Jump to content

{split} Τα πάντα για την Q card - [voip]


pavlitakis1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αξιολόγισα τις ανάγκες επικοινωνίας απο τιε αναλυτικες και βγαινουν στα

250' προς όλους 300' σε wind και 200' προς σταθερα

50 sms και 300 mb

 

αν δε σας ζάλισα... καμια γνώμη η βοηθεια?

 

Eχεις smartphone? η ΗΥ;

Αν ναι...σ ενδιαφερει εναλλακτικος παροχος voip με αριστη ποιοτητα κλησης και κοστος 0,006€/1' σε κινητα η σταθερα σε Ελλαδα και εξωτερικο; ριξε μια ματια http://www.voipyo.com. Το χρησιμοποιω πολυ καιρο μαζι με Qcard και εχω σωθει.

Μπορεις να συνδεεις ολη την οικογενεια επισης....κατι σαν πολλοι χρηστες στον ιδιο λογαριασμο.

Link to comment
Share on other sites

Eχεις smartphone? η ΗΥ;

Αν ναι...σ ενδιαφερει εναλλακτικος παροχος voip με αριστη ποιοτητα κλησης και κοστος 0,006€/1' σε κινητα η σταθερα σε Ελλαδα και εξωτερικο; ριξε μια ματια http://www.voipyo.com. Το χρησιμοποιω πολυ καιρο μαζι με Qcard και εχω σωθει.

Μπορεις να συνδεεις ολη την οικογενεια επισης....κατι σαν πολλοι χρηστες στον ιδιο λογαριασμο.

 

Με αυτο το προγραμμα καλεις κανονικα ολους τους τηλεφωνικους αριθμους που εχεις; ή πρεπει να εχουν και αυτοι το αντιστοιχο προγραμμα;

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Με αυτο το προγραμμα καλεις κανονικα ολους τους τηλεφωνικους αριθμους που εχεις; ή πρεπει να εχουν και αυτοι το αντιστοιχο προγραμμα;

 

Οτιδηποτε αριθμο καλεις...εχει δεν εχει το προγραμμα.

Η απλη τηλεφωνια θα μεινει στο ραφι πια. Απορω γιατι ακομα ολοι ασχολουνται με τα λεπτα που δινει η καθε εταιρεια.

Link to comment
Share on other sites

Οτιδηποτε αριθμο καλεις...εχει δεν εχει το προγραμμα.

Η απλη τηλεφωνια θα μεινει στο ραφι πια. Απορω γιατι ακομα ολοι ασχολουνται με τα λεπτα που δινει η καθε εταιρεια.

 

Πρεπει να εχει καλο σημα γενικοτερα για να δουλεψει; δεν μιλαω για σπιτι και wifi, γενικοτερα εκτος δηλαδη, αν δεν εχεις 3g δουλευει;

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να εχει καλο σημα γενικοτερα για να δουλεψει; δεν μιλαω για σπιτι και wifi, γενικοτερα εκτος δηλαδη, αν δεν εχεις 3g δουλευει;

 

Αυτo εξαρταται απο τον audio codec που χρησιμοποιει η εταιρια που σου παρεχει το voip. Αν δεν εχεις wifi ή 3g, για να χρησιμοποιησεις το internet του κινητου σου σημαινει οτι θα εισαι σε edge ή στην χειροτερη σε gprs αλλα εκει το bitrate του ειναι τρομερα φτωχο για να λειτουργησει το voip. Δεν εχω δοκιμασει την εταιρια αλλα δεν πιστευω να λειτουργει εκει.

 

@pavlitakis1 απο ποσα χρηματα και πανω μπορεις να φορτισεις το λογαριασμο σου στη voipyo.com ;

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να εχει καλο σημα γενικοτερα για να δουλεψει; δεν μιλαω για σπιτι και wifi, γενικοτερα εκτος δηλαδη, αν δεν εχεις 3g δουλευει;

 

Δουλευει και με wap ακομη. Δεν χρειαζεται δυνατο σημα.

Μονο λιγα δεδομενα οταν ξεκινα τη συνδεση. Μετα και να κλεισεις το ιντερνετ, κανενα προβλημα.

Μινιμουμ 12,31€

 

Νομίζω είναι call me back, οπότε χρησιμοποιεί τους σερβερ τους και όχι 3g.....:confused:

 

Αν δεν ξερεις και νομιζεις καλυτερα να διαβαζεις και να ρωτας.

Καθε αποψη που δινουμε χωρις σκεψη απλως μπερδευει τους φιλους.

Μη με παρεξηγεις...που αγριευω αλλα αν δεν ξερουμε κατι να μη φοβομαστε να ρωτησουμε και να μαθουμε.

 

Αυτo εξαρταται απο τον audio codec που χρησιμοποιει η εταιρια που σου παρεχει το voip. Αν δεν εχεις wifi ή 3g, για να χρησιμοποιησεις το internet του κινητου σου σημαινει οτι θα εισαι σε edge ή στην χειροτερη σε gprs αλλα εκει το bitrate του ειναι τρομερα φτωχο για να λειτουργησει το voip. Δεν εχω δοκιμασει την εταιρια αλλα δεν πιστευω να λειτουργει εκει.

Καμμια σχεση ο κοντεκ. Μην κανετε υποθεσεις.

 

Στειλτε PM για πληροφοριες

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Τι πμ και κουραφέξαλα; αγριε άντρα :p είναι call back ή όχι;

 

Sent from my zte V970 using Tapatalk

 

Ειναι και voip και callback (phone to phone που δεν χρειαζεται σερβερ) και local αξες.

Pm λεω για να σε παρω τηλ. να σου εξηγησω.

Αυτο το αγριε αντρα μαρεσει:D

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε παίδες συγκρίνετε τυχαίους κλώνους betamax με την ποιότητα της κανονικής τηλεφωνίας;

Και μεις έχουμε ανά τους καιρούς χρησιμοποιήσει τέτοιο voip αλλά μην λέμε ότι είναι και αξιόπιστο-αντίστοιχο με το κανονικό τηλεφώνημα!

Στα τηλεφωνήματα που δεν είναι σοβαρά/επαγγελματικά να πω εντάξει αλλά διαφορετικά εκτίθεσαι. :O

Link to comment
Share on other sites

στους απο πανω,εχω voip πανω απο 10 χρονια :p (καπου πρεπειν α εχω θαμενη και καποια voip συσκευη που την εβαζα πανω στην σταθερη γραμμη)...

εχει και καποια ωραια εφαρμογη να γινονται ευκολα οι κλησεις; ολα μισα τα γραφεις :p

Link to comment
Share on other sites

Στα τηλεφωνήματα που δεν είναι σοβαρά/επαγγελματικά να πω εντάξει αλλά διαφορετικά εκτίθεσαι. :O

 

Με callback ειναι κανονικο τηλεφωνημα.

Φιλε η τεχνολογια εχει εξελιχθει...αυτο που ειχες θαμμενο αστο εκει και παρε αλλο.

Τελος παντων...ξεφευγουμε τελειως αν τσακονωμαστε χωρις λογο. Εγω γουσταρω να πληρωνω .0,01€/1' προς ολους γιατι ειμαι φτωχος. Εσυ πληρωνε πιο πολλα.

στους απο πανω,εχω voip πανω απο 10 χρονια :p (καπου πρεπειν α εχω θαμενη και καποια voip συσκευη που την εβαζα πανω στην σταθερη γραμμη)...

 

Ξερεις ποσα εχουν αλλαξει σε 10 χρονια!!!

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Η ποιοτητα προς το καλυτερο εχει αλλαξει.

Δεν πιστευω να εισαι στο resales program και ψαχνεις να τσιπησεις απο εδω,............. voice over ip τιποτα δεν εχει αλλαξει.........

Μηπως δουλευεις για τις εταιρειες κινητης και πρασπαθεις ν αποτρεψεις την φυγη λογω τηςυπερτιμολιγησης που εφαρμοζουν στους πελατες τους;

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Με callback ειναι κανονικο τηλεφωνημα.

Φιλε η τεχνολογια εχει εξελιχθει...αυτο που ειχες θαμμενο αστο εκει και παρε αλλο.

Τελος παντων...ξεφευγουμε τελειως αν τσακονωμαστε χωρις λογο. Εγω γουσταρω να πληρωνω .0,01€/1' προς ολους γιατι ειμαι φτωχος. Εσυ πληρωνε πιο πολλα.

 

 

Ξερεις ποσα εχουν αλλαξει σε 10 χρονια!!!

 

Μάλλον κάπου μπερδεύεσαι. Μπορεί από την εταιρία μέχρι εσένα να είναι κλήση (κανονικό τηλεφώνημα) ΑΛΛΑ από πίσω η κλήση γίνεται πάλι μέσω voip και φυσικά δεν πιστεύω να νομίζεις ότι ολοκληρώνεται η κλήση απευθείας από Ευρώπη όπου είναι ο σέρβερ, ε; :rolleyes:

Έρχεται Ελλάδα μέσω VoIP όπου έχουν στήσει μηχανάκια να καλούν μέσω whats up, cu, κλπ για να έχουν χαμηλό κόστος. Μάλιστα ο κόσμος πετυχαίνει όταν καλεί μήνυμα "Το υπόλοιπό σας δεν επαρκεί για αυτή την κλήση" :lol: (αλλά βέβαια έχει χρεωθεί για την κλήση)

 

Όπως είπες φεύγουμε εκτός θέματος, αλλά δεν μπορούσε να μείνει ασχολίαστο ότι η betamax έχει ποιότητα :lol: είναι λίγο αστείο συγνώμη mods :)

Προτείνω μια περιήγηση στο voip forum του adslgr για περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να ειναι αυτο. Κανονικη κληση ειναι με ποιοτητα κανονικη, αλλα η χρεωση αλλαζει.

Δλδ η voipyo (κλωνος λογισμικου και οχι η betamax) χρεωνει 0,006€/1' και βγαζει κερδος και η ελληνικη με 0,05-0,33 {αναλογα με το πακετο) τι κανει;

Να σε παρω ενα τηλ. να τα πουμε;

Μοντς σορυ...τελος απο μενα.

Link to comment
Share on other sites

Ααα, τώρα άρχισες εσύ τα "νομίσματα"... Ενημερώσου πρώτα και μετά γράφεις :-P

Και όχι δεν δουλεύω για παρόχους κινητής ;-) Όσοι θέλουν να δουν τι παίζει με voip ας πάνε (όπως γράφτηκε) από adslgr και πρώτος, πρώτος εσύ για να ενημερωθείς σωστά ;-)

 

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ααα, τώρα άρχισες εσύ τα "νομίσματα"... Ενημερώσου πρώτα και μετά γράφεις :-P

Και όχι δεν δουλεύω για παρόχους κινητής ;-)

Περα απ τη πλακα, χρησιμοποιω αυτες τις υπηρεσιες εδω και 3 χρονια. Πρωτα με nonoh.net, voipdiscount.com με 0,03 το μηνυμα και τωρα δουλευω πολυ το voioyo κυριως επαγγελματικα.

Τι να μου πει το adslgr.

Δεν τραβαω κανα ζορι να σε πεισω απλως εγραψα κατι για να δωσω μια διεξοδο σε κανα φιλο να γλυτωσει κανα € στους δυσκολους καιρους.

Τωρα γιατι το παιρνεις προσωπικα, δεν το καταλαβαινω.

Καλο βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Eχεις smartphone? η ΗΥ;

Αν ναι...σ ενδιαφερει εναλλακτικος παροχος voip με αριστη ποιοτητα κλησης και κοστος 0,006€/1' σε κινητα η σταθερα σε Ελλαδα και εξωτερικο; ριξε μια ματια http://www.voipyo.com. Το χρησιμοποιω πολυ καιρο μαζι με Qcard και εχω σωθει.

Μπορεις να συνδεεις ολη την οικογενεια επισης....κατι σαν πολλοι χρηστες στον ιδιο λογαριασμο.

 

Είναι αρκετα ενδιαφερουσα η προταση . Δεν εχω καταλαβει παντως .. πρέπει να είμαι παντα σε περιβαλλον με ιντερνετ? κι αν δεν είμαι το παιρνει απο το πακετο mb που έχω? προπληρώνεις τις υπηρεσίες αυτες σαν πακέτο?

κι αν ναι ποσο?

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετα ενδιαφερουσα η προταση . Δεν εχω καταλαβει παντως .. πρέπει να είμαι παντα σε περιβαλλον με ιντερνετ? κι αν δεν είμαι το παιρνει απο το πακετο mb που έχω? προπληρώνεις τις υπηρεσίες αυτες σαν πακέτο?

κι αν ναι ποσο?

Απαιτειται ιντερνετ, γιατι μεσω ιντερνετ δινεις τις εντολες.

Το καλο ειναι οτι μπορεις να δωσεις εντολη για συνδεση του αριθμου σου με καποιον αλλον, ωστε να γινει συνδεση απ ευθειας.

Κατοπιν δεν χρειαζεται πλεον το ιντερνετ. Αυτο ειναι καλο γιατι ακομα και σε περιοχες με κακη καλυψη ιντερνετ μπορει να δουλεψει.

Μπορεις επισης να τηλεφωνησεις στη γυναικα σου σπιτι να σε συνδεσει μ εναν αριθμο ακομα κι αν δεν εχεις ιντερνετ.

Δουλευει ακομα και μεσω υπολογιστη αν δεν εχεις σμαρτφον.

 

ΥΓ. Αλλο οι υπηρεσιες, αλλο το ιντερνετ. Ελαχιστη προπληρωμη ειναι 12,31€ με απεριοριστη διαρκεια.

Link to comment
Share on other sites

Απαιτειται ιντερνετ, γιατι μεσω ιντερνετ δινεις τις εντολες.

Το καλο ειναι οτι μπορεις να δωσεις εντολη για συνδεση του αριθμου σου με καποιον αλλον, ωστε να γινει συνδεση απ ευθειας.

Κατοπιν δεν χρειαζεται πλεον το ιντερνετ. Αυτο ειναι καλο γιατι ακομα και σε περιοχες με κακη καλυψη ιντερνετ μπορει να δουλεψει.

Μπορεις επισης να τηλεφωνησεις στη γυναικα σου σπιτι να σε συνδεσει μ εναν αριθμο ακομα κι αν δεν εχεις ιντερνετ.

Δουλευει ακομα και μεσω υπολογιστη αν δεν εχεις σμαρτφον.

 

ΥΓ. Αλλο οι υπηρεσιες, αλλο το ιντερνετ. Ελαχιστη προπληρωμη ειναι 12,31€ με απεριοριστη διαρκεια.

 

Ειχα στο μαγαζι εδω και χρονια το voipdiscount με ενα ανταπτορα της Grandstream και ειχα συνδεσει το καλωδιο συσκευηςμε ενα τηλεφωνο και δουλευε μια χαρα το pc κλειστο δουλευε και δουλευει ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ και η σταθερη γραμμη του ΟΤΕ παντα ελευθερη, γενικα εμεινα ΠΟΛΛΥ ευχαριστημενος, τωρα εβαλα εναν απο τους κλωνους Freevoipdeal με δωρεαν σταθερα Ελλαδος και σε πολλες χωρες του κοσμου και πολυ φθηνα κινητα.

Το προχωρησα λιγο περισσοτερο:Υπαρχει μια συσκευη που λεγετε GSM VOIP GATEWAY εβαλα στην συσκευη μια καρτα Q και επισης τον ιδιο λογαριασμο του Freevoipdeal που εχω στο Grandstream και λειτουργει ως εξης: Παιρνω απ[ο το κινητο μου Q στο μηχανημα που εχει επισης καρτα Q ( 300 λεπτα προς Q με 1 Euro) και το μηχανημα μου ανηγει τηνν γραμμη και μιλαω με ολον τον κοσμο σχεδον τζαμπα!!! Θεωριτικα........

Στην πραξη: Το πηρα το μηχανημα υπηρχε θεμα δεν με ακουγανε και ειχεε μεγαλες καθηστερισεις echo κτλ. το εστηλα πισω εδω και μια βδομαδα το φτιαχνανε.. μου ειπανε οτι κατι εφτεγε στις ρυθμισεις.. ιδωμεν αν εχω νεα ( ευχαριστα θα σας ενημερωσω)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην υποεκτιμάτε το voip, είναι το μέλλον.

 

Για να βοηθήσω να επανέλθουμε στην Q card που είναι το θέμα: η q μπλοκάρει το voip ή όχι;

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω και γω freevoipdiscount, δεν είμαι πολύ ευχαριστημενος.. Μεγάλες καθυστερησεις, δεν ακούγομαι καλά.. Από wifi κάτι γίνεται...
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην υποεκτιμάτε το voip, είναι το μέλλον.

 

Για να βοηθήσω να επανέλθουμε στην Q card που είναι το θέμα: η q μπλοκάρει το voip ή όχι;

 

Οχι κανενας δεν το μπλοκαρε

ι.

Δεν χρειαζετε να στειλεις πακετα φωνης. Μονο λιγα ΚΒ για να κανεις τη συνδεση. Μονο η χρεωση αλλαζει.

 

 

 

 

Επειδή έχω και γω freevoipdiscount, δεν είμαι πολύ ευχαριστημενος.. Μεγάλες καθυστερησεις, δεν ακούγομαι καλά.. Από wifi κάτι γίνεται...

 

Εγω κατ αρχας μιλησα για voipyo και ειπα κυριως για callback.

Διαβαστε τα ποστ μου. Αν δεν διαβαζει κανενας, ειναι κριμα να γραφω.

Ουτε κερδος βγαζω, ουτε θα ζοριστω αν θελετε να δινετε τα λεφτα σας στις κινητοεταιρειες.

Δικα σας ειναι, καντε τα οτι θελετε.

Απλως, δοκιμαστε.....αν δεν ειναι καλο για σας, μην το χρησιμοποιειτε.

Αλλα μονο ετσι θα αναγκασουμε τους δικους μας να κατεβασουν τις τιμες σε σωστα επιπεδα για ολους.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...