Jump to content

ZTE V967S


jogatore
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γινεται να αυξησω το οριο χωρις να μετατραπουν σε κεφαλαια?

Δε γίνεται γιατί αυτός ειναι περιορισμός του sms πρωτοκόλλου εδώ και χρόνια που υπάρχουν τα sms

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δε γίνεται γιατί αυτός ειναι περιορισμός του sms πρωτοκόλλου εδώ και χρόνια που υπάρχουν τα sms

 

Εάν το αφήσω έτσι όπως ήταν θα γίνονται κεφάλαια?

Link to comment
Share on other sites

Eαν δε πειράξεις κάποια ρύθμιση η default sms εφαρμογή,δε θα στέλνει ελληνικά sms με 160 χαρακτήρες αλλά 70 ανά μήνυμα
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κάνει είναι ότι έχει υποστήριξη και για τις 2 sim μιας και δεν αλλάζει η προεγκατεστημένη εφαρμογή.Το gravitybox έχει τόσα πολλά να κάνεις άμα το ψάξεις και έχω γράψει αρκετές φορές σε αυτό το θέμα,μερικά απο αυτά που έχω κάνει,οπότε η απαντησή μου είναι "βάλτο και δοκίμασε το"

 

Εντάξει δε γίνονται αυτά.Μιλάμε τα άτομα μας έχουν τρελάνει από χθες με τις τιμές τους

 

Aυτόματα μπαίνουν οι 160 χαρακτήρες.Βάζεις το νέο gravitybox κάνεις reboot και μετά πας gravitybox-->phone tweaks-->stripe unicode--->strip all unicode characters.Eπειτα γράφεις κανονικά με μικρά στην προεπιλεγμένη sms εφαρμογή του κινητού και όταν πατήσεις αποστολή θα μετατραπούν σε κεφαλαία

 

Τι ακροβως κανει το gravity box και πως το βαζω??

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους σημερα το παρελαβα κι εγω! Αγορα απο Το2c. Δεκα ημερες απο την στιγμη που πηρα τρακ. Με s/p. Θαθελα να πω στους φίλους που προσπαθουν μεσω των σαιτ της s/p η των Ελτα, να μαντεψουν που ειναι η συσκευη τους, οτι τις περισσότερες φορες, αλλου γραφουν κι αλλου ειναι! Σε μενα παντως αυτο εγινε!

Πληροφοριακα η συσκευασια αψογη, τα δωρα τους οκ, και συσκευη δουλευει μεχρι τωρα που την σκαλιζω, μια χαρα! Η αληθεια ειναι οτι πελαγωσα μιας κι εχει αρκετη διαφορα στο μενου απο το σαμσουνκ με την 2.3 που ειχα.

Μπορει να ειναι και λογω της χαρας που εχω, αλλα νομιζω οτι η οθονη και η καμερα, δεν ειναι τοοοοσο χαλια οσο την περιεγραφαν καπιοι!

Λοιπον...συνεχειζω το... σκαλισμα... και επανερχομαι!

Edited by Evaggelos1
Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο @euaggelos1

 

Σε ευχαριστω φίλε! Αχχχ... φοβαμαι οτι θα αρχισω κι εγω τωρα τις χαζες ερωτησεις !!!!:lol::lol:

Παω πισω να διαβασω πως να βαλω ελληνικο πληκτρολογιο!

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Οδηγίες για πέρασμα άλλης rom (εδώ μιλάμε για την 1.0.5)

Apo filo opos moy ta esteile k emena---> Από recovery κάνεις wipe data and wipe cache and delete dalvink cache. Και Μέτα install from Zip και επιλεγεις το.zip με την 1.0.5 και την κάνεις εγκατάσταση. Μέτα μόλις τελειώσει κανεις reboot και θα ξεκινήσει το κινητό. Θα αργισει να φορτώσει το κινητό την πρώτη φορά..είναι λογικό. Μέτα θα έχεις το κινητό σαν να το αγόρασες τώρα.

 

Αναβάθμιση recovery

 

Για να μπαίνεις στο recovery βάλε μια εφαρμογή όπως το quickboot και επιλέγεις recovery. Το recovery που έχει πάνω το minideal ειναι στα κινέζικα αλλά αν θες μπορεις να βάλεις και αγγλικό πολύ εύκολα.Κατέβασε αυτό http://www.sendspace.com/file/wqiwuq και βάλε το χύμα στην κάρτα μνήμης Επισης κατέβασε και εγκατέστησε στο κινητό τα mobile uncle tools απο το play store Aνοιξε τα και επέλεξε εκει που λέει update recovery.Πάνω-πάνω θα σου γράφει recovery.img και ειναι αυτό που έβαλες πριν στην κάρτα μνήμης.Πάτα να φλασαριστεί και μόλις τελειώσει έχεις αγγλικό recovery.Αν θες πατάς οκ στο μήνυμα που λέει reboot to recovery ? και το επιβεβαιώνεις ότι έχει γινει.

 

 

Τα παραπάνω είναι οδηγίες από άτομα που με βοήθησαν, έχουν γίνει και από μένα και λειτούργησαν μια χαρά.

Αν κάποιος νιώθει ότι κάτι δεν καταλαβαίνει, καλύτερα να μην προχωρήσει.

Όποιος αποφασίσει και προχωρήσει, αναλαμβάνει και την ευθύνη των πράξεών του.

 

Λοιπόν ένας οδηγός για να περάσετε το gravity box

Είναι απλή αντιγραφή από xda , απλώς το φέρνω εδώ για όσους δυσκολεύονται πιθανώς με την γλώσσα.

ΚΑΜΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΔΕΝ ΦΕΡΩ ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΚΑΝΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΑΣ.

Εγώ το έκανα πριν λίγο και όλα πήγαν καλά (Minideal 1.0.5):):)

 

1. Κάνετε ένα back up στο custom recovery (ότι και να πάει στραβά ,επανέρχεστε)

2. Κατεβάζετε το αρχείο από εδώ : http://dl.xposed.info/latest.apk( Xposed installer)

3. Κάνετε εγκατάσταση το .apk και ανοίγετε τον Xposed installer. Πάτε στο framework και πατάτε στο install/update.Κανετε reboot και είναι έτοιμο.

4. Αν δεν γίνει για κάποιο λόγο το reboot ,σημαίνει ότι δεν είναι συμβατό το πρόγραμμα με την ρομ που έχουμε ,οπότε κανουμε restore το back up που κρατήσαμε στο βήμα1 και ξεχναμε το gravity box.

5.Κατεβάζετε το αρχείο http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=2280021&d=1380040149 το μετονομάζετε σε GravityBox.apk και το κάνετε εγκατάσταση.Προσοχή το gravitybox app να εγκατασταθεί στην internal memory και οχι στο phone storage η στην εξ.μνημη. Το ορίτζιναλ λινκ ειναι αυτό εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2316070, για να κατεβάσετε το αρχείο , μιας και το παραπάνω λινκ που εδωσα θα ισχυει μεχρι να γίνει κάποια τροποποιηση στην έκδοση του gravity box.

6. Ανοίγουμε τον Xposed installer , πάμε Modules και ενεργοποιούμε το gravity box (τικ)

7. Κάνουμε reboot

8. Έτοιμοι να κάνουμε ολες τις ρυθμίσεις που θέλουμε.

Edited by xkaliak
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παρήγγειλα και εγώ ένα για την κόρη μου από hotinbuy.com

Στο on line chat ήταν πολύ εξυπηρετικοί, μου είπαν ότι θα το ρουτάρουν και θα έχει και Ελληνικά, θα στείλουν προστατευτικό οθόνης και θήκη, δωρεάν αυτά εννοείται.

Επίσης μου έδωσαν κουπόνι (NATIONAL) και έτσι η τελική τιμή πήγε στα 97,27$ δηλαδή 72,20€, not bad at all νομίζω...

Σε αναμονή για να δούμε πως θα εξελιχθεί το πράγμα.

Καλού - κακού κράτησα αντίγραφο όλης της συνομιλίας, ποτέ δεν ξέρεις...

 

 

με τι διαδικασία σου έδωσαν το κουπόνι ; δηλαδή σε τι στάδιο ; αφού έκανες check out ; γιατί δεν βλέπω κάπου να αναφέρει κουπόνια ή εκπτώσεις , και μίλησα και μαζί τους σχετικά .

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο ψήνεσαι να μπεις στην παρέα μας; Και εγώ μίλησα μαζί τους χθες και γενικά οι απαντήσεις τους δεν ειναι τα κλασσικά "yes friend,sure friend" κτλ των άλλων κινέζων.Προσωπικά περιμένω να δω πως θα πάει η παραλάβη των άλλων παιδιων και άμα θα είναι όλα οκ.

@xkaliak

Ωραίος.Και ο οδηγός αυτός αλλά και το site του φίλου chourdis καλό είναι να μπουν και στην πρώτη σελίδα του θέματος,ώστε να μην επαναλαμβανόμαστε κάθε 2-3 σελίδες

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Eαν δε πειράξεις κάποια ρύθμιση η default sms εφαρμογή,δε θα στέλνει ελληνικά sms με 160 χαρακτήρες αλλά 70 ανά μήνυμα

 

 

Υπάρχει άλλος τρόπος να βάλω 160 χαρακτήρες?

Με τους 70 τα ελληνικά δουλεύουν κανονικά? (δεν έχω στείλει ακόμα μήνυμα από το κινητό)

Link to comment
Share on other sites

Οδηγίες για πέρασμα άλλης rom (εδώ μιλάμε για την 1.0.5)

Apo filo opos moy ta esteile k emena---> Από recovery κάνεις wipe data and wipe cache and delete dalvink cache. Και Μέτα install from Zip και επιλεγεις το.zip με την 1.0.5 και την κάνεις εγκατάσταση. Μέτα μόλις τελειώσει κανεις reboot και θα ξεκινήσει το κινητό. Θα αργισει να φορτώσει το κινητό την πρώτη φορά..είναι λογικό. Μέτα θα έχεις το κινητό σαν να το αγόρασες τώρα.

 

Αναβάθμιση recovery

 

Για να μπαίνεις στο recovery βάλε μια εφαρμογή όπως το quickboot και επιλέγεις recovery. Το recovery που έχει πάνω το minideal ειναι στα κινέζικα αλλά αν θες μπορεις να βάλεις και αγγλικό πολύ εύκολα.Κατέβασε αυτό http://www.sendspace.com/file/wqiwuq και βάλε το χύμα στην κάρτα μνήμης Επισης κατέβασε και εγκατέστησε στο κινητό τα mobile uncle tools απο το play store Aνοιξε τα και επέλεξε εκει που λέει update recovery.Πάνω-πάνω θα σου γράφει recovery.img και ειναι αυτό που έβαλες πριν στην κάρτα μνήμης.Πάτα να φλασαριστεί και μόλις τελειώσει έχεις αγγλικό recovery.Αν θες πατάς οκ στο μήνυμα που λέει reboot to recovery ? και το επιβεβαιώνεις ότι έχει γινει.

 

 

Τα παραπάνω είναι οδηγίες από άτομα που με βοήθησαν, έχουν γίνει και από μένα και λειτούργησαν μια χαρά.

Αν κάποιος νιώθει ότι κάτι δεν καταλαβαίνει, καλύτερα να μην προχωρήσει.

Όποιος αποφασίσει και προχωρήσει, αναλαμβάνει και την ευθύνη των πράξεών του.

 

Λοιπόν ένας οδηγός για να περάσετε το gravity box

Είναι απλή αντιγραφή από xda , απλώς το φέρνω εδώ για όσους δυσκολεύονται πιθανώς με την γλώσσα.

ΚΑΜΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΔΕΝ ΦΕΡΩ ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΚΑΝΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΑΣ.

Εγώ το έκανα πριν λίγο και όλα πήγαν καλά (Minideal 1.0.5):):)

 

1. Κάνετε ένα back up στο custom recovery (ότι και να πάει στραβά ,επανέρχεστε)

2. Κατεβάζετε το αρχείο από εδώ : http://dl.xposed.info/latest.apk( Xposed installer)

3. Κάνετε εγκατάσταση το .apk και ανοίγετε τον Xposed installer. Πάτε στο framework και πατάτε στο install/update.Κανετε reboot και είναι έτοιμο.

4. Αν δεν γίνει για κάποιο λόγο το reboot ,σημαίνει ότι δεν είναι συμβατό το πρόγραμμα με την ρομ που έχουμε ,οπότε κανουμε restore το back up που κρατήσαμε στο βήμα1 και ξεχναμε το gravity box.

5.Κατεβάζετε το αρχείο http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=2280021&d=1380040149 το μετονομάζετε σε GravityBox.apk και το κάνετε εγκατάσταση.Προσοχή το gravitybox app να εγκατασταθεί στην internal memory και οχι στο phone storage η στην εξ.μνημη. Το ορίτζιναλ λινκ ειναι αυτό εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2316070, για να κατεβάσετε το αρχείο , μιας και το παραπάνω λινκ που εδωσα θα ισχυει μεχρι να γίνει κάποια τροποποιηση στην έκδοση του gravity box.

6. Ανοίγουμε τον Xposed installer , πάμε Modules και ενεργοποιούμε το gravity box (τικ)

7. Κάνουμε reboot

8. Έτοιμοι να κάνουμε ολες τις ρυθμίσεις που θέλουμε.

 

ναι το gravitybox βρκα πως να το βαλω τελικα... απλα δεν ξερω τι ακριβως προσφερει

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει άλλος τρόπος να βάλω 160 χαρακτήρες?

Με τους 70 τα ελληνικά δουλεύουν κανονικά? (δεν έχω στείλει ακόμα μήνυμα από το κινητό)

Φυσικά και δουλεύουν τα ελληνικά αλλά χρεώνεσαι δεύτερο μήνυμα στους 71 χαρακτήρες.Αλλος τρόπος που να υποστηρίζει 160 χαρακτήρες ειναι το πληκτρολόγιο greek keyboard απο το play store,ειτε άλλη sms εφαρμογή όμως καμμία άλλη πλην της default δεν υποστηρίζει σωστά την λειτουργία των 2 sim

ναι το gravitybox βρκα πως να το βαλω τελικα... απλα δεν ξερω τι ακριβως προσφερει

Aυτό που προσφέρει ειναι παραμετροποίηση του κινητού,π.χ. άλλο χρώμα στη μπάρα ειδοποιήσεων,περισσότερες γρήγορες ρυθμίσεις-tiles στη μπάρα όπως π.χ. ένα tile με το οποιο βγάζεις γρήγορα screenshot χωρις να χρειάζεται να πατάς τα πλήκτρα power + volume down,tile για να μένει ανοιχτή η οθόνη,να βάζεις την συσκευή στην αναμονή κτλ

Aλλά και extra λειτουργίες όπως αυτή με τα sms,διαχωρισμό του ήχου κλήσης και των ήχων ειδοποίησεων,να ειναι συνεχώς σβηστά ή συνεχώς φωτισμένα όταν έχεις ανοιχτή οθόνη τα εμπρός πλήκτρα back,home,menu κτλ

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Tελικα δεν αντεξα τον πειρασμο και αγορασα και'γω ενα απο το hotinbuy,ενταξει ειναι λιγο υποπτο το hotinbuy εχει paypal ομως θα μου πειτε οτι και να γινει θα στα δωσει τα λεφτα πισω το paypal,ειναι ετσι ομως,τι γινετε σε περιπτωση που μου στειλει ενα πακετο το hotinbuy μου δοσει tracking number φτασει το πακετο παω το παρω απο το ταχυδρομιο και αντι για τηλεφωνο μεσα το πακετο εχει μια κουκλα η ενα μπρελοκ βαρος 600 γραμαριων οσο δηλ. θα επρεπε να ειναι το πακετο με την συσκευη,στο resolution του paypal πως θα αποδειξω οτι δεν ειχε κινητο μεσα?

Μπορω αφου υπογραψω στα ΕΛΤΑ να το ανοιξω το πακετο μπροστα στον υπαλληλο για να τον εχω ως μαρτυρα?

 

Εχω διαβασει καλυτερο σεναριο απο τον Φωσκολο:-)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δουλεύουν τα ελληνικά αλλά χρεώνεσαι δεύτερο μήνυμα στους 71 χαρακτήρες.Αλλος τρόπος που να υποστηρίζει 160 χαρακτήρες ειναι το πληκτρολόγιο greek keyboard απο το play store,ειτε άλλη sms εφαρμογή όμως καμμία άλλη πλην της default δεν υποστηρίζει σωστά την λειτουργία των 2 sim

 

Aυτό που προσφέρει ειναι παραμετροποίηση του κινητού,π.χ. άλλο χρώμα στη μπάρα ειδοποιήσεων,περισσότερες γρήγορες ρυθμίσεις-tiles στη μπάρα όπως π.χ. ένα tile με το οποιο βγάζεις γρήγορα screenshot χωρις να χρειάζεται να πατάς τα πλήκτρα power + volume down,tile για να μένει ανοιχτή η οθόνη,να βάζεις την συσκευή στην αναμονή κτλ

Aλλά και extra λειτουργίες όπως αυτή με τα sms,διαχωρισμό του ήχου κλήσης και των ήχων ειδοποίησεων,να ειναι συνεχώς σβηστά ή συνεχώς φωτισμένα όταν έχεις ανοιχτή οθόνη τα εμπρός πλήκτρα back,home,menu κτλ

 

Το go sms pro θα δουλεύει στους 170 χαρακτήρες με μικρά γράμματα ή θα τα μετατρέπει και αυτό σε κεφάλαια?

Link to comment
Share on other sites

Θα τα μετατρέπει σε κεφαλαία.

 

Υπάρχει τρόπος να τα βλέπουμε με μικρά γιατί μου φαίνεται άβολο να διαβάζεις σε κεφάλαια (το λέω για αυτόν που τα παραλαμβάνει το μήνυμα)

Link to comment
Share on other sites

φίλε δεν ξέρω γιατί έχεις μπερδευτεί τόσο πολύ με κάτι τόσο απλό.Οπως ειναι τώρα το κινητό σου χωρις καμμία μετατροπή και χωρίς κανένα άλλο προγράμμα μηνυμάτων,αν γράψεις ελληνικά θα στείλει 70 χαρακτήρες ανά μήνυμα.Αν δεν κλειδώσεις τα κεφαλαία στο πληκτρολόγιο και γράφεις μικρά ο παραλήπτης θα λάβει 70 μικρούς χαρακτήρες ανά μήνυμα.Πολλοί όμως δε θέλουμε στους 71 χαρακτήρες να χρεωνόμαστε δεύτερο sms και επιλέγουμε τις λύσεις που προείπα και ας φαινονται κεφαλαία στον παραλήπτη Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησο κατι γινεται να αλλαξουμε dpi στην οθονη?να τα ανεβασουμε?επισης για τα μυνηματα πιστευω οτι το κολπο με το gravity box ειναι το καλητερο!!απο οταν ομως το εκανα εγκατασταση μου βγαζει στο lockscreen αφου εβαλα ξεχωριστο wallpapper εναν μπλε στοχο που κουνιεται σαν φουσκα που οταν τον παταο μου βγαζει εναν μετρητη οριζοντια και πεφτει κατακορυφα και μετραει(σταματαει)στα 5.00gb καθε φορα!και για μεμβρανες που εχω δοκιμασει σχεδον ολες απο το e-bay ειναι απο μετριες εως χαλια...
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Για το gravitybox έβγαλε ήδη με κάποια μικρά fixes την 2.5.1.Eιναι έτοιμη για εγκατάσταση απευθείας απο το κινητό μέσω του download του xposed installer.

Για την φούσκα ειναι το όριο δεδομένων που έχεις ορίσει.Οπότε πήγαινε--->ρυθμίσεις--->χρήση δεδομένων--->όνομα δικτύου --->εμφάνιση σε οθόνη κλειδώματος--->απενεργοποίηση

Η οθόνη ειναι κατασκευασμένη να δουλεύει στα 240 dpi.Μπορεις όμως να το μεγαλώσεις σε συγκεκριμένες εφαρμογές με το xposed app settings.Ανοιξε την εφαρμογή xposed installer πήγαινε download--->App settings,εγκατάσταση,ενεργοποίηση στα modules του xposed installer και reboot.Μετά το reboot ανοίγεις το app settings,επιλέγεις την εφαρμογή που θες και στο dpi γράφεις κάτι πάνω απο 240.320dpi ειναι το default για τις αναλύσεις κινητών 1280*720 και 480dpi για την ανάλυση 1920*1080

Προσοχή λίγο με τις εφαρμογές συστήματος όπου η αλλαγή του dpi (ειδικά προς τα πάνω) μπορεί να οδηγήσει σε force close των εφαρμογών αυτών,γιαυτο καλο ειναι να έχεις πάρει πρώτα ένα full backup στο recovery

Link to comment
Share on other sites

Με την 1.0.5 του minideal κατάφερε κανείς να βάλει τον Xposed installer. Δεν μου έκανε reboot μετά την εγκατάσταση και το Gravity box δεν παίζει.
Link to comment
Share on other sites

Με την 1.0.5 του minideal κατάφερε κανείς να βάλει τον Xposed installer. Δεν μου έκανε reboot μετά την εγκατάσταση και το Gravity box δεν παίζει.

Ναι και δουλευει κανονικα.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...