Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus L7 II (P710 / P715)


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα!

Παιδιά μια φίλη μου έχει αυτό το κινητό και μου ζήτησε να του κάνω εκ νέου εγκατάσταση λογισμικού (κάτι σαν φορματ δηλαδή) γιατί κολλάει και δεν δουλεύουν κάποια πράγματα. Απ' όσο ξέρω, φοράει ακόμα την έκδοση 4.1 του android, ενώ έχει βγει και η κιτκατ.

Μπορώ να κάνω από την εφαρμογή της LG για υπολογιστή κατευθείαν καθαρή εγκατάσταση της κιτκατ, χωρίς όμως πρώτα να κάνω μια απλή αναβάθμιση? Γενικά τι ισχύει με τα LG? Εγώ αυτό που θέλω να κάνω είναι να του περάσω κατευθείαν την 4.4 χωρίς να διατηρηθούν τίποτα αρχεία και εφαρμογές, πιστεύω μια καθαρή εγκατάσταση λογισμικού θα είναι το καλύτερο δυνατό. Μπορεί κάποιος να μου πει επιγραμματικά δυο λόγια, τι να προσέξω και τα λοιπά?

Ευχαριστώ!!

Sony Ericsson W800i --> Sony Ericsson K800i --> Sony Ericsson Yari --> Sony Ericsson Live with Walkman --> Sony Xperia SP --> Sony Xperia XZ1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 125
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα στην παρέα!

Παιδιά μια φίλη μου έχει αυτό το κινητό και μου ζήτησε να του κάνω εκ νέου εγκατάσταση λογισμικού (κάτι σαν φορματ δηλαδή) γιατί κολλάει και δεν δουλεύουν κάποια πράγματα. Απ' όσο ξέρω, φοράει ακόμα την έκδοση 4.1 του android, ενώ έχει βγει και η κιτκατ.

Μπορώ να κάνω από την εφαρμογή της LG για υπολογιστή κατευθείαν καθαρή εγκατάσταση της κιτκατ, χωρίς όμως πρώτα να κάνω μια απλή αναβάθμιση? Γενικά τι ισχύει με τα LG? Εγώ αυτό που θέλω να κάνω είναι να του περάσω κατευθείαν την 4.4 χωρίς να διατηρηθούν τίποτα αρχεία και εφαρμογές, πιστεύω μια καθαρή εγκατάσταση λογισμικού θα είναι το καλύτερο δυνατό. Μπορεί κάποιος να μου πει επιγραμματικά δυο λόγια, τι να προσέξω και τα λοιπά?

Ευχαριστώ!!

 

Θα κάνεις την αναβάθμιση σε kitkat από την ενημέρωση λογισμικού του κινητού σου. Εάν δεν εμφανίζεται εκεί τότε θα κάνεις εγκατάσταση το LG PC Suite και από εκεί θα κάνεις εγκατάσταση την ενημέρωση. Εγώ σου προτείνω την ενημέρωση με το LG PC Suite γιατί μπορείς πρώτα να κάνεις ένα backup τις επαφές του κινητού, φωτογραφίες και ότι άλλο θέλεις.

 

Αφού γίνει η ενημέρωση και ξεκινήσει το κινητό (σε kitkat πλέον) θα κάνεις μία επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Έτσι θα έχει γίνει το "format" που αναφέρεις παραπάνω. Μετά με την βοήθεια του LG PC Suite θα βάλεις εκ νέου τις επαφές στο κινητό και όλα τα άλλα αρχεία που θα έχεις κάνει backup.

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις την αναβάθμιση σε kitkat από την ενημέρωση λογισμικού του κινητού σου. Εάν δεν εμφανίζεται εκεί τότε θα κάνεις εγκατάσταση το LG PC Suite και από εκεί θα κάνεις εγκατάσταση την ενημέρωση. Εγώ σου προτείνω την ενημέρωση με το LG PC Suite γιατί μπορείς πρώτα να κάνεις ένα backup τις επαφές του κινητού, φωτογραφίες και ότι άλλο θέλεις.

 

Αφού γίνει η ενημέρωση και ξεκινήσει το κινητό (σε kitkat πλέον) θα κάνεις μία επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Έτσι θα έχει γίνει το "format" που αναφέρεις παραπάνω. Μετά με την βοήθεια του LG PC Suite θα βάλεις εκ νέου τις επαφές στο κινητό και όλα τα άλλα αρχεία που θα έχεις κάνει backup.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση! Αν και δεν με κάλυψες μπορώ να πω...

Κατ' αρχάς, δεν με ενδιαφέρει το backup οπότε το ξεχνάμε. Και επίσης, η λύση του "επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων" δεν αποτελεί καθαρή λύση. Εγώ αυτό που θέλω είναι ένα εργαλείο το οποίο να σου σβήνει ΤΑ ΠΑΝΤΑ από το κινητό, και μετά να σου περάσει ξανά από την αρχή την kitkat. Γίνεται κάτι τέτοιο? Σκέψου ας πούμε το format των windows σε pc: διαμόρφωση του σκληρού σου και μετά εκ νέου εγκατάσταση των windows.

Στο δικό μου κινητό που είναι sony, έχουμε το official πρόγραμμα pc companion όπου από εκεί έχουμε επιλογή να πατήσουμε "επιδιόρθωση λογισμικού", το οποίο κάνει ακριβώς αυτό που περιέγραψα πιο πάνω. Στα LG δεν έχει αντίστοιχη επιλογή?

Sony Ericsson W800i --> Sony Ericsson K800i --> Sony Ericsson Yari --> Sony Ericsson Live with Walkman --> Sony Xperia SP --> Sony Xperia XZ1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση! Αν και δεν με κάλυψες μπορώ να πω...

Κατ' αρχάς, δεν με ενδιαφέρει το backup οπότε το ξεχνάμε. Και επίσης, η λύση του "επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων" δεν αποτελεί καθαρή λύση. Εγώ αυτό που θέλω είναι ένα εργαλείο το οποίο να σου σβήνει ΤΑ ΠΑΝΤΑ από το κινητό, και μετά να σου περάσει ξανά από την αρχή την kitkat. Γίνεται κάτι τέτοιο? Σκέψου ας πούμε το format των windows σε pc: διαμόρφωση του σκληρού σου και μετά εκ νέου εγκατάσταση των windows.

Στο δικό μου κινητό που είναι sony, έχουμε το official πρόγραμμα pc companion όπου από εκεί έχουμε επιλογή να πατήσουμε "επιδιόρθωση λογισμικού", το οποίο κάνει ακριβώς αυτό που περιέγραψα πιο πάνω. Στα LG δεν έχει αντίστοιχη επιλογή?

 

Δεν νομίζω πως μπορώ να σε καλύψω, δυστυχώς οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες στα κινητά και το android. Ας περιμένεις κάποιον προχωρημένο χρήστη καλύτερα να σου απαντήσει. Είχα την εντύπωση ότι το "επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων" κάνει ακριβώς αυτό που θέλεις. Τουλάχιστον αυτό έγινε στο δικό μου κινητό. Έσβησε τα πάντα και έκανα από την αρχή όλες τις ρυθμίσεις σαν μόλις να το είχα αγοράσει.

 

Υ.Γ Αναμένουμε απάντηση γιατί με ενδιαφέρει και εμένα το συγκεκριμένο ;)

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει σε ευχαριστώ πολύ!

Περιμένουμε κάποιον έμπειρο να μας δώσει τα φώτα του! :)

Sony Ericsson W800i --> Sony Ericsson K800i --> Sony Ericsson Yari --> Sony Ericsson Live with Walkman --> Sony Xperia SP --> Sony Xperia XZ1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι θα οφελησει κάτι τέτοιο. Καταρχην αν σβηστούν τα πάντα δεν θα μπορείς να περάσεις τίποτα στο κινητό γιατί δεν θα έχει bootloader. Θα χρειαστείς κατσαβιδια για να το βραχυκλωσεις... Τρέχα γύρευε δηλαδή. Καλύτερα να περάσεις το Kitkat και μετά factory reset.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι θα οφελησει κάτι τέτοιο. Καταρχην αν σβηστούν τα πάντα δεν θα μπορείς να περάσεις τίποτα στο κινητό γιατί δεν θα έχει bootloader. Θα χρειαστείς κατσαβιδια για να το βραχυκλωσεις... Τρέχα γύρευε δηλαδή. Καλύτερα να περάσεις το Kitkat και μετά factory reset.

 

Ποιός είπε ότι θα σταματήσω τη διαδικασία στη μέση?? Το προγραμμα φροντίζει να τα κάνει όλα, γιατί μπερδεύεσαι? Κανένας νοήμων άνθρωπος δεν θα επιχειρήσει μόνος του να κάνει wipe την συσκευή του ώστε να πρέπει μετά να την βραχυκυκλώνει για να την επαναφέρει. Αν και η LG αν θέλει να είναι σοβαρή εταιρία, θα πρέπει να έχει μεριμνήσει και για αυτή την απίθανη περίπτωση. Στα sony για παράδειγμα όπως έχω εγώ, ακόμα και αν η συσκευή είναι σκέτη από λογισμικό ή ακόμα και όταν δεν έχει καν κάποιο kernel, ακόμα και τότε μπορείς να την συνδέσεις σε flash mode ή σε fastboot mode ώστε να την επαναφέρεις, απλά κρατώντας πατημένο το πλήκτρο της έντασης όταν συνδέεις τη συσκευή στο pc σου.

Ρωτάω κάποιον που ξέρει σίγουρα αν η LG σου δίνει αυτή τη δυνατότητα, μια αυτοματοποιημένη διαδικασία η οποία αναλαμβάνει να κάνει ένα ολικό wipe των data, system κλπ και μετά να προχωρήσει με το πέρασα της rom.

Sony Ericsson W800i --> Sony Ericsson K800i --> Sony Ericsson Yari --> Sony Ericsson Live with Walkman --> Sony Xperia SP --> Sony Xperia XZ1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδια καλησπερα εχω το p710 της γυναικας 3---4 μηνες περιπου στοκ και κανει κατι τρελλα,δεν αποκρινεται η οθονη,ανοιγοκλεινη μονο του,ειναι ανοιχτο και οταν σε παιρνουν δεν καλει νεκρο τπτ .υπαρχει καποια βοηθεια? εσβησε και ολα τα βιντεο φωτο απο την καρτα πριν το παω για prokordia αφου λογικα εχει εγγυηση υπαρχει καμια λυση?:(
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια ένας φίλος έχει το lg l7 ii. Γνωρίζει τα βασικά για ρουτ και flashing οπότε δεν θα υπάρχει θέμα αν χρειαστεί κάτι τέτοιο...

 

 

 

Λοιπόν, έχει θέμα η οθόνη του. Μερικές φορές, όταν πατάει το κουμπί να ανοίξει (συμβαίνει και με το home και με το power, και με το knock on, οπότε συμπέρασμα : είναι software), η οθόνη ανάβει για ένα δεύτερο και κλείνει. Μετά πρέπει να πατήσει το κουμπί καμία δεκαριά φορές.

 

Ωστόσο, όταν κλείνει, το κίνητο είναι ενεργό. Έτσι μπορεί να ξεκλειδώνει την οθόνη, να ανοίγει εφαρμογές κλπ, σαν να είναι ανοιχτό το κινητό.

Έχει παρατηρήσει ότι όταν πάει τύφλα στα quxiksettings και αγγίζει την φωτεινότητα (με μαντεψια αφού είναι κλειστή η οθόνη), τότε επανέρχεται άμεσα και ανάβει.

 

 

Ακόμα και όταν του ανοίγει με 10 προσπάθειες, η φωτεινότητα είναι στο φουλ.

 

 

Έτσι, έχουμε software θέμα. Το κινητό είναι rooted, και έχει τροποιημενη στοκ ρομ.

 

 

 

Οποία βοήθεια ευπρόσδεκτη. Η φωτεινότητα δεν είναι στο αυτόματο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης, σκέφτηκα να απευθυνθώ εδώ, αντί για το Θέμα της συσκευής, γιατί έχει πολύ μικρή υποστήριξη στο φόρουμ.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλή χρονιά.

 

Ένα νέο tip που πραγματικά είδα διαφορά είναι η απενεργοποίηση του MLT.

 

Εδώ βλέπουμε τι είναι το MLT:

 

http://mobilecon.info/disable-mlt-application-on-lg-smartphone.html#sthash.wsOsaxT6.dpbs

 

Ακολουθούμε τις οδηγίες του link και στο phone model βάζουμε 710.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ένας φίλος έχει το lg l7 ii.

 

 

 

Έτσι, έχουμε software θέμα. Το κινητό είναι rooted, και έχει τροποιημενη στοκ ρομ.

 

 

 

Οποία βοήθεια ευπρόσδεκτη. Η φωτεινότητα δεν είναι στο αυτόματο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης, σκέφτηκα να απευθυνθώ εδώ, αντί για το Θέμα της συσκευής, γιατί έχει πολύ μικρή υποστήριξη στο φόρουμ.

 

Να επιστρέψει σε εργοστασιακή κατάσταση.

 

Το L7 είναι χαμηλών επιδόσεων κινητό και δεν θέλει πολλά - πολλά...

 

Ακόμα και στο xda έχει χαμηλή υποστήριξη λόγω του χαμηλού των επιδόσεων...

 

Και η γυναίκα μου το έχει και μιά - δυό φορές που προσπάθησα και το κάνω root κ.λ.π δεν...

Link to comment
Share on other sites

Εδω λεει οτι γινεται απλα ροοτ με το framaroot ...

http://forum.xda-developers.com/apps/framaroot/framaroot-supported-devices-t2722980 ..

Το δοκιμασα συμφωνα με τις οδηγιες εδω ... http://forum.xda-developers.com/apps/framaroot/root-framaroot-one-click-apk-to-root-t2130276 ... αλλα δεν καταφερα τιποτα. Η κρασαρει ή κλεινει το Framaroot και δεν γινεται τιποτα. Το εχει δοκιμασει κανεις με επιτυχια;

Link to comment
Share on other sites

Το framaroot είναι για 4,1 δεν κάνει για κιτ κατ

Το 4.1.2 εχω, δεν εχω κανει αναβαθμιση σε 4.4.

Απλως μου κανει εντυπωση οτι ενω φαινεται απλη η διαδιακασια με Framaroot, δεν τα καταφερνω.

Εχει επιτυχει κανεις root με το Framaroot ή όσοι το καταφεραν το εκαναν με αλλαγη/flasharisma ROM;

Link to comment
Share on other sites

Εχει επιτυχει κανεις root με το Framaroot ή όσοι το καταφεραν το εκαναν με αλλαγη/flasharisma ROM;

 

Το είχα πετύχει εύκολα όσο ήταν στην 4.1

 

Δεν θυμάμαι όμως να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους μια σύντομη ερώτηση.

 

Δεν μου κάνει video κλήσεις στο viber. Αντιμετωπίζει κανείς το ίδιο πρόβλημα??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα παιδια καλως σας βρηκα,ειμαι κι εγω κατοχος του π710 και μετα απο το iphone 3gs μπορω να πω πως πραγματικα με εντυπωσιασε η lg ειδικα για τα λεφτα που αγορασα αυτο..αλλα εδω και κανα μηνα ενω δεν το εχω φορτωμενο με προγραμματα ουτε το ζοριζω εχει αρχισει και κολλαει..δεν παιρνει τηλεφωνα μου βγαζει αναγκαστικο κλεισιμο εφαρμογων και αλλα..πηγα ρυθμισεις μπας και ειχα ξεχασει να το ενημερωσω και εχει μεινει ακομα στην εκδοση 4.1.2.Παταω ενημερωση και δεν την κανει για κανενα λογο,το συνδεω στο pc με lg pc suite και παλι τα ιδια..εχει κανεις καμια ιδεα στο τι να κανω;μπας και να του κανω κανα jailbreak να τελειωνουμε;
Link to comment
Share on other sites

Την εποχη του ηταν πραγματι πολυ καλο τηλεφωνακι για τα λεφτα του.

Όσον αφορα τα κολληματα, θα εχεις περισσοτερα εαν κανεις update στο 4.4.2, οποτε δεν στο συνιστω.

Για να εχεις παντως κολληματα σημαινει ή οτι το εχεις φορτωσει με πολλα προγραμματα ή κάποιο απο τα προγραμματα που εχεις εγκαταστησει δουλευει στο background και κολλαει το τηλεφωνο. Θα σου ελεγα καταρχην να κοιταξεις στις ρυθμισεις->μπαταρια ποιες εφαρμογες καταναλωνουν πιο πολυ ενεργεια οποτε ίσως εντοπισεις καποια προβληματικη εφαρμογη.

Στο 4.1 δεν ειχα προβληματα παραμονο όταν αρχισα να το υπερφορτωνω με εφαρμογες.

Γενικα κανε μια εκκαθαριση στις εφαρμογες και ισως μελλοντικα και κανενα ρεσετ να καθαρισει απο σκουπιδια.

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογες εχει ελαχιστες γενικα,αλλα οπως και να χει το περασα σε 4.4.2..την πρωτη μερα οντως ετρωγε μπολικα κολληματα..τωρα με κατι βλακειουλες που εσβησα πεταει ειναι η αληθεια,αλλα με εκνευριζουν καποια στοιχεια της καινουργιας εκδοσης...θα δειξει στην πορεια γιατι δεν βλεπω να το κραταω πολυ το κινητο..ευχαριστω οπως και να χει...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Εφαρμογες εχει ελαχιστες γενικα,αλλα οπως και να χει το περασα σε 4.4.2..την πρωτη μερα οντως ετρωγε μπολικα κολληματα..τωρα με κατι βλακειουλες που εσβησα πεταει ειναι η αληθεια,αλλα με εκνευριζουν καποια στοιχεια της καινουργιας εκδοσης...θα δειξει στην πορεια γιατι δεν βλεπω να το κραταω πολυ το κινητο..ευχαριστω οπως και να χει...

 

Καλησπέρα, μετά από το upgrade έκανες επαναφορά εργοστασιακών ;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εχω ενα p710 ενος φιλου και το μονο που κανει οταν το ανοιγεις ειναι να διχνει για λιγο το λογοτυπο και μετα σβηνει ξανα. Το hard reset με συνδιασμο πληκτρων δεν πιανει. Τι μπορω να κάνω;

 

Edit:Κατέβασα το LG pc suite και έβαλα το κινητο σε emergency mode. Επέλεξα αποκατασταση σφαλματων ενημερωσης και τωρα δειχνει οτι κατεβαζει αναβαθμηση.

Edited by demolition22

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μας ήρθε και το νέο update !

 

http://s10.postimg.org/nbf9il7rp/2015_09_23_14_21_11.jpg

 

Ακόμα δεν έχω δει διάφορες, δεν έχω κάνει επαναφορά εργοστασιακών. Το update Είναι περίπου 80+ MB.

 

Η αναβάθμιση έγινε χωρίς την βοήθεια του LG PC SUITE.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα ότι στο ασχετο και ενω ειναι κλειδωμενη η οθονη με pattern, ανοιγει η καμερα.

Εψαξα στο internet και βρηκα οτι καποια stock android κινητα το υποστηριζουν και η ενεργοποιηση της καμερας γινεται με gesture απο αριστερα προς τα δεξια αλλα οσο και αν προσπαθησα δεν κατορθωσα να την ενεργοποιησω. Τελος σας ενημερωνω ότι εχω κανει το upgrade σε 4,4 και τα widgets σε κλειδωμενη οθονη ειναι απενεργοποιημενα.

Εχει καταλαβει κανεις πως λειτουργει το gesture για την ενεργοποιηση της καμερας;

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα ότι στο ασχετο και ενω ειναι κλειδωμενη η οθονη με pattern, ανοιγει η καμερα.

Εψαξα στο internet και βρηκα οτι καποια stock android κινητα το υποστηριζουν και η ενεργοποιηση της καμερας γινεται με gesture απο αριστερα προς τα δεξια αλλα οσο και αν προσπαθησα δεν κατορθωσα να την ενεργοποιησω. Τελος σας ενημερωνω ότι εχω κανει το upgrade σε 4,4 και τα widgets σε κλειδωμενη οθονη ειναι απενεργοποιημενα.

Εχει καταλαβει κανεις πως λειτουργει το gesture για την ενεργοποιηση της καμερας;

 

Για τα απενεργοποιημένα widgets πας: ρυθμίσεις~ κλείδωμα οθόνης και μετά επιλέγεις "γραφικά στοιχεία "

http://s27.postimg.org/5g2feboxb/2015_09_27_19_57_14.jpg

 

Αυτό με την κάμερα δεν το γνωρίζω. Μου θυμίζει λίγο την κίνηση που κάνουμε για το "search και το quickmemo " σέρνοντας το δάχτυλο από το home button και προς τα πάνω (παρεμπιπτόντως αν μπορούσα να βάλω κάποιες συντομεύσεις εκεί θα με βόλευαν αφάνταστα) .

 

http://s21.postimg.org/wme7ka55v/2015_09_27_20_04_39.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα ότι στο ασχετο και ενω ειναι κλειδωμενη η οθονη με pattern, ανοιγει η καμερα.

Εψαξα στο internet και βρηκα οτι καποια stock android κινητα το υποστηριζουν και η ενεργοποιηση της καμερας γινεται με gesture απο αριστερα προς τα δεξια αλλα οσο και αν προσπαθησα δεν κατορθωσα να την ενεργοποιησω. Τελος σας ενημερωνω ότι εχω κανει το upgrade σε 4,4 και τα widgets σε κλειδωμενη οθονη ειναι απενεργοποιημενα.

Εχει καταλαβει κανεις πως λειτουργει το gesture για την ενεργοποιηση της καμερας;

 

Δοκίμασε με κλειδωμένη την οθόνη να κρατήσεις πατημένο το volume + ή - (ένα από τα δύο, το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο.θα ενεργοποιηθεί η κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...