Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το HTC One


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αν το παρω απο skroutz που ειναι vodafone πως μπορω να το βγαλω αλλα να εχω και update ota κανονικα?

 

Θεωρητικά (δεν το έχω δοκιμάσει), με αυτή εδώ την ROM

 

SYSTEM DUMP][20.08.2013] HTC One *STOCK* ROM | 2.24.401.8 | Jelly Bean | HTC Sense 5

 

ίσως γίνεται να λαμβάνεις OTA updates.

 

Αν κοιτάξεις, γράφει "With odexed version you can download and flash OTA from HTC (you need stock boot.img and recovery.img as well)"

 

Αλλά αν ξεκλειδώσεις για να περνάς custom roms, μετά δεν σε ενδιαφέρουν τα OTA updates, γιατί έτσι κι αλλιώς και οι custom roms ενημερώνονται με τα updates πολύ γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 960
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μήπως υπάρχει καμιά εφαρμογή σαν το optimus g2 που κλειδώνει και ξεκλειδώνει η οθόνη με διπλό tap γιατί θα βόλευε..;Επίσης υπάρχει εφαρμογή που να αλλάζει το led(δλδ να κρατάει περισσότερο από 5 λεπτά η ειδοποίηση);Τέλος κάπου είχε πάρει το μάτι μου κάτι modded εφαρμογές που ήταν σκούρες(όπως για παράδειγμα το youtube είχε μαυρο background αντί για άσπρο),μπορώ να τις βρω κάπου;

Ευχαριστώ πολύ

Edited by D_Angelos
Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει καμιά εφαρμογή σαν το optimus g2 που κλειδώνει και ξεκλειδώνει η οθόνη με διπλό tap γιατί θα βόλευε..;Επίσης υπάρχει εφαρμογή που να αλλάζει το led(δλδ να κρατάει περισσότερο από 5 λεπτά η ειδοποίηση);Τέλος κάπου είχε πάρει το μάτι μου κάτι modded εφαρμογές που ήταν σκούρες(όπως για παράδειγμα το youtube είχε μαυρο background αντί για άσπρο),μπορώ να τις βρω κάπου;

Ευχαριστώ πολύ

 

Αυτά που ζητάς, εκτός του διπλού tap για ξεκλείδωμα, υπάρχουν σε custom rom.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που ζητάς, εκτός του διπλού tap για ξεκλείδωμα, υπάρχουν σε custom rom.

 

Εννοώ να υπάρχουν και να τα βάλω εγώ στη ρομ που έχω,στυλ xposed..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Ειμαι εδω και μια εβδομαδα περηφανος κατοχος ενος HTC One. Δεν αργησα λοιπον να μπω στον πειρασμο να ψαχτω για custom roms , αλλα εδω πρπει να πω οτι ειμαι τελειως ασχετος με το θεμα , προθυμος ομως να ασχοληθω οσο χρειαζεται για να μαθω τα παντα ωστε να περναω τις οποιες roms μου μπαινουν στο ματι κατα καιρους.

Πριν κανω ομως την οποιαδηποτε αποπειρα θελω να μαθω το εξης. Υπαρχει παντα η επιλογη να γυρισω στην <<μαμα>> rom ,ή θα πρεπει να ξεχασω αυτην την επιλογη?

Το τηλεφωνο ειναι αγορασμενο απο Ελλαδα .

Ευχαριστω πολυ!!!!

Edited by fagotistas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Ειμαι εδω και μια εβδομαδα περηφανος κατοχος ενος HTC One. Δεν αργησα λοιπον να μπω στον πειρασμο να ψαχτω για custom roms , αλλα εδω πρπει να πω οτι ειμαι τελειως ασχετος με το θεμα , προθυμος ομως να ασχοληθω οσο χρειαζεται για να μαθω τα παντα ωστε να περναω τις οποιες roms μου μπαινουν στο ματι κατα καιρους.

Πριν κανω ομως την οποιαδηποτε αποπειρα θελω να μαθω το εξης. Υπαρχει παντα η επιλογη να γυρισω στην <<μαμα>> rom ,ή θα πρεπει να ξεχασω αυτην την επιλογη?

Το τηλεφωνο ειναι αγορασμενο απο Ελλαδα .

Ευχαριστω πολυ!!!!

 

Εξαρτάται απο που είναι η συσκευή..ας πούμε και εγώ από Ελλάδα το πήρα αλλά το τηλέφωνο είναι T-Mobile και δε μπορώ μα γυρίσω πίσω..από πού είναι το βλέπεις από το cid.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται απο που είναι η συσκευή..ας πούμε και εγώ από Ελλάδα το πήρα αλλά το τηλέφωνο είναι T-Mobile και δε μπορώ μα γυρίσω πίσω..από πού είναι το βλέπεις από το cid.

 

Κατεβασα απο Google Play την εφαρμογη CID Getter που υποτιθεται οτι σου εμφανιζει πληροφοριες συσκευης , οπως το cid.

Μου γραφει : CID IS: VODAP102

Ειναι οντως αυτο η πρεπει να το ψαξω αλλιως?

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται απο που είναι η συσκευή..ας πούμε και εγώ από Ελλάδα το πήρα αλλά το τηλέφωνο είναι T-Mobile και δε μπορώ μα γυρίσω πίσω..από πού είναι το βλέπεις από το cid.

 

Τι εννοεις δεν μπορεις να γυρισεις πισω;

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να "ξερουταρω" το κινητο...

 

Αυτό αποκλείεται.. Το root είναι απλά μια εφαρμογή, την σβήνεις και τέλος ;)

Επειδή δεν έχω παρακολουθήσει τη συζήτηση και δεν ξέρω τι προσπαθείς να κάνεις, αν θες διαφώτισέ με για να σε βοηθήσω περισσότερο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να υποθέσω ότι όποια Rom και να βάλουμε μπορούμε πάντα να επιστρέψουμε στην εργοστασιακή , ανεξαρτήτως από το που έχουμε αγοράσει το κινητό?
Link to comment
Share on other sites

Αυτό αποκλείεται.. Το root είναι απλά μια εφαρμογή, την σβήνεις και τέλος ;)

Επειδή δεν έχω παρακολουθήσει τη συζήτηση και δεν ξέρω τι προσπαθείς να κάνεις, αν θες διαφώτισέ με για να σε βοηθήσω περισσότερο.

 

Κάποτε είχα ρουταρει το κινητό και μετά απο λίγο ήρθε η αναβαθμιση,δε μπορούσα να την κάνω και μου είπαν πως έπρεπε να ξερουταρω το κινητό,αλλά δε μπορούσα γιατί έπρεπε να βρω το ruu της T-Mobile που δε το είχε βγαλει(είχα ρωτήσει και εδώ και δε βρέθηκε τίποτα...) και τώρα άμα πάθει κάτι το κινητο δε μπορώ να το επιστρέψω όπως ήταν το αρχικό και άρα έχω χάσει ουσιαστικά την εγγύηση...Τα πιο πολλά ruu υπάρχουν νομίζω αλλά όχι όλα...

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο...δεν υπαρχουν ολες οι ruu.και εγω την πατησα προχτες.το ειχα ροοταρει αλλα δεν ηξερα για τις ruu.αλλα τελικα τα καταφερα μεσω της hd revolution.στι thrrad τους ελεγαν πως γινεται και βρηκα σαν ρομ την μαμα με το radio odexed και μετα ολα καλα...θελει λιγη προσοχη.οχι οτι με χαλουσε το ροοτ ετσι κιαλλιως υπαρχουν και οι ρομ .απλα η θελα για google ediotion και ειδα οτι πρεπει να εχω s off...αληθευει;
Link to comment
Share on other sites

Ώπα ώπα για μισό λεπτό.. Εγώ μίλησα για root μόνο, όχι για custom rom. Αν βάλατε custom rom χωρίς να κρατήσετε backup τότε εννοείτε πως δεν μπορείτε να γυρίσετε πίσω, αν όμως κάποιος απλά rootαρε τη συσκευή του, χωρίς να βάλει custom rom τότε μπορεί να την ξεrootαρει..

Επίσης αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν στο xda backup από σχεδόν όλες τις rom, για ψαχτείτε λίγο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ώπα ώπα για μισό λεπτό.. Εγώ μίλησα για root μόνο, όχι για custom rom. Αν βάλατε custom rom χωρίς να κρατήσετε backup τότε εννοείτε πως δεν μπορείτε να γυρίσετε πίσω, αν όμως κάποιος απλά rootαρε τη συσκευή του, χωρίς να βάλει custom rom τότε μπορεί να την ξεrootαρει..

Επίσης αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν στο xda backup από σχεδόν όλες τις rom, για ψαχτείτε λίγο.

 

Εγώ πριν 1-1μιση μήνα ήμουν μόνο ρουτ και δεν είχα βάλει ρομ και εδώ που το είχα ποστάρει και μετά από πολύ ψάξιμο δε μπόρεσα να πάω πίσω..

Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ιδια...ημουν .401 χωρις custom rom,δεν εχει rru οποτε μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκα αυτοhttp://androidteen.com/how-to-restore-htc-one-to-stock-firmware/
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πριν 1-1μιση μήνα ήμουν μόνο ρουτ και δεν είχα βάλει ρομ και εδώ που το είχα ποστάρει και μετά από πολύ ψάξιμο δε μπόρεσα να πάω πίσω..

 

Δεν το θυμάμαι, μάλλον δεν θα το είδα. Να ξέρεις πάντως ότι το root είναι απλά ένα apk και φεύγει.. Επίσης αν δεν κάνω λάθος μερικές εφαρμογές για root έχουν τη δυνατότητα να ξεrootάρουν τη συσκευή τελείως και μαζί κάνουν απεγκατάσταση τον εαυτό τους..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ενας οδηγος για το τι πρεπει να προσεχουμε οταν κανουμε root ?ti einai ta ruu;τα radio;πρωην χρηστης νεξους και εχω καταμπερδευτει....
Link to comment
Share on other sites

Παίδες,

Έχει κανείς nandroid backup του 2.24.161.1 ?

 

Η κάμερά μου είχε κάποια αραιά προβλήματα (που λύνοταν με restart), τώρα τα έπαιξε τελείως, δεν ανοίγει καθόλου.

Το camera app κλείνει μετά από λίγα δευτερόλεπτα.

 

Θέλω να το στείλω για service, και θέλω να το επαναφέρω όσο γίνεται, αλλά έσβησα κατά λάθος το nandroid backup που είχα στην SDCARD.

 

Έχω την εξής έκδοση:

 

M7_UL PVT SHIP S-ON RH

HBOOT-1.54.0000

RADIO-4A.17.3250.14

OpenDSP-v31.120.274.0617

OS-2.24.161.1

eMMC-boot 2048MB

Jun 23 2013,03:49:03.0

 

με CID Vodafone Γερμανίας (VODAP102)

 

Θα μπορούσε κάποιος που έχει αυτή την έκδοση και έχει nandroid backup να το ανεβάσει σε κάνα dropbox ή κάπου αλλού?

 

Εγώ το έχω πάρει από το Kaizer, λογικά όσοι το έχουν πάρει από εκεί τους τελευταίους μήνες αλλά και από άλλα σκρουτζομάγαζα, μπορεί να έχουν αυτή η έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να υποθέσω ότι όποια Rom και να βάλουμε μπορούμε πάντα να επιστρέψουμε στην εργοστασιακή , ανεξαρτήτως από το που έχουμε αγοράσει το κινητό?

 

Καλύτερα μην το υποθέσεις

 

Κάποτε είχα ρουταρει το κινητό και μετά απο λίγο ήρθε η αναβαθμιση,δε μπορούσα να την κάνω και μου είπαν πως έπρεπε να ξερουταρω το κινητό,αλλά δε μπορούσα γιατί έπρεπε να βρω το ruu της T-Mobile που δε το είχε βγαλει(είχα ρωτήσει και εδώ και δε βρέθηκε τίποτα...) και τώρα άμα πάθει κάτι το κινητο δε μπορώ να το επιστρέψω όπως ήταν το αρχικό και άρα έχω χάσει ουσιαστικά την εγγύηση...Τα πιο πολλά ruu υπάρχουν νομίζω αλλά όχι όλα...

 

Το unroot γίνεται σχετικά εύκολα, π.χ. δες εδώ ένα τρόπο

 

Αυτό που δεν φαίνεται να γίνεται παρά μόνο αν κυκλοφορεί κάποιο RUU για τη συγκεκριμένη έκδοση της συσκευής είναι η αφαίρεση της ένδειξης *TAMPERED* όταν μπαίνεις στο bootloader.

 

Ώπα ώπα για μισό λεπτό.. Εγώ μίλησα για root μόνο, όχι για custom rom. Αν βάλατε custom rom χωρίς να κρατήσετε backup τότε εννοείτε πως δεν μπορείτε να γυρίσετε πίσω, αν όμως κάποιος απλά rootαρε τη συσκευή του, χωρίς να βάλει custom rom τότε μπορεί να την ξεrootαρει..

Επίσης αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν στο xda backup από σχεδόν όλες τις rom, για ψαχτείτε λίγο.

 

Πολλά σκρουτζομάγαζα πουλάνε branded της Vodafone και T-Mobile και δεν υπάρχουν RUU.

Link to comment
Share on other sites

 

Πολλά σκρουτζομάγαζα πουλάνε branded της Vodafone και T-Mobile και δεν υπάρχουν RUU.

 

Αυτο φαντάζομαι συμβαίνει στην δική μου περίπτωση καθώς το κινητό μου ξεκινάει με το σήμα της Vodafone, και σαν cid μου βγάζει vodap102 ,όπως αναφέρω και παραπάνω. Αν υπάρχει κάποιος τρόπος να βεβαιωθώ ότι μπορώ να επιστρέψω στην εργοστασιακή Rom και κάποιος γνωρίζει πως , θα το εκτιμούσα πολύ να μου υποδειχθεί.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο φαντάζομαι συμβαίνει στην δική μου περίπτωση καθώς το κινητό μου ξεκινάει με το σήμα της Vodafone, και σαν cid μου βγάζει vodap102 ,όπως αναφέρω και παραπάνω. Αν υπάρχει κάποιος τρόπος να βεβαιωθώ ότι μπορώ να επιστρέψω στην εργοστασιακή Rom και κάποιος γνωρίζει πως , θα το εκτιμούσα πολύ να μου υποδειχθεί.

 

Μπορείς να κρατήσεις ένα backup και να επιστρέψεις σε αυτό.

 

Εφόσον όμως δεν υπάρχει επίσημο RUU (Rom Update Utility) για την έκδοση της συσκευής σου (VODAP102), και εφόσον δεν γίνεται να αλλάξεις την έκδοση της συσκευής σου (γιατί πιθανότατα έχεις HBOOT 1.54 με τον οποίο δεν γίνεται S-OFF), μάλλον δεν μπορείς να το κάνεις 100% να μην έχει ένδειξη ότι μπήκε κάποτε Custom Rom.

(χωρίς απαραίτητα αυτό να σημαίνει ότι η αντιπροσωπεία θα αρνηθεί επισκευή εντός εγγύησης αν συμβεί κάτι, αυτό μένει να φανεί)

 

Αν θες να βάλεις CUSTOM ROM, θα χρειαστεί

1. Να κάνεις UNLOCK μέσω HTCDEV.COM (αλλάζει η ένδειξη του bootloader από **LOCKED** σε **UNLOCKED**)

2. Να βάλεις ένα Custom Recovery (π.χ. TWRP) μέσα από το οποίο θα εγκαταστήσεις τη ROM

Αυτό θα αλλάξει το Stock Recovery, άρα πρέπει να κρατήσεις Backup του Stock Recovery πριν το αλλάξεις. Και εφόσον το Backup γίνεται μέσα από το Custom Recovery, θα πρέπει πριν φλασάρεις μόνιμα το Custom Recovery, να το φορτώσεις (fastboot boot recovery.img) να πάρεις backup, και μετά να το φλασάρεις μόνιμα (fastboot flash recovery recovery.img)

3. Βάζεις την Custom Rom της αρεσκείας σου

 

Στο Bootloader τώρα θα δείχνει **UNLOCKED** και *TAMPERED*.

 

Στο γύρισμα σε stock, θα κάνεις (1) restore το nandroid backup μέσα από το Custom Recovery (2) θα επαναφέρεις το Stock Recovery (fastboot flash recovery recovery.img) (3) θα κλειδώσεις το bootloader (fastboot oem lock).

Νομίζω ότι ύστερα από αυτά θα δείχνει **RELOCKED** και *TAMPERED*. Σε λειτουργία δεν θα έχει καμία διαφορά από εργοστασιακό.

 

Μια και έχεις την ίδια έκδοση με τη δικιά μου, μπορείς να ανεβάσεις κάπου τo nandroid backup σου να το κατεβάσω?

Εμένα μου χάλασε η κάμερα και πάει για σέρβις, και έσβησα κατά λάθος το backup μου (και δεν το είχα αντιγράψει στο PC)

 

Ή τουλάχιστον αν μπορείς να μου στείλεις το Stock Recovery. To stock recovery μπορείς να το πάρεις με τις παρακάτω εντολές από adb

 

adb shell

dd if=/dev/block/mmcblk0p34 of=/sdcard/recovery.img

Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε s-off τα πράγματα είναι πολύ εύκολα, απλά περνάτε το αντίστοιχο backup από εδώ και μετά κάνετε update.. Αν δεν έχετε s-off υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να δουλέψει αυτός ο τρόπος αλλά δεν το έχω δοκιμάσει για να είμαι σίγουρος..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε s-off τα πράγματα είναι πολύ εύκολα, απλά περνάτε το αντίστοιχο backup από εδώ και μετά κάνετε update.. Αν δεν έχετε s-off υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να δουλέψει αυτός ο τρόπος αλλά δεν το έχω δοκιμάσει για να είμαι σίγουρος..

 

Νομίζω, αν έχεις RUU που αντιστοιχεί στο CID σου, το βάζεις και χωρίς S-OFF.

To πρόβλημα είναι όταν δεν υπάρχει RUU για το CID σου, και ταυτόχρονα έχεις ΗΒΟΟΤ 1.54 που δεν επιτρέπει το S-OFF ώστε να πας σε SuperCID και να βάλεις όποιο RUU θες.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω, αν έχεις RUU που αντιστοιχεί στο CID σου, το βάζεις και χωρίς S-OFF.

To πρόβλημα είναι όταν δεν υπάρχει RUU για το CID σου, και ταυτόχρονα έχεις ΗΒΟΟΤ 1.54 που δεν επιτρέπει το S-OFF ώστε να πας σε SuperCID και να βάλεις όποιο RUU θες.

 

Αν έχεις s-off βάζεις όποιο RUU θέλεις άσχετα από το cid σου. Αν δεν έχεις τότε ίσως η λύση που ανέφερα να παίξει, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...