Jump to content

Alcatel One Touch Idol


ovelix5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χθες έκατσα και το ξαναέβαλα στο onetouchupgrade για να δω και του ξαναπέρασα όμως μονο την 01001 άρα τελικά το εργαλείο αυτό δεν σου περνάει την νεότερη έκδοση λογισμικού αλλά την τελευταία διαθέσιμη για το region που προορίζεται το κινητό(στην περίπτωση του ελληνικού Ιdol την 01001),όταν το ξανασυνδέεις μετά στο καπάκι σου ξαναξεκινάει να κατεβάζει το ίδιο αρχείο(το βλέπεις στα program files>Onetouch upgrade>Downloaded στον φάκελο αυτόν μπαίνουν τα επιμέρους αρχεία που μετά μέσω του Onetouchupgrade γίνεται decompile κλπ. για να περαστεί στο κινητό το αρχειο μεγέθους 699,34 ΜΒ.....).

Συνεπώς για αναβάθμιση ουσιαστικά μόνο μέσω FΟΤΑ(firmware over the air) θα του ξανακάνω όταν βγει η 01002,01003 κλπ. γιατί με το onetouchupgrade όλα γίνονται λαμπόγιαλο και δεν είναι και σίγουρο αν θα σου περάσει νεοτερη έκδοση,οι servers για τις αναβαθμίσεις πάντως στο FOTA είναι πιο ενήμεροι....;)....ελπίζω συντομά σε μια μικρή/μεγάλη FΟΤΑ....;):)

 

Φιλε μου πραγματικα σευχαριστω γισ τις πολυτιμες πληροφοριες σου..Παντως εγω απο χθες ειδα σοβαρη βελτιωση στην αυτονομια του και στο σημα του wi fi.Αν παρει την 4.2 θα κανω τουμπες γιατι ψαχνω να δω αν υπαρχει κατι στο ιντερνετ και δεν βρισκω

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το GPS τί λέει;

 

Που το δουλεψα λιγο με Sygic τις μερες των διακοπών στη Πελοπόννησο απροβληματιστο!! ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Framaroot 1.5.2 ενα apk αρχειο με το boromir exploit που κάνει root και όταν το βαρεθείς κάνει unroot.;)(δοκιμασμενο εννοείται στο δικό μου Idol 6030x)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2130276

Για custom roms δεν ασχολήθηκα ουτε πρόκειται να ασχοληθω γιατί μου αρεσει όπως είναι stock.

εκανα πρωτα Update και μετα δοκιμασα το framaroot και δεν δουλεψε.

 

καμια αλλη ιδεα για root??

Link to comment
Share on other sites

εκανα πρωτα Update και μετα δοκιμασα το framaroot και δεν δουλεψε.

 

καμια αλλη ιδεα για root??

Δοκίμασες την 1.6.0? Εγω δεν το εχω root τώρα οπότε δεν ξέρω,οταν λες εκανες αναβάθμιση σε 01001?Με την 01001 το framaroot μου δούλευε στην έκδοση 1.5.3.

Link to comment
Share on other sites

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

ποιο απο τα δυο παιρνει καρτα μνημης?

 

To 6030D δεν παίρνει microSD γιατί στο slot αυτό παίρνει την δευτερη SIM-άρα 16 GB εσωτερικής μνήμης μόνο,το 6030X το απλό Idol πάιρνει microSD.

Link to comment
Share on other sites

Προχθες μου έβγαλε μια μικρή (13ΜΒ) αναβάθμιση λογισμικού (ακόμα 4.1.1) και μπορώ να πω πως βελτιώθηκε περαιτέρω,δεν ζεσταίνεται τόσο με έντονη χρήση(πχ. gaming) και η μπαταρία πήρε 15% επιπλέον από μια εκτίμηση κατα προσέγγιση που κάνω πάντα σε σχέση με την δικιά μου καθημερινή χρήση.:)

θέλω πραγματικά να δω και μια μεγάλη αναβάθμιση ΟΤΑ σε 4.2.... πως θα είναι μετά η εμπειρία χρήσης,μήπως αλλάξουνε και το ui κάπως και μοιάζει με το επερχόμενο Idol X.....για να δούμε:):shifty:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες την 1.6.0? Εγω δεν το εχω root τώρα οπότε δεν ξέρω,οταν λες εκανες αναβάθμιση σε 01001?Με την 01001 το framaroot μου δούλευε στην έκδοση 1.5.3.

τελικα ηταν δικο μου λαθος.

εκανα root στο κινητο με την εκδοση 1.6.0

 

την καινουρια αναβαθμιση να την κανω με ρουταρισμενο το κινητο???

Link to comment
Share on other sites

τελικα ηταν δικο μου λαθος.

εκανα root στο κινητο με την εκδοση 1.6.0

 

την καινουρια αναβαθμιση να την κανω με ρουταρισμενο το κινητο???

Ναι δε νομιζω να χαθει το root,είναι minor update και δεν θα επηρεάσει το root;)

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμαζω, φαινεται να ναι προβλημα η μπαταρια αν και ειναι η περιοδος που ειναι συνεχεια ανοιχτο στο στησιμο.

 

Βγαζει κι ενα μηνυμα οταν φορτιζεται ανοιχτο οτι ζεσταινεται η μπαταρια και να το κλεισω (!?!)

 

gps ΟΚ, θελω να δοκιμασω και πως θα χειριστει το data στις 2 καρτες την επομενη βδομαδα στο εξωτερικο. Ξερω οτι μονο η 1η slot παιζει 3g. Θα δειξει.

 

Μου κανει κατι περιεργα αργωντας παρα πολυ να μπουταρει, τοσο που την πρωτη φορα που το κανε αναγκαστηκα να κανω hard reset και να το ξαναστησω και τωρα να φοβαμαι να το κλεισω

 

design εξαιρετικο και η οθονη αν και θεωρητικα εχει χαμηλη αναλυση την βρισκω μια χαρα. Επεξεργαστης ΟΚ, δεν κομπλαρει ουτε με music player+bluetooth audio+GPS. τα κλασσικα facebook κλπ επισης μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
[καλησπέρα παιδιά.καλά δεν ασχολείται κανένας με αυτό το κινητο?πολύ νεκρά .πολύ καλή συσκευή, συγκριτικά μου το 4αρι μίνι γαλαξία την προτιμώ... :)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ποοοοοοοση... ώρα κάνει για το upgrate ρε παίδες; Ειμαι κοντά στην 1μιση ώρα στο βήμα 2/4. Σήμερα το πήρα.. φαίνεται οτι αξίζει τα λεφτά του. 185 μαζί με μεταφορικά.
Link to comment
Share on other sites

Ποοοοοοοση... ώρα κάνει για το upgrate ρε παίδες; Ειμαι κοντά στην 1μιση ώρα στο βήμα 2/4. Σήμερα το πήρα.. φαίνεται οτι αξίζει τα λεφτά του. 185 μαζί με μεταφορικά.

Από που το πήρες??

Link to comment
Share on other sites

αξιζει η αγορα του πως το βλεπεις?σκεφτομαι κ εγω την αγορα του αλλα δεν το κανω λοφω μαρκας.απο συνομιλια ειναι καθαρη και ακουσ/σε ακουνε καλα?εχει δυνατο ηχειο?
Στου κωφού την πόρτα , πάρε την πόρτα και φύγε...
Link to comment
Share on other sites

Απο το λίγο που ασχολήθηκα είδα οτι για mid range συσκευή ειναι μια χαρά ποιοτική.. το προτιμώ απο το samsung core που το δούλεψα λίγο. ήχοι ακουστικά κτλ όπως πρέπει καθαρά και δυνατά.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel One Touch Idol

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...