Jump to content

Huawei Ascend P6


irovoudou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρέλαβα ΟΤΑ την Β510. Έχει σταλεί Feedback mail ήδη αλλά νιώθω την ανάγκη να τα παραθέσω και εδώ (και να μου πείτε αν συμφωνείτε)

 

1. Στην φωτογραφική δεν είμαι ειδικός, όλοι λένε για πολύ noisy pictures αλλά εγώ πρόβλημα δεν έχω. Ωραίο το feature που με φωνητική εντολή βγάζει φωτογραφία (cheeeeese!) και φυσικά η φωνητική σημείωση 10 sec για φωτογραφίες.

2. Πολύ ωραίο το feature του Κιτκατ που μπορείς να διαλέξεις το Desktop Interface από τα Settings (σε περίπτωση που έχει κάποιος πολλούς εγκατεστημένους Launchers πχ). Το simple Home Screen style του EMUI για μένα τα σπάει.

3. Σε κάποια Widgets όπως του Yahoo Weather και το Android Weather and Clock Widget με την JB δεν ανανεώνονταν το ρολόι τους όσο περνούσε η ώρα εκτός αν πατούσες refresh πάνω στο Widget. Bλέπω ότι στο Β510 έχει διορθωθεί.

4. Σε εφαρμογές που καταλαμβάνουν όλη την οθόνη (πχ κάποιο game) μπορείς να εμφανίσεις πλέον το Notification Bar (YEEEEAH thanks KitKat). Παρατεταμένο άγγιγμα στα κουμπιά του Notifications bar σε πάει στα αντίστοιχα settings.

5. Φοβερό το Swype τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται.

6. Το Lockscreen είναι πολύ καλοδουλεμένο. Το Magazine Feature με Swipe προς τα πάνω εμφανίζει Music Controls και 4 εργαλεία (Flashlight, Calculator, Calendar, Clock). Τα Music controls εμφανίζονται και με Double Tap στην Lockscreen αλλά δυστυχώς μόνο για το μανίσιο Music Player. Ζητήθηκε από πολλούς να δουλεύει με όλα. Αν κάποιος επίσης ξέρει, να μου πει πως μπορεί κάποιος να αλλάξει τα κουμπιά το Magazine Feature στην Lockscreen.

7. Το τραγικό lag στην εμφάνιση του πιο άθλιου εμφανισιακά notification bar. Τραγική η κίνηση που βάλανε διαφορετικό page για ειδοποιήσεις και λειτουργίες. Μπορεί κάποιος να πει ότι είναι θέμα συνήθειας αλλά σαν ιδέα ήταν κακή... Και αυτό το χρώμα πρέπει κάπως να αλλάζει.

8. Στο Scrolling μεταξύ Pages πολλές φορές "κολλάει" για λίγο, δεν είναι τόσο smooth. Επίσης αντί να προσθέσουν κι άλλα transition effects, αφαιρέσαν κάποια σε σχέση με την JB. Αλλά τί να κάνεις, BETA είναι οπότε...

9. Το Phone Manager φαίνεται ωραίο αλλά δυστυχώς δεν έχουμε Permissions Manager. Με ρουτ και build.prop edit μπορεί κάποιος να το εμφανίσει. Χρειάζεται διότι τα Chat Bubbles του Messenger εμφανίζονται για δευτερόλεπτα και μετά εξαφανίζονται λόγω μπλόκου από τα Permissions...

10. Το Chrome σέρνεται για μένα σε σχέση με την JB. Zoom για να κάνω πρέπει να πιντσάρω πολλές φορές μέχρι να νιώσει.

11. Συμπαθητικό το Floating Button με τις λειτουργίες.

 

Αυτά, ελπίζω να μην κούρασα, αναμένω σχόλια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ γενικά. :) Τα κυριότερα αρνητικά που ίσως κάνουν κάποιον να γυρίσει στη jb είναι το 7 ( notification bar ) και το 10 (λαγκάρισμα στο page browsing ) . Τα μεγαλύτερα θετικά που μπορεί να κάνουν κάποιον να μείνει στην kitkat είναι η καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας και η διαφάνεια για όσους χρησιμοποιούν launchers. Aνάλογα με το τι κρίνει ο καθένας ως σοβαρότερο καλό ή κακό , μπορεί να προχωρήσει στην KK ή να μείνει στη JB.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις ανακάλυψα ότι αν σουιπάρεις για την notification bar από την πάνω δεξιά πλευρά της οθόνης σου βγάζει τα Switches ενώ από την πάνω αριστερή τα notifications. Έξυπνο και συνηθίζεται πιστεύω.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις ανακάλυψα ότι αν σουιπάρεις για την notification bar από την πάνω δεξιά πλευρά της οθόνης σου βγάζει τα Switches ενώ από την πάνω αριστερή τα notifications. Έξυπνο και συνηθίζεται πιστεύω.

 

Γύρισα λίγο το κινητό στον stock launcher για το δω αυτό που λες και πράγματι ισχύει. Πάντως για το 5λεπτο που τσέκαρα τον stock launcher φρίκαρα. Καμία μα καμία σχέση το πως κατεβαίνει το notification bar σε σχέση με τον Nova Prime. Και αναγκάζεσαι να το πιάσεις από την κορυφή και καραλαγκάρει στο κατέβασμα. Αντίθετα στο Nova κάνεις κύλιση με το δάχτυλο προς τα κάτω σε όποιο σημείο θες και κατεβαίνει η μπάρα τσακ μπακ κάτω χωρίς lag ( κοφτή με τη μία βέβαια που στερείται smoothness ) . Επίσης τα εφέ κύλισης στον stock launcher δεν είναι καλοφτιαγμένα ( λείπει και ο κύλινδρος ). Τέλος δεν μου αρέσουν ούτε τα stock widgets. Πάλι καλά που μπορούμε και βάζουμε άλλους launchers. Σε όποιον βάλει την kk beta του προτείνω κατευθείαν να αλλάξει launcher γιατί θα χαλαστεί πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, παρατηρω μεγαλο προβλημα με το GPS. Ουτε για τον καιρο(προσβαση τοποθεσιας) δεν δουλευει. Οταν ανοιγω χαρτες, με βγαζει σε οτι ναναι σημεια, και δεν συγχρονιζει με τιποτα. Τι προτεινεται; Εγω την KitKat Beta, το προβλημα το ειχα και με JB.

 

Υ.Γ. Πολυ ομορφο του UI της Kitkat, προσωπικα με αρεσει πολυ. Αλλα το lag, στο browsing, πραγματικα, δεν παλευεται!!!

Proud HTC User!
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει βγει root για την KK beta , μπορείς να κατεβάσεις την εφαρμογή :

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.fastergps&hl=el

που αλλάζει το gps.conf διαλέγοντας Ελλάδα.

 

Εμένα πάντως με έχει καλύψει απόλυτα το μαμίσιο στην KK ( δεν με είχε καλύψει στη jb ). Μέχρι στιγμής έχω οδηγήσει γύρω στις 12 ώρες σε πολλές διαδρομές σε όλα τα προάστια της Αττικής. Google χάρτες δεν έχω χρησιμοποιήσει γιατί έχω το Sygic.

Link to comment
Share on other sites

Με το θέμα μπαταρία στην Β510 πώς πάμε γενικά; Ούτε μία ημέρα γεμάτη δεν μου βγάζει και από άλλους διαβάζω ότι είναι καλύτερη από την Β125 στην οποία είχα 1μιση μέρα σίγουρη.

Για την ακρίβεια, όταν το αποσυνδέω από τον φορτιστή στο 100%, στο power monitoring στο smart mode μου λέει ότι θα κρατήσει 14 ώρες μόνο... Κλείνω background intensive apps αλλά πάλι το ίδιο.

Έκανα φακτορι ρισετ αλλά πάλι τα ίδια... Any ideas?

Link to comment
Share on other sites

¨Αρχισε να μου λείπει το P6... Λέγαμε για το θέμα με το WiFi στο P6 αλλά και το Moto G έχει τέτοιο θεματάκι (σε χαμηλό σήμα δεν μπάινει εύκολα κάποιοες φορές) και η ποιότητα της κλήσης και του σήματος είναι πολύ κατώτερα του P6....
Link to comment
Share on other sites

Με το θέμα μπαταρία στην Β510 πώς πάμε γενικά; Ούτε μία ημέρα γεμάτη δεν μου βγάζει και από άλλους διαβάζω ότι είναι καλύτερη από την Β125 στην οποία είχα 1μιση μέρα σίγουρη.

Για την ακρίβεια, όταν το αποσυνδέω από τον φορτιστή στο 100%, στο power monitoring στο smart mode μου λέει ότι θα κρατήσει 14 ώρες μόνο... Κλείνω background intensive apps αλλά πάλι το ίδιο.

Έκανα φακτορι ρισετ αλλά πάλι τα ίδια... Any ideas?

 

Κι εγώ είχα το ίδιο, αλλά παρατήρησα πως είχε φουσκώσει η μπαταρία μου, οπότε δε νομίζω να έφταιγε η Β510...

Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσε η beta kitkat αλλά έχει κάποια μικρά θεματάκια που μάλλον θα λυθούν στην επίσημη.

Ένα παράξενο όμως είναι το εξής:

Μου αρέσει το μενού του λειτουργικού να είναι στα αγγλικά αλλά αν το κάνω αυτό τότε το swype δεν έχει επιλογή δεύτερης γλώσσας τα ελληνικά. Το παράξενο είναι ότι δεν μπορείς να βρεις τα ελληνικά στις επιλογές γλωσσών που έχει.

Ο μόνος τρόπος είναι να έχεις το μενου του λειτουργικού στα ελληνικά για να έχεις ελληνικά στο swype.

Το έχει παρατηρήσει άλλος;

Υπάρχει τρόπος να διορθωθεί;

Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσε η beta kitkat αλλά έχει κάποια μικρά θεματάκια που μάλλον θα λυθούν στην επίσημη.

Ένα παράξενο όμως είναι το εξής:

Μου αρέσει το μενού του λειτουργικού να είναι στα αγγλικά αλλά αν το κάνω αυτό τότε το swype δεν έχει επιλογή δεύτερης γλώσσας τα ελληνικά. Το παράξενο είναι ότι δεν μπορείς να βρεις τα ελληνικά στις επιλογές γλωσσών που έχει.

Ο μόνος τρόπος είναι να έχεις το μενου του λειτουργικού στα ελληνικά για να έχεις ελληνικά στο swype.

Το έχει παρατηρήσει άλλος;

Υπάρχει τρόπος να διορθωθεί;

 

Φίλε όπως είσαι με Αγγλικό μενού, πάνε:

 

Settings ---> Language and Input ---> Swype for Huawei ---> Languages και από κει πάτα πάνω στο "Change current language". Εκεί μέσα θα βρεις τα Ελληνικά τα οποία θα προστεθούν στο πληκτρολόγιο και μπορείς να αλλάξεις μεταξύ των γλωσσών με πατημένο το spacebar.

Link to comment
Share on other sites

Απορώ πως δεν έχει μεταδώσει ακόμη κάποιος τα νέα.

Κυκλοφόρησε η επίσημη ΚΚ ( διαβάστε όμως το τελευταίο μου σχόλιο...)

Download link :

https://drive.google.com/?usp=chrome_app#folders/0ByjEFdm-4A3EQlZuejlla2xaUTQ

Πως θα την εγκαταστήσετε :

1. Πρώτα θα περάσετε μέσω local update την Β132 ( όχι την Β125 )

2. Στη συνέχεια πάλι μέσω local update θα περάσετε την Β510 ( προσοχή όχι μέσω του τρόπου με τα 3 πλήκτρα αλλά μέσω του μενού του τηλεφώνου δλδ : Ρυθμίσεις -> Ενημέρωση -> Τοπική ενημέρωση. Εννοείται ότι θα έχετε κάνει copy τo αρχείο update.zip μέσα σε φάκελο που θα τον έχετε ονομάσει dload στην εξωτερική κάρτα. )

 

Σημείωση : Καλό είναι μετά το πέρασμα της B132 να κάνετε ένα factory reset όπως φυσικά και μετά το πέρασμα της Β510.

 

Δυστυχώς οι πρώτες εντυπώσεις είναι αρνητικές στο xda και μιλούν ουσιαστικά για λανσάρισμα της Beta ως Official τελική ( ίδιο build number, ίδια τα πάντα). Ξεφτίλα αν έχει γίνει κάτι τέτοιο. Δεν θα τη βάλω.

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Φίλε όπως είσαι με Αγγλικό μενού, πάνε:

 

Settings ---> Language and Input ---> Swype for Huawei ---> Languages και από κει πάτα πάνω στο "Change current language". Εκεί μέσα θα βρεις τα Ελληνικά τα οποία θα προστεθούν στο πληκτρολόγιο και μπορείς να αλλάξεις μεταξύ των γλωσσών με πατημένο το spacebar.

 

Έχεις δίκιο! Απορώ πως δεν είδα το προφανές. Έφαγα κόλλημα.

Πάντως είναι λίγο παράξενη η συμπεριφορά του.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ρε παιδια εγω ειμαι με Β 125...θα παρω την αναβαθμιση με τοπικη συνδεση η πρεπει να κανω την παραπανωδιαδικασια???
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το XDA περνάει με τοπική ενημέρωση πάνω από την Β132. Κουφό μου φαίνεται να μην περνάει πάνω από την Β125 ( αφού στην ουσία είναι η beta με άλλο όνομα ) αλλά έτσι λένε εκεί.

 

Αν θες την προσωπική μου γνώμη περίμενε κανένα μήνα/2μηνο μέχρι να βγει ένα update που να διορθώνει όλα τα προβλήματα της beta. Aν την περάσεις θα έχεις μία beta την οποία δύο χώρες ονόμασαν τελική ( Ρουμανία και Ουγγαρία ) για να μην παραπονιούνται οι κάτοχοι για καθυστέρηση. Tράτζικ...:lol:

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Δεν συγκρατήθηκα και την έβαλα τελικά την official ( καμουφλαρισμένη beta ως τελική έκδοση) Kitkat ( εύκολα πάνω από την B132 με τοπική ενημέρωση ).Εντυπώσεις θα σας μεταφέρω μετά από κανένα 2ήμερο χρήσης. :)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους είμαι πλέον κάτοχος ενώς huawei p6 και απ' ότι βλέπω έχει την Β112 και επειδή δεν βγάζω άκρη, πιά ROM είναι η πιο σταθερή και πιο απρολημάτιστη εκτώς βέβαια απο την kit kat.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα...

Αυτο τον καιρο εψαχνα να αλλάξω το Samsung S3 που ειχα και τελικά σήμερα πηρα το P6 ελαχιστα μεταχειρισμενο και εγγυηση. Η συσκευη ειναι εκπληκτικη, ειναι αυτο πουε εψαχνα, γρηγορη χωρις ομως καποια αισθητη διαφορα απο το S3 , λεπτη και κομψη!!!!

Η ερωτηση μου ειναι η εξης: Στις πληροφοριες λεει εκδοση Android 4.2.2 UI 1.6 και αριθμος εκδοσης P6-...... B112.

Απο οσο διαβαζω εχετε περασει νεοτερη εκδοση στην συσκευση σας, γνωριζεται γιατι οταν κάνω ελεγχο ενημερωσεις δεν βρίσκει καμία; Πρεπει να την περάσω εγω; Αν ναι, υπάρχει επίσημη ιστοσελιδα;

Μια ερωτηση ακόμα: Τι μπάχαλο ειναι αυτο που μου εκανες με τις επαφες;;; Εκανε συγχρονισμο με gmail και μου περασε εκτος απο τις επαφες με τηλεφωνο και αυτες που ειναι μονο με email !!!Δεν βρισκω την γνωστη επιλογη που φιλτραριζε τις επαφες αναλογα με το αν εχουν τηλ. αριθμο η οχι. Καμια συμβουλη;;;

 

Σας ευχαριστω!!!!

Edited by gpelekanos
Link to comment
Share on other sites

Απο οσο διαβαζω εχετε περασει νεοτερη εκδοση στην συσκευση σας, γνωριζετε γιατι οταν κάνω ελεγχο ενημερωσης δεν βρίσκει καμία; Πρεπει να την περάσω εγω; Αν ναι, υπάρχει επίσημη ιστοσελιδα;

 

Δεν βρίσκει γιατί μέσω ΟΤΑ δόθηκαν σε συγκεκριμένες χώρες. Θα πρέπει να περάσεις εσύ αυτή που θες μέσω τοπικής ενημέρωσης. Την κατεβάζεις, τη ξεζιπάρεις στο pc σου, προκύπτει ένας φάκελος με όνομα dload ( έτσι πρέπει οπωσδήποτε να λέγεται ο φάκελος ) , τον αντιγράφεις στην εξωτερική σου κάρτα και μετά πατάς τοπική ενημέρωση στις ρυθμίσεις του κινητού. Όλες τις ως τώρα εκδόσεις μπορείς να τις βρεις εδώ :

http://dl-uk.huaweinews.com/index.php?dir=Roms/Ascend-P6/

 

Μια ερωτηση ακόμα: Τι μπάχαλο ειναι αυτο που μου εκανες με τις επαφες;;; Εκανε συγχρονισμο με gmail και μου περασε εκτος απο τις επαφες με τηλεφωνο και αυτες που ειναι μονο με email !!!Δεν βρισκω την γνωστη επιλογη που φιλτραριζε τις επαφες αναλογα με το αν εχουν τηλ. αριθμο η οχι. Καμια συμβουλη;;;Σας ευχαριστω!!!!

 

Χρησιμοποιώ τον exdialer που έχει αυτήν την επιλογή στις επαφές. Kαι οι επαφές στην Κitkat την έχουν πάντως. Για τη jelly bean δεν θυμάμαι ( δεν είχα ασχοληθεί καν γιατί για μένα είναι μέτρια η stock εφαρμογή επαφών στη jellybean )

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκει γιατί μέσω ΟΤΑ δόθηκαν σε συγκεκριμένες χώρες. Θα πρέπει να περάσεις εσύ αυτή που θες μέσω τοπικής ενημέρωσης. Την κατεβάζεις, τη ξεζιπάρεις στο pc σου, προκύπτει ένας φάκελος με όνομα dload ( έτσι πρέπει οπωσδήποτε να λέγεται ο φάκελος ) , τον αντιγράφεις στην εξωτερική σου κάρτα και μετά πατάς τοπική ενημέρωση στις ρυθμίσεις του κινητού. Όλες τις ως τώρα εκδόσεις μπορείς να τις βρεις εδώ :

http://dl-uk.huaweinews.com/index.php?dir=Roms/Ascend-P6/

 

 

 

Χρησιμοποιώ τον exdialer που έχει αυτήν την επιλογή στις επαφές. Kαι οι επαφές στην Κitkat την έχουν πάντως. Για τη jelly bean δεν θυμάμαι ( δεν είχα ασχοληθεί καν γιατί για μένα είναι μέτρια η stock εφαρμογή επαφών στη jellybean )

Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. Μηπως μπορεις να μου πεις και πως αφαιρω την προεπιλογη της Αγγλικης γλωσσας απο το πληκτρολογιο της heuawei; Θελω να εχω Ελληνικα Γερμανικα αλλα μου εχει μεσα παντα και την Αγγλικη χωρις να μπορω να την βγαλω!

Ευχαριστω

Edited by gpelekanos
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν μπορώ να στο απαντήσω γιατί ούτε στη JB βρίσκομαι , ούτε χρησιμοποιώ μαμίσιο πληκτρολόγιο . :)
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν μπορώ να στο απαντήσω γιατί ούτε στη JB βρίσκομαι , ούτε χρησιμοποιώ μαμίσιο πληκτρολόγιο . :)

Το αντικατεστησα και εγω μολις με το swype αλλα πάλι εχω Ελληνικα / Αγγλικα / Γερμανικά :O

Το exdialer ειναι trial απο οτι βλεπω, το εχεις αγοράσει;

Link to comment
Share on other sites

Nαι αγορασμένα έχω και τα δύο ( exdialer και swype ). :) Στο swype δεν μπορείς πράγματι να αφαιρέσεις τη default γλώσσα του, δλδ τα αγγλικά. ( άσχετο : αν κρατήσεις το Swype θυμήσου να έχεις απενεργοποιημένα τα εξής : α) δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας, β) δυναμικό λεξικό και γ ) έξυπνο πρόγραμμα επεξεργασίας. Επίσης αν δεν χρησιμοποιείς πρόβλεψη επόμενης λέξης , απενεργοποίησε κι αυτή. )
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Ascend P6

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...