Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε ελληνική συσκευή μου ήρθε χτες η αναβάθμιση για KitKat. Μέχρι στιγμής φαίνεται να έχει καλύτερη απόδοση σε ram και μπαταρία. Εντός των ημερών θα βγάλω πιο ασφαλή συμπεράσματα...

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια θυμάστε μήπως ποιες είναι οι εκδόσεις που κόβουν την πρόσβαση στην sd card από εφαρμογές Άλλες πλέον της Samsung?

Είμαι στην έκδοση cn6 τώρα, 4.4.2 και μου έχει βγάλει εδώ και πολύ καιρό update, αλλά δεν το κάνω για να εχω πρόσβαση στην κάρτα. Εντωμεταξύ το εικονίδιο που βγαίνει συνέχεια στην μπάρα ειδοποιήσεων είναι πολύ ενοχλητικό. Οπότε αν το update που έχει κατεβάσει Δεν μου κόψει την πρόσβαση, θέλω να το περάσω για να εξαφανιστεί το εικονίδιο.

Η ερώτηση μου είναι ποιες ήταν οι εκδόσεις που έκοβαν την πρόσβαση στην κάρτα;

Μήπως η cn6 είναι ήδη μια από αυτές και εγώ συνεχίζω να εχω πρόσβαση επειδή είμαι root?

Αν κάνω το update θα χάσω την πρόσβαση?

Link to comment
Share on other sites

1) Παιδιά πέρα απο την επανεκκίνηση έχει βρεί κάποιος λύση για το battery drain?

2) Έκανα αναβάθμιση σε KK και δεν αναγνωρίζει τους χάρτες που έχω για το sygic στην sd card. Αμα κάνω root διορθώνεται?

Link to comment
Share on other sites

1) Παιδιά πέρα απο την επανεκκίνηση έχει βρεί κάποιος λύση για το battery drain?

2) Έκανα αναβάθμιση σε KK και δεν αναγνωρίζει τους χάρτες που έχω για το sygic στην sd card. Αμα κάνω root διορθώνεται?

 

Για το 1 , έγω έχω κλείσει το lte. Και παίζω μόνο με 3G... Το συγκεκριμένο μου έκανε μια μικρή βελτίωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Ειμαι κατοχος ενος S4 mini και μετα την αναβαθμιση λογισμικου σε kit kat (εδω και 10 μερες περιπου) διαπιστωνω οτι η διαρκεια της μπαταριας εχει μειωθει αισθητα σε σχεση με την προηγουμενη εκδοση android. Δεν τρεχουν τιποτα εφαρμογες και γινεται ελαχιστη χρηση κλησεων μονο.Wi Fi & gps κλειστα. Σε καποια forums στο εξωτερικο το αναφερουν ως bug.Η Samsung δεν εχει παρει επισημη θεση.Καμμια λυση ??? :worry:

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αναβάθμιση σε KitKat και πλέον μετά από αρκετές ώρες, παρατηρώ μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας από το σύστημα Android... Τι μπορεί να φταίει και πως διορθώνεται;

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση μου είναι ποιες ήταν οι εκδόσεις που έκοβαν την πρόσβαση στην κάρτα;

Μήπως η cn6 είναι ήδη μια από αυτές και εγώ συνεχίζω να εχω πρόσβαση επειδή είμαι root?

Αν κάνω το update θα χάσω την πρόσβαση?

Στην έκδοση kit Kat (4.4.x) υπάρχει αυτός ο περιορισμός άρα θα έπρεπε ήδη να αντιμετωπίζεις πρόβλημα. Προφανώς λόγω root είτε η Rom που φοράς είτε εσύ θα έκανες κάποια στιγμή κάτι που θα έκανε τη τροποποίηση που χρειαζόταν.

Οπότε.. είτε δοκιμάζεις να πατήσεις παρατεταμένα επάνω στην ειδοποίηση, να πας στις πληροφορίες και να ξετικάρεις τις ειδοποιήσεις (δεν γνωρίζω αν θα δουλέψει για να φύγει το εικονίδιο) είτε περνάς το update και rootareis ξανά..

Αν είσαι rooted το διορθώνεις στο λεπτό με το sdcard fix.

1) Παιδιά πέρα απο την επανεκκίνηση έχει βρεί κάποιος λύση για το battery drain?

2) Έκανα αναβάθμιση σε KK και δεν αναγνωρίζει τους χάρτες που έχω για το sygic στην sd card. Αμα κάνω root διορθώνεται?

1) Δοκίμασε κάποια εφαρμογή που να αναφέρει τυχόν wakelocks μήπως κάποια εφαρμογή που έχεις περασμένη σου κάνει τη ζημιά.

2) Δυστυχώς πρόκειται για περιορισμό της συγκεκριμένης έκδοσης λογισμικού, διορθώνεται μόνο με root και έπειτα με την εφαρμογή που προανέφερα παραπάνω.

Μετά από αναβάθμιση σε KitKat και πλέον μετά από αρκετές ώρες, παρατηρώ μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας από το σύστημα Android... Τι μπορεί να φταίει και πως διορθώνεται;

Κάποια διεργασία μάλλον κόλλησε.. ξεκινάς με μια επανεκκίνηση και το παρακολουθείς.

Καλό θα ήταν αν δεν έχεις κάνει ήδη και μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων έπειτα από αναβάθμιση (Προσοχή βέβαια γιατί θα σου σβήσει τα πάντα).

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Στην έκδοση kit Kat (4.4.x) υπάρχει αυτός ο περιορισμός άρα θα έπρεπε ήδη να αντιμετωπίζεις πρόβλημα. Προφανώς λόγω root είτε η Rom που φοράς είτε εσύ θα έκανες κάποια στιγμή κάτι που θα έκανε τη τροποποίηση που χρειαζόταν.

Οπότε.. είτε δοκιμάζεις να πατήσεις παρατεταμένα επάνω στην ειδοποίηση, να πας στις πληροφορίες και να ξετικάρεις τις ειδοποιήσεις (δεν γνωρίζω αν θα δουλέψει για να φύγει το εικονίδιο) είτε περνάς το update και rootareis ξανά..

Αν είσαι rooted το διορθώνεις στο λεπτό με το sdcard fix.

 

 

α ωραια μια χαρα τοτε, προχωραω σε αναβαθμιση αφοβα. thanks a lot.

ps δεν γινεται να απενεργοποιησεις τις ειδοποιησεις απο την συγκεκριμενη εφαρμογη που σε ειδοποιει για αναβαθμιση

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος φίλος πως βγάζουμε τον ενοχλητικό ήχο της κάμερας;Αν κλείσω τον ήχο της συσκευής το καταφέρνω.Αλλά λέω μήπως υπάρχει μόνιμος τρόπος.

Ευχαριστώ

Πήγαινε στον ήχο και απενεργοποίησέ τον

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ ένα θέμα: Mε το στοκ ξυπνητήρι.

Το έχω ρυθμίσει να χτυπάει κάθε μέρα π.χ στις 8.00, επιλογή αναβολής 10 λεπτών, 2 φορές, και χωρίς έξυπνο ξυπνητήρι. Μετά την αναβάθμιση σε ΚΙΤΚΑΤ, (σε JB δεν έιχα προβ) αυτό που κάνει είναι όταν χτυπάει κανονικά τη 1η φορά, εμφανίζει το γνωστό με την αναβολή,

http://www.samsunggalaxys4.nl/wp-content/uploads/2013/08/samsung-galaxy-s4-snooze-sluimeren-ingeschakeld.jpg

και το σέρνω από το Κίτρινο ΖΖΖ προς τα αριστερά για να κάνει snooze. Μέχρι τώρα όλα καλά.

Την επόμενη φορά όμως αντί να βγεί το ίδιο βγαίνει το τελικό με το κόκκινο Χ μόνο του:

http://www.samsunggalaxys4.nl/wp-content/uploads/2013/08/samsung-galaxy-s4-snooze.jpg

Που άν πάτησω ή σείρω το Χ, την επόμενη φορά που χτυπάει, βγαίνει στην επόμενη οθόνη, πάλι η 1η εικόνα με το ΖΖ και το Χ.

Φυσικά κι εκει ότι και να πατήσω σταματάει το ξυπνητήρι (όπως πρέπει κανονικά-αφού του είπα να το αναβάλει μόνο 2 φορές).

Το δοκίμασα και με επιπλέον αναβολές (5) και πάντα στην προτελευταία εμφανίζεται η οθόνη μόνο με το Χ, και στη τελευταία η κανονική οθόνη με το snooze (X και ΖΖΖ)...

Το έχει αντιμετωπίσει κανείς; Πως το λύνουμε αυτό;

Edited by swordman80
GT-i9195 Επιτέλους! :) και... KitKat inside!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια για δειτε λιγο το update list της γερμανικης εκδοσης εδω https://www.dropbox.com/s/im0nkcc5nydy7w3/Screenshot%202014-12-02%2022.16.55.jpg?dl=0

τι εχουνε κανει τα παλικαρια? το αναβαθμιζανε συνεχεια, απο 4.2.2 το πηγανε 4.4.2 και μετα στο τελευταιο update που βγηκε πριν απο λιγες μερες το κανανε υποβαθμιση στο 4.2.2???? :blink:

 

επειδη δεν παρακολουθω καθολου εξελιξεις, παιζει κανενα θεμα με την 4.4.2 ωστε να εχουνε λογο να γυρισουν στην 4.2.2 ?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια για δειτε λιγο το update list της γερμανικης εκδοσης εδω https://www.dropbox.com/s/im0nkcc5nydy7w3/Screenshot%202014-12-02%2022.16.55.jpg?dl=0

τι εχουνε κανει τα παλικαρια? το αναβαθμιζανε συνεχεια, απο 4.2.2 το πηγανε 4.4.2 και μετα στο τελευταιο update που βγηκε πριν απο λιγες μερες το κανανε υποβαθμιση στο 4.2.2???? :blink:

 

επειδη δεν παρακολουθω καθολου εξελιξεις, παιζει κανενα θεμα με την 4.4.2 ωστε να εχουνε λογο να γυρισουν στην 4.2.2 ?

 

Όχι, το firmware αυτό είναι παλιό, για την ακρίβεια έχει βγει αρχές 2014. Κάποιο λάθος κάνανε στο SamMobile και το ανεβασανε τώρα, μην ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια διεργασία μάλλον κόλλησε.. ξεκινάς με μια επανεκκίνηση και το παρακολουθείς.

Καλό θα ήταν αν δεν έχεις κάνει ήδη και μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων έπειτα από αναβάθμιση (Προσοχή βέβαια γιατί θα σου σβήσει τα πάντα).

 

Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά ακόμα μου κάνει τα ίδια. Πιο συγκεκριμένα,όταν συνδεθώ με data και ειδικά όταν η μπαταρία είναι από 40% και κάτω (με απενεργοποιημένο το 4G φυσικά) εξαντλείται ταχύτατα... Τι μπορεί να φταίει; Όλα αυτά αμέσως από την επίσημη αναβάθμιση σε Kit Kat που έκανα προχτές. Υπάρχει περίπτωση να χάλασε από διαβολική σύμπτωση η μπαταρία; Ορίστε κι ένα δείγμα (η κάθετη γραμμή έγινε καθώς ήμουν με data βλέποντας ένα βίντεο 2 λεπτών και όπου η μπαταρία από 38% περίπου, έφτασε 3%!) :

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όχι, το firmware αυτό είναι παλιό, για την ακρίβεια έχει βγει αρχές 2014. Κάποιο λάθος κάνανε στο SamMobile και το ανεβασανε τώρα, μην ανησυχείς.

 

α οκ thanks.

 

Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά ακόμα μου κάνει τα ίδια. Πιο συγκεκριμένα,όταν συνδεθώ με data και ειδικά όταν η μπαταρία είναι από 40% και κάτω (με απενεργοποιημένο το 4G φυσικά) εξαντλείται ταχύτατα... Τι μπορεί να φταίει; Όλα αυτά αμέσως από την επίσημη αναβάθμιση σε Kit Kat που έκανα προχτές. Υπάρχει περίπτωση να χάλασε από διαβολική σύμπτωση η μπαταρία; Ορίστε κι ένα δείγμα (η κάθετη γραμμή έγινε καθώς ήμουν με data βλέποντας ένα βίντεο 2 λεπτών και όπου η μπαταρία από 38% περίπου, έφτασε 3%!) :

κιεγω παντως εχω τρελο battery leech στην κιτκατ

Link to comment
Share on other sites

παιδια πως μπορω να καταλαβω απο ποια χωρα ειναι για να κατεβασω το αντιστοιχο firmware? KOT49H I9195XXUCNK1 Αυτο γραφει...και κατι αλλο.. το εκανα ροοτ με κερνελ παλιο towelroot και περασμα τον καινουργιο. αν θελω να το κανω εργοστασιακο σε περιπτωση σερβις βαζω την ρομ με odin?o knoxx θα μετρησει?

πρεπει να βαλω τιην μανισια ρομ η οποιαδηποτε ευρωπαικη? σορρυ για τις πολλες ερωτησεις!

Link to comment
Share on other sites

Ρε μάγκες, υποτίθεται πως η αναβάθμιση ξεκίνησε από Ιούνιο-Ιούλιο (άμα θυμάμαι σωστά), παρουσιάστηκα στρατό, ορκίστηκα, επέστρεψα και ακόμα να έρθει η ρημάδα! Του τραβάς root ή δε του τραβάς;!
Samsung Galaxy S4 Mini GT-I9195 White Frost 4.2.2
Link to comment
Share on other sites

παιδια πως μπορω να καταλαβω απο ποια χωρα ειναι για να κατεβασω το αντιστοιχο firmware? KOT49H I9195XXUCNK1 Αυτο γραφει...και κατι αλλο.. το εκανα ροοτ με κερνελ παλιο towelroot και περασμα τον καινουργιο. αν θελω να το κανω εργοστασιακο σε περιπτωση σερβις βαζω την ρομ με odin?o knoxx θα μετρησει?

πρεπει να βαλω τιην μανισια ρομ η οποιαδηποτε ευρωπαικη? σορρυ για τις πολλες ερωτησεις!

 

Phone info απο το play και θα σου πει για ποια χώρα ειναι η συσκευή σου .Αφού έκανες root με towelroot για να γίνεις unroot σβήνεις όλες τις εφαρμογές με root access και κάνεις κάνεις unroot μέσα απο su .

Αν το σύστημα συμεχιζει νε μην ειναι official μετά από reboot τότε με ένα full wipe θα γίνει .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Phone info απο το play και θα σου πει για ποια χώρα ειναι η συσκευή σου .Αφού έκανες root με towelroot για να γίνεις unroot σβήνεις όλες τις εφαρμογές με root access και κάνεις κάνεις unroot μέσα απο su .

Αν το σύστημα συμεχιζει νε μην ειναι official μετά από reboot τότε με ένα full wipe θα γίνει .

 

εχω σβησει πολλες εφαρμογες σαβουρα της samsung φιλε....χρειαζεται να βαλω απο την αρχη τη μαμα ρομ για να εμφανιστουν οι εφαρμογες που εσβησα αφου εγινε ροοτ...με το odin αμα το περασω θα μετρσει ο knoxx?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ξαναέκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων κι έπειτα το μόνο που έκανα ήταν να απενεργοποιήσω κάποιες εφαρμογές της Samsung (όπως κάνω πάντα). Δεν έχω κατεβάσει ακόμα καμιά από τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ συνήθως, και μέχρι τώρα η μπαταρία φέρεται φυσιολογικά. Αυτό σημαίνει πως κάποια από τις εφαρμογές που είχα τόσο καιρό με την 4.2.2 χωρίς πρόβλημα, όταν το κινητό φοράει την 4.4.2 έχει ως αποτέλεσμα να ρουφάει τη μπαταρία... Θα τις δοκιμάσω εντός των ημερών μια μια για να δω ποια φταίει. Προς το παρόν πάντως έχει κλείσει 24ωρο με 2 ώρες ενεργή οθόνη και υπόλοιπο μπαταρίας 73%. Μια χαρά προς το παρόν...

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μολις αγόρασα ένα μεταχειρισμενο s4 mini branded cosmote. Πήγα να κάνω update και μου λέει οτι το λειτουργικό της συσκευής έχει τροποποιηθεί με μη εξουσιοδοτημενο τροπο. *Κατέβασα 2 εφαρμογές knox checker και μκυ εβγαλαν knox 0x1 αντί 0x0. Ο τύπος που το είχε λλέει ότι δεν έκανε ποτε ρουτ. Με δουλεύει ή μπορεί να παίζει κάτι άλλο;

HTC Diamond --> NOKIA N97 mini --> SAMSUNG Galaxy W --> HTC One S --> LG G2 --> SAMSUNG Galaxy A5 --> Galaxy A7 --> Note 4 --> Lg g4 --> SAMSUNG Galaxy S7 Edge --> LG G6--> OnePlus 5T --> Huawei P20 pro --> Note 9 --> Huawei P30 pro --> Note 10+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μολις αγόρασα ένα μεταχειρισμενο s4 mini branded cosmote. Πήγα να κάνω update και μου λέει οτι το λειτουργικό της συσκευής έχει τροποποιηθεί με μη εξουσιοδοτημενο τροπο. *Κατέβασα 2 εφαρμογές knox checker και μκυ εβγαλαν knox 0x1 αντί 0x0. Ο τύπος που το είχε λλέει ότι δεν έκανε ποτε ρουτ. Με δουλεύει ή μπορεί να παίζει κάτι άλλο;

 

Εννοείται ότι σε δουλεύει. Είτε άλλη ROM του πέρασε είτε root του έκανε είτε και τα 2 μαζί..

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι σε δουλεύει. Είτε άλλη ROM του πέρασε είτε root του έκανε είτε και τα 2 μαζί..

φίλε το update Δεν έχει σχέση με knox (με την εγγύηση Εχει!!) Μόνο όταν είσαι root Δεν μπορείς να κάνεις Update !! και οταν είσαι με knox =1 αλλά με official rom μπορείς πάντα να κάνεις update ... η κάνε unroot ή πέρασε μια άλλη rom με odin....

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα σήμερα ένα S4 mini για τη γυναίκα μου, και έχει την έκδοση 4.2.2 Jelly Bean. Αναβαθμίσεις δεν έχει άλλες. Αλλά το Towelroot δεν λειτουργεί. Υπάρχει τρόπος για root χωρίς να γράψει ο Knox ;
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα σήμερα ένα S4 mini για τη γυναίκα μου, και έχει την έκδοση 4.2.2 Jelly Bean. Αναβαθμίσεις δεν έχει άλλες. Αλλά το Towelroot δεν λειτουργεί. Υπάρχει τρόπος για root χωρίς να γράψει ο Knox ;

Κάντο update στην kitkat 4.4.2 και θα σου δουλέψει το Towelroot με μια μικρή διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...