομο αλλά μόνο όταν έκανε update εφαρμογές το Google Play. Γενικά τρώει κολλήματα αλλά στο Normal Mode πάει σφαίρα (δοκιμασμένο μιλώντας σε Viber και Whatsapp ταυτόχρονα)

6) και το πιο σημαντικό: Δεν σου καίγεται το χέρι πλέον όταν το κρατάς, μειώθηκε πάρα πολύ αισθητά η θερμοκρασία κατά την "βαριά χρήση".

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα σας πω πως έχω στήσει το κινητό μου με B510 χωρίς να αντιμετωπίζω lags ή έστω αντιμετωπίζοντας ελάχιστα lags ( εξαιρούνται τα παιχνίδια ) και κάντε αν θέλετε μια δοκιμή με το ίδιο στήσιμο :

 

Launcher : Νova Prime με 4 εναλλακτικούς συνδυασμούς ταχύτητας & εφέ κύλισης : α) γρήγορη ταχύτητα κύλισης και εφέ τη "διαγραφή" β) χαλαρή ταχύτητα κύλισης και εφέ τη "ρήψη" ή την "περιστρεφόμενη πόρτα" ή το "ακορντεόν". Προσωπικά χρησιμοποιώ τον "α" συνδυασμό και ποτέ μα ποτέ δεν έχω lag στο σκρολάρισμα στις κεντρικές οθόνες. Αντίθετα κάποια άλλα εφέ όπως "κανένα", "στοίβα καρτών, "διάφανο", "tablet" κτλ λαγκάρουν που και που. Eπίσης έχω αφήσει φυσικά ως gesture κύλισης προς τα κάτω, την εμφάνιση του notification.

 

Dialer : Exdialer. Φοβερός dialer με πολύ smooth κύλιση στις επαφές , με ωραίο ui και πολύ παραμετροποιήσιμο. Καμία σχέση με τον stock της Huawei.

 

Πληκτρολόγιο : Swype του Google Play και όχι Swype by Huawei. Eνώ κανείς θα περιμένε ότι μιλάμε για δύο ίδια πληκτρολόγια, σε μένα το μεν πειραγμένο της Huawei λάγκαρε ενώ αυτό του Google Playμε απενεργοποιημένο το backup στις ρυθμίσεις του , μου τρέχει όμορφα. Αν σας κολλάει και αυτό τότε βάλτε το Touchpal που είναι και δωρεάν. Mην ασχολείστε με το μαμίσιο πληκτρολόγιο.

 

Interner browser : UC Browser. Εμφανής διαφορά στο σκρολάρισμα και στο pinch zoom. Όχι πλήρης έλλειψη lag αλλά σαφώς καλύτερη κατάσταση.Γρήγορότερη φόρτωση σελίδων επίσης.

 

Συλλογή : Σε αντίθεση με τις προηγούμενες περιπτώσεις, η μαμίσια κυλά καλύτερα από αυτές του Google Play. Εναλλακτική επιλογή , το Gallery KK. Δυστυχώς το QuickPic ( το είχα στα προηγούμενα κινητά μου και ήταν super ) δεν κυλά smooth στο P6.

 

Music Player : Poweramp. Σαφώς πιο παραμετροποιήσιμος από τον stock και ανοίγει σαφώς πιο γρήγορα. Βέβαια με φορτωμένες album arts , ένα λαγκαρισματάκι το κάνει που και που στο scrolling των εξώφυλλων.

 

Video Player : MX Player φυσικά αντί του μαμίσιου και δεν χωρά συζήτηση.

 

File Manager : Όπως και στην περίπτωση της "Συλλογής", ο μαμίσιος κυλάει πολύ όμορφα. Βέβαια για όσους έχουν ρουτάρει το κινητό , καλό είναι να έχουν και τον Root Browser για δουλειές root.

 

Τις εφαρμογές που αναφέρω πολλοί τις ξέρετε ήδη και τις χρησιμοποιείτε. Απευθύνομαι σε όσους έχουν έρθει στο P6 χωρίς να έχουν καιρό ασχοληθεί με το android.

 

το κινητο μας γιατι κολαει τοσο πολυ στα παιχνιδια??Και που μπορω να βρω οδηγιες για να κανω εγκατασταση την MIUI ROM?

 

Kολλάει σε μερικά παιχνίδια γιατί η κάρτα γραφικών του δεν είναι κατάλληλη για αυτά τα παιχνίδια. Αν πας να παίξεις το παιχνίδι Riptide ( το είχε stock στη Jelly bean ) που έχει HD γραφικά δεν θα κολλήσει. Δεν είναι μόνο θέμα CPU το πράγμα αλλά GPU.

 

Όποια rom και να βάλεις, είτε την Paranoid, είτε την Omni, είτε την Miui, πάλι δεν καταφέρεις κάτι σημαντικό. Αν δεν κάνω λάθος όλες είναι βασισμένες στον ίδιο kernel. Μπορεί να ελαφρύνεις το κινητό, μπορεί το σκρολάρισμα να γίνει πιο smooth αλλά δεν θα σου τρέξουν τα παιχνίδια super όπως θέλεις να πιστέψεις. Ως gamer θα έπρεπε να είχες αγοράσει άλλο κινητό κι ας έχανες στην εμφάνιση. Eπειδή ωστόσο επιμένεις ορίστε το link για τη Miui με το link κατεβάσματός της ( εκεί που λέει "Downloads ) , με το link των Google apps, με το link της CWM Recovery και τις οδηγίες εγκατάστασης ( χρειάζεται να είσαι root φυσικά και να έχεις γυρίσει πίσω στη Jellybean) :

http://huaweinews.com/2013/10/miui-v5-custom-rom-ascend-p6/

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

ipred σε ευχαριστώ για το tauchpall , δουλευει χωρίς προβλήματα και μπορώ να πώ οτι αισθητικά μου αρέσει περισσοτερο απο τα αλλα!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα σας πω πως έχω στήσει το κινητό μου με B510 χωρίς να αντιμετωπίζω lags ή έστω αντιμετωπίζοντας ελάχιστα lags ( εξαιρούνται τα παιχνίδια ) και κάντε αν θέλετε μια δοκιμή με το ίδιο στήσιμο :

 

Launcher : Νova Prime με 4 εναλλακτικούς συνδυασμούς ταχύτητας & εφέ κύλισης : α) γρήγορη ταχύτητα κύλισης και εφέ τη "διαγραφή" β) χαλαρή ταχύτητα κύλισης και εφέ τη "ρήψη" ή την "περιστρεφόμενη πόρτα" ή το "ακορντεόν". Προσωπικά χρησιμοποιώ τον "α" συνδυασμό και ποτέ μα ποτέ δεν έχω lag στο σκρολάρισμα στις κεντρικές οθόνες. Αντίθετα κάποια άλλα εφέ όπως "κανένα", "στοίβα καρτών, "διάφανο", "tablet" κτλ λαγκάρουν που και που. Eπίσης έχω αφήσει φυσικά ως gesture κύλισης προς τα κάτω, την εμφάνιση του notification.

 

Dialer : Exdialer. Φοβερός dialer με πολύ smooth κύλιση στις επαφές , με ωραίο ui και πολύ παραμετροποιήσιμο. Καμία σχέση με τον stock της Huawei.

 

Πληκτρολόγιο : Swype του Google Play και όχι Swype by Huawei. Eνώ κανείς θα περιμένε ότι μιλάμε για δύο ίδια πληκτρολόγια, σε μένα το μεν πειραγμένο της Huawei λάγκαρε ενώ αυτό του Google Playμε απενεργοποιημένο το backup στις ρυθμίσεις του , μου τρέχει όμορφα. Αν σας κολλάει και αυτό τότε βάλτε το Touchpal που είναι και δωρεάν. Mην ασχολείστε με το μαμίσιο πληκτρολόγιο.

 

Interner browser : UC Browser. Εμφανής διαφορά στο σκρολάρισμα και στο pinch zoom. Όχι πλήρης έλλειψη lag αλλά σαφώς καλύτερη κατάσταση.Γρήγορότερη φόρτωση σελίδων επίσης.

 

Συλλογή : Σε αντίθεση με τις προηγούμενες περιπτώσεις, η μαμίσια κυλά καλύτερα από αυτές του Google Play. Εναλλακτική επιλογή , το Gallery KK. Δυστυχώς το QuickPic ( το είχα στα προηγούμενα κινητά μου και ήταν super ) δεν κυλά smooth στο P6.

 

Music Player : Poweramp. Σαφώς πιο παραμετροποιήσιμος από τον stock και ανοίγει σαφώς πιο γρήγορα. Βέβαια με φορτωμένες album arts , ένα λαγκαρισματάκι το κάνει που και που στο scrolling των εξώφυλλων.

 

Video Player : MX Player φυσικά αντί του μαμίσιου και δεν χωρά συζήτηση.

 

File Manager : Όπως και στην περίπτωση της "Συλλογής", ο μαμίσιος κυλάει πολύ όμορφα. Βέβαια για όσους έχουν ρουτάρει το κινητό , καλό είναι να έχουν και τον Root Browser για δουλειές root.

 

Τις εφαρμογές που αναφέρω πολλοί τις ξέρετε ήδη και τις χρησιμοποιείτε. Απευθύνομαι σε όσους έχουν έρθει στο P6 χωρίς να έχουν καιρό ασχοληθεί με το android.

 

 

 

Kολλάει σε μερικά παιχνίδια γιατί η κάρτα γραφικών του δεν είναι κατάλληλη για αυτά τα παιχνίδια. Αν πας να παίξεις το παιχνίδι Riptide ( το είχε stock στη Jelly bean ) που έχει HD γραφικά δεν θα κολλήσει. Δεν είναι μόνο θέμα CPU το πράγμα αλλά GPU.

 

Όποια rom και να βάλεις, είτε την Paranoid, είτε την Omni, είτε την Miui, πάλι δεν καταφέρεις κάτι σημαντικό. Αν δεν κάνω λάθος όλες είναι βασισμένες στον ίδιο kernel. Μπορεί να ελαφρύνεις το κινητό, μπορεί το σκρολάρισμα να γίνει πιο smooth αλλά δεν θα σου τρέξουν τα παιχνίδια super όπως θέλεις να πιστέψεις. Ως gamer θα έπρεπε να είχες αγοράσει άλλο κινητό κι ας έχανες στην εμφάνιση. Eπειδή ωστόσο επιμένεις ορίστε το link για τη Miui με το link κατεβάσματός της ( εκεί που λέει "Downloads ) , με το link των Google apps, με το link της CWM Recovery και τις οδηγίες εγκατάστασης ( χρειάζεται να είσαι root φυσικά και να έχεις γυρίσει πίσω στη Jellybean) :

http://huaweinews.com/2013/10/miui-v5-custom-rom-ascend-p6/

 

Πως γινετε να αλλαξω notification panel γιατι αυτο στην κιτκατ δεν ειναι ωραιο??

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ολα τελεια με την Β510. παρατηρησα κατι ομως.ενω η καμερα της συσκευης δουλευει κανονικα για ληψη φωτογραφιων, δεν μου ανοιγει σε αλλες εφαρμογες.τα δειχνει ολα μαυρα.δηλαδη για παραδειγμα οταν ανοιγω το airdroid ή την εφαρμογη της τραπεζας μου και θελω να σκαναρω barcode ή λογαριασμο, τα δειχνει ολα μαυρα.καποια ρυθμιση θα ειναι θα ειναι αλλα δεν παει πουθενα το μυαλο μου.κανεις να προτεινει κατι;
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα. Έχω το P7 αλλά επειδή δεν έχει πολύ κίνηση εκεί ρωτάω εδώ μήπως ξέρετε. Είμαι rooted. Αν θέλω να επαναφέρω μαμά το κινητό τι κάνω;; Έχει καμία σουίτα η Huawei;; Υπάρχει κάποιος οδηγός; Ευχαριστώ πολύ.:)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι δεν αλλάζει κάτι. Κατεβάζεις μια stock rom και την στήνεις με local update μέσα από τα settings του κινητού
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι δεν αλλάζει κάτι. Κατεβάζεις μια stock rom και την στήνεις με local update μέσα από τα settings του κινητού

Σε απλα ελληνικα; Γιατι παντα ειχα Sony οπου με ενα φλασαρισμα με sus ή flashtool ημουν αρχοντας. :p

τι ειναι το local update και πως το στηνω;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε απλα ελληνικα; Γιατι παντα ειχα Sony οπου με ενα φλασαρισμα με sus ή flashtool ημουν αρχοντας. :p

τι ειναι το local update και πως το στηνω;

 

Απάντηση 1 στο παρακάτω link. Έτσι απλά γίνεται στο P6 :

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5474084#post5474084

Πολύ πιθανόν στο P7 να γίνεται με τον ίδιο τρόπο. Όσο για το βήμα "β" : http://www.needrom.com/mobile/ascend-p7/

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Απάντηση 1 στο παρακάτω link. Έτσι απλά γίνεται στο P6 :

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5474084#post5474084

Πολύ πιθανόν στο P7 να γίνεται με τον ίδιο τρόπο. Όσο για το βήμα "β" : http://www.needrom.com/mobile/ascend-p7/

Ευχαριστω φιλε μου. Δεν νομιζω οτι καταλαβα βεβαια αλλα μπορει να φταιει το οτι κουτουλαω..

Ουσιαστικα περναμε την ROM μεσα στην SD και την φλασαρουμε απο το τηλεφωνο;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου. Δεν νομιζω οτι καταλαβα βεβαια αλλα μπορει να φταιει το οτι κουτουλαω..

Ουσιαστικα περναμε την ROM μεσα στην SD και την φλασαρουμε απο το τηλεφωνο;

 

NAI. Στην ουσία είναι πιο εύκολο από το seus (ειδικότερα όταν θέλεις να κάνεις downgrade). Φάκελος dload στο root της SD και μέσα από το κινητό -> local update και τελείωσες

 

Τα λέει και IPRED στα faqs που έχει φτιάξει

Link to comment
Share on other sites

NAI. Στην ουσία είναι πιο εύκολο από το seus (ειδικότερα όταν θέλεις να κάνεις downgrade). Φάκελος dload στο root της SD και μέσα από το κινητό -> local update και τελείωσες

 

Τα λέει και IPRED στα faqs που έχει φτιάξει

Ξερεις τι; Εγω το μονο που θελω ειναι να κανω unroot και μετα επαναφορα εργοσταδιακων ρυθμισεων. Φανταζομαι οτι δεν επαναφερονται οι εφαρμογες που εχω σβησει με Titanium αρα δεν θα μπορει να παρει updatw η συσκευη, σωστα;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους.... Αγορασα στη σύζυγό μου το huawei σε ροζ, το βρήκα απο κινα στα 180 euro όμως δεν εχει ελληνικά....μήπως σας ειναι εύκολο να με καθοδήγησετε με καποια link για root και περασμα της επισημης rom με ελληνικά? Ευχαριστώ προκαταβολικα!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους.... Αγορασα στη σύζυγό μου το huawei σε ροζ, το βρήκα απο κινα στα 180 euro όμως δεν εχει ελληνικά....μήπως σας ειναι εύκολο να με καθοδήγησετε με καποια link για root και περασμα της επισημης rom με ελληνικά? Ευχαριστώ προκαταβολικα!!!

 

Επειδή έχω ευρωπαϊκό μοντέλο, το μόνο που μπορώ να κάνω για να σε βοηθήσω είναι να σου παραθέσω ένα post που είχε κάνει ο GKako :

 

Προσωπικά έχω την P6-U06 Unicom version του κινητού αγορασμένο από Κίνα.Ηρθε με την B117CN όπου την αναβάθμισα σε Β118 με ξεκλείδωτο bootloader!! Από κει και μετά μπορείς να εγκαταστήσεις την international B125 και να είναι ίδιο με ένα EU τηλέφωνο σαν αυτά που πωλούνται εδώ. Για να γίνουν όμως όλα αυτά θέλει αρκετό ψάξιμο.

Για όσους έχουν την Unicom version(σαν το δικό μου),κυκλοφόρησε η Β120:

http://huaweinews.com/2014/01/ascend-p6-b120-firmware/

Προσοχή!Αφορά μόνο την κινέζικη έκδοση (V100R001C17B120).Οσοι έχουν την International και δοκιμάσουν να περάσουν ενα κινέζικο "c17" firmware υπάρχει κίνδυνος να brickάρει το τηλέφωνο τους. Οτι έχει C17 είναι china unicom , ότι έχει C00 είναι international

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Ξερεις τι; Εγω το μονο που θελω ειναι να κανω unroot και μετα επαναφορα εργοσταδιακων ρυθμισεων. Φανταζομαι οτι δεν επαναφερονται οι εφαρμογες που εχω σβησει με Titanium αρα δεν θα μπορει να παρει updatw η συσκευη, σωστα;

 

Προφανώς δεν συνειδητοποιείς τι πρόκειται να κάνεις με αυτό που σου έχουμε πει εγώ κι ο ipred. Βάζοντας μια Official ROM, το κινητό σου θα χάσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ και θα επανέρθει σαν να το ανοίγεις για πρώτη φορά. Ούτε apps θα έχει, ούτε gmail account φορτωμένο, ούτε contacts ούτε τίποτα. Θα έχει μόνο τα apps που έρχονται με την μαμά ROM. Το ξαναστήνεις από την αρχή με άλλα λόγια.

 

Εννοείται φυσικά πως θα είναι un-rooted πλέον

Edited by piggosa
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή σκέφτομαι να ξαναγυρίσω στο Android και να το πάρω, έχει πάρει αναβάθμιση σε KitKat;

Από lags κτλ πως τα πάει;

 

Τέλος επειδή το βρήκα σε ίδια τιμή με το Lg G2 mini ποιο λέτε να προτιμήσω;

Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει μια μη τελική Kitkat που την ονόμασαν τελική. Λογικά στο μέλλον θα έρθει και μια ολοκληρωμένη. Aπό θέμα lag , δεν είναι αλαγκάριστο όπως πχ ένα Nexus 5, ένα Moto G, ένα G2 αλλά ούτε βρίσκεται στα πολύ μέτρια επίπεδα των Sony κινητών. Σε αρκετά παιχνίδια θα έχεις θεματάκια . Προσωπικά είμαι ικανοποιημένος γιατί το έχω στήσει έτσι το κινητό ώστε να μη φαίνεται lag και γιατί δεν παίζω παιχνίδια. Έτσι απολαμβάνω και εξαιρετική εμφάνιση και καλή εμπειρία χρήσης. Κάποιος άλλος που αφήνει stock launcher , stock εφαρμογές , παίζει παιχνίδια και πλοηγείται πολύ σε desktop ιστοσελίδες , δεν θα έχει μείνει ικανοποιημένος.
Link to comment
Share on other sites

Παιδία ειμαι στν β511 και εχω ενεργοποιημενο το ηχοι αφης οι οποιοι ειναι ομως πολυ δυνατα. Παει αναλογα με την ενταση του ηχου κλησης. Στην β510 δεν συνεβαινε αυτο. Ειχα την ενταση κλησης στο φουλ αλλα ο ηχος αφης ηταν πολυ χαμηλα (και στο κλειδωμα ξεκλειδωμα του τηλεφωνου). Μηπως υπαρχει καποια ρυθμιση για την ενταση και δεν την θυμαμε??
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Θα το σκεφτώ σοβαρά, γιατί εντάξει από σχεδιασμό και specs χαλάει κόσμο γι' αυτή την τιμή, αλλά φοβάμαι μην μου χαλάσουν την εμπειρία χρήσης τα lags.

 

Δεν κάνω root κτλ ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο τo moto g αλλα κάποια προβλήματα στον ηχο και το σήμα με οδηγούν να επιστρέψω στο αγαπημένο μου Huawei P6...
Link to comment
Share on other sites

Welcome back στην ομορφιά :) Εγώ σκέφτομαι να του βάλω ένα αυτοκόλλητο skinomi fiber carbon στην πλάτη ( έχει φθαρεί αρκετά ) όταν φύγουν οι ζέστες γιατί τώρα φοβάμαι μήπως το αυτοκόλλητο δεν θα αφήνει τη θερμότητα να εξέρχεται σωστά. Άσε που δεν το πουλούν εκτός HΠΑ και πρέπει να ψαχτώ.

 

http://www.skinomi.com/sk13713-huawei-ascend-p6-carbon-fiber-skin-protector.html

 

Άλλη εναλλακτική να αγοράσω την ίδια την πλάτη και να πάω σε κάποιον να τη βάλει. Κοστίζει μόνο 6.61 χωρίς τα ταχυδρομικά :

 

http://www.parts4repair.com/back-cover-for-huawei-ascend-p6-black/

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Ascend P6

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...