Jump to content

Galaxy Tab 2 7.0 (P3100 / P3110) : Οδηγός Root, CWM, Custom rom, Dual boot


dimfil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 293
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εβαλα lolipop σε p3110 και δεν δουλευε σωστα ετρωγε πολλα κολληματα οποτε γυρισα παλι σε kitkat

device nexus 5

rom purity 4.4.3

kernel code_blue r 172

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ,

Σκέφτομαι να κάνω rooting το Galaxy Tab 2 7.0 (P3100) που έχω, και μετά να βάλω κάποια custom ROM, και ο guide είναι πολύ διαφωτιστικός, αλλά έχω μερικές απορίες (διεξήλθα επιτροχάδην τα posts, και μπορεί να μου ξέφυγε κάτι). Η έκδοση Android είναι 4.2.2 μετά από προηγούμενη αναβάθμιση από 4.1.x που ήταν.

 

1. Τα αρχεία που θα χρησιμοποιήσω για rooting και recovery είναι τα ακόλουθα;

CF-Auto-Root-espressorf-espressorfxx-gtp3100.zip

P3100_CWM_RECOVERY-6.0.1.3_SUPERSU-0.96_BUSYBOX-1.20.2.tar.md5.zip

Ρωτάω, επειδή πχ το πρώτο το CF-Auto-Root... αναφερόταν από προηγούμενη έκδοση του OS. Κάνει και για την 4.2.2; Μήπως θα πρέπει να κατεβάσω καμιά νεώτερη έκδοση των δύο αρχείων;

 

2. Θέλω να κάνω backup την ROM της Samsung. Ποιο πρόγραμμα ενδείκνυται να χρησιμοποιήσω; Πρέπει να το έχω κάνει rooted πρώτα;

 

3. Όταν γινόταν η αναβάθμιση από Internet της νέας έκδοσης από Samsung (4.2.2), όταν κατέβασε το αρχείο, το παράθυρο διαλόγου είχε 3 επιλογές, LATER - INSTALL ALL - INSTALL. Επέλεξα την τελευταία, INSTALL σκέτο, κάνοντας τη σκέψη ότι θα υπήρχε δυνατότητα να εγκαταστήσω και τα επιπλέον. Μετά την εγκατάσταση, όμως, ενώ υπήρξε επιτυχής, μου χάθηκε η εφαρμογή καιρού (weather) που ήταν στο home, και επιπλέον η user interface είναι πιο φτωχική (πχ τα εικονίδια της μπάρας επάνω, που σύρεται, είναι πιο άσχημα, και όταν τη σύρεις είναι κάτι άσχημα σε λευκά κουτιά, δεν μπορώ να επιλέξω μαύρο φόντο & λευκό κείμενο, δεν βρίσκω την επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις στα settings κλπ). Επειδή θέλω να κάνω backup την ROM και τις εφαρμογές, έστω όπως ήταν προ της αναβάθμιση, μπορώ να αποκαταστήσω το weather application και τα στοιχεία διεπαφής που λείπουν και πώς; Μήπως πρέπει να κάνω flash μια samsung custom rom και ποια;

 

4. Η πορεία που θα ακολουθήσω είναι:

rooting

Backup εφαρμογών με Titanium Backup στην external SD card

Backup Samsung ROM με ROM Manager (εδώ ή μετά το επόμενο βήμα);

custom recovery flashing (CWM)

ROM flashing

Reboot

Επαναφορά εφαρμογών κλπ

 

Μήπως κάνω κάπου λάθος; Έχω ήδη κάνει backup τα contacts, SMS και λοιπά αρχεία μου.

 

5. Ποια custom ROM ενδείκνυται να χρησιμοποιήσω, ώστε να είναι σταθερή, το tablet να είναι γρήγορο και να την κρατήσω για αρκετό διάστημα δίχως αλλαγές;

 

6. Μπορώ να έχω συνδεδεμένο το AC Power (φόρτιση) κατά τη διάρκεια των εργασιών αυτών, όταν δεν χρειάζεται υπολογιστής;

 

7. Μπορώ να χρησιμοποιήσω άφοβα την Heimdall suite, αφού κυρίως χρησιμοποιώ Linux, για τα φλασαρίσματα;

 

Αν και είμαι έμπειρος χρήστης Windows & Linux, σε ό,τι αφορά smartphones και tablets είμαι αδαής. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Αν τα πάω καλά με το tablet, μετά σειρά έχει το smartphone μου Samsung Galaxy S Plus, που έχει γίνει πολύ αργό εσχάτως.

 

Μπορώ να απεγκαταστήσω εφαρμογές ως superuser ακόμη και πριν το φλασάρισμα της ROM; Μου τη σπάνε οι διάφορες εφαρμογές της Samsung, καθώς και μερικές του Google που δεν χρησιμοποιώ ούτε θα χρησιμοποιήσω (Hangouts, TV & Movies και τέτοια).

 

Sorry για το εκτενές του post.

 

EDIT - 21-04-2015

Τελικά, επειδή η CWR (εγκατεστημένη μέσω ROM Manager) δεν μου εγκαθιστούσε την slimkat 4.4.4, εγκατέστησα την τελευταία TWRP recovery και μέσω αυτής, εγκατέστησα την slimkat 4.4.4 (9). Χρειάστηκε να απενεργοποιήσω τον έλεγχο των zip από την recovery. Όμως δεν μου λειτουργεί το GPS, ξέρει κανένας καμιά εφαρμογή να το κάνω να δουλέψει;

Edited by anamesa
Link to comment
Share on other sites

αν ειχες βαλει slimlp που ειναι 5.0 οκ την ειχα και εγω και ειναι οπως τα λες στα καλα καθουμενα εκλειναν εφαρμογες κολλαγε

δεν εχει καμια σχεση με την omni 5.1 και cm 12.1:D

Link to comment
Share on other sites

αν ειχες βαλει slimlp που ειναι 5.0 οκ την ειχα και εγω και ειναι οπως τα λες στα καλα καθουμενα εκλειναν εφαρμογες κολλαγε

δεν εχει καμια σχεση με την omni 5.1 και cm 12.1:D

 

 

Για πες μου την αποψη σου να παω σε omni 5.1 και cm 12.1 η να μεινω με τη slimkat;

Link to comment
Share on other sites

αν ειχες βαλει slimlp που ειναι 5.0 οκ την ειχα και εγω και ειναι οπως τα λες στα καλα καθουμενα εκλειναν εφαρμογες κολλαγε

δεν εχει καμια σχεση με την omni 5.1 και cm 12.1:D

 

Για πες μου την αποψη σου να παω σε omni 5.1 και cm 12.1 η να μεινω με τη slimkat;

Μόλις πέρασα την cm12.1 δουλευει μια χαρά το p3110

Έχει δοκιμάσει κανείς κανέναν kernel

device nexus 5

rom purity 4.4.3

kernel code_blue r 172

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει αυτος που λενε οτι δουλευει σε lollipop αλλα εχει το ιδιο προβλημα με τους προηγουμενες εκδοσεις με το που τον βαλεις δεν δουλευει η καμερα

http://forum.xda-developers.com/devdb/project/dl/?id=9056

θα τον δοκιμασω και θα σου πω

Edited by tsang
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ.

Αν διαγράψω (κάνω wipe) εκτός από τις dalvik cache, system, cache & data partitions ΚΑΙ ΤΗΝ (internal) storage partition, τι θα γίνει; Δεν έχω δικά μου αρχεία στην storage, μήπως όμως διαγράψω αρχεία που χρειάζονται για εκκίνηση του tablet p3100 που έχω; Χρησιμοποιώ την TWRP recovery στην τελευταία της έκδοση για Samsung tab 2 7.0 p3100. Προφανώς, δεν θα διαγράψω την external micro SDCard, όπου θα έχω τα zip των ROMs κλπ.

 

Θέλω να δοκιμάσω μερικές custom roms, και να αρχίζω από παρθένο σύστημα κάθε φορά.

Edited by anamesa
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

στην slim build 8 μπορω να μεταφερω τις εφαρμογες στην sd card?

προσπαθω να βαλω το kitkat 4.4.4 στο SAMSUNG GALAXY TAB II 7.0 P3110

κατεβασα το Samsung Kies οπου εχει και τους usb drivers

 

οταν το ταμπλετ ειναι ανοιχτο το αναγνωριζει

οταν μπηκα σε recovery mode και ανοιξα το Odin δεν ηταν ανοιχτει η usb port

εχω windows xp sp3

 

ειδα οτι και αλλος ειχε το προβλημα αλλα δεν βρηκε λυση με τα xp

http://forum.xda-developer....php?t=2455644

 

υπαρχει καποιος αλλος τροπος εκτος pc να κανω ροοτ?

 

ειδα οτι μεσω ROM Manager application μπορω να περασω CWM οχι την cwm 6.0.4.5+ αλλα παλιοτερη αλλα φανταζομαι οτι αν ειχα αυτην παλιοτερη μεσω sd card θα μπορουσα οπως λεει ο tsang

 

να κατεβασω απο http://d-h.st/ayq

αυτο το zip βαλτο στην sdcard και κανε εγκατασταση οπως κανεις την rom θα σου δωσει πολλες επιλογες εσυ διαλεξε να κανεις update στην cwm κανε επανεκκινηση και τωρα με cwm 6.0.4.8 βαλε την rom

 

 

το θεμα ειναι οτι στο ROM Manager application πρεπει να εχεις root access

 

μπορω μεσω αλλης εφαρμογης να γινω root ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Μια βοηθεια γιατι το ταμπλετακι (3110) κολησε μετα απο αποτυχημενη προσπαθεια αναβαθμησης.

Εχει περασμενη τν CM 10.1.3 RC2 και σε προσπαθεια auto update , παραμενει με την εικονα του Clockworkmode Recovery

Προσπαθω να του περασω καποια εκδοση cm αλλα δεν γινετε.

 

Τελικα με τα πολλα περασα την slim 4.3 ...δεν με ενθουσιαζει ομως και λεω να παω παλι σε CM..... αλλα στο πρωτο ποστ δεν λειτουργει το λινκ με τα Gapps...

Υπαρχει τροπος να βγει τελειως ο nova launcher απο την slim?????

Εχει κανεις καποιο λινκ ?

Ευχαριστω για οποια βοηθεια.

Edited by jogatore
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Μια βοηθεια σχετικα με το 3110

Εχω περασμενη cm-11-20160424-NIGHTLY... το ταμπλετ σερνετε ...

υπαρχει καποια αλλη ρομ ? ή μηπως να γυρισω σε cm stable?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μια βοηθεια σχετικα με το 3110

Εχω περασμενη cm-11-20160424-NIGHTLY... το ταμπλετ σερνετε ...

υπαρχει καποια αλλη ρομ ? ή μηπως να γυρισω σε cm stable?

Σου απανταω μιας και βρεθηκα κατα λαθος εδω ( με τα 10.1 ασχολουμαι περισσοτερο) υπαρχουν δεκαδες καλες ROM για τη συσκευη σου. Εδω θα βρεις οσα χρειαζονται για να διαλεξεις : http://andi34.github.io/ (εχει γινει πλεον ενοποιηση συσκευων & μετονομασια )...Αν δεν καταλαβαινεις κατι & θελεις πληροφοριες μπες στο forum του P5100 (samsung tablet 10.1) να σου εξηγησω πως θα πας πχ σε 6.0.1 Marshmallow η 5.1.1 LP & να συνεχισεις να παιρνεις update ...Εδω δεν μπορω να το κανω ειναι out of topic ...

:respect:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα. Ποιο εύκολος τρόπος να κάνω root το τάμπλετ μου samsung galaxy tab E υπάρχει ;

Με king root , kingoroot και λ , δεν γίνεται....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...