Jump to content

Sony Xperia ZR


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φάνηκε στα Σκρούτζια στα 457 ευρώ.

Είναι καλό τηλέφωνο.

Λίγο στενότερο από άλλες ναυαρχίδες. Είναι 720ρ. αλλά πιο παχύ, περνάει το 1 εκ.

Κουμπί για κάμερα. (Ψιλο)αδιάβροχο.

Κάμερα καλύτερα αποτελέσματα από το Ζ, λίγο πιο σκοτεινές φωτο. Λίγο κατώτερη του S4.

Καλή οθόνη αλλά πολύ στενές γωνίες θέασης.

Άριστη μπαταρία (λόγω της μικρόιτερης οθόνης) που αλλάζει και ήδη βγήκανε +200 και +2200 mah.

Μονο 8gβ αλλά παίρνει SDcard.

Όσοι πιστοί (αλλά και άπιστοι)...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σχετικα με το αδιαβροχο νομιζω οτι εχει ανωτερες πιστοποιησεις απο το Ζ ,?

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Το (ψιλο)αδιάβροχο αναφέρεται όχι στη πιστοποίηση αλλά σε σχόλια ιδιοκτητών που βρήκα.

Έχει κι αυτό άλλωστε ανταλλάξιμη μπαταρία σαν το S4 active που στους περισσότερους βάζει νερά, αλλά και δεν καλύπτεται από εγγύηση αν χαλάσει από νερό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Φάνηκε στα Σκρούτζια στα 457 ευρώ.

Είναι καλό τηλέφωνο.

Λίγο στενότερο από άλλες ναυαρχίδες. Είναι 720ρ. αλλά πιο παχύ, περνάει το 1 εκ.

Κουμπί για κάμερα. (Ψιλο)αδιάβροχο.

Κάμερα καλύτερα αποτελέσματα από το Ζ, λίγο πιο σκοτεινές φωτο. Λίγο κατώτερη του S4.

Καλή οθόνη αλλά πολύ στενές γωνίες θέασης.

Άριστη μπαταρία (λόγω της μικρόιτερης οθόνης) που αλλάζει και ήδη βγήκανε +200 και +2200 mah.

Μονο 8gβ αλλά παίρνει SDcard.

Όσοι πιστοί (αλλά και άπιστοι)...

 

Η τιμή έπεσε λίγο

http://www.vnp.gr/sony-xperia-zr-lte-c5503-eu.html

Link to comment
Share on other sites

Θα αναβαθμίζεται κανονικά στην Ελλάδα; Φαίνεται φοβερό. Πως και δεν το πήρε κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Θα αναβαθμίζεται κανονικά στην Ελλάδα; Φαίνεται φοβερό. Πως και δεν το πήρε κανείς;

Αλήθεια γιατί;

Και βγάζει και καλύτερες φωτογραφίες και βίντεο από το Ζ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το σκέφτομαι. Έχει όλα όσα ψάχνω: Είναι Sony, δεν είναι τεράστιο, έχει κάμερα 13. Η πιθανότητα να χρειαστώ service είναι πολύ μικρή. Το παραπάνω μαγαζί είναι αξιόπιστο;

 

Πάντως Ελληνικές οδηγίες χρήσης υπάρχουν:

http://www.devicemanuals.com/support/pdf-manual-197102.html

Edited by hariskar
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα. Το περιμένω σήμερα.

Άντε με το καλό ! Περιμένουμε εντυπώσεις !

Με την εγγύηση και DOA δεν σου παν τίποτα ε; Ισχύουν;

Μάλλον από το 1 κατάστημα του σκρουτζ το παρήγγειλες;

Link to comment
Share on other sites

Από εδώ http://www.vnp.gr/sony-xperia-zr-lte-c5503-eu-el.html το παρήγγειλα εχθές. Σήμερα κοστίζει 1€ λιγότερο από ότι βλέπω. Το περιμένω σήμερα.

Ρώτησα για εγγύηση και μου είπαν ότι έχει 2 χρόνια στο κατάστημα και στην αντιπροσωπεία. Για το 2ο έχω επιφυλάξεις, όμως θέλω να πιστεύω ότι δε θα χρειαστεί, όπως σχεδόν πάντα συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Το χω 1 εβδομάδα οποιος εχει απορίες ρωτάει..

 

Κανε ενα μινι review!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Από το vnp.gr το πήρες;

 

Και εγώ το έχω εδώ και 3 μέρες.

Η πρίζα του φορτιστή είναι αγγλικού τύπου (θα μου στείλουν adapter), οι συνοπτικές οδηγίες στα αγγλικά, όμως εδώ υπάρχουν αναλυτικές ελληνικές οδηγίες.

 

Νομίζω ότι δε θα ήταν σωστό να κάνω review, αφού το προηγούμενο κινητό μου ήταν το Xperia x10 mini...

Link to comment
Share on other sites

Το χω 1 εβδομάδα οποιος εχει απορίες ρωτάει..

 

Η μπαταρία καλή; Η κάμερα (κυρίως φωτογραφίες); Η οθόνη; Το καπάκι πίσω είναι πλαστικό ή αλουμίνιο? Έχει καλή αίσθηση; Τα κουμπιά στο πλάι είναι εύκολα στη χρήση;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δε θα ήταν σωστό να κάνω review, αφού το προηγούμενο κινητό μου ήταν το Xperia x10 mini...

Φυσικά ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ σωστό να κάνεις.

Εντυπώσεις θα πεις. Δε θα κάνεις review 7 σελίδες.

Link to comment
Share on other sites

Το καπακι ειναι πλαστικο πισω καλης ποιοτητας.. πριν ειχα xperia s.. καμμια σχεση.. λειτουργει απλα γρηγορα..σφαιρα.. οτι του λες κανει.. εχει εσωτερικη ελευθερη 4.6 gb μνημη..οχι 2 gb και 2.6 οπως νομιζα αλλα .. 4.6 για εφαρμογες.. κατι που με βολεψε..οποιος ειναι gamer ισως να του φανει λιγη η μνημη μεχρι η sony να αφησει σε καποιο update εγκατασταση στην καρτα unroot.. ομως εχω γυρω στις 100 εφαρμογες κατεβασμενες και μαζι το golf3 που ειναι 1gb και παλι μου ειναι ελευθερα 2.6 gb..τα υπολοιπα στην καρτα 32 gb sd.. πολυ καλη ποιοτητα εικονα οθονης.. δεν εχει διαφορα απο z παρολο αναλυση λογο μικροτερη οθονη..πολυ καλυτερες photos απο xperia s.. πιο βαθεια φυσικα χρωματα.. μπαταρια για smartphone μαλλον η καλυτερη με διαφορα απο οσα ειχα μεχρι σημερα εντυπωσιακα καλη..και το χω σκισει λιγο με χαλαρη χρηση δηλ.πιστευω θα ειναι εκπληκτικο.. η οθονη μπορει να λεει 4.6 αλλα fullscreen se multimedia και παιχνιδια καλυπτεται ολη.. στο σερφαρισμα χρειαζεται κατω για τα κουμπια του μενου ενα μερος της.. το πιο μικρο στο χερι ακομα και απο οptimus g που ειναι ο μοναδικος ανταγωνιστης του σε αυτο το μεγεθος.. εχει και αυτο χαμηλα οπως το sp χρωματισμους που αλλαζουν χρωματα αναλογα το θεμα αντι για ειναι μικρο led επανω αλλα πιο κομψο λιγο απο sp σαν γραμμουλα που σβηνει.. αμεσως κανει update μολις το ανοιξεις σε 4.2 ota.. αν δεν θελει καποιος μεσω pc companion.. μπροστινη καμερα οτι λεει vga.. η αληθεια ειναι την περιμενα χειροτερη στην οθονη αλλα μια χαρα δειχνει.. βιντεο πολυ καλο πεντακαθαρο..δεν ξερω αν το μικροφωνο ειναι τοσο φοβερο οπως τοu s στο βιντεο δεν το εχω τσεκαρει ακομα.. γενικα δεν το μετανιωσα.. ειναι ενα πανεμορφο,φοβερα γρηγορο, και σε μεγεθος ενος χεριου smartphone.. για εμενα το καλυτερο στην αγορα αυτη τη στιγμη.. s4, z και htc one.. ειναι σχεδον tablets.. δεν εχει ανταγωνιστη.. οσον αφορα εγγυηση απο οποιοδηποτε μερος του πλανητη κι αν ειναι με την ελληνικη αποδειξη αγορας η arvato με καλυπτει .. πηρα και ρωτησα.. χρησιμοποιοντας το μενου το sp για λιγο δεν συγκρινονται απλα.. φιατ με πορσε.. με ενα gb ram παντα εκλεινα εφαρμογες εφτανα να εχω 150 mb ελευθερα και σερνονταν ολα τα κινητα μου.. πλεον οτι και να κανω εχω 1.2 ελευθερη ram.. φοβομουν για τη μνημη 4.6 που γκινιαζαν πολλοι αλλα ειναι υπερακετη για apps εκτος κι αν καποιος θελει να βαλει 3-4 games του 1 gb το καθενα Edited by pchatzip
Link to comment
Share on other sites

Pchatzip καλοριζικο.απο που και ποσο,αν επιτρεπετε;

Καιρο το ζαχαρωνα αλλα ειδα οτι δεν ερχεται και πηρα το g.

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οσοι το εχετε απο που το πηρατε ? το dock υπαρχει καπου ?

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Το καπακι ειναι πλαστικο πισω καλης ποιοτητας.. πριν ειχα xperia s.. καμμια σχεση.. λειτουργει απλα γρηγορα..σφαιρα.. οτι του λες κανει.. εχει εσωτερικη ελευθερη 4.6 gb μνημη..οχι 2 gb και 2.6 οπως νομιζα αλλα .. 4.6 για εφαρμογες.. κατι που με βολεψε..οποιος ειναι gamer ισως να του φανει λιγη η μνημη μεχρι η sony να αφησει σε καποιο update εγκατασταση στην καρτα unroot.. ομως εχω γυρω στις 100 εφαρμογες κατεβασμενες και μαζι το golf3 που ειναι 1gb και παλι μου ειναι ελευθερα 2.6 gb..τα υπολοιπα στην καρτα 32 gb sd.. πολυ καλη ποιοτητα εικονα οθονης.. δεν εχει διαφορα απο z παρολο αναλυση λογο μικροτερη οθονη..πολυ καλυτερες photos απο xperia s.. πιο βαθεια φυσικα χρωματα.. μπαταρια για smartphone μαλλον η καλυτερη με διαφορα απο οσα ειχα μεχρι σημερα εντυπωσιακα καλη..και το χω σκισει λιγο με χαλαρη χρηση δηλ.πιστευω θα ειναι εκπληκτικο.. η οθονη μπορει να λεει 4.6 αλλα fullscreen se multimedia και παιχνιδια καλυπτεται ολη.. στο σερφαρισμα χρειαζεται κατω για τα κουμπια του μενου ενα μερος της.. το πιο μικρο στο χερι ακομα και απο οptimus g που ειναι ο μοναδικος ανταγωνιστης του σε αυτο το μεγεθος.. εχει και αυτο χαμηλα οπως το sp χρωματισμους που αλλαζουν χρωματα αναλογα το θεμα αντι για ειναι μικρο led επανω αλλα πιο κομψο λιγο απο sp σαν γραμμουλα που σβηνει.. αμεσως κανει update μολις το ανοιξεις σε 4.2 ota.. αν δεν θελει καποιος μεσω pc companion.. μπροστινη καμερα οτι λεει vga.. η αληθεια ειναι την περιμενα χειροτερη στην οθονη αλλα μια χαρα δειχνει.. βιντεο πολυ καλο πεντακαθαρο..δεν ξερω αν το μικροφωνο ειναι τοσο φοβερο οπως τοu s στο βιντεο δεν το εχω τσεκαρει ακομα.. γενικα δεν το μετανιωσα.. ειναι ενα πανεμορφο,φοβερα γρηγορο, και σε μεγεθος ενος χεριου smartphone.. για εμενα το καλυτερο στην αγορα αυτη τη στιγμη.. s4, z και htc one.. ειναι σχεδον tablets.. δεν εχει ανταγωνιστη.. οσον αφορα εγγυηση απο οποιοδηποτε μερος του πλανητη κι αν ειναι με την ελληνικη αποδειξη αγορας η arvato με καλυπτει .. πηρα και ρωτησα.. χρησιμοποιοντας το μενου το sp για λιγο δεν συγκρινονται απλα.. φιατ με πορσε.. με ενα gb ram παντα εκλεινα εφαρμογες εφτανα να εχω 150 mb ελευθερα και σερνονταν ολα τα κινητα μου.. πλεον οτι και να κανω εχω 1.2 ελευθερη ram.. φοβομουν για τη μνημη 4.6 που γκινιαζαν πολλοι αλλα ειναι υπερακετη για apps εκτος κι αν καποιος θελει να βαλει 3-4 games του 1 gb το καθενα

 

Ο ήχος κλήσης είναι πράγματι χαμηλός όπως λένε στα reviews; Και γενικά πως είναι η ποιότητα ήχου;

Οι χαμηλού φωτισμού φωτογραφίες πως φαίνονται; Γενικά άλλα προβλήματα υπάρχουν;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ο ηχος γενικα ειναι λιγο υποκειμενικο αναλογα τις απαιτήσεις του καθενός.. Εγώ προσωπικά είμαι αρκετά ευχαριστημένος.. Μην ξεχναμε ειναι και αδιάβροχο αρα με φιλτρα.. Φωτο προσωπικα τις θεωρώ πολύ καλύτερες απο xperia s που ειχα και γενικα υπεροχες
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ο ήχος κλήσης είναι πράγματι χαμηλός όπως λένε στα reviews; Και γενικά πως είναι η ποιότητα ήχου;

Οι χαμηλού φωτισμού φωτογραφίες πως φαίνονται; Γενικά άλλα προβλήματα υπάρχουν;

Ευχαριστώ.

 

Η ένταση που ακούγεται η φωνή του συνομιλητή είναι σίγουρα αρκετά πιο χαμηλή από ότι στο xperia mini.

Κατά τ' άλλα, πολύ καλή η οθόνη και η διάρκεια μπαταρίας. Με ήπια χρήση φτάνει 4-5 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Η ένταση που ακούγεται η φωνή του συνομιλητή είναι σίγουρα αρκετά πιο χαμηλή από ότι στο xperia mini.

Κατά τ' άλλα, πολύ καλή η οθόνη και η διάρκεια μπαταρίας. Με ήπια χρήση φτάνει 4-5 μέρες.

 

Αν πας ρυθμισεις και απενεργοποιησεις το εξαλειψη θορυβου μικροφωνου και γενικα και τα υπολοιπα ενισχυση ηχου συνομιλητη ακουγεται η φωνη συνομιλητη πεντακαθαρα οπως και στο s που ειχα πριν.. επισης οσον αφορα τα χρωματα που λενε διαφοροι αν θελετε χρωματα παρα πολυ εντονα σαν optimus g η galaxy κτλ παμε οθονη-φωτεινοτητα και απενεργ/με το προσαρμογη στις συνθηκες φωτισμου.. γινεται αρκετα εντονος ο φωτισμος κυριως το λευκο αλλα σιγουρα χανουμε σε μπαταρια και το βραδυ δεν ειναι και το καλυτερο για τα ματια μας.. οποτε γενικα το τηλ. ειναι σε καποιες προεγκατεστημενες ρυθμισεις .. πριν πουμε για κατι καλο ειναι να παιξουμε λιγο με ρυθμισεις.. κατα τα αλλα πολυ καλο εως οτι καλυτερο.. μονο λιγο το μικροφωνο νομιζω δεν εχει την ιδια ποιοτητα με το s σε εγγραφη αλλα και σε ανοιχτη ακροαση.. βεβαια δεν ειμαι σιγουρος ακομα για αυτο.. αφου δεν εχω γραψει βιντεο ακομα πλιν ελαχιστα demo που εκανα..

Link to comment
Share on other sites

Η εξαλειψη θορυβου μικροφωνου έχει σχέση με το πως μας ακούει ο συνομιλητής και όχι με το πως ακούμε εμείς, έτσι δεν είναι;

Τα άλλα τα έχω ούτως ή άλλως απενεργοποιημένα. Η ένταση που ακούω τον συνομιλητή είναι αρκετά χαμηλότερη από του xperia mini.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia ZR

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...