Jump to content

[S4] Φωτογραφίες & βίντεο


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρα πολύ καλες !!!

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστω παιδια. Αν βλεπετε κατι που δεν σας αρεσει πειτε μου. Εξαλλου για αυτο τις ανεβασα. Ernesto για ποια φωτο μιλας;
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια. Αν βλεπετε κατι που δεν σας αρεσει πειτε μου. Εξαλλου για αυτο τις ανεβασα. Ernesto για ποια φωτο μιλας;

 

αυτην με τα συντριβανια.. i9500η i9505 εχεις?

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το φόρουμ προσφέρεται για να σου φτιάχνει την διάθεση.

Καθένας γράφει ότι του κατέβει.

Μπήκα στο φόρουμ του BlackBerry Z30 για να δω πως δουλεύει τις Android εφαρμογές με την νέα έκδοση και πέφτω πάνω στις εντυπώσεις κάποιου που μόλις το αγόρασε δίνοντας το S4.

Στο τέλος μας πετάει ένα κουφό ότι η κάμερα του BB είναι στα ίδια επίπεδα με του S4

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

αυτην με τα συντριβανια.. i9500η i9505 εχεις?

 

το ευρωπαικο φιλε μου 9505 εχω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελικά το φόρουμ προσφέρεται για να σου φτιάχνει την διάθεση.

Καθένας γράφει ότι του κατέβει.

Μπήκα στο φόρουμ του BlackBerry Z30 για να δω πως δουλεύει τις Android εφαρμογές με την νέα έκδοση και πέφτω πάνω στις εντυπώσεις κάποιου που μόλις το αγόρασε δίνοντας το S4.

Στο τέλος μας πετάει ένα κουφό ότι η κάμερα του BB είναι στα ίδια επίπεδα με του S4

 

E καλα και συ ρε Κωστα τι περιμενες?? :lol::lol:

Bασικα ειναι αλλης κατηγοριας κινητο υποδιεστερο του s4 σε αρκετα σημεια (οθονη-επεξεργαστη-καμερα). Θα το συγκρινα πιο καλα με ενα s3 παρα με το 4. Στην καμερα αν και δεν ειχα ποτε ββ το θεωρω πολυ δυσκολο να ειναι καλυτερη η καμερα απο το s4

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχω να πω από την εμπειρία μου από το Ζ10, οτι εβγαζε πολύ καλές φωτογραφίες (8αρα κάμερα) εως εξαιρετικές, απο αναλυση και πιστοτητα χρωμάτων. Και βιντεο. Ήμουν πολύ ικανοποιημενος από την κάμερα, και δεν θα το άλλαζα εύκολα αν δεν είχα σοβαρό θέμα με την μπαταρία που δεν με έβγαζε με τίποτα...
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχω να πω από την εμπειρία μου από το Ζ10, οτι εβγαζε πολύ καλές φωτογραφίες (8αρα κάμερα) εως εξαιρετικές, απο αναλυση και πιστοτητα χρωμάτων. Και βιντεο. Ήμουν πολύ ικανοποιημενος από την κάμερα, και δεν θα το άλλαζα εύκολα αν δεν είχα σοβαρό θέμα με την μπαταρία που δεν με έβγαζε με τίποτα...

Δεν ειχα ποτε μου blackberry αλλα για να το λες ετσι θα ειναι μιας και σε εμπιστευομαι στο θεμα φωτο.

Καλυτερη απο την καμερα του s4 δεν νομιζω να ειναι ομως, θα μου εκανε τρομερη εντυπωση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν θα την ελεγα καλυτερη, θα σου στειλω 2-3 δειγματα να δεις :)

 

Στείλε και σε μένα γιατί νομίζω ότι και το Ζ30 έχει την ίδια κάμερα.

Αν είναι κοντά, γιατί εφάμιλλη αποκλείεται να είναι, τότε μπορεί να αποκτήσω για πρώτη φορά ΒΒ και το S4 να μείνει στην οικογένεια.

Μ αρέσει το πραγματικό μέταλλο που έχει και συμπαθώ πολύ το νέο λειτουργικό.

Άλλωστε στο κινητό μου χρησιμοποιώ μόνο βασικές εφαρμογές επειδή όλα τα άλλα τα κάνω στο Note 8.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν θα την ελεγα καλυτερη, θα σου στειλω 2-3 δειγματα να δεις :)

 

Γιατι ημουν σιγουρος οτι εχεις δειγματα....??? :lol::lol::p

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ημουν σιγουρος οτι εχεις δειγματα....??? :lol::lol::p

:lol::lol::lol: τυχαίο; δεν νομίζω :)

Οκ Κώστα, ελήφθη

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστούμε Κωνσταντίνε. Πολύ περίεργες φώτο. Αν ηταν μία θα έλεγα ότι δεν έχει γίνει focus. Όμως όλες παρουσιάζουν το ίδιο πρόβλημα. Πολύ θολές, χάνεται η λεπτομέρεια. Κάτι παρόμοιο είδα και στις φωτο που είχε ανεβάσει κάποιος απο Z30.
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δείτε πόσο βελτιώνει την φωτογραφία σε χαμηλό φωτισμό η λειτουργία "Νύχτα"

 

Εδώ είναι στο Auto.

http://img513.imageshack.us/img513/3920/tqp9.jpg

 

Εδώ με "Νυχτα"

http://img802.imageshack.us/img802/6544/zhxw.jpg

 

Κι εδώ ανοιχτό πλάνο του χώρου για να δείτε ότι ο φωτισμός προέρχεται μόνο από ένα λαμπατερ.

http://img560.imageshack.us/img560/9397/7aqb.jpg

 

Εδώ τα Dropbox links.

https://www.dropbox.com/s/afyo1zw3jies0in/20140131_200629_LLS.jpg

 

https://www.dropbox.com/s/e2aucw8gn6t9cvu/20140131_200654.jpg

 

Εννοείται οτι ςν προσπαθήσετε να φωτογραφισετε σε σχεδόν σκοτεινό εσωτερικά η εξωτερικά δεν θα καταφέρετε τίποτα.

Φωτογραφία σημαίνει φως. No light, no photo.

Για extreme καταστάσεις απαιτείται σοβαρή κάμερα και σταθερό σημείο.

Κάποια smartphones όπως τα Nokia 808 και 1020, απλά τα πανε καλύτερα σε συνθήκες εξαιρετικά χαμηλού φωτισμού.

Εμάς μας ενδιαφέρει όπως εχω ξαναπεί να μπορούμε να πάρουμε μια φωτογραφία σε χώρους με κακό φωτισμό.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Η 1η ειναι auto με τον εντοπισμο νυχτας ενεργοποιημενο;

 

Οχι σκέτο auto.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τον εντοπισμό νύχτας επειδή θα βγει λίγο φως στην ουσία θα τραβήξει φωτογραφία με το night Mode οπότε θα πάρουμε αποτέλεσμα αντίστοιχο της δεύτερης φωτογραφίας. Έτσι το καταλαβαίνω εγώ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί αλλά το night mode κάποιες φορές έχει καλύτερα αποτελέσματα από τον αυτόματο εντοπισμό. Πιθανόν με ΑΕ να γίνεται φωτομετρηση και αλλάζουν οι ρυθμίσεις ανάλογα με το φως.

Σε night mode οι ρυθμίσεις είναι στάνταρ. Θα δοκιμάσω αύριο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κωστα μπραβο ωραιο παραδειγμα και εισαι κατατοπιστικοτατος.

Οσο για τα υπολοιπα Επειδη το εψαξα και εγω συμβαινει εν μερει αυτο που γραφει ο duk3r. Οταν εχεις τον αυτοματο εντοπισμο νυχτας ενεργοποιημενο ειναι σαν να εχεις ενα εφαμιλλο night mode . Δοκιμασε να τον κλεισεις και τραβα μια auto και μια με night mode. Χτες που τραβηξα 2 στο δρομο νυχτα, στο auto με τον αυτοματο εντοπισμο νυχτας και μια με night mode, ηταν πολυ πολυ ιδιες αλλα και παλι υπηρχε διαφορα υπερ του night mode. Προφανως συμβαινει αυτο που λες με τις ρυθμισεις αναλογα με την φωτομετρηση.

Αν θες να κανεις δοκιμη χωρις να κλεινεις-ανοιγεις τον αυτοματο εντοπισμο νυχτας, τραβα μια με best shot και μια με night mode.(το best shot δεν εχει αυτοματο εντοπισμο νυχτας).

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ της επιλογής νύχτας και του αυτόματου εντοπισμού νύχτας στην συγκεκριμένη φωτογραφία. Έκανα τεστ.

 

Το μόνο που με κάνει να προτιμω την επιλογή νύχτα, είναι ο αυτοματος εντοπισμός, λειτουργεί σαν το auto flash, δηλαδή κάποιες φορές που υπάρχει λίγο παραπάνω φως, το οποίο όμως δεν είναι αρκετό για να δώσει το καλύτερο αποτέλεσμα, δεν ενεργοποιειται.

Επίσης όταν έχεις τον αυτόματο εντοπισμό ενεργό, μπλοκαρονται κάποιες ρυθμίσεις

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ της επιλογής νύχτας και του αυτόματου εντοπισμού νύχτας στην συγκεκριμένη φωτογραφία. Έκανα τεστ.

 

Το μόνο που με κάνει να προτιμω την επιλογή νύχτα, είναι ο αυτοματος εντοπισμός, λειτουργεί σαν το auto flash, δηλαδή κάποιες φορές που υπάρχει λίγο παραπάνω φως, το οποίο όμως δεν είναι αρκετό για να δώσει το καλύτερο αποτέλεσμα, δεν ενεργοποιειται.

Επίσης όταν έχεις τον αυτόματο εντοπισμό ενεργό, μπλοκαρονται κάποιες ρυθμίσεις

 

Ναι οντως καποιες μπλοκαρονται και ειναι λογικο. Κοιτα εμενα διαφορα που εχει σε μια που τραβηξα σημερα. Η μια ειναι στο auto με την αυτοματη ενεργοποιηση νυχτας και η αλλη ειναι στην λειτουργια νυχτα.

Να τονισω οτι τραβηχτηκαν σημερα και εχει αρκετη συννεφια, ενω το σημειο που στοχευω με το γυμνο ματι φενεται 2 φορες πιο σκοτεινο. Υπαρχει φυσικα πηγη φωτος απο εξω, αλλα θεωρω το σημειο δυσκολο και σκοτεινο για φωτο. Παρολα αυτα δεν θεωρω οτι τα πηγε ασχημα.(στο night γιατι η auto ειναι αχρηστη για μενα.)

Auto night detection on

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/838/gbrv.jpg

 

Night Mode

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/853/ammc.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο το σημειο επρεπε να τραβηξεις και μια auto χωρις τον εντοπισμο νυχτας να βλεπαμε τα αποτελεσματα.

Θα ηταν ακομα πιο σκοτεινη η φωτο;

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα. Το απλό αυτόματο αν υπάρχει σκοτεινό σημείο, ζορίζεται.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εκ πείρας σας λέω οτι αυτή την στιγμή δεν υπάρχει πιο πλήρης σύνολο κάμερα - software εκτός Nokia 1020 το οποίο όμως ανήκει σε άλλη κατηγορία.

Γι αυτην την κάμερα το αγόρασα και δεν το μετανιώνω αφού αποδεικνύει ότι είναι και ένα πολύ καλό smartphone.

Μοναδικό παράπονο η εμμονή στα πλαστικά.

Ελπίζω να βγει σαν έξτρα το πίσω καπάκι του S4 black που θα κυκλοφορήσει σύντομα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο το σημειο επρεπε να τραβηξεις και μια auto χωρις τον εντοπισμο νυχτας να βλεπαμε τα αποτελεσματα.

Θα ηταν ακομα πιο σκοτεινη η φωτο;

 

Μπορω να σου απαντησω με σιγουρια πως ναι θα ηταν πιο σκοτεινη και με πολυ περισσοτερο θορυβο.

Πως σας φενεται με το nightmode? Δεν ειναι κακο για f/2.2 και αν συνυπολογισουμε οτι το κινητο δεν ενδεικνύεται για τετοιου τυπου ληψεις.

Αλλη μια δοκιμη που εκανα σημερα να τραβηξω ενα περιστερι την ωρα που απογειωνεται, με το φωτομετρο να μου δειχνει 56% (κακος φωτισμος λογω καιρου) βγηκε αυτο το αποτελεσμα. Ο λογος ηταν να δω πως συμπεριφερεται το best shot σε μετριο φωτισμο και να δω τι γινεται αν την ωρα που τραβαει το κινητο εχω ταυτοχρονα το κινω προς μια κατευθυνση. Ετσι προσπαθησα να ακολουθησω το περιστερι στην ανοδο του, αλλα οπως ειναι λογικο (το επιασε καπως) αλλα θολωσε το background πισω αφου κουναγα ταυτοχρονα και το κινητο. Μετα απο αυτο που ειδα ειμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι σε καλο φωτισμο και αν το κινητο το κρατουσα ακινητο οπως επρεπε θα εβγαινε πολυ καλη.

 

Επισης Απο κατω εχω μια φωτο με hdr και με auto για να δειτε την διαφορα στο overexposure. Δουλευει αρκετα καλα και το hdr.

Yποψιν αυτες τις φωτο δεν τις ανεβαζω για να κανω επιδειξη της καμερας απλα αναλυω-πειραματιζομαι με τα διαφορα modes σε διαφορετικες συνθηκες για να δω τι ανταποκρινεται καλυτερα και που. Οπως ειπε και ο Κωστας, το software ειναι πολυ καλα optimized.

 

Jumbo 747

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/199/j41y.jpg

 

Hdr

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/691/dic6.jpg

 

Auto

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/838/x6cw.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Φωτογραφίες & βίντεο

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...