Jump to content

Jiayu G3S


georgePs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν αξιζει να ασχοληθεις και να παρεις και το ρισκο.

Kαλυτερα να παρεις αλλο Κινεζο, παρα να δωσεις 50-60€ για οθονη και να φταιει και κατι αλλο.

Μωρε φιλε χαιρω πολυ αλλα που 'ναι τα λεφτα για αλλο??? Με 30 ευρω βρισκεις οθονη...Αλλα και παλι ρισκο ειναι...

 

Αφού όπως λες δεν ράγισε η οθόνη, γιατί να πάρεις άλλη. Το ανοίγεις και βλέπεις.
Το τηλεφωνο το ανοιξα....Ολα ηταν κομπλε...Η πλακετα δεν ειχε κανενα θεμα...Παρεπιπτοντος βρηκα στο νετ και εναν ομοιοπαθη: http://android.stackexchange.com/questions/60545/identifying-whether-display-is-broken-or-the-motherboard/68830#68830
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πιθανότατα η οθόνη έχει το πρόβλημα. (>90%)

Για την πλακέτα, δοκίμασε κατά τη διάρκεια που λειτουργεί, να πατήσεις με το δάχτυλο τα εξαρτήματα, μήπως έχει γίνει κάποια αποκόλληση. (<10%)

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα η οθόνη έχει το πρόβλημα. (>90%)

Για την πλακέτα, δοκίμασε κατά τη διάρκεια που λειτουργεί, να πατήσεις με το δάχτυλο τα εξαρτήματα, μήπως έχει γίνει κάποια αποκόλληση. (<10%)

Φιλε το εκανα βιδες το τηλεφωνο....Εβγαλα τα φυσακια ενα ενα και μετα τα ξαναεβαλα...το ανοιξα και ακομα ετσι ειναι...Αρα παμε για οθονη και βλεπουμε....Χαμενη δεν παει.... ;) ..Επι της ευκαιριας το τηλεφωνο δεν το διαβαζει ο υπολογιστης....τι αλλαζω σε αυτην την περιπτωση....τον connector??? Ειναι αρκετα δυσκολο να τον αλλαξω γιατι δεν εχω ξαναλλαξε....:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Αν η υποδοχή USB είναι χτυπημένη / κατεστραμμένη την αλλάζεις και αυτή.

Αν όχι, τότε μην αλλάξεις ούτε την οθόνη, γιατί σίγουρα κάτι άλλο έχει αποκολληθεί ή σπάσει.

Link to comment
Share on other sites

Αν η υποδοχή USB είναι χτυπημένη / κατεστραμμένη την αλλάζεις και αυτή.

Αν όχι, τότε μην αλλάξεις ούτε την οθόνη, γιατί σίγουρα κάτι άλλο έχει αποκολληθεί ή σπάσει.

Οχι φιλε...Η υποδοχη του usb εκανε απο πριν τα δικα της...Ειναι Π.Χ (Προ Χτυπηματος) :p...Δεν εσπασε...:O Απλως ειπα αν ειναι εφικτο να το αλλαξω και αυτο.....

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε...Η υποδοχη του usb εκανε απο πριν τα δικα της...Ειναι Π.Χ (Προ Χτυπηματος) :p...Δεν εσπασε...:O Απλως ειπα αν ειναι εφικτο να το αλλαξω και αυτο.....

 

βρες ολοκληρο πλακετάκι να χει πανω τα πάντα +mic κανα 10αρικο εχει νομιζω, και ειναι plug n play οπως το λυσεις για να αλαξεις την οθονη ετσι θα βάλεις και αυτο.Βγάζεις 2 βιδες , ξεκουμπώνεις την καλωδιοταινια π το ενώνει και κουμπώνεις την καινούρια.Προσοχή με το μικρόφωνο μην σου ξεκολλήσει.

Link to comment
Share on other sites

βρες ολοκληρο πλακετάκι να χει πανω τα πάντα +mic κανα 10αρικο εχει νομιζω, και ειναι plug n play οπως το λυσεις για να αλαξεις την οθονη ετσι θα βάλεις και αυτο.Βγάζεις 2 βιδες , ξεκουμπώνεις την καλωδιοταινια π το ενώνει και κουμπώνεις την καινούρια.Προσοχή με το μικρόφωνο μην σου ξεκολλήσει.

Σωστος ο παιχτης!!!!! βρηκα αυτο: http://www.aliexpress.com/item/original-Micro-USB-plug-charge-Board-For-Jiayu-G3S-G3T-Smart-Cellphone-Free-shipping-with-tracking/1235157974.html Και οθονη αυτη: http://www.aliexpress.com/item/100-original-JY-G3-JIAYU-G3-G3S-G3T-LCD-Glass-Screen-LCD-Display-Replacement-For-JIAYU/1064604913.html

Link to comment
Share on other sites

http://www.needrom.com/wp-content/uploads/2014/05/385182-500x238.jpg

superkernel

Οποιος δεν ξέρει να ξαναπεράσει τη ρομ με flashtool να μην το επιχειρήσει

Edited by minotavros
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

http://www.needrom.com/wp-content/uploads/2014/05/385182-500x238.jpg

superkernel

 

Τι ρομ είναι αυτή;; την δοκίμασες;

Έχει ελληνικά;

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Με εψησες.. παιρνω buck up-δοκιμάζω και ο Θεός βοηθός

edit:ή εγώ κάνω κατι λάθος ή αυτοί. Ακολουθησα τις οδηγίες (μέσω τη μεταφρασης google) αλλά δεν ξεκινάει το τηλέφωνο.

Οποιος δεν ξέρει να ξαναπεράσει τη ρομ με flashtool να μην το επιχειρήσει

Edited by minotavros
kernel
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

ειναι custom kernel και οχι rom αλλα μην το βαλετε αν εχετε luwa ή miui θα σας κανει restart συνεχεια, μονο στην απλη τους jiayu.es μπαινει χωρις προβλημα, για αλλες rom δεν εχω δοκιμασει,

αν την δοκιμασατε και σας κολαει το κινητο , απλα μπαινεται παλι στο recovery και ξαναπερνατε μονο τον κερνελ που σας δινει στην ιδια σελιδα ή ολη την ρομ που ειχατε βαλει πριν απο την αρχη

στην θεωρια παντως ωραια τα λεει ειναι πραγματακια που βελτιωνουν συνολικα τον κερνελ και πολυ custom κερνελς ατ εχουν σαν στανταρ , στην πραξη δεν φαίνεται καμια διαφορα

Edited by Darkorigin
Link to comment
Share on other sites

Πως μπαινει? Ειχα τη vibex και τιποτα, μετα εβαλα την official που αναφερει αλλα παλι τιποτα...

Το θεμα ειναι οτι δεν εμπαινε ουτε σε ρεκοβερυ. Νομιζω σε κινεζικο factory mode με εβγαλε

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Πως μπαινει? Ειχα τη vibex και τιποτα, μετα εβαλα την official που αναφερει αλλα παλι τιποτα...

Το θεμα ειναι οτι δεν εμπαινε ουτε σε ρεκοβερυ. Νομιζω σε κινεζικο factory mode με εβγαλε

 

Ποια Vibe X rom εχεις;

για δωσε κανα λινκ να την δοκιμασω, γιατι στο Lenovo που την βλεπω, πεταει!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω σε αυτην το εχω βαλει http://www.needrom.com/mobile/jiayu-g3s-3/ αλλα την νεοτερη που κατεβαζεις απο το app τους jiayu.apk , διαφορα βεβαια δεν εχω δει παντως

 

η vibe-x αν θυμαμαι καλα εκτος απο το οτι δεν εχει καθολου ελληνικα εχει και χαλια μεταφραση στα αγγλικα γιαυτο και την εβγαλα, στο sto dialer kai to sms ακομα και αγγλκη γλωσσα να βαλεις εχει πολλα στα ρωσικα ,(εκτος αν εκαναν καμια αναβαθμηση και την εφτιαξαν)

οποιος θελει rom για να κραταει η μπαταρια παντως προτεινω την lewa, δεν αφήνει να τρεχει τιποτα απο πισω σχεδον αμεσως ατ κλεινει ετσι δεν καταλανωνει τιποτα σχεδον παρα μονο οσο το εχεις ανοικτο , αυτο ομως ειναι κακο γαι οποιον θελει εφαρμογες οπως το viber συνεχεια ανοικτο

θα του στελνουν μηνύματα και δεν θα παίρνει τιποτα παρα μονο οσο το εχει ανοικτο

 

EDIT κατι αλλο εχει βαλει κανεις στο κινητο μας το xbmc ? τις 720P ταινιες τισ δειχνει σωστα ή κολαει ?? οποιος εχει βαλει μπορει να δοκιμασει το NBA ON DEMAND που ειναι στο πακετο lamda?

Edited by Darkorigin
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειναι καλη η vibe-X αλλα δεν εχει 3g στη δευτερη σιμ.

 

Οσο για μπαταρια, εγω εχω αυτη απο το Jiayu.es απο τα Χριστουγεννα και ειναι πολυ πολυ αψογη σε ολα, και η μπαταρια κραταει...... βδομαδες :p

Link to comment
Share on other sites

παληκαρια καλησπερα,εκανα μια πατατα.κατεβασα το swiftkey.οταν κλεινω το κινιτο γυριζει παλι στο μανισιο πληκτρολογιο.με το χαζο σκεπτικο μου πηγα και διεγραψα το μανισιο γιατι λεω θα αναγκαστει αν δεν εχει κατι αλλο να μου ανοιξει το swiftkey.αλλα τζιφος.οταν κλεισω το κινιτο και το ξανανοιξω παω να γραψω οτιδηποτε οπουδηποτε και δεν ανοιγει πληκτρολογιο.αρα καθε φορα παω settings>γλωσσα και εισαγωγη>και οταν μπαινω μεσα δεν ειναι τσεκαρισμενο το swifkey,ενω το ειχα τσεκαρει πριν το κλεισω.το τσεκαρω και τοτε εχω πληκτο..ομως οταν το κλεινω παλι τα ιδια.εχετε καμια ιδεα,εκτοσ απο το να μην κλεινω το κινιτο...:happy:
Link to comment
Share on other sites

χρειαστηκα σημερα το gps εγκατεστησα faster gps επελεξα ελλαδα και απο το mobileuncle εκανα οτι λετε σε προηγουμενες σελιδες περιμενω 6 λεπτα εξω στο μπαλκονι με wifi ανοιχτο με προγραμμα gps status και αυτο δεν κλειδωνει και δεν βρισκει δορυφορους με τιποτα, τι μπορει να συμβαινει?
Link to comment
Share on other sites

εγω βαζω αυτο https://play.google.com/store/apps/details?id=by.zatta.agps

πηγαινε μετα και ενεργοποίησε το epo assistance στο μενου που ειναι το gps και δες οτι κατεβασε το αρχειο (υα σου λεει την σημερινή ημερομηνία εως τον επομενο μηνα) κανε ενα ρεσταρτ και μετα θα βρει, εγω αυτο κανω μετα απο εγκατασταση νεας rom και δεν ειχα προβλημα ποτε.

με agps ή wifi συνδεμενα βρισκει πιο γρηγορα γιατι παιρνει την θεση απο το δυκτυο , μεατ εφοσον εχει τις πληροφοριες απο το epo assistance ξερει που να κοιταξει στον ουρανο και βρισκει σχετικα γρηγορα σε (δευτερολεπτα το πολυ ενα λεπτο)

Edited by Darkorigin
Link to comment
Share on other sites

εγω βαζω αυτο https://play.google.com/store/apps/details?id=by.zatta.agps

πηγαινε μετα και ενεργοποίησε το epo assistance στο μενου που ειναι το gps και δες οτι κατεβασε το αρχειο (υα σου λεει την σημερινή ημερομηνία εως τον επομενο μηνα) κανε ενα ρεσταρτ και μετα θα βρει, εγω αυτο κανω μετα απο εγκατασταση νεας rom και δεν ειχα προβλημα ποτε.

με agps ή wifi συνδεμενα βρισκει πιο γρηγορα γιατι παιρνει την θεση απο το δυκτυο , μεατ εφοσον εχει τις πληροφοριες απο το epo assistance ξερει που να κοιταξει στον ουρανο και βρισκει σχετικα γρηγορα σε (δευτερολεπτα το πολυ ενα λεπτο)

 

το εγκατεστησα επελεξα Ελλαδα εκανα εγκατασταση , το epo assistance που θα το βρω?

Link to comment
Share on other sites

το εγκατεστησα επελεξα Ελλαδα εκανα εγκατασταση , το epo assistance που θα το βρω?

 

system settings>>loacation access>>gps satelites>>gps epo assistance on και απο κατω epo settings εκει σου εχει ayto download και πληκτρο download , κανε το μερικεσ φορεσ γιατι κολαει και δεν κατεβαζει παντα με την πρωτη , οταν κατεβει εκει θα γραφει την ημερομηνια που κατεβηκε και μεχρι ποτε θα κανει expire (κραατει ενα μηνα)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάφερα και πέρασα το superkernel. Το βασικό στοιχείο που βλέπω οτι έχει είναι ότι μπορεί να αλλάξει ο χρονισμός του επεξεργαστή προς τα κάτω. Τώρα τον έχω στα 1209mhz για να δω αν υπάρχει διαφορά στην κατανάλωση της μπαταρίας, που λογικά θα υπάρχει.
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

system settings>>loacation access>>gps satelites>>gps epo assistance on και απο κατω epo settings εκει σου εχει ayto download και πληκτρο download , κανε το μερικεσ φορεσ γιατι κολαει και δεν κατεβαζει παντα με την πρωτη , οταν κατεβει εκει θα γραφει την ημερομηνια που κατεβηκε και μεχρι ποτε θα κανει expire (κραατει ενα μηνα)

 

το εκανα και αυτο αλλα τιποτα δεν βρισκει περιμενα 2 λεπτα με ανοιχτο wifi αλλα τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...