Jump to content

Ρυθμίσεις και χρήσιμα κολπάκια για την φωτογραφική του Nokia 808 PureView


natna
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξεκινάω λέγοντας ότι δεν είμαι επαγγελματίας φωτογράφος.

Το μόνο που ξέρω είναι ότι τα N8 και 808 , μου έχουν χαρίσει πολύ καλές φωτογραφικές αναμνήσεις και γράφω με αγάπη και χωρίς προκαταλήψεις.:)

 

Φυσικά όλοι μετά από λίγο ψάξιμο, διάβασμα ή τύχη έχουμε μάθει πως να χρησιμοποιούμε το φωτοκινητό μας, με λίγο καλύτερο τρόπο.

 

Αρχικά ασχολήθηκα με την "μαμά" εφαρμογή κάμερας παρότι δεν με καλύπτει σε θέμα συμπίεσης jpeg.

#1. Ξεγελώντας το 808 για μεγαλύτερες ταχύτητες και γρήγορα θέματα.

Σε creative mode πάντα.

Με νορμάλ φως (ηλιοφάνεια ή ελαφριά συννεφιά/ νωρίς σούρουπο) σε εξωτερικό χώρο, βάλτε Hyperfocal για τοπίο ή θέμα από 3-4 μέτρα και πέρα ή CAF (continuous auto focus), όταν το θέμα πλησιάζει πιο κοντά. Με το caf βέβαια παίρνουμε αρκετό ρίσκο.

iso50/100/200,

κόψτε απαραιτήτως το nd,

-0,7 με -1ev (-0,3 για το σούρουπο).

Σε αρκετό φώς θα μας δώσει τουλάχιστον 1/300 -500s

Σε ηλιοφάνεια 1/666s

Aν δεν σας φτάνει βάλτε και το φλας στο on. Αυτή η κίνηση μπορεί να δώσει +20-100% σε ταχύτητα. Με έντονο φως έχω δεί 1/1000 άνετα.

Ναί μπορεί να υποφωτίσει, αλλά αυτό διορθώνεται συνήθως μετά. Το κούνημα του θέματος δεν διορθώνεται.

Μη το παρακάνετε σε iso. Θα κάψετε τα πάντα...

(Η μεγαλύτερη καταγεγραμένη ταχύτητα είναι 1/2.747s)

 

Παράδειγμα σε Ήλιο χωρίς φλάς:

Xωρίς ND, εστίαση Hyperfocal, iso50, -0.7ev μας δίνει ταχύτητα 1/666s.

 

Παράδειγμα σε Ήλιο με φλάς: (Το έχω βάλει στο C2 του δημιουργικού mode)

Mε φλάς, χωρίς ND, εστίαση Hyperfocal, iso50, +0.7ev μας δίνει ταχύτητα κοντά ή πάνω από τα 1/1000s.

Διορθώσαμε έκθεση προς τα πάνω γιατί το τηλ πιάνει 1/1500s και υποεκθέτει.

Αν ανεβείτε στα +1 ev και άνω, το τρελοτηλέφωνο θα μειώσει ταχύτητα...

 

Παράδειγμα σε αρχή σούρουπου χωρίς φλάς: (To έχω βάλει στο C3 του δημιουργικού mode)

Εστίαση Ηyperfocal ή CAF.

*ND off, iso200, -0,7ev ---> 1/390s με ελαφρώς ανεβασμένο θόρυβο.

*ND off, iso400, -0,7ev ---> 1/611s με αρκετά ανεβασμένο θόρυβο (αν ανεβάσουμε ev η ταχύτητα θα μειωθεί.)

Και στις δύο περιπτώσεις υπάρχει κάποια υποέκθεση που μπορεί μετά να διορθωθεί με ελαφρά επεξεργασία εντός ή καλύτερα εκτός τηλεφώνου. Παρόλα αυτά είπαμε ότι μας ενδιαφέρει η μέγιστη δυνατή ταχύτητα. Aκόμα, καλό θα ήταν να μην έχουμε ζωντανή ρύθμιση στα χρώματα ή ανεβασμένο κορεσμό, γιατί θα επιβαρύνουμε το κάδρο με αντιαισθητικό χρωματικό θόρυβο.

 

 

#2. Νυχτερινά τοπία με την πιο αργή ταχύτητα των 2,7 sec

Αγοράζουμε τριποδάκι ή αν μεγάλη βάση με βεντούζα αυτοκινήτου, και ειδικό κλιπ για κινητά τηλέφωνα.

Αν δεν μας βρίσκεται κάτι τέτοιο, ακουμπάμε το κινητό στηρίζοντάς το με ότι βρούμε (τραπέζι, πεζούλι, ουρανός αυτοκινήτου και διάφορα αντικείμενα) χωρίς να το ακουμπάμε.

Eστίαση hyperfocal γιατί σε πολύ χαμηλό φωτισμό το AF κλατάρει! Εκτός αν το μαγαζί είναι πολύ πολύ μικρό.

Επιλέγουμε iso 50/100/200 για χαμηλό θόρυβο.

Μπορούμε να ρυθμίσουμε την έκθεση ανάλογα με το πόσο φωτεινό είναι το θέμα μας.

Επίσης αν το θέμα μας είναι υπερβολικά φωτεινό μέσα στο σκοτάδι, μπορούμε ακόμα και να ρυθμίσουμε το ND στο οn!

Κάνουμε τη λήψη απαραίτητα με χρονοδιακόπτη 10 δεπτερολέπτων.

Αν μας βγαίνει σκοτεινό, αυξάνουμε πρώτα την έκθεση και μετά το iso. Αυτό για χαμηλότερο θόρυβο.

 

Παράδειγμα 1.: Μπαρ με χαμηλό φωτισμό

iso 50 και +1ev. ND off. Η μηχανή δίνει 2,7sec.

Αν είναι σκοτεινά ανεβαίνουμε πρώτα ev και μετά στο επόμενο iso.

 

Παράδειγμα 2.: Ελαφρώς φωτιζόμενο κτίριο/πλατεία το βράδυ.

iso 100/ 200 και 0 ev. To κινητό δίνει 2-2,7 sec.

iso 400 και 0 ev. Το κινητό δίνει περίπου 1 sec

 

 

#3 Φωτογράφηση την ημέρα με την πιο αργή ταχύτητα για κινούμενα ονειρικά νερά.

Τα φίλτρα ND (Neutral Density) είναι οπτικά φίλτρα που μειώνουν εξίσου, όλα τα μήκη κύματος του φωτός και άρα όλα τα χρώματα. Υπάρχουν από πολύ ανοιχτά σχεδόν διάφανα (ND2) μέχρι πολύ πολύ σκούρα nd8192!

Tα χρησιμοποιούν οι φωτογράφοι όταν θέλουν να μειώσουν την είσοδο του φωτός στο φακό, για να χρησιμοποιήσουν την ημέρα, πολύ αργές ταχύτητες (ακόμα και πολλών δεπτερολέπτων) ή πιο ανοιχτό διάφραγμα για αλλαγή βάθους πεδίου.

Τα N8 και 808 διαθέτουν τέτοιο φίλτρο γιατί έχουν σταθερό πολύ ανοιχτό διάφραγμα.

 

Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε έξτρα φίλτρα ΝD με το κινητό σε τρίποδο ώστε να έχουμε την μέρα 2,7sec έκθεση, χωρίς να κάψουμε τα πάντα στο κάδρο.

 

Φυσικά αρχικά θέλουμε ένα όμορφο και ενδιαφέρον θέμα με κινούμενα νερά. Πηγή στο βουνό, ποταμάκι, καταράκτης, θάλασσα ή ακόμα και συντριβάνι!

Setup:

Τρίποδο με κλίπ για το κινητό.

Eστίαση στο άπειρο

iso 50

Flash off

ND on.

Μπροστά από το κινητό βάζουμε με δύο λαστιχάκια το φίλτρο nd της αρεσκείας μας ή και συνδυασμό τους, αφού μπορούν συνήθως και βιδώνουν το ένα πάνω στο άλλο.

Όλα γίνονται βάση δοκιμών.

Από ότι είδα εδώ, για καλή ηλιοφάνεια αρκεί ένα φίλτρο ND64, ενώ με κόντρα ήλιο μπορεί να χρειαστούν ND64+ND16.

Με ένα έξτρα πολωτικό φίλτρο μπορούμε να ενισχύσουμε το κοντράστ και τα χρώματα.

 

Περιμένουμε φυσικά τις απόψεις σας, αποτελέσματα δοκιμών και τυχόν νέα κόλπα που θα έχετε την ευγενή καλοσύνη να μοιραστείτε μαζί μας.

Καλή μας συνέχεια!

Edited by natna
Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

τι είναι το φίλτρο ND? είχα την εντύπωση ότι δεν έχει καμιά σχέση με φωτισμό ότι χρειάζεται πχ. σε καταρράχτες και νερά.
Link to comment
Share on other sites

Aneroll συμπλήρωσα στο αρχικό ποστ για τα φίλτρα ND.
Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

καποιος αλλος για καμια ρυθμιση? παντως σχεδον ολα τα σιτε λενε οτι το nd πρεπει να ειναι off

 

Πάντως σε πολύ δυνατό ήλιο ειδικά με iso πάνω από 200, το nd πρέπει να είναι on, για να μην καίγονται τα πάντα. Η ταχύτητα πάντως δεν πέφτει... Κολλημένη εκεί στο 1/666s

 

Πάντως κατάφερα κάποιες ενδιαφέρουσες λήψεις...

Σίγουρα δεν είναι για πούλιτζερ αλλά κάτι κάναμε στο ζήτημα της ταχύτητας. Αν σκεφτεί κανείς πόσο γρήγορα πετάνε τα χελιδόνια...

Βοηθάει και λίγο πάνινγκ.

Οι λήψεις από το αυτοκίνητο είναι με ταχύτητα 100-110 χλμ/ώρα.

Δεν έκανα καμιά επεξεργασία και τα Εxif υπάρχουν κανονικά στα αρχεία των εικόνων.

 

Και κάτι τελευταίο.

Όταν ενεργοποιείται το φλάς, οι χειροκίνητες ρυθμίσεις του iso χάνονται, και το τηλ αναλαμβάνει...

Μπορεί να έχεις βάλει iso400 και αυτό να τραβάει στο τέλος με iso160!

Παρόλα αυτά το τηλ προτιμά να ανεβάζει κι' άλλο την ταχύτητα.

 

http://s15.postimg.org/5nwajws4n/2013_06_02_1194.jpghttp://s15.postimg.org/5uel0qqnb/2013_06_02_1223.jpghttp://s15.postimg.org/7sl8yqj53/2013_06_02_1266.jpghttp://s15.postimg.org/likdl9vmv/2013_06_02_1268.jpghttp://s15.postimg.org/voy11dmcn/2013_06_03_1317.jpghttp://s15.postimg.org/dr8pjtxt3/2013_06_03_1375.jpghttp://s15.postimg.org/nv20tq3xj/2013_06_03_1384.jpg

Edited by natna
Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο.

Όταν ενεργοποιείται το φλάς, οι χειροκίνητες ρυθμίσεις του iso χάνονται, και το τηλ αναλαμβάνει...

Μπορεί να έχεις βάλει iso400 και αυτό να τραβάει στο τέλος με iso160!

Παρόλα αυτά το τηλ προτιμά να ανεβάζει κι' άλλο την ταχύτητα.

αρα γιαυτο με το φλας δεν χανει σε εικονα . εβγαλα το πατελονι μου χωρις φλας και με φλας . στο ζουμαρισμα με το φλασ φαινοντουσαν μεχρι και οι ινες των κομπων ενω χωρις ο θρυβος ξεκιναγε σχεδον αμεσως!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να σας κάνω μια πρόταση και αν θέλετε και μπορείτε, μας λέτε! Το κινητό έχει μέσα τρείς προσαρμοσμένες ρυθμίσεις αν πας στην καρτέλα "δημιουργική". Τι θα λέγατε να μας πείτε ρυθμίσεις για τρείς διαφορετικές καταστάσεις ώστε να τις έχουμε μόνιμα αποθηκευμένες εκεί? Ας πούμε:

νυχτερινές, εν κινήση, και κάτι άλλο που προτείνετε.

Link to comment
Share on other sites

OK Moralas

 

Γενική C1: 8mp pureview, χρώμα ζωντανό, εννοείται jpeg superfine (ελάχιστη), εστίαση αυτόματη, ΝD on, Flash auto, iso 100, -0,3/-0,7 ev.

 

Nυχτερινό τοπίο C2: 8mp pureview, χρώμα κανονικό, εννοείται jpeg superfine (ελάχιστη), εστίαση hyperfocal ή άπειρο, ΝD auto, Flash οff, iso 400.

*Aν μπορεί να στηριχτεί κάπως το κινητό (τρίποδο, βεντούζα, πεζούλι) τότε iso 50 και +1ev!

**Mε το κινητό στο χέρι, iso auto!

 

Σκηνή δράσης με καλό φωτισμό C3: 8mp pureview, χρώμα κανονικό, εννοείται jpeg superfine (ελάχιστη), εστίαση hyperfocal, ΝD οff, Flash off (για αρχή), iso 100, -0,7ev. Aν έχουμε πολύ γρήγορη κίνηση ενεργοποιούμε το φλας.

 

Δοκιμάστε και γράψτε εντυπώσεις. Προτάσεις από άλλα μέλη καλοδεχούμενες!

Edited by natna
Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο οτι η "ελαχιστη" ποιότικα jpeg είναι καλύτερη από την "κανονική"?

 

Ναι.-

Μπορείς να το δείς και στο μέγεθος του αρχείου

Κανονική 8mp 1,1mb

Eλάχιστη 8mp 2,2mb

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Θα είναι λάθος στη μετάφραση, μάλλον θα εννοεί κανονική και ελάχιστη συμπίεση.
Link to comment
Share on other sites

Θα είναι λάθος στη μετάφραση, μάλλον θα εννοεί κανονική και ελάχιστη συμπίεση.

 

Ακριβώς αυτό.

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στις υποβρύχιες λήψεις έχουμε υπερβολικό μπλέ τονισμό.

Στον τομέα αυτό μπερδεύονται ακόμα και οι τελευταίες υποβρύχιες compact.

 

Τώρα για τα κινητά τις nokia, καλό θα ήταν να τραβάμε με ήπιες ρυθμίσεις κορεσμού.

Το 808 είναι πολύ ουδέτερο ούτως ή άλλως. Παρόλα αυτά θα μπορούσε κανείς να χαμηλώσει ελαφρώς τον κορεσμό ώστε να έχει ένα πιο ουδέτερο αποτέλεσμα που θα είναι πιο εύκολο να διορθωθεί μετά, σε μια άλλη εφαρμογή, εντός ή εκτός τηλεφώνου.

 

Στο pc, στην εφαρμογή επεξεργασίας που προτιμούμε (πχ το δωρεάν Photoscape), θα ψάξουμε την εντολή color balance.

Eκεί συνήθως υπάρχουν τρείς sliders. Στον πρώτο (cyan - red) πηγαίνουμε τον δείκτη ελαφρώς προς το κόκκινο και στον τρίτο (yellow - blue) επίσης ελαφρώς προς το κιτρινο.

Αν υπάρχει επιλογή neutralize το πατάμε. Κάνει πιο ουδέτερη σε χρώματα την εικόνα.

 

Στο κινητό υπάρχει το δωρεάν πρόγραμμα photproc που κάνει απίστευτη δουλειά, αν και αργό στην αποθήκευση. Τρομερό εργαλείο.

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

natna ευχαριστούμε πολύ για τις υποβρλυχιες συμβουλές! Διαπίστωσα ότι στη θάλασσα, εντός ή εκτός αυτής, αν επιλέξω στην ισορροπία λευκού το φως φθορισμού, έχω πιο "φυσικό" μπλε στο νερό από ότι στο αυτόματο πχ, όπου συνήθως παίρνω ένα γαλαζοπράσινο μουντό αποτέλεσμα. Το ίδιο και όταν τραβάω βίντεο.
Link to comment
Share on other sites

natna ευχαριστούμε πολύ για τις υποβρλυχιες συμβουλές! Διαπίστωσα ότι στη θάλασσα, εντός ή εκτός αυτής, αν επιλέξω στην ισορροπία λευκού το φως φθορισμού, έχω πιο "φυσικό" μπλε στο νερό από ότι στο αυτόματο πχ, όπου συνήθως παίρνω ένα γαλαζοπράσινο μουντό αποτέλεσμα. Το ίδιο και όταν τραβάω βίντεο.

 

Να είσαι καλά.

Ουσιαστικά αυτό που κάνεις έτσι, είναι να ρυθμίζεις την ισορροπία λευκού στο πιο θερμό, που είναι ένα άλλο πολύ καλό και εύκολο κόλπο. Τουλάχιστον για αρχή.

Όμως καμιά φορά θέλει επιπλέον επεξεργασία.

Σου ξαναθυμίζω να κατεβάσεις το απιστευτο Photproc για επιπλέον επεξεργασία στο κινητό.

Ακόμα υπάρχει port του photo editor από το N8, για το 808. Είναι πολύ καλύτερο από αυτό που υπάρχει στο τελευταίο. Θέλει hack για να μπεί...

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 6 months later...
OK Moralas

 

Γενική C1: 8mp pureview, χρώμα ζωντανό, εννοείται jpeg superfine (ελάχιστη), εστίαση αυτόματη, ΝD on, Flash auto, iso 100, -0,3/-0,7 ev.

 

Nυχτερινό τοπίο C2: 8mp pureview, χρώμα κανονικό, εννοείται jpeg superfine (ελάχιστη), εστίαση hyperfocal ή άπειρο, ΝD auto, Flash οff, iso 400.

*Aν μπορεί να στηριχτεί κάπως το κινητό (τρίποδο, βεντούζα, πεζούλι) τότε iso 50 και +1ev!

**Mε το κινητό στο χέρι, iso auto!

 

Σκηνή δράσης με καλό φωτισμό C3: 8mp pureview, χρώμα κανονικό, εννοείται jpeg superfine (ελάχιστη), εστίαση hyperfocal, ΝD οff, Flash off (για αρχή), iso 100, -0,7ev. Aν έχουμε πολύ γρήγορη κίνηση ενεργοποιούμε το φλας.

 

Δοκιμάστε και γράψτε εντυπώσεις. Προτάσεις από άλλα μέλη καλοδεχούμενες!

 

Ήθελα να σε ρωτήσω. Το δεύτερο προφιλ είναι σαφές, νυχτερινές λήψεις, το τρίτο επίσης (σπάνια να βγει κάτι σε κίνηση άρα εκεί μάλλον θα δοκιμάσω άλλες ρυθμίσεις), για το πρώτο προφιλ ομως, το έχεις για τι είδους φωτογραφίες?

 

Επειδή δεν γνωρίζω και είναι εμφανές πως έχεις πολύ καλές γνώσεις για αυτό, θα μπορούσες να μου δώσεις προτάσεις για ρυθμίσεις για 2 ειδών σκηνές(στο ένα από τα 3 προφιλ έχω ήδη βάλει τις νυχτερινές σου ρυθμίσεις)?

1) θα ήθελα την ημέρα όταν θέλω να βγάλω ανθρώπους/φωτογραφίες σε καφέ έξω με ήλιο ή φως ημέρας

2) ρυθμίσεις καθαρά για τοπίο, φυσικά με επαρκές φως, ειδάλλως θα βάζω night mode προφιλ.

 

*έχω αγοράσει καλό τρίποδα και φυσικά πέρα από την 1) , σε night mode και τοπίο αναφέρομαι με χρήση τρίποδα πάντα.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να σε ρωτήσω. Το δεύτερο προφιλ είναι σαφές, νυχτερινές λήψεις, το τρίτο επίσης (σπάνια να βγει κάτι σε κίνηση άρα εκεί μάλλον θα δοκιμάσω άλλες ρυθμίσεις), για το πρώτο προφιλ ομως, το έχεις για τι είδους φωτογραφίες?

 

Επειδή δεν γνωρίζω και είναι εμφανές πως έχεις πολύ καλές γνώσεις για αυτό, θα μπορούσες να μου δώσεις προτάσεις για ρυθμίσεις για 2 ειδών σκηνές(στο ένα από τα 3 προφιλ έχω ήδη βάλει τις νυχτερινές σου ρυθμίσεις)?

1) θα ήθελα την ημέρα όταν θέλω να βγάλω ανθρώπους/φωτογραφίες σε καφέ έξω με ήλιο ή φως ημέρας

2) ρυθμίσεις καθαρά για τοπίο, φυσικά με επαρκές φως, ειδάλλως θα βάζω night mode προφιλ.

 

*έχω αγοράσει καλό τρίποδα και φυσικά πέρα από την 1) , σε night mode και τοπίο αναφέρομαι με χρήση τρίποδα πάντα.

 

Μιλάμε πάντα για την μαμά εφαρμογή, δημιουργική, στα 8mp.

Α.To πρώτο προφίλ είναι γενικό και οκ για τοπίο και για χρήση με καλό φως εξωτερικό και εσωτερικό χώρο. Στον καφέ κτλ. Παίζεις με την αντιστάθμιση ανάλογα με το φώς. To -0,3 συγχωρεί πολλά. Πρόσεχε όταν έχει κόντρα φως σε πορτραίτο. Εκεί όλες οι μηχανές μπερδεύονται...

 

Και για μάκρο είναι οκ αλλά πρέπει να κάνεις touch to focus. Γενικά εμένα με ζορίζει πολύ στα μάκρο και μου σπάει τα νεύρα.

 

B.Toπίο: ISO 50, nd on, οξύτητα στα 2/3, κορεσμός στα 2/3. Με έντονο κοντραστ στον ουρανό -0,7ev, για να μην καεί. Αλλιώς -0,3ev. Μετά όμως θέλει διόρθωση, για να φωτιστούν οι σκιές.

 

3.Φωτό δρόμου:

Άνθρωποι μετά τα 3 μέτρα απόσταση που κινούνται βάζεις το προφίλ 3 για σκηνές δράσης. Το φλας κλειστό για φωτό δρόμου μην φας ξύλο. Αν είναι κάτι που περιμένεις προεστιάζεις με touch to focus.

 

Ελπίζω να κάλυψα κάποια από αυτά που θες.

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε πάντα για την μαμά εφαρμογή, δημιουργική, στα 8mp.

Α.To πρώτο προφίλ είναι γενικό και οκ για τοπίο και για χρήση με καλό φως εξωτερικό και εσωτερικό χώρο. Στον καφέ κτλ. Παίζεις με την αντιστάθμιση ανάλογα με το φώς. To -0,3 συγχωρεί πολλά. Πρόσεχε όταν έχει κόντρα φως σε πορτραίτο. Εκεί όλες οι μηχανές μπερδεύονται...

 

Και για μάκρο είναι οκ αλλά πρέπει να κάνεις touch to focus. Γενικά εμένα με ζορίζει πολύ στα μάκρο και μου σπάει τα νεύρα.

 

B.Toπίο: ISO 50, nd on, οξύτητα στα 2/3, κορεσμός στα 2/3. Με έντονο κοντραστ στον ουρανό -0,7ev, για να μην καεί. Αλλιώς -0,3ev. Μετά όμως θέλει διόρθωση, για να φωτιστούν οι σκιές.

 

3.Φωτό δρόμου:

Άνθρωποι μετά τα 3 μέτρα απόσταση που κινούνται βάζεις το προφίλ 3 για σκηνές δράσης. Το φλας κλειστό για φωτό δρόμου μην φας ξύλο. Αν είναι κάτι που περιμένεις προεστιάζεις με touch to focus.

 

Ελπίζω να κάλυψα κάποια από αυτά που θες.

 

Μια διευκρίνιση μόνο για το Α. Iso το αφήνω στο auto, nd auto και χρωματικοι τονοι στο vivid? Επίσης οξυτητα/κορεσμος πηγαινουν απο -5 εως 5. 2/3 τι εννοεις?

 

Σε υπερ ευχαριστώ. Θα παω ταξιδακι 3-ημερο σε 2 εβδομαδες και ηθελα να εχω ετοιμες ρυθμισεις για νυχτα, μερα και δωματιο ξενοδοχειου.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρίνιση μόνο για το Α. Iso το αφήνω στο auto, nd auto και χρωματικοι τονοι στο vivid? Επίσης οξυτητα/κορεσμος πηγαινουν απο -5 εως 5.

 

+2 εννοούσα.

 

Προσοχή στις νυχτερινές τοπίου ή εσωτερικών χώρων χωρίς φλας. Εκεί αν τα τεχνητά φώτα βγαίνουν πολύ κίτρινα, κατεβάζουμε τον κορεσμό στο 0 και ακόμα για να μειώσουμε τον χρωματικό θόρυβο.

Edited by natna
Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...