Jump to content

Sony Xperia Tablet Ζ


cableguy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έδωσα δύο μέρες το ταμπλετ στον πατέρα μου και τι ήθελε το συνδεσε στον υπολογιστή και είδε ότι υπάρχει αναβάθμιση και την έκανε..Τώρα φοράει την kit kat..Την μπαταρια την ρουφάει πολύ γρήγορα και δεν μου αρέσει καθόλου αυτό.Μέρα με νύχτα η διαφορά με την 4.3.. Συμβαίνει και σε εσάς;
Link to comment
Share on other sites

Έδωσα δύο μέρες το ταμπλετ στον πατέρα μου και τι ήθελε το συνδεσε στον υπολογιστή και είδε ότι υπάρχει αναβάθμιση και την έκανε..Τώρα φοράει την kit kat..Την μπαταρια την ρουφάει πολύ γρήγορα και δεν μου αρέσει καθόλου αυτό.Μέρα με νύχτα η διαφορά με την 4.3.. Συμβαίνει και σε εσάς;

 

Ίσα ίσα, εμένα με κιτ κατ έχει απίστευτα καλύτερη αυτονομία.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Δεν έγινε καθαρή εγκατάσταση... Ίσως να φταίει αυτό;

 

Πιθανον. Καντου μια καθαρη και φορμαρισε και την καρτα μνημης. Να δοκιμασουμε καθε πιθανο σεναριο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ έκανα καθαρή εγκατάσταση, αλλά δουλεύει τέλεια όπως προείπα.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ έκανα καθαρή εγκατάσταση, αλλά δουλεύει τέλεια όπως προείπα.

 

Πόσες ώρες οθόνη βγάζεις πάνω κάτω φίλε?

Link to comment
Share on other sites

Πόσες ώρες οθόνη βγάζεις πάνω κάτω φίλε?

 

Γιώργο στην αναμονή δεν καταναλώνει τίποτα, ανοιχτό συνέχεια wifi με πάει δύο μέρες για πλάκα. Και σερφάρω και βλέπω ταινίες, πραγματικά έχει γίνει πολύ καλή δουλειά.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο στην αναμονή δεν καταναλώνει τίποτα, ανοιχτό συνέχεια wifi με πάει δύο μέρες για πλάκα. Και σερφάρω και βλέπω ταινίες, πραγματικά έχει γίνει πολύ καλή δουλειά.

 

Ίσως να είναι και ιδέα μου ότι με την 4.3 είχε καλύτερη μπαταρία... Αφού βγάζω σχεδόν δύο μέρες με όλα ανοιχτά και πολύ σκάλισμα πιστεύω είμαι εντάξει..

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να είναι και ιδέα μου ότι με την 4.3 είχε καλύτερη μπαταρία... Αφού βγάζω σχεδόν δύο μέρες με όλα ανοιχτά και πολύ σκάλισμα πιστεύω είμαι εντάξει..

 

Χαχα, μια χαρά είσαι μη τρελαίνεσαι.....

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια υπαρχει καποιος τροπος να ξεκλειδωσω τον bootloader ωστε να περασω καμια custom rom με σοβαρο multitasking στο xperia tablet z;

 

Διαβαζω οτι το towellroot του Geohot δουλευει μια χαρα στο ταμπλετ αλλα νομιζω θελει και ξεκλειδωμα ο bootloader.

 

Αν ξερετε κατι ή υπαρχει καποιο λινκ καλο...

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει καποιος τροπος να ξεκλειδωσω τον bootloader ωστε να περασω καμια custom rom με σοβαρο multitasking στο xperia tablet z;

 

Διαβαζω οτι το towellroot του Geohot δουλευει μια χαρα στο ταμπλετ αλλα νομιζω θελει και ξεκλειδωμα ο bootloader.

 

Αν ξερετε κατι ή υπαρχει καποιο λινκ καλο...

 

Ευχαριστω.

 

Σε όλα τα Sony κινητά η ταμπλέτες η διαδικασία είναι παρόμοια και υποστηρίζεται από την ίδια την Sony. Ψάξε στο Google για unlock tablet z bootloader και θα βρεις οδηγίες από το site της Sony.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθεια.

 

Εφτασα μετα απο βασανα στο βημα 12 και εκει κολλησα. Κανω αυτο που λεει αλλα οταν ο εκανα πρωτη φορα δεν με ρωτησε για drivers ωστε να του δωσω αυτο το αρχειο που θελει και τωρα δεν κανει τιποτα απλα συνδεεται. Τι μπορω να κανω για να παω στο 13;

 

Εκανα κατι μαγικα (ο θεος βοηθος) και τελικα εγινε μαλλον. Μου εβγαλε ενα ΟΚ finished total time 27.866 και το ταμπλετ οταν το ανοιξα εκανε format μονο του και ειναι τωρα σε στοκ με 4.4.2 χωρις καμια εφαρμογη και τιποτα απο οσα ειχα μεσα. Ας ειναι καλα το helium, δεν με νοιαζει.

 

Λογικα τα καταφερα. Σωστα;

Edited by gagailos
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο δεκαδες σελιδες διαβασμα και πολυ μα πολυ τυχη εχω Cyanogen mod στο tablet z που εχω και φυσικα CWM που μπαινω πανευκολα. Γενικη αισθηση πολυ πιο γρηγορο, μπαταρια δεν ξερω ακομα μιας και ειναι στην πρωτη φορτιση.

 

Το xposed που δοκιμασα για multitasking βεβαια (xmultiwindow) δεν ειναι και οτι καλυτερο. Οποτε ακομα ψαχνω για καποιο σοβαρο multitasking επιπεδου samsung. Αν ξερει καποιος καμια καλη ρομ εκτος απο omni ας ποσταρει.

 

Σας ευχαριστω ολους για την πολυτιμη βοηθεια και links.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν με το towelroot το οποίο θα βρείτε από εδώ towelroot.com/ γίνεται πλέον πανεύκολο το root.

Κατεβάστε το αρχείο πατώντας πάνω στο λ

Τρέξτε το και μετά ακολουθήστε τις οδηγίες από εδώ

forum.xda-developers.com/xperia-z/general/to-root-t2783863

και είστε root σε δευτερόλεπτα.

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Για θήκη παιδιά τι παίζει? Υπάρχει κάποια που να έχει και πληκτρολόγιο ενσωματωμένο?

 

Δες απευθείας στα αξεσουάρ της Sony, εκεί έχει αυτό που ζητάς.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν υπαρχουν πολλες rom για το ταμπλετ μας και η Cyanogen rom δεν μου πολυαρεσε. Οποτε γυρισα πισω. Αλλα βρηκα μονο την 4.3

 

Εχω φαει τον τοπο να βρω το stock ftf αρχειο της 4.4.2 αλλα τιποτα. Εχει καποιος κανα λινκ να το φλασαρω;

Edited by gagailos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Πιστεύετε αξίζει να αγοράσω το tablet τώρα; Στο skroutz το LTE είναι στα 390...Δεν βλέπω κάτι φθηνότερο με παρόμοια χαρακτηριστικά. Τα άλλα υστερούν σε οθόνη ( έχουν ανάλυση 1280 x 800 , η οποία , κατά τη γνώμη μου, κουράζει σε 10 ίντσες)

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Πιστεύετε αξίζει να αγοράσω το tablet τώρα; Στο skroutz το LTE είναι στα 390...Δεν βλέπω κάτι φθηνότερο με παρόμοια χαρακτηριστικά. Τα άλλα υστερούν σε οθόνη ( έχουν ανάλυση 1280 x 800 , η οποία , κατά τη γνώμη μου, κουράζει σε 10 ίντσες)

 

Ευχαριστώ!

 

390€ πήγε ε; Το έχω από τον Φεβρουάριο, πήρα την lte έκδοση.Μπαταρία πολύ καλή.Μου βγάζεις 7 ώρες σχεδόν οθόνη,φόρτιση κάθε δεύτερη μέρα,lag δεν έχω δει( μόνο στον Chrome,αλλά αυτό είναι πρόβλημα της εφαρμογής). Φωτογραφίες μέτριες,δεν ενθουσιαστικα κιόλας αλλά ζήτημα να έχω τραβήξει δέκα σύνολο.Γενικά ένα τέλειο εργαλείο είναι.

Link to comment
Share on other sites

SGP311: Update σε 4.4.2.και αμεσως πανευκολα root με towelroot. Όλα δειχνουν καλα.:)

 

Υ.Γ. Σταματησε πλεον και το flickering.

Edited by miltos74
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, μετά την αναβάθμιση, παρουσιάζει μη σταθερότητα στη λήψη του wi-fi. Το διέγραψα και το ξανασύνδεσα, αλλά τα ίδια.

Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, μετά την αναβάθμιση, παρουσιάζει μη σταθερότητα στη λήψη του wi-fi. Το διέγραψα και το ξανασύνδεσα, αλλά τα ίδια.

Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

Αλλαγη στο καναλι του router σου ισως..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό πώς γίνεται; Από την tabletα; Από το router?

Απο τις ρυθμισεις του ρουτερ σου. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Tablet Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...