Jump to content

Xiaomi Mi 2A


akaloith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημέρα σε όλους, σκέφτομαι να το αγοράσω από εδώ.

http://hotmid.com/xiaomi-m2a-miui-os-1-7ghz-dual-core-4-5-inch-720p-capacitive-touch.html

είναι αξιόπιστο?

επίσης έχετε υπόψη σας κάποιο άλλο αξιόπιστο site για αγορά?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 130
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλημέρα σε όλους, σκέφτομαι να το αγοράσω από εδώ.

http://hotmid.com/xiaomi-m2a-miui-os-1-7ghz-dual-core-4-5-inch-720p-capacitive-touch.html

είναι αξιόπιστο?

επίσης έχετε υπόψη σας κάποιο άλλο αξιόπιστο site για αγορά?

Καλημέρα φίλε, αμα δεις το ακριβως πάνω μύνημα γι'αυτο το καταστημα λέω. Εγω προσωπικά δεν είχα κανένα πρόβλημα με hotmid, επέλεξα SingPost και μου εκανε γυρω στις 20 ημερες να μου έρθει. Επίσης μου πέρασε και ελληνικα ο τύπος και μου έστειλε μαζι και adaptor για τον φορτιστη. Πολύ στο forum προτίνουν και το ibuygou, αλλά είναι πιο ακριβό και στέλνει μόνο με ems(ετσι μου ειχαν πει τουλαχιστον).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε, αμα δεις το ακριβως πάνω μύνημα γι'αυτο το καταστημα λέω. Εγω προσωπικά δεν είχα κανένα πρόβλημα με hotmid, επέλεξα SingPost και μου εκανε γυρω στις 20 ημερες να μου έρθει. Επίσης μου πέρασε και ελληνικα ο τύπος και μου έστειλε μαζι και adaptor για τον φορτιστη. Πολύ στο forum προτίνουν και το ibuygou, αλλά είναι πιο ακριβό και στέλνει μόνο με ems(ετσι μου ειχαν πει τουλαχιστον).

οπότε δεν εχω λόγο να ψάξω για άλλο σαιτ.Το τηλέφωνο τί λέει? είσαι ευχαριστημένος?

Link to comment
Share on other sites

οπότε δεν εχω λόγο να ψάξω για άλλο σαιτ.Το τηλέφωνο τί λέει? είσαι ευχαριστημένος?

Μην σε πάρω στον λαιμό μου περίμενε και καμια άλλη γνώμη να σιγουρευτείς...:p Εγω προσωπικα δεν είχα κανενα πρόβλημα! Το τηλέφωνο δεν το έχω πολύ καιρό άλλα είμαι πολυ ευχαριστημένος μεχρι στιγμής και αν σκεφτείς ότι για την συσκευή πληρώνεις μόλις 215 ευρό δεν υπάρχει σύγκριση. Πολύ καλή αίσθηση, γρήγορο, δυνατό wifi, gps και κάμερα δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα. Αν καταλήξεις σε κατάστημα πάρτο διχως δεύτερη σκεψη!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μην σε πάρω στον λαιμό μου περίμενε και καμια άλλη γνώμη να σιγουρευτείς...:p Εγω προσωπικα δεν είχα κανενα πρόβλημα! Το τηλέφωνο δεν το έχω πολύ καιρό άλλα είμαι πολυ ευχαριστημένος μεχρι στιγμής και αν σκεφτείς ότι για την συσκευή πληρώνεις μόλις 215 ευρό δεν υπάρχει σύγκριση. Πολύ καλή αίσθηση, γρήγορο, δυνατό wifi, gps και κάμερα δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα. Αν καταλήξεις σε κατάστημα πάρτο διχως δεύτερη σκεψη!:rolleyes:

υπάρχει και το Μ2S όμως http://hotmid.com/xiaomi-m2s-miui-os-1-7ghz-quad-core-4-3-inch-capacitive-touch.html και είμαι σε δίλημμα :S

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και το Μ2S όμως http://hotmid.com/xiaomi-m2s-miui-os-1-7ghz-quad-core-4-3-inch-capacitive-touch.html και είμαι σε δίλημμα :S

Κατα την γνώμη μου μόνο αν πας για το 32αρι αξίζει, αλλίως πάρε το Μ2 που βλέπω το έχει ρίξει στα $249 http://hotmid.com/xiaomi-m2-miui-os-1-5ghz-quad-core-4-3-inch-capacitive-touch.html ...

Edited by tsirimoulis
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε πριν 3 ωρες.

Εντάξει δεν είμαι τύπος που ενθουσιάζομαι εύκολα αλλά εντυπωσιάστηκα αμέσως!

Πρώτα απόλα ειναι πολύ πιο όμορφο και λεπτό απο τα βίντεο και τις φωτό που κυκλοφορούν! ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ

Οσοι το έχουν δει εως τώρα τους έχει πέσει το σαγόνι!

Η οθόνη τέλεια και το wifi πιο γρήγορο και με δυνατότερο σήμα απο το λαπτοπ μου, η κάμερα πολύ καλή!

Δεν έχω προλάβει να δω κάτι άλλο , και δεν το βλέπω να μπορέσω να ασχοληθώ πολύ λογω δουλειάς...

Το μόνο αρνητικό είναι πως δεν έχει google play , maps , gps πρόγραμμα που να δουλεύει εδω , ελληνικά και θέλει δουλίτσα ,που δυστυχώς και το χρόνο δεν διαθέτω αυτή τη στιγμή και ούτε τις γνωσεις έχω οπότε θα χρειαστεί ψάξιμο.

 

Πάντως το σημαντικό είναι πως είναι πανέμορφο , λεπτο , και όσο πρέπει σε μέγεθος με υπέροχη οθόνη...δεν το περίμενα με τίποτα τοσο καλό..

Link to comment
Share on other sites

Χτες στο κινητό η μπαταρία ήταν στο 19% οπότε το έκλεισα μια που ήταν βράδυ και το έβαλα να φορτίσει. Όταν ξεκίνησε η φόρτιση και άναψε το εικονίδιο της μπαταρίας έδειξε 49%

 

Στη συνέχεια έκανα διάφορες δοκιμές και παρατήρησα την παρακάτω περίεργη συμπεριφορά:

Το τηλέφωνο ξεκινά με πλήρη φόρτιση μπαταρίας

4339mV 100% , ύστερα απο δύο μέρες χρήσης η μπαταρία εχει γίνει

3953mV 28% . Κλείνω το τηλέφωνο(power off) και το ξανα ανοίγω και η ένδειξη της μπαταρίας γίνεται

3928mV 65% WTF:!: και το τηλέφωνο λειτουργεί για περίπου άλλες δύο μέρες.

Πληροφοριακά στο τηλέφωνο έχω MIUI 3.7.26.

Θέλω να δοκιμάσετε αν κάνουν και τα δικό σας τηλεφωνα κάτι τέτοιο.

Edited by nmand
Google Nexus7,Asus Memo pad 7 (ME176CX),Onda v975m,Xiaomi Mi2A,ZUK Z1,Samsung Galaxy Tab S2
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω παρατηρήσει αυτό που λές με τη μπαταρία , αλλά εμένα δεν μου κρατάει τόσο πολύ όσο εσένα nmand.

Δηλαδή απο 65% δεν κρατάει ούτε μέχρι το βράδυ! (Μιλάω αρκετά βέβαια).

Ισως γιατί δεν έχω καταφέρει ακόμη να του κάνω μια φούλ φόρτιση γιατί πρέπει να το έχω συνέχεια πάνω μου.

Αλήθεια ποιος είναι ο πιο σωστός τρόπος για την πρώτη ή πρώτες φορτίσεις , η δεν έχει σημασία;

Τουλάχιστον να προσέξω τη δεύτερη μπαταρία που είχα παραγγήλει μαζί με το κινητό (μαζί με βάση φόρτισης).

Επίσης γνωρίζει κανείς γιατί το καπάκι έχει απο μέσα ένα αυτοκόλλητο - ζελατίνα εσωτερικά στο ύψος της μπαταρίας;(ένα επιπλέον καπάκι που πήρα μαζί δεν το έχει ,μόνο το λευκό το έχει)

Edited by VASKIR
Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κανείς γιατί το καπάκι έχει απο μέσα ένα αυτοκόλλητο - ζελατίνα εσωτερικά στο ύψος της μπαταρίας

 

Είναι το Near field communication (NFC) εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/Near_field_communication και εδώ http://www.techradar.com/news/phone-and-communications/what-is-nfc-and-why-is-it-in-your-phone-948410 θα μάθεις περισσότερα για αυτό

Google Nexus7,Asus Memo pad 7 (ME176CX),Onda v975m,Xiaomi Mi2A,ZUK Z1,Samsung Galaxy Tab S2
Link to comment
Share on other sites

Στη συνέχεια έκανα διάφορες δοκιμές και παρατήρησα την παρακάτω περίεργη συμπεριφορά:

Το τηλέφωνο ξεκινά με πλήρη φόρτιση μπαταρίας

4339mV 100% , ύστερα απο δύο μέρες χρήσης η μπαταρία εχει γίνει

3953mV 28% . Κλείνω το τηλέφωνο(power off) και το ξανα ανοίγω και η ένδειξη της μπαταρίας γίνεται

3928mV 65% WTF:!: και το τηλέφωνο λειτουργεί για περίπου άλλες δύο μέρες.

Πληροφοριακά στο τηλέφωνο έχω MIUI 3.7.26.

Θέλω να δοκιμάσετε αν κάνουν και τα δικό σας τηλεφωνα κάτι τέτοιο.

 

κανε battery calibration , λογικα θα στρωσει

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής δοκίμασα το battery calibration από play store αλλά η εφαρμογή δεν λειτουργεί (ξεκινάει αλλά δεν κάνει τίποτα άλλο),

επίσης άφησα την μπαταρία να ξελιγωθεί ως το σημείο που έκλεισε το τηλέφωνο και μετά έκανα πλήρη φόρτιση χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

Ποιος είναι ο σωστός τρόπος να κάνω calibration;

Edited by nmand
Google Nexus7,Asus Memo pad 7 (ME176CX),Onda v975m,Xiaomi Mi2A,ZUK Z1,Samsung Galaxy Tab S2
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής δοκίμασα το battery calibration από play store αλλά η εφαρμογή δεν λειτουργεί (ξεκινάει αλλά δεν κάνει τίποτα άλλο),

επίσης άφησα την μπαταρία να ξελιγωθεί ως το σημείο που έκλεισε το τηλέφωνο και μετά έκανα πλήρη φόρτιση χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

Ποιος είναι ο σωστός τρόπος να κάνω calibration;

 

το φορτιζεις φουλ , πατας battery calibration χωρις να το εχεις βγαλει απο το ρευμα και αφου πατησεις το κουμπι σου βγαζει το μηνυμα οκ για το calibration μετα μπορεις να το βγαλεις απο το ρευμα. το αφηνεις την πρωτη φορα μεχρι να σου τελειωσει η μπαταρια εντελως (να κλεισει το κινητο) το φορτιζεις φουλ και λογικα εισαι οκ θα δεις μεγαλη διαφορα. εγω σε αλλα κινεζικα μολις αλλαζα rom το εκανα με φοβερα αποτελεσματα

Edited by MAFIA

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ο καλύτερος τρόπος είναι να το αφήνει κάποιος μέχρι το τριάντα τα εκατό και να το φορτίσεις μέχρι το 95

Εγώ έτσι κάνω

 

Εχει πάρει κανείς το πίσω καπάκι;αν κάποιος θέλει κάνουμε ομαδική αγορά για να έρθουν φθηνά τα έξοδα

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

το φορτιζεις φουλ , πατας battery calibration χωρις να το εχεις βγαλει απο το ρευμα και αφου πατησεις το κουμπι σου βγαζει το μηνυμα οκ για το calibration μετα μπορεις να το βγαλεις απο το ρευμα. το αφηνεις την πρωτη φορα μεχρι να σου τελειωσει η μπαταρια εντελως (να κλεισει το κινητο) το φορτιζεις φουλ και λογικα εισαι οκ θα δεις μεγαλη διαφορα. εγω σε αλλα κινεζικα μολις αλλαζα rom το εκανα με φοβερα αποτελεσματα

 

Μάλλον δεν είμουν κατανοητός, το battery calibration ξεκινά αλλά δεν δείχνει τίποτα στην οθόνη και ύστερα απο λίγο το android βγάζει μήνυμα οτι η εφαρμογή δεν λειτουργεί.

Δεν πρέπει να είναι προβλήμα root ή permissions αφού το τηλέφωνο είναι root και έχω δώσει στην εφαρμογή full permissions.

Edited by nmand
Google Nexus7,Asus Memo pad 7 (ME176CX),Onda v975m,Xiaomi Mi2A,ZUK Z1,Samsung Galaxy Tab S2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Ο updater που έχει ώς εργαλειάκι, τι είδους updates υποτίθεται οτι κάνει? Έχω 2 βδομάδες το κινητό και δεν μου έχει βρεί τίποτα....:confused: Στο miui.gr βλέπω έχει βγεί η 3.8.2 ή δεν έχει καμία σχέση???
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις την αρχική κινέζικη Rom τοτε περίπου μια φορά το μήνα βγάζει stable updates (JLB20.0 είναι η τελευταία).

Αν βάλεις ROM από miuiandroid (http://miuiandroid.com/community/threads/miui-multi-lang-3-8-2.21593/) τότε κάθε παρασκευή βγαίνει update (miui 3.8.2 είναι η τελευταία).

Edited by nmand
Google Nexus7,Asus Memo pad 7 (ME176CX),Onda v975m,Xiaomi Mi2A,ZUK Z1,Samsung Galaxy Tab S2
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις την αρχική κινέζικη Rom τοτε περίπου μια φορά το μήνα βγάζει stable updates (JLB20.0 είναι η τελευταία).

Αν βάλεις ROM από miuiandroid (http://miuiandroid.com/community/threads/miui-multi-lang-3-8-2.21593/) τότε κάθε παρασκευή βγαίνει update (miui 3.8.2 είναι η τελευταία).

Κατί μου είχε περάσει ο κινέζος γιατι μου ήρθε και με ελληνικα, rooted κλπ. Το τηλέφωνο λέει MIUI - 3.5.31

Link to comment
Share on other sites

Οπότε κατέβασε απο εδω http://goo.im/devs/ibotpeaches/miuiandroid/releases/3.8.2/multi_lang/miuiandroid_lang_taurus-3.8.2.zip την τελευταία miui και βάλε το zip στο τηλεφωνο σου.

Ανοιξε το update, μπές στο μενού (πάτα το Ξ)-->select installation pack και διάλεξε το miuiandroid_lang_taurus-3.8.2.zip και συνέχισε την διαδικασία αναβάθμισης. Μετά την επανεκίνηση που θα σου ζητήση στο τηλέφωνο θα έχεις την τελευταία miui 3.8.2.

Απο εδώ και πέρα κάθε παρασκεύη απόγευμα θα μπορείς να πέρνεις τα εβδομαδιαία update μέσω ΟΤΑ ή Updater

Edited by nmand
Google Nexus7,Asus Memo pad 7 (ME176CX),Onda v975m,Xiaomi Mi2A,ZUK Z1,Samsung Galaxy Tab S2
Link to comment
Share on other sites

Οπότε κατέβασε απο εδω http://goo.im/devs/ibotpeaches/miuiandroid/releases/3.8.2/multi_lang/miuiandroid_lang_taurus-3.8.2.zip την τελευταία miui και βάλε το zip στο τηλεφωνο σου.

Ανοιξε το update, μπές στο μενού (πάτα το Ξ)-->select installation pack και διάλεξε το miuiandroid_lang_taurus-3.8.2.zip και συνέχισε την διαδικασία αναβάθμισης. Μετά την επανεκίνηση που θα σου ζητήση το τηλέφωνο θα έχεις την τελευταία miui 3.8.2.

Απο εδώ και πέρα κάθε παρασκεύη απόγευμα θα μπορείς να πέρνεις τα εβδομαδιαία update μέσω ΟΤΑ.

Το παραπάνω είναι multilang και εχει και playstore...?? Ή πρέπει να τα περάσω μετά?

Link to comment
Share on other sites

Ναι καί στα δύο, δεν χρειάζετε να περάσεις τίποτα μετά.

Μιά παράκληση όταν απαντάς ακριβώς από κάτω δεν χρειάζεται να χρησιμοποιείς παράθεση.

Edited by nmand
Google Nexus7,Asus Memo pad 7 (ME176CX),Onda v975m,Xiaomi Mi2A,ZUK Z1,Samsung Galaxy Tab S2
Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω είναι multilang και εχει και playstore...?? Ή πρέπει να τα περάσω μετά?

δες εδω για τα γενικα εβδομαδιαια updates:

http://miuiandroid.com/community/forums/miui-weekly-rom-releases.103/

 

εδω το τελευταιο Multi Lang:

http://miuiandroid.com/community/threads/miui-multi-lang-3-8-2.21593/

για τις συσκευες της xiaomi περιεχει και τα Gapps, δηλαδη Maps, Playstore κλπ

 

αφου το περασεις μια φορα μετα μπορεις να κανεις ΟΤΑ updates :)

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή μόνο να αναβαθμίζετε και τα δυο μέρη του λειτουργικού...δηλαδή και το system 1 + το system 2!

To OTA είναι μόνο για multilang

Κάθε ρομ έχει play και είναι rooted

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες γιατί έχει 2 παρτιτιονσ?? ποιο το όφελος??? Αρχίκά εκανα update μέσω του updater που απο ότι διάβασα στο περνάει στο system 2 και το miui κλάταρε, κλείνανε εφαρμογές δεν έιχα δίκτυο.....:/ Μετά το πέρασα μέσω του MiRecovery και παίζει μια χαρά! Έκανα boot και στα 2 παρτιτιον και είδα έχουν ακριβώς το ίδιο, ποιά η διαφορά τους, ποιοσ ο λογος ύπαρξεις και των 2 και αν πρέπει κάτι να προσέχω σε μελλοντικά update.... Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!:)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με συγχωρείτε αλλά επειδή είμαι ασχετος , υπάρχει τρόπος να μην πάω στις beta roms οπως αυτές που βγαίνουν κάθε εβδομάδα αλλά να έχω και multilanguage και playstore;

Θεωρώ πως οι stable είναι πιο αξιόπιστες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...