Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά ποια app για αποστολη SMS προτείνετε σαν πολυ καλή και αξιόπιστη ωστε να αποφυγω τα MMS και

το σπάσιμο ενός SMS μεγαλου σε 2 η και 3 μνμ ...??

 

Σας ευχαριστω όλους για τις απαντησεις σας ... με βοηθήσατε αρκετά να καταλάβω τι γινεται με τη SAMSUNG.

Δεν νομίζω πάντως οτι το επόμενο κινητο μου θα ειναι SAMSUNG ... εχω σπαστει πολυ απο αυτα.

 

Χρησιμοποίησε το Textra. Πολύ γρήγορο, όμορφο, και έξυπνο. Για SMS μέχρι 70 χαρακτήρες, στέλνει με μικρά γράμματα. Για παραπάνω από 70 στέλνει με κεφαλαία για να μην χρεωθείς. Και για πολύ μεγάλα μηνύματα στέλνει 4 ενωμένα, ίσως και 5.

Δες το και αξιολόγησε το.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά ποια app για αποστολη SMS προτείνετε σαν πολυ καλή και αξιόπιστη ωστε να αποφυγω τα MMS και

το σπάσιμο ενός SMS μεγαλου σε 2 η και 3 μνμ ...??

 

Σας ευχαριστω όλους για τις απαντησεις σας ... με βοηθήσατε αρκετά να καταλάβω τι γινεται με τη SAMSUNG.

Δεν νομίζω πάντως οτι το επόμενο κινητο μου θα ειναι SAMSUNG ... εχω σπαστει πολυ απο αυτα.

Φιλε,αυτο γινεται και σε αλλες εταιριες.Ενα zte με 4.0.4 στελνει 160 χαρακτηρες(αλλα ειναι stock android+προγραμματακια εξτρα της ZTE). Λιγα android στελνουν με 160 με μικρα και κεφαλαια.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Φιλε,αυτο γινεται και σε αλλες εταιριες.Ενα zte με 4.0.4 στελνει 160 χαρακτηρες(αλλα ειναι stock android+προγραμματακια εξτρα της ZTE). Λιγα android στελνουν με 160 με μικρα και κεφαλαια.

 

Δεν έχεις καταλάβει για τί πράγμα μιλάμε. Φυσικά και μπορείς να στείλεις 160 χαρακτήρες με μικρά ή κεφαλαία. Και 200 χαρακτήρες μπορείς να στείλεις.

Το ζητούμενο είναι να μην χρεώνεσαι πολλαπλάσια μηνύματα. Δηλαδή, αν στείλεις 140 χαρακτήρες με μικρά, θα το στείλεις ως 1 μήνυμα, αλλά η εταιρεία σου (Cosmote, Vodafone, Wind) θα στο χρεώσει ως 2. Και αυτό συμβαίνει γιατί η κωδικοποίηση που θα υποστεί για να αποσταλεί με μικρά ελληνικά, θα μεγαλώσει τους απαραίτητους χαρακτήρες που χρειάζεται το μήνυμα.

Αυτό είναι που συζητάμε αυτή τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

 

Εχω καιρο που το ψαχνω οσον αφορα το θεμα μπαταρια και επιτελους βρηκα την λυση.

Το προβλημα καταναλωσης ηταν πολυ πονηρο και καλα κρυμμενο.

Ρυθμισεις-->λογαριασμοι-->Cloud-->για προχωρημενους,(πατας το πλκτρο κατω αριστερα) ξε-τσεκάρετε αυτο που λεει:

Nα επιτρεπετε παντα η σαρωση για δυκτια ακομα και οταν το wifi ειναι απενεργοποιημενο.

 

Σωθηκα ετσι απλα, απο μια μερα το πολυ μπαταρια πηγα στις 2,5 ημερες με πολυ νορμαλ χρηση, λιγο ιντερνετ, bluetooth 8 ωρες στην δουλεια και καποια τηλεφωνα.

Ελπιζω να δουλεψει και σε οποιον το κανει.

Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν υπάρχει αυτό που λες στην kitkat .. :(

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν υπαρχει ρε παιδια αφου kitkat εχω.

 

http://i1039.photobucket.com/albums/a472/Bretsos/Screenshot_2015-05-16-21-10-03_zpsvacvbp2p.png

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε αυτο αναφέρομαι

 

http://i1039.photobucket.com/albums/a472/Bretsos/Screenshot_2015-05-16-21-19-18_zpsnyiafvtn.png

Link to comment
Share on other sites

ωραια μπορουμε και με αλλον τροπο.

Κραταμε παρατεταμενα πανω στο wifi και μετα παταμε το πληκτρο αριστερα απο το κεντρικο -->για προχωρημενους και βουαλά!!

Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν υπάρχει αυτό που λες στην kitkat .. :(

Κανονικοτατα υπαρχει

 

----- προσθήκη μηνύματος 65 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

stin 4.4.2 δεν υπαρχει αυτο που λες

Φυσικα και υπαρχει κατι δε κανεις σωστα

Link to comment
Share on other sites

για μια στιγμή νόμιζα πως κανω λάθος....

Την συσκευή την αγόρασα μεταχειρισμενη πριν 1,5 μηνα και ολο αυτο το διάστημα ψάχνομαι στο νετ και οχι μόνο για πιο λογο η αυτονομία της μπαταρίας είναι τόσο χάλια.

Όλοι έχουν παράπονο ότι ενώ το τηλ. ειναι standby καταναλώνει πολυ μπαταρία.

Ανάμεσα στα γραφόμενα υπάρχουν και καποιες περιπτώσεις που λέγανε για 2+ και αυτός ηταν ο λόγος που ξεκίνησε ψάξιμο.

Αν δεν έβγαζα άκρη δεν σας κρύβω πως ημουν έτοιμος να το κοπανίσω στον τοίχο με μίσος....

Όλα καλά λοιπόν!!

Edited by bretsos
Link to comment
Share on other sites

Με τον δεύτερο τρόπο υπάρχει, με τον πρώτο όχι.:happy:

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

me τον δευτερο τροπο οντως υπαρχη

Kαι με τον πρωτο υπαρχει

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με τον δεύτερο τρόπο υπάρχει, με τον πρώτο όχι.:happy:

Και με τον πρωτο υπαρχει τυπε το χω το κινητο και φοραω και κιτκατ

Link to comment
Share on other sites

Αφού στις ίδιες ρυθμίσεις σε πετάει, πως να μην υπάρχει, Απλα πιο γρήγορα

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

διαφορα στην αυτονομια ειδατε?

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εδω ειμαι με 12% καταναλωση με χαλαρη χρηση.

 

 

 

http://i1039.photobucket.com/albums/a472/Bretsos/Screenshot_2015-05-17-23-41-00_zpsmggbjvi8.png

Link to comment
Share on other sites

διαφορα στην αυτονομια ειδατε?

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εδω ειμαι με 12% καταναλωση με χαλαρη χρηση.

 

 

 

http://i1039.photobucket.com/albums/a472/Bretsos/Screenshot_2015-05-17-23-41-00_zpsmggbjvi8.png

 

χαλαρή εννοώντας απείραχτο;:lol:

Πόση ost έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικά βάζω και τη δική μου κατανάλωση μπαταρίας, καθώς και ποιες ρυθμίσεις έχω. Φυσικά έχουν χρησιμοποιηθεί κάμερα, Wi-Fi, data, και λίγο GPS. Καθώς και παρακολούθηση βίντεο και ανάγνωση βιβλίων. Σημείωση: Κάθε βράδυ για 7 ώρες το βάζω σε λειτουργία πτήσης. [ATTACH]61027[/ATTACH][ATTACH]61028[/ATTACH][ATTACH]61029[/ATTACH][ATTACH]61030[/ATTACH]

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήγε ακλαφτο κι αυτό. NO LOLLIPOP.

 

http://www.youmobile.org/blogs/entry/Samsung-Officially-will-Not-Release-Lollipop-update-for-the-Galaxy-S4-mini-after-all-didn-t-pass-the-Testing-Process

 

δε πέρασε τα τεστ λεει... με 1.7ghz cpu και 1.5gb RAM.

Galaxy S21 Ultra + Galaxy Watch
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήγε ακλαφτο κι αυτό. NO LOLLIPOP.

 

http://www.youmobile.org/blogs/entry/Samsung-Officially-will-Not-Release-Lollipop-update-for-the-Galaxy-S4-mini-after-all-didn-t-pass-the-Testing-Process

 

δε πέρασε τα τεστ λεει... με 1.7ghz cpu και 1.5gb RAM.

 

δεν δοκιμαζουν να πεταξουν ολο το bloatware και ολες τις customιες που θελουν να βαλουν,να δουμε μετα αν περναει ή οχι τα τεστ...

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

Εγώ περιμένω να λήξει η εγγύηση πάντως :rolleyes:

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Ετσι κ αλλιώς ******* είναι. Το είδα στο S4 της γυναίκας μου.

Ασε που τους ξέσκισε τη Ram(internal storage).................. 16gb ολοκαίνουργιο κινητό κ το ξεφτίλισε .

Εμένα που μου μένει κάτω απο 1 gb ram (με πολύ λίγες εφαρμογές κ κανένα παιχνίδι), δε θα έμπαινε με τίποτα η 5 έκδοση

Edited by VaL_Phoenix

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση. δημιουργησα ενα αντιγραφο ασφαλειας μεσω kies. πηγα το κινητο για σερβις, το πηρα και ξαναπερασα στην συσκευη το αντιγραφο ασφαλειας.

ειχα στο μυαλο μου οτι το κινητο θα ειναι οπως ακριβως ηταν, δηλαδη τα εικονιδια και οι φακελοι στην ιδια διαταξη, ιδιες ρυθμισεις, ιδιοι ηχοι κλησεις κτλ. το μονο που παρεμεινε ιδιο ειναι οτι υπηρχαν μεσα ολες οι εφαρμογες τα μηνυματα οι σημειωσεις και το αρχειο κλησεων. δεν εκανα κατι σωστα η αυτο ειναι το σωστο?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μ αυτα που διαβαζω για την αναβαθμιση σε lolipop σε αλλες συσκευες καλητερα που δε θα αναβαθμισουν το δικο μας καλα ειναι και με kitkat
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...