Jump to content

Xiaomi Mi 2S


cableguy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ξερει κανεις πια ειναι η τελευταια multilanguage 4.1 που υπαρχει για να την κατεβασω?

4.12.5 είναι η τελευταία v5 βασισμένη στο 4.1.1

 

 

 

------------------------------------------------------------

 

 

 

 

Έχει δοκιμάσει κανείς τις επίσημες miui6 που βασίζονται σε lolipop;

Δουλεύουν όλα σωστά;

Από μπαταρία πως πάει;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 895
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλημέρα προς μεγάλη μου έκπληξη την Τρίτη έγινε αναβάθμιση επίσημη του κινητού σε miui . Από τότε όμως μου βγάζει μνμ unable to update Google services όταν πήγα στο playstore δεν το ανοίγει έχει μόνο την επιλογή redeem και μου ζητάει να βάλω έναν κωδικό τον οποίο δεν ξέρω. Έχει κάποιος ιδέα τι να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μόνη της έγινε η αναβάθμιση και πια έκδοση πέρασε MIUI 7 Android 5... Το καλύτερο που εχεις να κάνεις παρε οτι πρεπει να κρατησεις buck-up μετα κατέβασε απο ΕΔΩ http://ota.xiaomi-miui.gr/downloads/roms/Mi2_S/xiaomi-miui-hellas-5.0.2_aries_Stable-V7.0.4.0.zip

ριξε την μεσα στο κινητό αφου πρώτα την μετά-oνομασεις σε update.zip κλεισε το τηλ και ανοιξε το στην Recovery και επελεξε Αγγλικα μετα Wipe Data/Factory Reset και τελος update στο system που εχεις ενεργό να ειναι καλα φορτισμένο το τηλ. θα κανει γυρω στα 10 λεπτα να την περάσει μετα θα εχεις ενα ολόφρεσκο λειτουργικό χωρις προβλήματα...

Xiaomi Mi10/128
Link to comment
Share on other sites

Φίλε έχω την miui 7 και Android 5.0.2,από μόνο του έκανε αναβάθμιση

Προφανώς δεν εχεις την ελληνική εκδοση (GTV) ετσι δεν ειναι?

Αν ΟΧΙ κατέβασε αυτή που σου λέω πιο πάνω και κανε αυτα τα βήματα για να δεις άσπρη μέρα αλλα πρόσεχε οταν θα κανεις Wipe Data/Factory Reset θα σβηστούν ολα γι αυτο σου είπα παρε back up σε pc KAI με την εφαρμογή της MIUI Mi cloud κανε και μετά το update θα επιλέξεις για αποκατάσταση οτι θες...

Αν ΝΑΙ κανε μονο Wipe Data/Factory Reset μέσα απο το Recovery αφού βέβαια εχεις πάρει πάλι backup

Xiaomi Mi10/128
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω ελληνική ότι μου είχαν βάλει από το minideal. Απλά φοβάμαι να το κάνω μόνος μου γιατί δεν ξέρω πως γίνεται. Έχεις υπόψιν σου κάποιον οδηγό πως να το κάνω?
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω ελληνική ότι μου είχαν βάλει από το minideal. Απλά φοβάμαι να το κάνω μόνος μου γιατί δεν ξέρω πως γίνεται. Έχεις υπόψιν σου κάποιον οδηγό πως να το κάνω?

 

Ότι θες για τα κινητά της Xiaomi θα απευθύνεστε στο επίσημο Ελληνικό φόρουμ που εχουμε την τιμή να μας υποστηρίζει στην πατρίδα μας!

Τον οδηγό θα τον βρεις ΕΔΩ: https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/5814-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%A5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-MIUI-ROM-2%CE%BF%CF%82-%CE%A4%CF%81%CF%8C%CF%80%CE%BF%CF%82-%CE%BC%CE%AD%CF%83%CF%89-Recovery/?pageNo=1

Xiaomi Mi10/128
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μόνη της έγινε η αναβάθμιση και πια έκδοση πέρασε MIUI 7 Android 5... Το καλύτερο που εχεις να κάνεις παρε οτι πρεπει να κρατησεις buck-up μετα κατέβασε απο ΕΔΩ http://ota.xiaomi-miui.gr/downloads/roms/Mi2_S/xiaomi-miui-hellas-5.0.2_aries_Stable-V7.0.4.0.zip

ριξε την μεσα στο κινητό αφου πρώτα την μετά-oνομασεις σε update.zip κλεισε το τηλ και ανοιξε το στην Recovery και επελεξε Αγγλικα μετα Wipe Data/Factory Reset και τελος update στο system που εχεις ενεργό να ειναι καλα φορτισμένο το τηλ. θα κανει γυρω στα 10 λεπτα να την περάσει μετα θα εχεις ενα ολόφρεσκο λειτουργικό χωρις προβλήματα...

 

Σπύρο και λοιποί. Μετά απο πολυυυυ καιρό με miui v5 (4.12.5) έκανα το απονενοημένο και πέρασα τη ROM που προτείνεις παραπάνω. Αποτέλεσμα; Τραγική διαχείριση μπαταρίας! Μιλάμε για απώλεια τουλάχιστον του 1/3 της συνολικής διάρκειας με μια πλήρη φόρτιση! Θα προσπαθήσω να το παρατηρήσω κι άλλο άλλα δε βλέπω καμια βελτίωση. Επίσης με δυσκολεύουν οι καινούριες λειτουργίες του Lollipop (πχ τι τους έφταιγε το αριστερό physical button να δουλεύει ως settings;;;; )

 

Τέλος πάντων.... Έχουμε προτάσεις σε κάποια άλλη πιο πρόσφατη ROM (v6-kit kat ισως; ) για τα δυο αυτά θέματα;Ιδίως για το 1ο. Βρίσκω πχ αυτές εδώ στο en.miui.com. Η μπαταρία μου (και λόγω ηλικίας) έβγαζε με την 4.12.5 1,5 - 2 24ωρα με wifi on αλλα σε sleep mode και data (3g) off, οπότε είναι κρίσιμη η διαχείριση μπαταρίας για μένα.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για όλες τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μην απογοητευόσαστε στο θεμα τις μπαταρίας η Miui 7 έχει την καλύτερη διαχείριση 2 ημέρες φουλ πας και για τρίτη γιατί εσένα δεν κρατάει?

Το θέμα με το physical button να δουλεύει οχι ομως ως settings πολύ απλό είναι και εγω ετσι το εχω το αλλάζεις μέσα από Ρυθμίσεις/πρόσθετες ρυθμίσεις/Πλήκτρα/ και βάλε στα πλήκτρα πλοήγησης/πρόσφατα/ εμφάνιση μενού και στο Μακρύ πάτημα πλήκτρων/Αρχική οθόνη/εμφάνιση πινάκα πρόσφατων εφαρμογών και είσαι κομπλέ!

Μην το συζητάς καν για MIUI 6 το τηλ. αυτό ειχε μόνο special edition beta εκδόσεις και είχε κατι θεματακια με bug απο οτι ξέρω και εγω μετάβαση απο V5 εκανα στην V7 Stable και είμαι μια χαρά ολοι ζηλεύουν οι xiaomi ακηδες γιατί δεν εχουν πάρει ακόμα την 5... Loli και ειναι ακόμα στις εκδόσεις 4.4 kitkat

 

Εγώ πλέον το έχω πουλήσει εδώ και λίγες ημέρες το τηλ αυτό σε πολύ καλή τιμή κόλας 150Ε γιατί ο άνθρωπος που το πήρε ήξερε οτι παίρνει ακριβό άρωμα σε μικρο μπουκάλι και πέρασα στο Mi4 LTE το οποίο ακόμα εχει kitkat έκδοση με MIUI 7

Edited by spirosmeg
Xiaomi Mi10/128
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βάλω την rom αλλά δεν μπαίνει και το πρόβλημα μου είναι ότι δεν έχει playstore. Υπάρχει κάποιο εναλλακτικό market που μπορώ να κατεβάσω από το miui market?
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βάλω την rom αλλά δεν μπαίνει και το πρόβλημα μου είναι ότι δεν έχει playstore. Υπάρχει κάποιο εναλλακτικό market που μπορώ να κατεβάσω από το miui market?

Δεν σε καταλαβαίνω πια δεν μπαίνει πια δεν έχει playstore ?:blink:

Xiaomi Mi10/128
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν τι το θες τώρα το Play store σε τι θα σε βοηθήσει ???

Η ROΜ που σου πρότεινα εχει τα πάντα και ακόμα δεν την έχεις περάσει είμαι σίγουρος 100% ότι ακόμα έχεις την μαμισια που αναβάθμισε μόνο του!

Φίλε μου σίγουρα πρέπει να διαβάσεις προσεκτικά τα βήματα (η Rom αυτή έχει τα πάντα) γιατί εσύ σίγουρα δεν κάνεις αυτά που πρέπει...

ΞΕΚΙΝΑΣ:

Την rom που κατέβασες μετά-ονομασε την σε update

ΤΩΡΑ ΚΑΝΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΓΡΑΦΩ:

a). Κλείσε το τηλ. σου!

b). Tώρα ξεκίνα το στο Xiaomi recovery mode ( Δηλαδή πατημένο το power button και το volume up/+ μαζί ) μόλις εμφανισθεί το λογότυπο της xiaomi τα αφήνεις και σε δευτερόλεπτα είσαι στο μενού της recovery !!!

i. Εδώ είναι απλά τα στάδια μας εμφανίζονται οι εξής επιλογές:

ii. Πρώτα επιλέγουμε γλώσσα

Σημείωση: η περιήγηση στο μενού γίνεται με τα κουμπιά (volume up/down και επιλέγουμε πατώντας το power button).Εφόσον επιλέξουμε γλώσσα ( Αγγλικά) μας εμφανίζεται το menu.

Reboot

Wipe&Reset

Install update.zip to system one

Power off

 

iii. Εμεις επιλέγουμε Wipe&Reset (Απαραίτητο το Wipe&Reset πριν κάνουμε σοβαρό upgrade!!!! για διάφορους λόγους).

iv. Επιλέγουμε Install update.zip to system ONE. Επιλέγουμε YES.

v. Περιμένουμε να τελείωση η εγκατάσταση. Το κινητό θα επανεκκίνηση μόνο του και θα ξανά συνεχίσει υπομονή 5-6 λεπτα ακόμα! μην πειράξεις τίποτα αν δεν τελειώσει μόνο του !

Edited by spirosmeg
Xiaomi Mi10/128
Link to comment
Share on other sites

Όταν πατάω στο wipe and reset μου εμφανίζει και άλλες επιλογές wipecache,wipe user data,wipe sd card,wipe all data, τι επιλέγω?

Στο εχω αναφέρει στην αρχή νημα:

13 Νοέ. 2015, 23:15

#855

 

wipe all data και προχωράς

Edited by spirosmeg
Xiaomi Mi10/128
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επειδη ειχα το ιδιο προβλημα με τον kobbe88 (αναβαθμιση miui 5 σε miui 7 χωρις να δουλευει το play store) το προβλημα λυνεται με πιο απλο τροπο. Αφου εχεις επιλεξει απο τις ρυθμισεις την επιλογη allow installation of apps from unknown sources σε on και εχεις ορισει το download size limit σe unlimited (δεν ειμαι σιγουρος αν το τελευταιο ειναι αναγκαιο), διαγραφεις το υπαρχων play store, ανοιγεις τον browser, πληκτρολογεις στο Google play store apk διαλεγεις οποια σελιδα γουσταρεις εσυ για να κανεις download to apk αρχειο που διατιθεται, το κατεβαζεις ακολουθεις τις οδηγιες και μολις εγκατασταθει το play store κανεις log in στο λογαριασμο σου και εισαι κομπλε.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

Πριν από λιγο μου έσπασε το touch screen digitizer από το mi-2s.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να βρω ανταλλακτικά;

Είναι καποιος από εσας που του έχει χαλάσει το κινητο και θέλει να το δώσει για ανταλλακτικα;

mi 2s
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

Πριν από λιγο μου έσπασε το touch screen digitizer από το mi-2s.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να βρω ανταλλακτικά;

Είναι καποιος από εσας που του έχει χαλάσει το κινητο και θέλει να το δώσει για ανταλλακτικα;

 

Ενα σωρό μαγαζιά το έχουν διαθέσιμο : http://vifocal.com/lcd-display-touch-screen-digitizer-for-xiaomi-mi2-m2-mi2s-smartphone.html

 

http://www.aliexpress.com/item/For-Xiaomi-2-2S-M2-M2s-Mi2-Mi2s-LCD-Touch-Screen-Display-Digitizer-Frame-Replacement-Assembly/32281074855.html?spm=2114.01020208.3.10.IuPVEX&s=p&ws_ab_test=searchweb201556_7_79_78_77_80_61,searchweb201644_5,searchweb201560_9

Xiaomi Mi10/128
Link to comment
Share on other sites

Οτι υπάρχουν πολλά μαγαζιά είναι γνωστό. Δεν είναι όλα αξιόπιστα, και τι ποιότητα έχει το ανταλλακτικό.

Αν καποιος έχει αγοράσει κάποιο ανταλλακτικό ίσως θα μπορούσε να βοηθήσει

mi 2s
Link to comment
Share on other sites

Οτι υπάρχουν πολλά μαγαζιά είναι γνωστό. Δεν είναι όλα αξιόπιστα, και τι ποιότητα έχει το ανταλλακτικό.

Αν καποιος έχει αγοράσει κάποιο ανταλλακτικό ίσως θα μπορούσε να βοηθήσει

Συμφωνώ γι αυτό κοιτάμε πάντα τις πωλήσεις και αντίστοιχα τις αξιολογήσεις, έτσι βρίσκεις άκρη!

Xiaomi Mi10/128
Link to comment
Share on other sites

Φίλε spyrosmeg το έκανα wipe and reset πατάω στη συνέχεια install update one κάπως έτσι το λέει και μετά που βγάζει failed. Το αρχείο με τη ρομ που μου πρότεινες το κατέβασα απευθείας από τη σελίδα στο κινητό και το ονομασα update. Zip το αρχείο πρέπει να το μεταφέρω στο φάκελο downloaded Rom?
Link to comment
Share on other sites

Φίλε spyrosmeg το έκανα wipe and reset πατάω στη συνέχεια install update one κάπως έτσι το λέει και μετά που βγάζει failed. Το αρχείο με τη ρομ που μου πρότεινες το κατέβασα απευθείας από τη σελίδα στο κινητό και το ονομασα update. Zip το αρχείο πρέπει να το μεταφέρω στο φάκελο downloaded Rom?

Το αρχείο που κατέβασες για να το δει και να φλασαρει το τηλέφωνο ΠΡΕΠΕΙ να βρίσκετε στον αποθηκευτικό χώρο ΟΧΙ μέσα σε φάκελο κανένα!

Προφανώς εσένα ειναι μεσα στο φάκελο Downloads παρτο απο εκει και βγαλτο έξω επίσης πρόσεξε με την μετονομασία σου μήπως το εχεις κάνει update.zip.zip Γιατί είδη ήταν .zip

Αυτά!

Xiaomi Mi10/128
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

πηρα στα χερια μου ενα mi2s και εχει προβλημα ο proximity sensor

φορουσε την μανισια ρομ και του περασα την 7.0.4 αλλα παλι δεν δουλευει.

το ανοιξα και δεν υπηρχε κανενα σκουπιδακι μπροστα του

ειχε σπασει η οθονη και την αλλαξα. μαλλον πειραχτηκε εκει κατι κατα την πτωση.

το θεμα ειναι οτι καλω και σβηνει η οθονη και δεν ξαναναβει. πρεπει να του βγαλω μπαταρια η να κλεισει ο αλλος το τηλεφωνο.

ξερει κανεις πως μπορω να απενεργοποιησω τον sensor? εψαξα στο ινετ αλλα οτι βρηκα δεν δουλεψε. καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...