Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το HTC One


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Tι ακριβώς θες;

Πες μας μία το CID σου να σου στείλω το κατάλληλο λινκ.

Από HTCDev τελευταία έκδοση (5.0.2 δηλαδή) βλέπω μόνο για developer edition.

 

Το cid μου ειναι t-mob101 ποια ειναι η στοψκ ρομ για εμενα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 960
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Άρα το τηλεφωνό σου είναι γερμανικό.Σαν και το δικό μου. :P

Πες μας τι ακριβώς θες να κάνεις κιόλας όμως.

Tελευταία στοκ ρομ είναι η 7.18.111.2

Link to comment
Share on other sites

Άρα το τηλεφωνό σου είναι γερμανικό.Σαν και το δικό μου. :P

Πες μας τι ακριβώς θες να κάνεις κιόλας όμως.

Tελευταία στοκ ρομ είναι η 7.18.111.2

 

Θελω να περασω μια stock unroot rom γιατι υπαρχει καποια ασυμβατοτητα με το οτετν. Λενε δεν παιζει αν εχει root το κινητο...Εχει κανεις καμια εμπειρια στο θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ξέρει κάνεις κάποιο mod για gap fix? Να μειώσω δηλ το κενό ανάμεσα στο dock και στα icons της αρχικής οθόνης.

Έχω την Inseret Coin 7.0.9 sense 7.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ξέρει κάνεις κάποιο mod για gap fix? Να μειώσω δηλ το κενό ανάμεσα στο dock και στα icons της αρχικής οθόνης.

Έχω την Inseret Coin 7.0.9 sense 7.

 

Εκτος απο το sense toolbox απο το xposed που εχει αυτη την επιλογη μπορεις να παρεις το apk απο εδω με το gap fix και να πας να αντικαταστασεις το blinkfeed launcher χειροκινητα απο ενα explorer.

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα τελευταία, χωρίς να έχει προηγηθεί κάποια αλλαγή σε rom ή κάτι άλλο, ότι όταν βγάζω κάποιο screenshot εμφανίζεται ειδοποίηση που λέει:

 

"Αδύνατη η καταγραφή του στιγμιότυπου.

Δεν είναι δυνατή η λήψη στιγμιότυπου λόγω του περιορισμένου χώρου αποθήκευσης ή δεν επιτρέπεται από την εφαρμογή ή από τον οργανισμό σας"

 

Προφανώς δεν υπάρχει θέμα χώρου αποθήκευσης.

Έκανα wipe την rom και την πέρασα ξανά από την αρχή αλλά τίποτα. Δοκίμασα και άλλες rom (sense 6) και πάλι το ίδιο θέμα:wacko:

Έχω την insertcoin 7.1.0 firmware 7.19.401.2, S-ON.

 

Όποιος έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο ας βοηθήσει....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Έκανα root τη συσκευή και μετά από flash-άρισμα αρκετών ROMs κατέληξα στη Viper. Αφού έκανα πόση ώρα για να παραμετροποιήσω τη ROM και τα διάφορα apps, πάω να καλέσω κάποιον και αντιμετώπισα το κλασσικό (ανάθεμα την HTC) πρόβλημα με τις κλήσεις (σε ακούει αλλά δεν ακούς τπτ). Για το συγκεκριμένο θέμα, ως μόνη λύση, είχα βρει το να γυρίσω το mode σε 2G only. Δυστυχώς όμως, η Viper δεν έχει τέτοια επιλογή...

 

Μιας και η συγκεκριμένη ROM έχει πολλές και τρομερές επιλογές παραμετροποίησης, που δεν βρήκα στις άλλες γνωστές (Maximus, Android Revo), γνωρίζετε αν γίνεται με κάποιο τρόπο να κάνω force τη χρήση GSM (2G) δικτύου;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Έκανα root τη συσκευή και μετά από flash-άρισμα αρκετών ROMs κατέληξα στη Viper. Αφού έκανα πόση ώρα για να παραμετροποιήσω τη ROM και τα διάφορα apps, πάω να καλέσω κάποιον και αντιμετώπισα το κλασσικό (ανάθεμα την HTC) πρόβλημα με τις κλήσεις (σε ακούει αλλά δεν ακούς τπτ). Για το συγκεκριμένο θέμα, ως μόνη λύση, είχα βρει το να γυρίσω το mode σε 2G only. Δυστυχώς όμως, η Viper δεν έχει τέτοια επιλογή...

 

Μιας και η συγκεκριμένη ROM έχει πολλές και τρομερές επιλογές παραμετροποίησης, που δεν βρήκα στις άλλες γνωστές (Maximus, Android Revo), γνωρίζετε αν γίνεται με κάποιο τρόπο να κάνω force τη χρήση GSM (2G) δικτύου;

Kαλησπερα δοκιμασε αυτο Νandroid... ΠΡΙΝ ... το φλασαρισμα σε περιπτωση που δεν δουλευη post#242 http://forum.xda-developers.com/htc-one/development/rom-artmod-sense-7-lollipop-1-32-401-8-t3064090/page25

H viper ειχε βγαλει ενα hotfix για τον ηχο δεν τσεκαρεις αν ειναι αυτο post# 765 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=364479&page=51

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Έκανα root τη συσκευή και μετά από flash-άρισμα αρκετών ROMs κατέληξα στη Viper. Αφού έκανα πόση ώρα για να παραμετροποιήσω τη ROM και τα διάφορα apps, πάω να καλέσω κάποιον και αντιμετώπισα το κλασσικό (ανάθεμα την HTC) πρόβλημα με τις κλήσεις (σε ακούει αλλά δεν ακούς τπτ). Για το συγκεκριμένο θέμα, ως μόνη λύση, είχα βρει το να γυρίσω το mode σε 2G only. Δυστυχώς όμως, η Viper δεν έχει τέτοια επιλογή...

 

Μιας και η συγκεκριμένη ROM έχει πολλές και τρομερές επιλογές παραμετροποίησης, που δεν βρήκα στις άλλες γνωστές (Maximus, Android Revo), γνωρίζετε αν γίνεται με κάποιο τρόπο να κάνω force τη χρήση GSM (2G) δικτύου;

 

Αν και προσωπικα δεν εχω απαντηση σε αυτο, αναρωτιεμαι....... Ειναι ΟΝΤΩΣ προβλημα της HTC αυτο, ή του παροχου? Αν βαλω AOSP θα εχω το ιδιο προβλημα??? (οχι οτι δεν εχω βαλει στο παρελθον, απλα δεν θυμαμαι...)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικός ο φίλος nek46! Επανεμφανίστηκε η επιλογή για 2g και επιτέλους μπορώ να χρησιμοποιήσω τη συσκευή σαν ...κινητό. Ευχαριστώ πολύ!

 

Αν και προσωπικα δεν εχω απαντηση σε αυτο, αναρωτιεμαι....... Ειναι ΟΝΤΩΣ προβλημα της HTC αυτο, ή του παροχου? Αν βαλω AOSP θα εχω το ιδιο προβλημα??? (οχι οτι δεν εχω βαλει στο παρελθον, απλα δεν θυμαμαι...)

Απ'όσο γνωρίζω της HTC είναι, και μάλιστα παλαιότερα είχε βγάλει update που υποτίθεται το έλυνε.

Πάντως έχουν περάσει τρία One M7 από τα χέρια μου, και τα τρία το παρουσίαζαν, ενώ παράλληλα όλα τα υπόλοιπα κινητά στο χώρο (με τον ίδιο πάροχο) λειτουργούσαν απροβλημάτιστα.

Edited by Cuore_Sportivo
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικός ο φίλος nek46! Επανεμφανίστηκε η επιλογή για 2g και επιτέλους μπορώ να χρησιμοποιήσω τη συσκευή σαν ...κινητό. Ευχαριστώ πολύ!

 

 

Απ'όσο γνωρίζω της HTC είναι, και μάλιστα παλαιότερα είχε βγάλει update που υποτίθεται το έλυνε.

Πάντως έχουν περάσει τρία One M7 από τα χέρια μου, και τα τρία το παρουσίαζαν, ενώ παράλληλα όλα τα υπόλοιπα κινητά στο χώρο (με τον ίδιο πάροχο) λειτουργούσαν απροβλημάτιστα.

 

Παντως αντιστοιχο προβλημα εχει κι ο αδερφος μου με τον ιδιο παροχο (COSMOTE) αλλα με Xperia Z2.....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιεί κανένας ElementalX με ενεργοποιημένο το double tap to wake (dt2w);

Σχεδόν πάντα για να ανοίξω την οθόνη, θα πρέπει να κάνω δύο φορές double tap. Την πρώτη το κινητό θα δονηθεί αλλά η οθόνη δεν θα ανοίξει, και την δεύτερη όλα καλά...

Δεν μπορώ να καταλάβω αν κάτι τέτοιο είναι σύνηθες, ή αν έχει κάποιο θέμα το δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιεί κανένας ElementalX με ενεργοποιηλημένο το double tap to wake (dt2w);

Σχεδόν πάντα για να ανοίξω την οθόνη, θα πρέπει να κάνω δύο φορές double tap. Την πρώτη το κινητό θα δονηθεί αλλά η οθόνη δεν θα ανοίξει, και την δεύτερη όλα καλά...

Δεν μπορώ να καταλάβω αν κάτι τέτοιο είναι σύνηθες, ή αν έχει κάποιο θέμα το δικό μου.

Αν το αφήσω πολύ ώρα χωρίς να το πειραξω τότε μου το κάνει αυτό, αλλιώς νομίζω αντιδράει όπως θα έπρεπε..

Link to comment
Share on other sites

D_Angelos ευχαριστώ πολύ για την απάντηση (και γι αυτή στο "δίπλα" θέμα). Σε μένα συμβαίνει με το που το αφήσω κλειστό μισό (περίπου) λεπτό και παραπάνω. Αν κάνω double tap ελάχιστα αφότου κλείσει η οθόνη ή όταν η συσκευή φορτίζει, τότε λειτουργεί κανονικά.

 

Τουλάχιστον δεν είναι μεμονωμένο θέμα της συσκευής μου, οπότε αποφεύγω εκ νέου wipes και flash-αρίσματα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια χαζο ερωτημα..ισως να εχει απαντηθει αλλα υπαρχει πιθανοτητα με καποιο θεμα απο xda η καπως ρε παιδι μου να αλλαξω το πανω κατω σκρολαρισμα σε αριστερα δεξια?ξερω οτι μπορω με νοβα κτλπ αλλα θελω να τα αποφύγω..ευχαριστω εκ των προτέρων:)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι!

Είμαι Νέο μέλος μιας και έχω στα χέρια μου εδώ και μια βδομάδα το m7. Καλώς σας βρήκα λοιπόν!:p

 

Το πήρα από ένα παλικάρι που μόλις το είχε πάρει από αντικατάσταση από την arvato!

Διάβασα αρκετά τα όσα έχετε γράψει εδώ και πριν προχωρήσω σε οτιδήποτε θεώρησα σωστό να με συμβουλέψετε για 1-2 θεματάκια.

 

Η συσκευή τρέχει την 4.4.3 με αρ. λογισμικού 6.09.401.11 και είναι locked, S-ON με HBOOT 1.57

(αν χρειάζεστε περισσότερες πληροφορίες, πείτε μου)

 

Απορίες:

1. Nα κάνω την αναβάθμιση ΟΤΑ για lolipop που μου έχει δώσει ή να ψαχτώ πρώτα για unlock S-off και root συσκευής κτλ?

2. Μπορώ να μπω σε s-off και αν ναι πρέπει να είμαι unlock με htcdev?

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι τα έχω λίγο μπερδεμένα στο μυαλό μου.. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι!

Είμαι Νέο μέλος μιας και έχω στα χέρια μου εδώ και μια βδομάδα το m7. Καλώς σας βρήκα λοιπόν!:p

 

Το πήρα από ένα παλικάρι που μόλις το είχε πάρει από αντικατάσταση από την arvato!

Διάβασα αρκετά τα όσα έχετε γράψει εδώ και πριν προχωρήσω σε οτιδήποτε θεώρησα σωστό να με συμβουλέψετε για 1-2 θεματάκια.

 

Η συσκευή τρέχει την 4.4.3 με αρ. λογισμικού 6.09.401.11 και είναι locked, S-ON με HBOOT 1.57

(αν χρειάζεστε περισσότερες πληροφορίες, πείτε μου)

 

Απορίες:

1. Nα κάνω την αναβάθμιση ΟΤΑ για lolipop που μου έχει δώσει ή να ψαχτώ πρώτα για unlock S-off και root συσκευής κτλ?

2. Μπορώ να μπω σε s-off και αν ναι πρέπει να είμαι unlock με htcdev?

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι τα έχω λίγο μπερδεμένα στο μυαλό μου.. :wacko:

Με hboot 1.57 ξεχνας το δωρεαν s off μπορεις να το κανεις με το http://theroot.ninja/ κοστος περιπου 25 δολαρια

Φυσικα μπορεις να ξεκλειδωσεις τον bootloader και να περασεις custom recovery και custom rom.

Aν εισαι εξοικειωμενος με γραμμη εντολων ξεκλειδωνεις τον boot απο το htc dev αλλιως δοκιμασε το kingo tool

2-3κλικ ειναι.

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια χαζο ερωτημα..ισως να εχει απαντηθει αλλα υπαρχει πιθανοτητα με καποιο θεμα απο xda η καπως ρε παιδι μου να αλλαξω το πανω κατω σκρολαρισμα σε αριστερα δεξια?ξερω οτι μπορω με νοβα κτλπ αλλα θελω να τα αποφύγω..ευχαριστω εκ των προτέρων:)

 

Δηλαδη στο blinkfeed(htc launcher) να αλλαξεις τον τροπο που κανεις σκρολαρισμα; Δε νομιζω να γινεται αυτο.. Μονο απο αλλους launcher που το υποστηριζουν.

Link to comment
Share on other sites

Με hboot 1.57 ξεχνας το δωρεαν s off μπορεις να το κανεις με το http://theroot.ninja/ κοστος περιπου 25 δολαρια

Φυσικα μπορεις να ξεκλειδωσεις τον bootloader και να περασεις custom recovery και custom rom.

Aν εισαι εξοικειωμενος με γραμμη εντολων ξεκλειδωνεις τον boot απο το htc dev αλλιως δοκιμασε το kingo tool

2-3κλικ ειναι.

 

Ποια η διαφορά ανάμεσα σε htcdev και kingo tool?

Μέσω htcdev διάβασα ότι η htc θα γνωρίζει ότι ξεκλείδωσες bootloader και έτσι θα μπορεί να στο βγάλει εκτός εγγύησης. ισχύει το ίδιο και με kingo tool? Και κάτι άλλο... Για να γινει το S-off θα πρέπει να έχω κάποια custom rom ή δεν παίζει ρόλο στο SunShine? Με S-off θα μπορώ να γυρίσω πάλι σε Locked Bootloader για την περίπτωση που χρειαστεί να το πάω στην Αrvato (μακρυά από μας)?

 

Σε ευχαριστώ πολύ Νεκ για τον χρόνο σου και ζήτω προκαταβολικά συγνώμη για το repost απλά προσπαθώ να τα κατανοήσω πλήρως πριν κάνω πράγματα στην τύχη!

Edited by Alex_82
Link to comment
Share on other sites

Ποια η διαφορά ανάμεσα σε htcdev και kingo tool?

Μέσω htcdev διάβασα ότι η htc θα γνωρίζει ότι ξεκλείδωσες bootloader και έτσι θα μπορεί να στο βγάλει εκτός εγγύησης. ισχύει το ίδιο και με kingo tool? Και κάτι άλλο... Για να γινει το S-off θα πρέπει να έχω κάποια custom rom ή δεν παίζει ρόλο στο SunShine? Με S-off θα μπορώ να γυρίσω πάλι σε Locked Bootloader για την περίπτωση που χρειαστεί να το πάω στην Αrvato (μακρυά από μας)?

 

Σε ευχαριστώ πολύ Νεκ για τον χρόνο σου και ζήτω προκαταβολικά συγνώμη για το repost απλά προσπαθώ να τα κατανοήσω πλήρως πριν κάνω πράγματα στην τύχη!

Aν κανεις s off το επαναφερεις στην αρχικη κατασταση -δεν υπαρχουν περιορισμοι ,με το kingo tool δεν το γνωριζει η htc

οτι το ξεκλειδωσες ,αλλα οπως σου ειπα με το s off το κανεις μαμα αρα δεν τιθεται θεμα και να το δει η αρβατο μαμα θα το δει ας εχεις παρει το unlock token απο το htc dev ;)

Για το s off νομιζω οτι θελει official kernel για custom rom δεν θυμαμαι:O

Αποψη μου αν εχεις λογαριασμο στο paypal κανε το s off τωρα να ξεμπερδευεις, νομιζω πως το s off ξεκλειδωνει και τον

bootloader δεν ειμαι σιγουρος, οταν αγορασα το s off ειχα ξεκλειδωσει ηδη τον boot.

Mην ζητας συγνωμη φιλε alex καλα κανεις και ρωτας.:)

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Aν κανεις s off το επαναφερεις στην αρχικη κατασταση -δεν υπαρχουν περιορισμοι ,με το kingo tool δεν το γνωριζει η htc

οτι το ξεκλειδωσες ,αλλα οπως σου ειπα με το s off το κανεις μαμα αρα δεν τιθεται θεμα και να το δει η αρβατο μαμα θα το δει ας εχεις παρει το unlock token απο το htc dev ;)

Για το s off νομιζω οτι θελει official kernel για custom rom δεν θυμαμαι:O

Αποψη μου αν εχεις λογαριασμο στο paypal κανε το s off τωρα να ξεμπερδευεις, νομιζω πως το s off ξεκλειδωνει και τον

bootloader δεν ειμαι σιγουρος, οταν αγορασα το s off ειχα ξεκλειδωσει ηδη τον boot.

Mην ζητας συγνωμη φιλε alex καλα κανεις και ρωτας.:)

 

Πώς να κάνω S-off αν δεν έχω ξεκλειδώσει bootloader? Το SunShine θέλει root και το root θέλει unlocked bootloader.... καλά δεν τα λέω? ;)

Link to comment
Share on other sites

Πώς να κάνω S-off αν δεν έχω ξεκλειδώσει bootloader? Το SunShine θέλει root και το root θέλει unlocked bootloader.... καλά δεν τα λέω? ;)

Μπες στην σελιδα του sunshine στο dowloads κατεβασε αυτο το αρχειο Download SunShine SUInstaller δωσε δικαιωμα root

και τρεξε το sunshine κανε το test ,λογικα θα σου ζητηση να πληρωσεις για να γινει το s off .

Δες εδω να παρεις μια ιδεα

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Πώς να κάνω S-off αν δεν έχω ξεκλειδώσει bootloader? Το SunShine θέλει root και το root θέλει unlocked bootloader.... καλά δεν τα λέω? ;)

 

κατεβασε την εφαρμογη κ τρεξτην,αυτη θα σου πει αν μπορει να στο κανει s-off..αν σου πει για root k bootloader τοτε πρεπει να ξεκλειδωσεις bootloader,μετα να βαλεις custoum recovery(TWRP).υστερα απο εκει πας reboot κ σου γραφει αν θες να εγκαταστησεις superuser.αν πατησεις ναι τοτε γινεται ροοτ κ μπορεις να το κανεις s-off με το sunshine με 25 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Μπες στην σελιδα του sunshine στο dowloads κατεβασε αυτο το αρχειο Download SunShine SUInstaller δωσε δικαιωμα root

και τρεξε το sunshine κανε το test ,λογικα θα σου ζητηση να πληρωσεις για να γινει το s off .

Δες εδω να παρεις μια ιδεα

 

Δεν μπορώ να ξεκινήσω με το SunShine γιατί δεν έχω κάνει ακόμα καμιά ενέργεια για unlocked bootloader, custom recovery και root. Πιο stock δεν γίνεται να είμαι :lol:

Υπάρχει κάνα λινκ για το kingo tool για να δω πως κάνεις unlocked bootloader? με htcdev είδα πως γίνεται και δεν μου φάνηκε δύσκολο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να ξεκινήσω με το SunShine γιατί δεν έχω κάνει ακόμα καμιά ενέργεια για unlocked bootloader, custom recovery και root. Πιο stock δεν γίνεται να είμαι :lol:

Υπάρχει κάνα λινκ για το kingo tool για να δω πως κάνεις unlocked bootloader? με htcdev είδα πως γίνεται και δεν μου φάνηκε δύσκολο...

Καλημερα εδω εισαι http://www.kingoapp.com/htc-bootloader-unlock.htm παντως δεν χανεις κατι να δοκιμασεις το sunshine

τωρα οπως εισαι stock πιστευω πως θα σου ξεκλειδωσει και τον boot .

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...